Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Originea românilor - partea IV, Istoria României, românilor: anii 500-1200

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2903 replies to this topic

#2035
El_Moldovano

El_Moldovano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.06.2016

View PostBalamache, on 22 februarie 2018 - 11:41, said:

Sefule ce vrei sa demonstrezi? Zi tare sa te auzim. Ca rom^nii sunt corciti cu mongolii, asta vrei sa zici?


Pai vezi matale ca s-au facut niste studii si genele asiatice sunt chiar si la kazacii rusi de sub 10%.
Iar in peninsula balcanica de sub 3%. NEIMPORTANT. Asa ca du-te tare.
http://www.khazaria....cs/kazakhs.html

De ce neapărat români, moldovenii tot au un procent minor de așa persoane. Despre influențele mongoloide și turanice eu cred că variază de la o zonă la alta, și cred că media se menține undeva la 2-3%, și poate chiar mai mult. Eu asta nu văd ca ceva rău, mai ales că așa înfățișare destul de des am vazut-o printre ucraineni, iar la sud de România se poate de întîlnit printre bulgari, sîrbi și alte popoare balcanice. De exemplu în Moldova un procent mai mare de așa persoane se găsește la centru prin zona Orheiului și Chișinăului, și o parte din ei poate să-și tragă originile din tătari creștinați, deoarece mai la sud de Chișinău era granița cu Bugeacul unde trăiau tătarii nogai, unde cu siguranță au fost cazuri de trece a tătarilor la creștinism, și cu timpul s-au contopit printre populația autohtonă, Dimitrie Cantemir din tătari se trăgea. O altă parte cred că au origini ucrainești, că sunt multe persoane cu origini ucrainești venite de prin Ucraina Centrală, unde din antichitate au dominat popoarele asiatice de stepă.

În România, mai ales pe la munte, sau pe la sud prin Valahia, cu siguranță aceste trăsături mongoloide au fost moștenite de la cumani ori pecenegi, altă explicație nu există. În istorie sînt multe relatări cum valahii împreună cu cumanii participau la campanii de război, așa că e imposibil ca să nu fi fost vreo mixare, cumanii din toate poparele nomade turcice au lăsat cea mai adîncă amprentă asupra Europei de Est, mai ales genetic. Cît despre Ardeal, să nu uităm că Ungaria a colonizat tot teritoriul ei cu foarte multe popare de origine turcică, mai ales prin Țara Făgărașului și Țara Bârsei, plus că ungurii înșiși erau mongoloizi veniți de pe lîngă Ural. Înainte de unguri pe aici trăiau avarii și hunii care tot aveau trăsături mongoloide, ceea ce se poate vedea în zilele noastre în înfățișarea unor cehi, unguri, slovaci, dar într-un procent foarte mic.

Problema eu o consider corcirea din zilele noastre cu tsigani, care în România din an în an capătă cote tot mai mari. Se șterge tot mai tare granița dintre români și tsigani, care în trecut era foarte vizibilă. De aici cred că vine înfățișarea turco-tsigănească ce poate fi văzută printre unii români. Și se vede că e un proces nou ce capătă amploare. Cel mai ușor de văzut asta e de examinat generația înstărită peste 50 de ani în sus, și a o compara cu cea tînără, și diferențe se vor vedea că sînt mari. După oamenii de seamă din România cu presupuse origini tsigănești, și care în majoritatea cazurilor nu arată deloc a tsigani, eu cred că e un fenomen nou, ce în trecut era aproape inexistent, și destul de logic dacă luăm în calcul robia tsiganilor care punea interdicții mari în corcirea cu tsigani. Iar acest fenomen de mixare cu tsigani vine la pachet cu tsiganizarea și manelizarea societății românești, care în viitor va avea efecte destul de negative.

Media rasială a românilor eu consider că este bine redată în această fotografie. În mediu populația Moldovei, Transilvaniei și parțial Valahiei arată cam așa, cu mici variații, și ar trebui menținută la așa nivel mai departe.

[ https://pp.userapi.com/c840435/v840435932/56759/yZhIU-PIgZA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by El_Moldovano, 22 February 2018 - 12:52.


#2036
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostEl_Moldovano, on 21 februarie 2018 - 12:03, said:

Văd că s-a atras atenția puțin asupra trăsăturilor exotice care pot fi întîlnite în România. Aș vrea mai multă discuție referitor la influențele asiatice printre români și moldoveni. Eu personal îs din Republica Moldova, și la noi de exemplu poți cîteodată să întîlnești persoane cu trăsături mongoloide, sau cu trăsături mai netipice, fără a înțelege ce origine au, pe cînd în România, mai ales înspre sud, foarte mulți au trăsături turco-tsiganoide și mongoloide tot. În Ardeal tot nu-s rarietate. De unde așa fizionomi printre români pe care unii pe aici le consideră românești sau europene?
Eu suspectez ca numarul real de tzyiganyi sau corciti cu ei (adica peste 25% sangele lor) e cam de 10% minim.

#2037
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Lassa-neeee, lasa-neeeee!!!


Topicul nu este despre ucrainiei si cazaci.

#2038
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostBalamache, on 22 februarie 2018 - 11:41, said:

Pai vezi matale ca s-au facut niste studii si genele asiatice sunt chiar si la kazacii rusi de sub 10%.
Iar in peninsula balcanica de sub 3%. NEIMPORTANT. Asa ca du-te tare.
Bine ar fi dar eu inca astept un studiu serios al prevalentei haplogrupului H (y-dna). Ala tipic de la sud de Gange...
Dupa unii e mai bine de 5% prin partile noastre.
Ochiometric tind sa aprob.

Edited by grrrrr, 22 February 2018 - 12:49.


#2039
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postgrrrrr, on 22 februarie 2018 - 12:45, said:

Eu suspectez ca numarul real de tzyiganyi sau corciti cu ei (adica peste 25% sangele lor) e cam de 10% minim.
foarte optimist esti tu, io m-as duce pe 20% minim.

#2040
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
El Moldovano, eu ca morosan vad lucrurile din alt unghi, mie populatia moldovenilor imi pare destul de similara cu populatia ruso-ucraineana, adica oameni frumusei cu trasaturi finute de copii rai, poate mai mult satena decat blondul ucrainean in rest identica.

La noi in Ardeal suntem jumi juma oarecum, adica avem si un sector de populatie cu trasaturi aristocratice frantuzesti, adica  cu nas drept, mai proeminent, fata mai lunga, in general ceva mai inalti.

Mai avem si populatii specifice locale, de exemplu osenii sunt niste finlandezi blonzi, iar morosenii sateni, ambele grupe medii spre scunde de inaltime.

Osenii seamana leit cu ucrainenii, polonezii si moldovenii.
Morosenii sunt un fel de oseni mai amestecati si sateni, seamana mult cu rusii sateni ori cu tatarii macar pe jumatate.

Clujenii seamana leit cu banatenii, adica sunt un fel de populatie din orientul mijlociu ori un fel de francezi?

Strabunicii mei din Apuseni erau de rasa dinarica el, iar ea de rasa nordica oarecum.

Un bunic era morosan cu trasaturi de tatar, altul iar dinaric si ea nordica.

#2041
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postcirus6, on 22 februarie 2018 - 13:05, said:

foarte optimist esti tu, io m-as duce pe 20% minim.
Bine, nu trebuie confundati toti mediteranenii cu tzyiganyii.
In sud - si de la 1918 peste tot - este o populatie mediteraneana, bruneti cu ten inchis, nu-s toti tzyiganyi, nici pe departe.

#2042
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
trasaturile asiatice nu se observa neaparat in forma pupilei(ochii oblici) ,ci in structura osoasa.
multi cred ca rasa asiatica e diferita doar prin forma ochilor,ceea ce  e fals.
un individ poate avea ochi perfect rotunzi si totusi structura osoasa tradeaza influente mongolice.

#2043
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostBalamache, on 21 februarie 2018 - 16:25, said:

Primii locuitori ai Europei de acum 50000 de ani erau africanoizi.
Nu va luati dupa propaganda multiculti, asta e cu totul altceva.

View Postpro-civilizatie, on 21 februarie 2018 - 16:26, said:

apropo,cel mai vechi britanic reconstituit de acum 10000ani,avea pielea neagra si ochi albastri
Astea-s doar basme sa ne faca sa acceptam africanizarea actuala.

View Postpro-civilizatie, on 22 februarie 2018 - 16:17, said:

trasaturile asiatice nu se observa neaparat in forma pupilei(ochii oblici) ,ci in structura osoasa.
multi cred ca rasa asiatica e diferita doar prin forma ochilor,ceea ce  e fals.
un individ poate avea ochi perfect rotunzi si totusi structura osoasa tradeaza influente mongolice.
Normal ca da, asiaticii au oasele fetei mai netede, orbite mai mici, pometi ceva mai inalti, cap si figura mai rotunde.

#2044
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostInfinitty, on 22 februarie 2018 - 14:54, said:

La noi in Ardeal suntem jumi juma oarecum, adica avem si un sector de populatie cu trasaturi aristocratice frantuzesti, adica  cu nas drept, mai proeminent, fata mai lunga, in general ceva mai inalti.
adica ca mine.

View Postcirus6, on 22 februarie 2018 - 13:05, said:

foarte optimist esti tu, io m-as duce pe 20% minim.
eu as merge la cel putin 30%.

noi astia din neamul meu, ne-am tinut intotdeauna departe de astfel de corciri,
si studiem cu ingrijorare fenomenul ti.ganizarii. Este foarte detestabil,
dar imposibil de intrerupt cu actualii guvernanti, ei insisi exponenti ai acestei corciri.

#2045
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
asta-i politica la nivel mondial si n-avem ce-i face, e clar ca se urmareste desfintarea natiunilor si metisarea raselor, asta-i scopul politicii multiculti.
e destestabil intr-adevar, dar pina la urma daca tre' sa alegi parca mai bine alegi o tsigancusa emancipata si scolita, ce-i mai alba decit mediteraneencele lui searcher, decit o araboaica sau neagra.

Edited by cirus6, 22 February 2018 - 22:34.


#2046
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postenough1453, on 22 februarie 2018 - 20:39, said:

adica ca mine.


eu as merge la cel putin 30%.

noi astia din neamul meu, ne-am tinut intotdeauna departe de astfel de corciri,
si studiem cu ingrijorare fenomenul ti.ganizarii. Este foarte detestabil,
dar imposibil de intrerupt cu actualii guvernanti, ei insisi exponenti ai acestei corciri.

Si ca mine, eu seamanam pe la 20-30 de ani cu Keanu Reaves si putin si cu Liviu Varciu, doar ceva mai inalt, dar acum aproape leit cu Hitler cam pe la aceeasi varsta de mijloc, trasaturi mostenite de la maica-mea.

[ https://i1.wp.com/jazzinsideandout.com/wp-content/uploads/2017/01/Hitler.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Bundesarchiv_Bild_183-H1216-0500-002%2C_Adolf_Hitler_%28cropped%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://guardian.ng/...or-aphrodisiac/

http://www.nydailyne...rticle-1.175964

Edited by Infinitty, 22 February 2018 - 23:33.


#2047
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postcirus6, on 22 februarie 2018 - 22:34, said:

dar pina la urma daca tre' sa alegi parca mai bine alegi o tsigancusa emancipata si scolita
dai sfaturi pacatosului?
vezi ca eu am trecut prin asta.

eu vorbeam de o ti.ganizare culturala, nu neaparat rasiala.
mai ales ca sunt ti.gani si ti.gani.
a mea am cunoscut-o cand avea 17 ani.
si eu eram pe aproape.
era alba ca laptele, cu par negru carliontat.
buze carnoase si deosebit de senzuala.

#2048
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostInfinitty, on 22 februarie 2018 - 23:13, said:

Si ca mine, eu seamanam pe la 20-30 de ani cu Keanu Reaves si putin si cu Liviu Varciu, doar ceva mai inalt, dar acum aproape leit cu Hitler cam pe la aceeasi varsta de mijloc, trasaturi mostenite de la maica-mea.

[ https://i1.wp.com/jazzinsideandout.com/wp-content/uploads/2017/01/Hitler.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Bundesarchiv_Bild_183-H1216-0500-002%2C_Adolf_Hitler_%28cropped%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://guardian.ng/...or-aphrodisiac/

http://www.nydailyne...rticle-1.175964
Esti tare kipesh!!!

#2049
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostInfinitty, on 22 februarie 2018 - 23:13, said:

Si ca mine, eu seamanam pe la 20-30 de ani cu Keanu Reaves si putin si cu Liviu Varciu, doar ceva mai inalt, dar acum aproape leit cu Hitler cam pe la aceeasi varsta de mijloc, trasaturi mostenite de la maica-mea.
Sînt sigur că nu îţi poţi dovedi cu fapte afirmaţia asta, adică nu ai să postezi o poză a ta recentă ca să dovedeşti cele afirmate.
E valabijil şi pt dl Fane.
Poza mea aţi văzut-o.

#2050
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postenough1453, on 22 februarie 2018 - 20:39, said:


eu as merge la cel putin 30%.

E un fenomen de netagaduit si exista destui mixati dar n-are rost sa exageram.

#2051
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostBalamache, on 23 februarie 2018 - 00:20, said:


Esti tare kipesh!!!
Merci si iti intorc complimentul deoarece eticheta obliga.

#2052
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postionelmironescu, on 23 februarie 2018 - 12:29, said:


SĂźnt sigur că nu Ăźți poți dovedi cu fapte afirmația asta, adică nu ai să postezi o poză a ta recentă ca să dovedești cele afirmate.
E valabijil și pt dl Fane.
Poza mea ați văzut-o.

In general seaman cu Sorin GT, dar putin mai robust. Oricum am sa postez doua poze a doi actori care intamplator sunt si favoritii mei.
Pozele ma arata exact cum sunt si din fata si din profil, in rest am si tenul si culoarea parului lui Keanu Reve ori Kevin Sorbo.
Din acest motiv am utilizat pozele lor la avatar pe Softpedia.

Taica-meu seamana leit si este exact la aceasi varsta cu un actor italian, amicul lui Piedone, acum joaca intr-un serial italian la Primatv ceva cu un fel de smurd de pe la ei se numeste Omul padurilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate