Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Supra incalzire placa de baza si procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Mihai166

Mihai166

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Buna ziua, pana ieri nu intampinam nicio problema cu calculatorul dar de aseara am inceput sa aud faptul ca procesorul face zgomot, am descarcat SpeedFan si speecy pentru a vedea temperatura componentelor, am observat faltul ca placa de baza are 118C iar procesoru 70. Se simtea intradevar faptul ca este calda carcasa. Tin sa mentionez ca am un procesor i5-4670k iar placa de baza asus h81m-k. Cand am deshis dimineata calculatorul(fiind inchis toata seara ( temperatura la placa de baza tot 118 era iar la procesor tot 70, piesele fiind reci) iar in intervat de cateva minute s-au incalzit. Tin sa mentionez ca pc-ul nu se inchide singur dar se simte caldura. Am un cooler pe procesor, un cooler master si 3 ventilatoare la placa video. Care este cauza si care poate fi rezolvarea?? Va multumesc frumos. Ps.: in bios temperatura cpu este pe la 60-70..

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Eroare senzor. Nu ai 118 C la MB.

#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Doar la SpeedFan ai 118 grade ?
Stai linistit este eroare.
Asa afisa si la mine, mai pe la inceput.
Acum afiseaza 96 si nu misca de acolo.
Speccy afiseaza 423 la placa de baza.
Mai probeaza si alte programe, vor arata (majoritatea) OK.

Este imposibil acea temperatura, iesea deja fum.
Mai poti sa mai faci proba, desfaci capacul si APROPII mina de placa de baza, peste tot.
Trebuie sa se simta 100 de grade lejer.

70 la procesor... destul de mult.
Era folosit la ceva sau statea pe gol ?
In BIOS 60-70 e cam mult, totusi.
Poate e veche pasta, poate s-a miscat coolerul.

#4
Mihai166

Mihai166

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Am dat aseara comanda de pasta, pasta nu a mai fost schimbata de ceva timp, am crezut initial ca este de la windows, am reinstalat windows-ul si arata aceeasi temperatura de 118-115 grade. Am instrat in safe mode pe windows iar Speccy arata 1 grad la placa de baza. Cand il las deschis timp de 10-20 minute se simte caldura cand pun mana pe placa de baza dar nu 118 cand indica aceste programe. Am observat schimbarea temperaturii cand a inceput sa faca galagie procesorul, pana ieri nu facea zgomot. Iar din cauza incalzirii acestor doua componente , mi se incalzeste si placa video (30-40 grade in idle).

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMihai166, on 12 iulie 2017 - 14:14, said:

Am dat aseara comanda de pasta, pasta nu a mai fost schimbata de ceva timp, am crezut initial ca este de la windows, am reinstalat windows-ul si arata aceeasi temperatura de 118-115 grade. Am instrat in safe mode pe windows iar Speccy arata 1 grad la placa de baza. Cand il las deschis timp de 10-20 minute se simte caldura cand pun mana pe placa de baza dar nu 118 cand indica aceste programe. Am observat schimbarea temperaturii cand a inceput sa faca galagie procesorul, pana ieri nu facea zgomot. Iar din cauza incalzirii acestor doua componente , mi se incalzeste si placa video (30-40 grade in idle).
Perioada asta se cam incalzesc multe echipamente/componente . Trebuie sa verifici senzorial/manual ce componente se incing tare. Apoi te informezi daca e vreo problema cu temperatura la acea componenta. Eu am mai pus niste radiatoare in contact cu northbridge si southbridge de pe placa de baza.

#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,599
  • Înscris: 06.03.2016
Procesorul nu scoate sunete.

#7
Mihai166

Mihai166

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Red46 se simte faptul ca procesorul "se forteaza". Pana ieri nu avea aceasta problema.

O sa schimb pasta de la procesor dar cu placa de baza nu stiu ce as putea sa fac. Ceva sugestii?

#8
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostMihai166, on 12 iulie 2017 - 14:33, said:

Red46 se simte faptul ca procesorul "se forteaza".

Aia nu se simte prin sunete. Sunete face coolerul de pe procesor eventual. Incearca alt soft de monitorizare, gen http://openhardwaremonitor.org/.
Pui un screenshot, inclusiv cu utilizarea CPU, si discutam apoi.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,838
  • Înscris: 07.06.2014
la probleme de genul nu se reinstaleaza windowsul, ci se reseteaza biosul. ai incercat asta?

iar in caz ca la fel iti arata, senzorii placii de baza s-au defectat si trebuie sa te obisnuiesti cu ideea.

#10
Mihai166

Mihai166

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Acestea sunt temperaturile pe care le arata acest program.
[ http://i65.tinypic.com/vd05qa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Mihai166, 12 July 2017 - 14:56.


#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011
Si ala e cumva vreun program oficial sau cum ? Vezi cu softul oficial al producatorului sau in BIOS, daca afiseaza tot asa senzor defect si poti merge la garantie cu placa de baza, daca mai ai.

#12
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Vezi ca ai uitat poza.
Pentru racire placa de baza (ieftin) poti sa pui niste ventilatoare suplimentare - scad doar citeva grade... maxim.
Scump: ceva mai complex, racire cu lichid.... - costa prea mult.
Dar nu cred ca are rost, nici una din ele.

Este foarte mare la procesor, la o incarcare foarte mica a procesorului - verifica si vezi ce se intimpla.
Alea cu 111 si 119 mai mult ca sigur sint erori.
Nu dneaparat ceva defect, pur si simplu programele nu citesc totul corect.

Edited by roxanaRabinowitz, 12 July 2017 - 14:59.


#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Poza daca vrei sa o pui pe site cu hosting, trebuie neaparat unul care are https, altfel nu e afisata. Sau poti sa o incarci pe forum si sa o atasezi direct la post. Foloseste editorul complet in al doilea caz.

Edited by StickyFingaz, 12 July 2017 - 14:54.


#14
Mihai166

Mihai166

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Am reusit sa editez comentariul si sa pun poza bine, o voi atasa si aici.Multumesc pt intelegere.

Attached Files



#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,838
  • Înscris: 07.06.2014
ai 119, 111, 66, 45, 32, ce-mi plac mie programele astea si cand toti ignorati orice idee cum ca ar trebui sa nu mai folositi astfel de balarii de programe care va arata x valori, toate diferite, pt acelasi lucru.

tu ai tras concluzie ca 119 e la placa de baza, atunci cu restul ce faci? le pui pe seama cui? ale cui sunt acelea? luati toate prostiile de pe net si apoi va lamentati ca va afiseaza prostii pe acolo.

ai incercat ceva din tot ce s-a scris mai sus? sau doar ne plangem la fiecare postare?

#16
Mihai166

Mihai166

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017

View PostDany_Darke, on 12 iulie 2017 - 15:07, said:

ai 119, 111, 66, 45, 32, ce-mi plac mie programele astea si cand toti ignorati orice idee cum ca ar trebui sa nu mai folositi astfel de balarii de programe care va arata x valori, toate diferite, pt acelasi lucru.

tu ai tras concluzie ca 119 e la placa de baza, atunci cu restul ce faci? le pui pe seama cui? ale cui sunt acelea? luati toate prostiile de pe net si apoi va lamentati ca va afiseaza prostii pe acolo.

ai incercat ceva din tot ce s-a scris mai sus? sau doar ne plangem la fiecare postare?
O sa dau acum un reset la bios sa vad daca este vreo schimbare. Multumesc.

#17
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Nu o sa fie nici o schimbare :) :) :)

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,838
  • Înscris: 07.06.2014
e vb sa incerce, vedem pe urma rezultatul. cum am scris si mai sus, daca arata la fel in bios, atunci senzorii sunt defecti.

ca idee, ce versiune de bios ai?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate