Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Golf 7 facelift 2017 1.4 tsi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
969 replies to this topic

#325
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Ca timp a fost cam 6 ore, de la 9.30 pana pe la 13.30-14. Ca operatiuni nu stiu f exact, dar prespalare, spalare, sters cu niste solutii profesionale, aveam multe urme de la foliile care au fost pe masina cand a fost transportata, le vazusem si eu de cand am luat masina. Aveam si niste urme de grasime pe la usi. Tratat geamurile. Aplicarea de ceara nanoceramica. Nu stiu exact toate operatiuniile, mai multe detalii iti poate da Ovidiu, e un tip f de treaba.

#326
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbobalex18, on 07 august 2017 - 08:32, said:

caii putere sunt aferenții motorului. la roată, în dese rânduri numărul acestora este mai mic (greutate, transmisie etc etc). Așa știu eu, acum nu mă înjurați.
Pentru insecte eu folosesc lichid ProX. este la carrefour și la dedeman. Super calitate la 9-10 lei. Nu mai am nicio problemă cu insectele.
Asta poate doar in cazul in care stergi imediat cum se striveste o insecta pe parbriz. Daca se usuca , dupa 5 minute nu se mai sterge nici cu alcool pur daca ai avea in instalatie.

View Postcepy, on 07 august 2017 - 11:53, said:

Astazi am facut pascani-ploiesti, mers destul de tare. Masina se comporta f bine si la 170, sta f bine pe sosea.Mi se pare destul de greu sa scoti o vit med ridicata pe mai multe sute de km. Am scos o medie de 83km/h cu un consum de 6.3, in conditiile in care in afara de prima parte din drum pascani-roman, cand a plouat torential si nu prea am putut sa trec de 100, am mers in majoritate dupa cei cu statii si mergeam intre 80-130 in localitati cu limita 50 si 140-180 in afara.
Bravo! 130 in localitati.

Sa-i dai 180 pe autostrada mi se pare riscant, sa nu mai zicem de DN . Odata iti sare un tractor dintre tufe..

#327
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Stiu ca e riscant, dar ma grabeam. Trebuia sa ajunga sotia la servici. Bine, recunosc ca imi place stilul asta de mers, creste adrenalina si atentia. La 100 ma plictisesc cumplit, ma ia somnul. Nu o sa pot merge vreodata la consum. Sambata urmeaza sa plec in grecia. Stie cineva cu cat ai voie sa mergi in plus pe autostrada fata de viteza legala astfel incat sa nu iei amenda? Tot ca la noi +10km/h?

#328
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
cepy, ce consum ai cand rulezi cu 130-140 km/h?In oras am inteles ca scoti undeva la 8-9%, nu?Bara la bara?
Cand conduci foarte tare pe ploaie torentiala poti sa faci acvaplanare.

Edited by max_01, 22 August 2017 - 11:52.


#329
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View Postcepy, on 22 august 2017 - 11:44, said:

Stiu ca e riscant, dar ma grabeam. Trebuia sa ajunga sotia la servici. Bine, recunosc ca imi place stilul asta de mers, creste adrenalina si atentia. La 100 ma plictisesc cumplit, ma ia somnul. Nu o sa pot merge vreodata la consum. Sambata urmeaza sa plec in grecia. Stie cineva cu cat ai voie sa mergi in plus pe autostrada fata de viteza legala astfel incat sa nu iei amenda? Tot ca la noi +10km/h?

Am fost anul acesta de doua ori prin Grecia. Daca acum in vara, nu am fost decat pana in thassos, in primavara am fost pana dincolo de Atena intr-un circuit  panala Nafplio. In general am mers cu 140 constant. In zilele in care m-am grabit am mers constant cu 160 km/h si cu varfuri de 180 km/h la depasiri.
N-am intalnit nici-un radar pe autostrada si nici nu am primit vreo amenda acasa. De fapt in zece zile nu am intalnit decat un singur radar pe un drum secundar in apropiere de Nafplio.
Acum ori am avut eu noroc, ori chiar astia nu pun radare. Mai ales ca pe multe portiuni de autostrada au limitari de viteza de care eu nu am tinut cont.
Cel mai misto e la bulgari fiindca au ridicat recent limita pe autostrada la 140 km/h, deci poti sa-ti setezi linistit tempomatul pe 150 km/h. Pacat ca si la ei nu prea ai autostrazi, iar tu daca esti din Bucuresti si vrei sa mergi pe drumul cel mai scurt (prin Makaza) chiar nu prea o sa ai autostrada.

#330
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
La 130-140 are undeva in jurul lui 6. Am fost un weekend la mare 5 pers si bagaje full unde am mers 90% pe autostrada si a consumat 6.2 la o vit med de 87km/h. A fost si f aglomerat si nu am putut tot timpul sa merg cu 130, am stat si la cozi.

#331
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Eu merg in olimpic beach, langa paralia, nu in thassos.Anul asta mai pe buget de criza dupa ce am luat masina, plus ca nu credeam ca va reusii sotia sa isi ia concediu si am luat ceva in ultima clipa. Din ce am vazut gpsul imi arata acelasi drum pe care-l stiam si stiu ca dupa sofia e autostrada pana la greci aproape. Oricum in bulgaria merg fara frica (poate doar de hoti). La greci pe autostrazi am vazut multe camere, dar nu stiu daca sunt de radar.

#332
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
La greci, poti sa conduci si cu spatele la volan, cat timp nu te dai in spectacol nu te baga nimeni in seama ca turist, mai ales pe autostrada. Camerele sunt de supraveghere a traficului, dar nu au treaba in general cu viteza. Cat timp nu depasesti niste limite ale bunului simt, poti conduce 'la sentiment' . Vezi ca totusi cand ai limitari de viteza, nu e ca la noi, acolo sunt de majoritatea datilor puse cu cap, deci e bine sa reduci macar proportional cu cat ai peste limita la momentul curent.

#333
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostFord3, on 22 august 2017 - 12:09, said:

In general am mers cu 140 constant. In zilele in care m-am grabit am mers constant cu 160 km/h si cu varfuri de 180 km/h la depasiri.
La 160km/h cred ca ai depasit lejer un consum de 12l/100km cu ecoboostul tau de 1,5l si 150 cai putere.

Edited by max_01, 22 August 2017 - 13:21.


#334
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Nu cred ca se uita nimeni la instant la 180km/h.

#335
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View Postcepy, on 22 august 2017 - 12:28, said:

Eu merg in olimpic beach, langa paralia, nu in thassos.Anul asta mai pe buget de criza dupa ce am luat masina, plus ca nu credeam ca va reusii sotia sa isi ia concediu si am luat ceva in ultima clipa. Din ce am vazut gpsul imi arata acelasi drum pe care-l stiam si stiu ca dupa sofia e autostrada pana la greci aproape. Oricum in bulgaria merg fara frica (poate doar de hoti). La greci pe autostrazi am vazut multe camere, dar nu stiu daca sunt de radar.

Dacă mergi la Paralia, majoritar o să mergi pe autostradă prin Bulgaria, fiindcă prinzi autostrada spre și după Sofia. Nu e terminata însă chiar până la graniță, iar pe unele porțiuni de centură ale Sofiei e nițel mai proastă. Oricum insa te duci ață decât dacă mergi in Thassos cu puncte de frontieră Ruse și Makaza.

#336
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View Postmax_01, on 22 august 2017 - 13:21, said:

La 160km/h cred ca ai depasit lejer un consum de 12l/100km cu ecoboostul tau de 1,5l si 150 cai putere.

Nu obisnuiesc sa fac consumul mediu numai pe portiuni de drum. Am consumul pe trip 1 care nu l-am resetat de cand am luat masina din decembrie si care e de 7,5 si trip 2 il resetez doar la statia de benzina unde daca ma uit pe spritmonitor  unde imi tin consumurile a variat in perioada cat am fost in excursie, intre 7,3 si 7,82. Mi se pare un consum bun pentru o masina care merge incarcata cu 4 persoane, portbagaj de sedan plin si AC pe 22*C.
La consumul instant nu prea ma uit deoarece nu reflecta consumul real. Pe autostrada imi indica intre 6,5 si chiar peste 12 daca merg in rampa in conditiile descrise mai sus (ca autostrazile la greci nu prea sunt in plan orizontal, Grecia fiind o tara preponderent muntoasa), dar conteaza consumul mediu si eu sunt multumit de el in conditiile in care am prieteni cu diesel de 2.0 si scot cam tot pe acolo.
Ca idee insa mie masina imi consuma mai mult la mersul in oras decat la autostrada la 160 km/h.

#337
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View PostMihai_mb, on 22 august 2017 - 12:41, said:

La greci, poti sa conduci si cu spatele la volan, cat timp nu te dai in spectacol nu te baga nimeni in seama ca turist, mai ales pe autostrada. Camerele sunt de supraveghere a traficului, dar nu au treaba in general cu viteza. Cat timp nu depasesti niste limite ale bunului simt, poti conduce 'la sentiment' . Vezi ca totusi cand ai limitari de viteza, nu e ca la noi, acolo sunt de majoritatea datilor puse cu cap, deci e bine sa reduci macar proportional cu cat ai peste limita la momentul curent.

Asta am auzit si eu ca sunt mai 'ingaduitori' cu turistii, dar credeam ca e numai un mit.
In ceea ce priveste restrictiile, nu sunt neaparat asa de strict de respectat chiar daca sunt puse cum zici tu cu cap. Spre exemplu la unele reduceam, dar la altele nu.
Astfel ei pun la tuneluri restrictie de 80. Acolo intram cu 110 si inauntru cresteam la 130, fiindca la 160 iti creeaza un sentiment de insecuritate sa intri sau sa mergi cu 160, chiar daca banda ramane la fel de lata.
La zone cu multe curbe ei pun restrictii de 100 sau 120 deoarece nu toate masinile au aceeasi tinuta de drum si risca sa iasa de pe banda lui sau si mai rau sa se izbeasca in parapetul despartitor de sens. La inceput incetineam si eu de la 160 la 130, mai ales daca in dreapta mea era vreun TIR (intervine acelasi sentiment ca la tuneluri : la viteze mari ti se pare ca banda devine mai ingusta :) ). Cu timpul m-am invatat si eu sa iau curba si cu 160 deoarece iti permite inclinarea soselei care este foarte bine gandita. Am si vazut niste masini de Austria care mergeau asa si mi-am dat seama ca se poate.. Este insa un condus obositor deoarece presupune o concentrare sporita la directie si am folosit-o mai mult in zilele cand aveam distante mari sau autostrada mai aglomerata deoarece marea majoritate reduc viteza in zone de curbe si poti depasi pe mai multi odata.

#338
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostFord3, on 22 august 2017 - 15:14, said:

conteaza consumul mediu si eu sunt multumit de el in conditiile in care am prieteni cu diesel de 2.0 si scot cam tot pe acolo.
Ca idee insa mie masina imi consuma mai mult la mersul in oras decat la autostrada la 160 km/h.
Poate ca este vorba de diesel mai vechi.
Esti sigur la afirmatia facuta in ultima propozitie?Pana la 120 km/h, consumul este ok insa mai ales daca depasesti 140km/h, consumul creste vertiginos, la orice autoturism, indiferent de  motorizarea avuta.

Edited by max_01, 22 August 2017 - 16:18.


#339
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View Postmax_01, on 22 august 2017 - 16:18, said:

Poate ca este vorba de diesel mai vechi.
Esti sigur la afirmatia facuta in ultima propozitie?Pana la 120 km/h, consumul este ok insa mai ales daca depasesti 140km/h, consumul creste vertiginos, la orice autoturism, indiferent de  motorizarea avuta.

Sunt foarte sigur. Cand o sa ies pe european daca e mai liber o sa ma uit mai atent la instant sa vad cam intre ce valori fluctueaza la 140 km/h si probabil ca o medie a lor va fi destul de apropiata de consumul mediu pe distante mai mari.
Stiu ca exista disputa asta in care ma implic si eu diesel vs. benzinare, dar la drumuri extraurbane diferentele intre diesele si benzinarele mai noi au ajuns destul de mici.
In oras diferenta e mai mare, dar daca as merge mult urban tot benzina as lua chiar si la aceste diferente.

#340
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Eu pana acum in toate drumurile pana in grecia, in grecia respectam cu strictete limitele de viteza. In conditiile astea o sa scot lejer sub 10 ore pana la paralia, undeva cred ca in jurul a 9 ore.

#341
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009

View PostFord3, on 22 august 2017 - 15:32, said:


Asta am auzit si eu ca sunt mai 'ingaduitori' cu turistii, dar credeam ca e numai un mit.
In ceea ce priveste restrictiile, nu sunt neaparat asa de strict de respectat chiar daca sunt puse cum zici tu cu cap. Spre exemplu la unele reduceam, dar la altele nu.
Astfel ei pun la tuneluri restrictie de 80. Acolo intram cu 110 si inauntru cresteam la 130, fiindca la 160 iti creeaza un sentiment de insecuritate sa intri sau sa mergi cu 160, chiar daca banda ramane la fel de lata.
La zone cu multe curbe ei pun restrictii de 100 sau 120 deoarece nu toate masinile au aceeasi tinuta de drum si risca sa iasa de pe banda lui sau si mai rau sa se izbeasca in parapetul despartitor de sens. La inceput incetineam si eu de la 160 la 130, mai ales daca in dreapta mea era vreun TIR (intervine acelasi sentiment ca la tuneluri : la viteze mari ti se pare ca banda devine mai ingusta :) ). Cu timpul m-am invatat si eu sa iau curba si cu 160 deoarece iti permite inclinarea soselei care este foarte bine gandita. Am si vazut niste masini de Austria care mergeau asa si mi-am dat seama ca se poate.. Este insa un condus obositor deoarece presupune o concentrare sporita la directie si am folosit-o mai mult in zilele cand aveam distante mari sau autostrada mai aglomerata deoarece marea majoritate reduc viteza in zone de curbe si poti depasi pe mai multi odata.
Da-le draq de 160, mai taie din ele, ca incepe sa macane...

#342
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcepy, on 22 august 2017 - 11:44, said:

Stiu ca e riscant, dar ma grabeam. Trebuia sa ajunga sotia la servici. Bine, recunosc ca imi place stilul asta de mers, creste adrenalina si atentia. La 100 ma plictisesc cumplit, ma ia somnul. Nu o sa pot merge vreodata la consum. Sambata urmeaza sa plec in grecia. Stie cineva cu cat ai voie sa mergi in plus pe autostrada fata de viteza legala astfel incat sa nu iei amenda? Tot ca la noi +10km/h?
Daca mergeai prin prima jumatate a lui august, nu te mai plictiseai la 100km/h. Nu stiu ce faceai in vami, la cozi de zeci de minute, la cozi la punctele de taxare, la dopuri.


Hai sa iti zic. Grecii au alte placeri in afara de a conduce "iresponsabil".  Probabil de aia nici nu au prea multe radare. Probabil sunt mai civilizati, desi nu par.  
Am condus de multe ori in grecia cu o bere sau un pahar de vin la bord, fara acte la mine, doar in slipi, pentru ca stiam ca e pace, politia are treaba cu evazionistii, nu cu soferii.
Dar poate ca dupa ce incep sa proviace romanii accidente asa cum tot fac prin ungaria, vor fi nevoiti sa ne ia la ochi.
Cum sa ne amendeze grecu' cand stie ca venim cu zecile de mii la ei in tara sa tocam cascavalu'? Au si ei putin bunsimt, dar acuma sa nu abuzam nici noi.  
Am vazut si grec vitezoman, eu 140 el 200 ca a trecut in viteza pe langa mine. Dar avea Porsche, nu golf.  Adica ala merge din A pana in B cu 200+, fara sa-si prajeasca masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate