Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 

RDS + router pe RDS - PPPoE (NU completati nimic in campul Service Name!)

- - - - -
  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#1207
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Nu poti conecta ambele routere in zte pentru ca vor avea nevoie ambele de autentificare pppoe iar contul nu functioneaza pe mai multe dispozitive simultan.

#1208
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008

 diliuleutzudeaur, on 02 octombrie 2014 - 07:51, said:

Nu poti conecta ambele routere in zte pentru ca vor avea nevoie ambele de autentificare pppoe iar contul nu functioneaza pe mai multe dispozitive simultan.
di cate am inteles ZTE e un fel de modem si atunci, Asus tb configurat pe wan ca PPPoE cu DHCP activat si legat la ZTE, iar Belkinul cu DHCP dezactivat si pe wan configurat cu dinamic ip si conectat la Asus

Edited by dcrst755, 02 October 2014 - 08:40.


#1209
dangiurca

dangiurca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.10.2008

 diliuleutzudeaur, on 02 octombrie 2014 - 07:51, said:

Nu poti conecta ambele routere in zte pentru ca vor avea nevoie ambele de autentificare pppoe iar contul nu functioneaza pe mai multe dispozitive simultan.

Multumesc pentru confirmare. O sa apelez la un range extender, poate o sa reusesc sa impart semnalul wireless in toata casa, fara sa fiu nevoit sa mai intind alte cabluri.

 dcrst755, on 02 octombrie 2014 - 08:39, said:


di cate am inteles ZTE e un fel de modem si atunci, Asus tb configurat pe wan ca PPPoE cu DHCP activat si legat la ZTE, iar Belkinul cu DHCP dezactivat si pe wan configurat cu dinamic ip si conectat la Asus
Da, sa fac o conexiune bridge, da eu vroiam sa leg ambele routerele direct la modem, sa fac 2 retele diferite.
Multumesc oricum.

Edited by dangiurca, 02 October 2014 - 21:40.


#1210
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Ce modele de routere sunt? Poate poti sa le conectezi prin WDS si nu mai ai nevoie de cabluri intre ele. Adica asus conectat in zte prin fir, belkin conectat la asus wireless. Iti scade viteza pe belkin dar nu mai ai cabluri.

#1211
dangiurca

dangiurca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.10.2008
Asus nt-ac52u si Belkin play n600db. Poti, te rog, sa-mi explici cum se face conexiune wds? Multumesc!
M-am documentat de wds, o sa incerc. Iti multumesc de sfat.

Edited by dangiurca, 04 October 2014 - 00:11.


#1212
adisor

adisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.03.2005
Salutare ! Am un linksys WRT54G V5 care a mers cu PPPoE la RDS ani de zile la rind. Saptamina asta nu se mai conecta la WAN. Sta in faza "connecting" si are ip extern 0.0.0.0.
L-am resetat, am facut firmware upgrade de la 1.02.7 la 1.02.8, i-am facut tot ce am citit.
Efectiv nu mai vrea sa mearga. Unii ziceau prin 2007 ca acest tip de router nu are "stiva de pppoe" si ca nici nu merge. Altii ziceau ca cu FW nou merge. Altii ca dupa cca 3 ani de functionare, se cam strica fizic. Se buleste un chip din el...
La mine A MERS BINE ANI DE ZILE !
Dar brusc nu mai merge. N-am modificat nimic in el, doar am vazut ca nu mai am internet... Ma voi duce la o cunostinta in alt bloc sa-l incerc acolo. Poate e ceva cu parametri cablului de retea de intrare. Desi, cu laptopul ma pot conecta prin pppoe.
Cunoaste cineva mai indeaproape situatia ?
Merci

#1213
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vezi daca poti trece la dd-wrt.

#1214
adisor

adisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.03.2005
S-a rezolvat ! Nu avea nimic routerul. L-am dus la un prieten, iar acolo mergea din prima.
Problema de la mine era ca in cutiuta unde se separa telefonul de internet (ca ele intra in apartament vin pe acelasi cablu UTP) a iesit un fir din regleta aceea. Deci nu s-a mai inchis bucla RX-TX din cablu. Am pus firul inapoi si e totul ok, ca inainte !

#1215
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 14.12.2007
Daca am abonament rds fb2 si conexiune pppoe cu ip dinamic,are efect cum am acum setat wan-ul routerului cu dns-urile google si placa de retea a pc-ului cu setari manuale la ip adress si dns server addresses cele de la google ? Pe site-ul dan-blog.ro se spune intr-un articol despre servere dns ca la o conexiune pppoe de tip dinamic in campurile dns de la router nu trebuie scris nimic,deoarece vor fi utilizate automat  dns-urile providerului de internet.Daca insa aveti o conexiune pppoe statica,atunci puteti utiliza serverele dns google opendns si altele. Va rog,lamuriti-ma.

#1216
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Poti sa pui ce servere DNS vrei tu, nu te obliga nimeni sa le folosesti pe cele de la RDS, desi nu vad scopul pentru care ai folosi altele.

#1217
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 14.12.2007
Se spune ca serverele dns mari precum cele ale google si opendns sunt mai stabile in timp.Sa inteleg ca afirmatia de pe site-ul dan-blog.ro este falsa.

#1218
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Se spun aiureli atunci, ce te intereaza pe tine este ca server-ul DNS sa fie cat mai "aproape" de tine si ghici cine e mai aproape, serverele din RDS sau alea de la Google ? Doar nu crezi ca RDS are un singur server DNS si daca pica ala, gata, nu mai merge nimic. Poti sa scrii ce IP(uri) vrei tu la DNS, cat timp la IP-ul ala este un server DNS care raspunde la interogari DNS atunci nu o sa ai probleme. Deci te las pe tine sa tragi ce concluzie vrei legat de afirmatia de pe blog-ul respectivului.

#1219
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
serverele dns rds nu functioneaza stabil in ultima perioada.
eu de accea am trecut la opendns pe router si pe unii clienti wireless folosesc cele de la google.

#1220
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Poti sa dezvolti putin ? Ce se intampla mai exact cu serverele DNS de la RDS?

PS: Eu nu am observat vreo problema.

#1221
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pentru Routerul Linksys E1200 si PPPoE de la RDS se stie de vreo incompatibilitate?... Sau doar l-am configurat eu gresit?

Tot pica conexiunea cand ma conectez cu telefonul (prin wifi) la el.

Pe cablu merge... (pe laptop legat direct in router).


nu stiu ce sa mai verific... (upgrade, reset, restart tot...)

#1222
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
schimba softul de pe telefon (daca e posibil)

 adrian001, on 07 februarie 2015 - 21:19, said:

Poti sa dezvolti putin ? Ce se intampla mai exact cu serverele DNS de la RDS?

PS: Eu nu am observat vreo problema.

drop la requesturi sau reply cu adrese aiurea.

#1223
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

 carmenclara1, on 11 februarie 2015 - 03:26, said:

schimba softul de pe telefon (daca e posibil)


Telefonul e in garantie, soft original. Nu e disponibil Update. Nu prea am cum sa schimb softul... nu usor.

Insa am schimbat routerul. A picat si pe ala netul azinoapte...

Firul a fost scurtat si remufat (avea o rezerva de cativa metri). S-a taiat si s-a pastrat o bucla mai mica. Firul nu merge pe jos (deci nu e calcat in picioare sau prins cu usa).

Nu stiu ce sa-i mai fac... o sa chem RDS_ul sa-l schimbam cu o bucata noua, de la ei pana la mine...

#1224
AnneMarieA

AnneMarieA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2015
Buna. Am si eu un router Intellinet si conexiune pppoe de la RDS. Am configurat routeru, insa daca incerc sa ii pun parola, nu mi se mai conecteaza nici un dispozitiv la el, iar laptopul imi da limited acces. Insa, fara parola, totul merge perfect. Imi poate spune cineva cum sa procedez sa parolez wireless-ul totusi?

Edited by AnneMarieA, 19 May 2015 - 14:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate