Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Gateway VoIP GSM via 3CX

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Razva

Razva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.04.2006
Salutare,

Momentan utilizez un server 3CX via SIP Trunk (Iristel). Cu toate acestea as vrea sa adaug si "un SIM" (Vodafone) pt. outgoing calls deci am nevoie de un Gateway VoIP GMS. Ma intereseaza un cost cat mai redus, voi folosi doar eu aceasta linie.

Puteti sa-mi faceti o recomandare?

Multumesc

#2
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Nu am la îndemână o recomandare profesională pentru problema ta.

Eu personal am în casă ce vrei tu, dar  folosesc tel fix şi nu client SIP;
1. router Huawei B310 3G/4G care are: slot SIM şi e capabil date-mobile, voce prin port FXS(tel fix) şi SMS(prin interfaţa web)
2. router AVM fritzbox 7170 care are: 1 port FXO şi 3 porturi FXS; în plus se pot configura şi IP-telefon la care se poate înregistra client SIP din LAN/WLAN;
Prin urmare: B310(cu SIM) <---- RJ11 fir telefonic ----> fritzbxo7170 <--- LAN ----> client SIP(3CX, etc.)

PS. fritzbox 7170 are şi alte capabilităţi - de fapt este un mini-PBX: telefoanele(fixe şi IP) conectate la el pot comunica între ele ca "interioare", se pot configura şi answering-machine, fax-machine(detectează singur ton-fax), poate înregistra la până la 10 conturi SIP. În plus eu i-am mai instalat şi un asterisk.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate