Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

De ce trăiesc religioșii/spiritualii cu o angoasă față de viață ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
299 replies to this topic

#73
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostSfantul Jakob, on 03 iunie 2017 - 07:44, said:

Ateul ala de care vorbesti tu, pur simplu nu exista.
Decat poate in basmele lu' Dawkins&Hawking.
Este Monstrul Zburator de Spaghete.
Tu nu îţi dai seama că în acest moment eşti la fel de lipsit de respect precum ateii despre care vorbeşti ?
Nu, nu realizezi.

#74
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostoMariusRO, on 03 iunie 2017 - 07:50, said:



Deci nu le-ai citit dar emiti judecati in legatura cu continutul si consistenta lor. Curat murdar coane Fanica.
Am citit despre personaje. Nu imi inspira absolut deloc incredere. Voiam sa citesc si Darwin. Intai am citit despre el si cum a ajuns sa scrie minunea aia de carte. Pai l.a trimis un bogatan sa gaseasca ceva si sa nu se intoarca pana nu gaseste. Si ce sa vezi? A gasit, my friend. A gasit tot ce si.a dorit sponsorul.

#75
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Chillax, pastreaza si tu un format de text, ca e obositor cu atata negru ingrosat, ba mai mare - ba mai mic.
Te citim si te intelegem, nu trebuie sa "tipi" la noi.

Edited by MarianG, 03 June 2017 - 08:01.


#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 07:56, said:

1.Ba chiar este, pentru că se zice că majoritatea religioşilor sunt limitaţi de propriile lor opinii pentru că nu citesc prea mult.
2. Consider că dacă cineva citeşte mult şi mai este şi limitat pe deasupra, atunci aia este şi mai rău, pentru că înseamnă că dintr-un milion de cărţi, s-a prins foarte puţin de persoana respectivă.
1. De unde stii ca ”religiosii” nu citesc?
2. De ce ar trebui sa se prinda de ei lucruri cu care nu sunt de acord?
Banuiesc ca daca tot il citesti pe Dawkins este legitim sa iti extragi lucrurile cu care esti de acord si lucrurile cu care nu esti de acord.

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 07:52, said:

Nu am problemă cu religia, am problemă cu cei care forţează religia pe alţii şi care nu au respect faţă de oamenii care au opinii diferite despre lucruri decât ei. Atunci când sunt mentalităţi diferite, se poate convieţui, dacă  există respect reciproc şi toleranţă - dacă nu există aceste lucruri, atunci nu este altceva decât ceartă şi ranchiune.
De acord.
Dar lucrul asta este valabil si printre atei?
Cum facem sa fie bine?

Edited by MembruAnonim, 03 June 2017 - 08:05.


#77
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,417
  • Înscris: 26.01.2007

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 07:56, said:

majoritatea religioşilor sunt limitaţi de propriile lor opinii pentru că nu citesc prea mult.
Consider că dacă cineva citeşte mult şi mai este şi limitat pe deasupra, atunci aia este şi mai rău
Deci, daca religiosii nu citesc mult, e rau.
Insa daca religiosii citesc mult, e si mai rau.

Vezi ca incepi sa semeni cu ateii!

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 07:56, said:

Dacă cineva este ateu şi tu eşti religios, şi el îţi oferă respect
Asta te-am întrebat şi până acum.
eu ţi-am vorbit despre ateii care dau respect !

Ai intrebat, insa ti s-a raspuns deja ca ateul ala nu exista decat in basme.
Vezi ca pe forumu' asta-s o sumedenie de atei. Da un nume care se potriveste cu descrierea ta!

Si te sfatuiesc si eu sa iei seama la ce spune mai sus MarianG!

Edited by Sfantul Jakob, 03 June 2017 - 08:05.


#78
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostMarianG, on 03 iunie 2017 - 08:01, said:

Chillax, pastreaza si tu un format de text, ca e obositor cu atata negru ingrosat, ba mai mare - ba mai mic.
Te citim si te intelegem, nu trebuie sa "tipi" la noi.
Dacă aş ţipa , ar fi cu CAPS LOCK.
De ce sunt mărimi diferite dacă nu pot fi folosite ?

#79
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMarianG, on 03 iunie 2017 - 07:53, said:

Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu (Sfânta Evanghelie după Matei)
Sfântul Ioan Gură de Aur: De crezi că omul este iubitor de adevăr, nu-l sili să se jure; şi iarăşi, de ştii că minte, nu-l sili să jure strâmb

Pai l-am pus eu sa se jure pe cer? Poate sa jure pe pisica, sau pe virilitate. De silit nu l-am silit nicidecum, dar intr-un proces va fi silit sa o faca, daca nu vrea sa aiba alte probleme.

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 07:57, said:

Problema e la voi cand jurati acolo cu mana pe Biblie. Sau ce Carte este. Si mai mare ar fi daca un Presedinte de tara sau Ministru ar fi ateu. Daca nu ati observat va zic eu. La depunerea juramantului omul acela are mana dreapta pe Carte. Asta e singurul lucru pe care te poti baza. La atei pe ce te bazezi?

Cam asta e treaba cu juratul pe biblie, harry potter sau chimia de a x-a

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6IRxpjEZveQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by oMariusRO, 03 June 2017 - 08:06.


#80
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,417
  • Înscris: 26.01.2007

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 07:58, said:

Tu nu îţi dai seama că în acest moment eşti la fel de lipsit de respect precum ateii despre care vorbeşti ?
Nu, nu realizezi.
Sigur ca realizez, Chilaxule.
Cand afirmi ca nu realizez, esti deja lipsit de respect.

#81
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostMembruAnonim, on 03 iunie 2017 - 08:03, said:

1. De unde stii ca ”religiosii” nu citesc?
2. De ce ar trebui sa se prinda de ei lucruri cu care nu sunt de acord?


3. De acord.
Dar lucrul asta este valabil si printre atei?
Cum facem sa fie bine?

1. De multe ori este aşa, chiar ei recunosc acest lucru, şi spun că " N-avem nevoie să citim alte cărţi în afară de Biblie. "

2. Pentru că dacă citeşti multe cărţi, ar trebui să ţi se lărgerască orizonturile astfel încât să devii tolerant faţă de alţii în loc să îi forţezi să aibă opiniile tale.

3. Exact aşa cum am zis şi până acum : respect reciproc. Omenie. Toleranţă.

#82
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,417
  • Înscris: 26.01.2007

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 08:05, said:

Dacă aş ţipa , ar fi cu CAPS LOCK.
De ce sunt mărimi diferite dacă nu pot fi folosite ?
Pentru acelasi motiv pentru care exista si Caps Lock.
Dar nu este indicat sa le folosesti in fiecare postare.

#83
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostSfantul Jakob, on 03 iunie 2017 - 08:07, said:

Sigur ca realizez, Chilaxule.
Cand afirmi ca nu realizez, esti deja lipsit de respect.
Este clară treaba cu tine.
Ai fost lipsit de respect deja de la bun început.
De asta ţi-am atras atenţia.
Acest joc pe care încerci să-l faci îl cunosc şi nu mă interesează, aşa că ori scrii într-un mod în care să ne înţelegem, ori terminăm aici. Posted Image

View PostSfantul Jakob, on 03 iunie 2017 - 08:09, said:

Pentru acelasi motiv pentru care exista si Caps Lock.
Dar nu este indicat sa le folosesti in fiecare postare.
Te reinvit să-mi citeşti fiecare postare şi să vezi dacă le-am folosit.

#84
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostoMariusRO, on 03 iunie 2017 - 08:06, said:

Pai l-am pus eu sa se jure pe cer? Poate sa jure pe pisica, sau pe virilitate. De silit nu l-am silit nicidecum, dar intr-un proces va fi silit sa o faca, daca nu vrea sa aiba alte probleme.
nici pe cer -- include dar nu se limiteaza la cer
https://ro.wikipedia.../wiki/Imperativ
Imperativul este un mod verbal personal și predicativ care exprimă o acțiune realizabilă, prezentată ca poruncită sau, cu verbul negat, ca interzisă.

@Chillax - uite un exemplu de ingrosare folosit pentru a sublinia o idee, de vreme ce underline-ul nu-si atinge scopul

#85
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,417
  • Înscris: 26.01.2007

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 08:08, said:

De multe ori este aşa, chiar ei recunosc acest lucru, şi spun că " N-avem nevoie să citim alte cărţi în afară de Biblie. "
Te mai tii si de minciuni, asa-i?
Vrei sa zici ca ai intalnit tu macar trei credinciosi care ti-au zis tie treaba asta de mai sus?

#86
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 07:56, said:


Ba chiar este, pentru că se zice că majoritatea religioșilor sunt limitați de propriile lor opinii pentru că nu citesc prea mult.
Consider că dacă cineva citește mult și mai este și limitat pe deasupra, atunci aia este și mai rău, pentru că Ăźnseamnă că dintr-un milion de cărți, s-a prins foarte puțin de persoana respectivă.


Omule, tu Ăźnțelegi că nu contează Ăźn ce crede cineva, ci respectul care ori Ăźl oferi , ori nu Ăźl oferi ? Are legătură cu tine, nu cu el !

Dacă cineva este ateu și tu ești religios, și el Ăźți oferă respect, și tu nu Ăźi oferi, atunci ce spune asta despre tine ?
Asta te-am Ăźntrebat și pĂąnă acum.
Nu mai ocoli subiectul vorbind despre ateii care nu știu ce este respectul, eu ți-am vorbit despre ateii care dau respect !

Tu m.ai jignit de cum ti.am zis ca nu.s ateu. Dar nici tu se pare ca nu esti. Esti adeptul religiilor estului?

#87
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 08:11, said:

Tu m.ai jignit de cum ti.am zis ca nu.s ateu. Dar nici tu se pare ca nu esti. Esti adeptul religiilor estului?
Eu te-am jignit ?
Specifică unde.
Dar îţi zic eu că nu. Fără motiv nu jignesc pe nimeni, şi nici cu motiv nu am intenţia de a jigni, ci de a arăta spre acel lucru care vreau să-l vadă şi celălalt, ca să putem ajunge la un consens.

#88
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostChillax, on 02 iunie 2017 - 22:30, said:

[...]

5. Există o discrepanță între ceea ce știu ei în teorie și punerea în aplicare a ceea ce știu în viața lor proprie. De exemplu : mulți dintre ei ar putea să vorbească ore întregi despre diferite persoane din Biblie și cum și-au condus aceste persoane familiile lor, ce lecție au dat copiiilor, ce părinți exemplari au fost, etc. - dar, în loc să pună în practică aceste învățături , mulți dintre ei fie își neglijează copiii, fie îi ține prea din scurt, le inspiră o frică care va determina copilul să se închidă în el și să devină nesincer, apoi nu își vor mai înțelege proprii copii și vor face pe martirii că ei s-au sacrificat pentru ei și totuși nu au o relație bună, fără se realizeze că ei de fapt nu au aplicat nici măcar jumătate din înțelepciunea aceea pe care au citit-o din Biblie ( nu sunt cu Biblia, dar recunosc că sunt și exemple bune în ea, există și lecții de viață, care merită folosite, dacă ar fi folosite în mod adecvat......)

Mai scriu între timp, scrieți și voi de ce credeți că religioșii și chiar spiritualii de multe ori, trăiesc într-un mod în care nu sunt compatibili nici cu mulți alți oameni, și nici măcar cu propriile lor principii.

Pai treburile sunt foarte simple: Majoritatea religiilor propovaduiesc credinta sub amenintarea fricii si a nefericirii. Cu cat un ins isi intareste atasamentul fata de o astfel de religie cu atat devine mai infricosat, mai neputincios, mai nefericit, mai furios, impunand veninul si frustraile din sufletul sau apropiatilor. Extremele le stiti foarte bine, centurile de dinamita.

#89
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 08:05, said:


Dacă aș țipa , ar fi cu CAPS LOCK.
De ce sunt mărimi diferite dacă nu pot fi folosite ?

Pentru ca asa scriem toti, atei sau neatei. Si ar fi misto sa ne respecti macar cu treaba asta.

#90
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostSfantul Jakob, on 03 iunie 2017 - 08:11, said:

Te mai tii si de minciuni, asa-i?
Vrei sa zici ca ai intalnit tu macar trei credinciosi care ti-au zis tie treaba asta de mai sus?
Da, am cunoscut.
Comentariile tale provocatoare mă lasă rece, arată doar că nu ştii să argumentezi într-un mod elegant şi începi să te înjoseşti din ce în ce mai mult.

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 08:13, said:

Pentru ca asa scriem toti, atei sau neatei. Si ar fi misto sa ne respecti macar cu treaba asta.
Mă bucur că ai găsit ceva de care să te legi, că la celelalte lucruri pe care le-am scris oricum nu te descurci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate