Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce trăiesc religioșii/spiritualii cu o angoasă față de viață ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
299 replies to this topic

#37
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View Postlightpoint, on 03 iunie 2017 - 07:04, said:

Este vorba despre cunoasterea lui Dumnezeu din imprejurarile vietii, (asa cum spunea prof.dr. preot Staniloaie)

Dumnezeu i-a deschis ochii,si isi da seama de pericolele aflate dupa moarte daca nu duci o  viata dupa principiile stabilite de Dumnezeu.Nu-ti fa griji daca vrei sa-l cunosti pe Dumnezeu, roaga-l si se va intampla, si tu iti vei deschide ochii din somnul ratiunii si al ignorantei.
Vezi filmul rusesc Ostrov,ca despre asta este vorba.
Citeşte tu nişte cărţi despre Taoism, Budism, Confucianism, şi apoi mai vorbim.
Vei citi oare ?

#38
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postedy_wheazel, on 03 iunie 2017 - 04:40, said:


Ca asa le-o zis Dumnezo Bunuțu' in Aberatii 2:12 "daca nu preaslavesti numele meu iti dau reset cu ecran albastru la neuron!".

Daca te-ar fi interesat catusi de putin istoria oamenilor (inclusiv a stramosilor tai) ai fi aflat, tu cu surprindere, ca orice societate a fost Creata pe baza religiei.

#39
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostMarianG, on 03 iunie 2017 - 07:13, said:

nu trebuie sa cred cand s-a dat un raspuns, deceptie
Decepţionat de ce ?

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 07:15, said:

Daca te-ar fi interesat catusi de putin istoria oamenilor (inclusiv a stramosilor tai) ai fi aflat, tu cu surprindere, ca orice societate a fost Creata pe baza religiei.
Da, doar că există diferenţe substanţiale între religii.
Câte religii din Est ştii ? Ştii credinţele lor, filozofiile lor ?

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
nu de ce, ci de catre cine
oameni cu prea mult timp liber se apuca sa citeasca literatura bisericeasca, pleaca intr-o calatorie si se intorc sfinti.

#41
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 07:10, said:


Dar ce esti daca nu esti ateu? Tipul s-a indreptat spre religie si tu nu te mai intelegi cu el. Vrei sa zici ca erai religios si de cand a devenit ca tine nu te mai intelegi cu el?

LE: eu nu am nimic cu ateii. Stii de ce? Pentru ce asa-zisii atei au mereu o problema cu religia, de orice fel. Practic se ocupa cu denigrarea. Cam asta e telul lor.

El nu se înţelege cu mine, eu m-aş înţelege cu el.
Înainte puteam discuta fără prejudecăţi şi fără să ne forţăm opiniile unul asupra altuia, pricepi sau nu pricepi ?
Pentru că dacă nu, atunci eşti la fel ca şi el, adică parcă vorbeşte omul cu pereţii.
Eu nu ştiu voi cum nu aveţi reflecţie asupra propriei voastre persoane.
Dacă vine un ateu să zicem şi vorbeşte cu voi fără să vă judece , atunci voi de ce judecaţi un ateu , hm ?
Dacă el vorbeşte civilizat cu voi, de ce nu puteţi proceda la fel , fără să-l tot trimiteţi la scripturile voastre ?
De ce nu puteţi oferi respect ?

#42
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostXeNonX89, on 03 iunie 2017 - 05:43, said:

Haideti sa imi dau si eu cu parerea ca doar d-aia e forum..nu? In copilarie eram un  mare credincios,dar d-ala care nu accepta sa ii zici ca este foarte posibil ca Biseria sa isi bata si joc de oameni..printre altele.Duminica la Biserica,rugaciune in fiecare seara ,deseori si dimineata si incercam sa ii fac pe plac lui Dumnezeu,pana intr-o zi cand am deschis prima carte (Zbor deasupra unui cuib de cuci) si am descoperit ca imi place foarte mult sa citesc (cu toate ca la liceu eram un elev mediocru) ,eram prin clasa a 10.Au urmat imediat si alte romane foarte interesante destul de cunoscute (Anna Karenina,Jurnalele lui Lev Tolstoi,Fratii Karamazov  de Dostoievski) si am inceput sa imi pun intrebari despre Dumnezeu.Evident,au inceput sa curga banii spre diferite librarii :))) si am inceput sa citesc despre "existenta lui Dumnezeu".Am citit multe carti care apartin si altor culte(am zis sa dau sanse si altor religii sa isi "spuna" punctul de vedere) ,am citit si despre noua religie,"new age" ,le-am dat sanse si unor baieti destepti sa isi spuna si punctul lor de vedere(Osho aka Rajinesh,Krishnamurti etc).Bai oameni buni va spun sincer majoritatea sunt doar niste ipocriti care cauta ori sa bage frica in tine ca te-au vazut ca esti redus ca si invatatura,ori sa te faca pur si simplu de bani.Va recomand cartea "DUmnezeu nu este mare" acolo o sa cititi niste puncte de vedere destul de interesante,la fel vi-l pot recomanda si pe Dawkins(este un ateu super convins:))) .Eu in momentul de fata am cam inceput sa ma satur de ceea ce face Biserica in zilele noastre (sunt de "nspee" mii mai numeroase decat spitalele,au fost atatea exemple de preoti care pur si simplu te fac sa iti fie scarba de ei) si exemple sunt muuuulte.Sa devii pios peste noapte iar mi se pare o chestie destul de gretoasa:)))) .Parerea mea este ca viata trebuie traita AICI si sa lasam persoanele si locurile care incearca sa ne inoculeze alte idei care duc peste un timp spre avantajul lor,sa FIM LIBERI si sa ne situam undeva la mijloc.Daca sunt greseli gramaticale ,rog sa ma scuzati dar scriind dupa un telefon de "cinspe" mii de ani indubitabil apar si "basinute" de scriere.

Din ce ai citit ai evitat o singura carte. Biblia. E si pe net, gratis, pe Magazinul Play. Citeste-o tu, poate si indrumat de cineva, si revino peste ...nu o saptamana. Peste vreun an. Ca daca dupa o saptamana o citesti si mai si stii tot...e clar. Ce-i drept am citit o biblioteca de carti. Toate au o linie, fara subintelesuri, scrise de cate un singur autor. Chiar si cartile de psihologie iti spun ce inseamna cand un om spune ceva intr-un context si acelasi lucru in alt context.

#43
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 07:22, said:

Ce-i drept am citit o biblioteca de carti. Toate au o linie, fara subintelesuri, scrise de cate un singur autor.


Adică ce ai citit ?
O "bibliotecă de cărţi" înseamnă o grămadă de cărţi, scrisă de mai mulţi autori.
Câte cărţi ai citit în afară de Biblie şi din ce domeniu au fost cărţile acelea ?

#44
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 07:17, said:


Da, doar că există diferențe substanțiale Ăźntre religii.
CĂąte religii din Est știi ? Știi credințele lor, filozofiile lor ?

Prin Est la ce te referi?

#45
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 07:19, said:

El nu se înţelege cu mine, eu m-aş înţelege cu el.
Înainte puteam discuta fără prejudecăţi şi fără să ne forţăm opiniile unul asupra altuia, pricepi sau nu pricepi ?
Pentru că dacă nu, atunci eşti la fel ca şi el, adică parcă vorbeşte omul cu pereţii.
Dacă el vorbeşte civilizat cu voi, de ce nu puteţi proceda la fel , fără să-l tot trimiteţi la scripturile voastre ?
De ce nu puteţi oferi respect ?
Pai tu respecti alegerea lui de a crede?

#46
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 07:19, said:



El nu se Ăźnțelege cu mine, eu m-aș Ăźnțelege cu el.
Înainte puteam discuta fără prejudecăți și fără să ne forțăm opiniile unul asupra altuia, pricepi sau nu pricepi ?
Pentru că dacă nu, atunci ești la fel ca și el, adică parcă vorbește omul cu pereții.
Eu nu știu voi cum nu aveți reflecție asupra propriei voastre persoane.
Dacă vine un ateu să zicem și vorbește cu voi fără să vă judece , atunci voi de ce judecați un ateu , hm ?
Dacă el vorbește civilizat cu voi, de ce nu puteți proceda la fel , fără să-l tot trimiteți la scripturile voastre ?
De ce nu puteți oferi respect ?

Daca nu esti ateu, ce esti? Asta te.am intrebat.

Ateii intotdeauna judeca oamenii si le spun celor care cred in divinitate ca sunt prosti. Asa cum faci si tu.

Edited by Travertin, 03 June 2017 - 07:29.


#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 07:28, said:

Ateii intotdeauna judeca oamenii si le spun celor care cred in divinitate ca sunt prosti.
Asta impresie o ai tu.

Edited by MarianG, 03 June 2017 - 07:30.


#48
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 07:25, said:




Adică ce ai citit ?
O "bibliotecă de cărți" Ăźnseamnă o grămadă de cărți, scrisă de mai mulți autori.
CĂąte cărți ai citit Ăźn afară de Biblie și din ce domeniu au fost cărțile acelea ?

Am o varsta si stiu foarte bine ce zic.
Ce ma intrebi tu mi se pare ceva copilaresc.

#49
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostXeNonX89, on 03 iunie 2017 - 05:43, said:

Va recomand cartea "DUmnezeu nu este mare" acolo o sa cititi niste puncte de vedere destul de interesante,la fel vi-l pot recomanda si pe Dawkins

Hehe.. recomanzi carti de Dawkins si Hitchens. Stai asa sa vezi ce delir incepe cand or vedea asta crestinii hardcore de pe aici...

#50
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostMarianG, on 03 iunie 2017 - 07:30, said:

Asta impresie o ai tu.
Eu cred in Dumnezeu si in viata vesnica. Cred ca Iisus a venit pe Pamant, a murit pentru noi, a inviat, s-a inaltat si va reveni.
Ce parere ai tu despre mine, in aceste conditii?

View PostoMariusRO, on 03 iunie 2017 - 07:32, said:



Hehe.. recomanzi carti de Dawkins si Hitchens. Stai asa sa vezi ce delir incepe cand or vedea asta crestinii hardcore de pe aici...

O singura parere despre acele carti: beletristica de weekend. Ceva fin, subtire. Usor de ingurgitat.

Edited by Travertin, 03 June 2017 - 07:34.


#51
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostMarianG, on 03 iunie 2017 - 07:27, said:

Pai tu respecti alegerea lui de a crede?
Da.
Doar că el forţează pe alţii să creadă ceea ce crede el, cu el nu mai porţi purta o conversaţie civilizată şi tolerantă de ambele părţi.
Eu îl respect pe el, dar el nu respectă nici alegerile mele, nici ale altora, care aleg să nu creadă sau să creadă în lucruri diferite faţă de el.

#52
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
@Travertin mi-e mila de cei pe care ii indrumi.

#53
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 07:26, said:

Prin Est la ce te referi?
Am zis : Budism, Taoism, Confucianism, sau orice altă filozofie/religie din Est.

#54
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 07:33, said:

O singura parere despre acele carti: beletristica de weekend. Ceva fin, subtire. Usor de ingurgitat.

Jura-te ca le-ai citit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate