Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

De ce trăiesc religioșii/spiritualii cu o angoasă față de viață ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
299 replies to this topic

#19
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,172
  • Înscris: 26.01.2007

View PostChillax, on 02 iunie 2017 - 22:30, said:

Și acum descriu trăsăturile care le-am observat la el de când s-a schimbat și care sunt de altfel și trăsăturile majorității dintre cei religioși pe care i-am cunoscut eu :

1. Angoasa față de viață/moarte - Nu știu nici să moară, nu știu nici să trăiască.
Trăiesc într-o panică și nevroză continuă a cărei rădăcină este un mister și pentru ei probabil.
Omului, in general, ii este groaza de moarte.
De aceea alunga gandul mortii si prefera sa nu vorbeasca despre ea.

Singurii oameni care nu se mai tem de moarte sunt cei care cunosc Adevarul. Pentru ca Adevarul i-a facut liberi.
Unul din motivele pentru care Isus Hristos a venit pe pamant a fost acesta: sa-i elibereze pe oameni de sub puterea si frica mortii.
Dupa cum este scris:

Evrei 2:14,15

El a devenit om ca ei, pentru ca murind, să distrugă pe cel care deţine forţa morţii, adică pe diavol şi să îi elibereze pe oamenii care toată viaţa lor erau sclavi ai fricii de moarte.

View PostChillax, on 02 iunie 2017 - 22:30, said:

2. Ipocrizia - Deci nu știu cum, dar zici că e ceva viral la toți : predică apă și beau vin. Forțează niște idealuri și niște principii pe alți oameni, dar ei înșiși nu reușesc să le atingă.
3. Trăiesc de multe ori în contradicție cu ceea ce sunt - Cunosc religioși care ies de la biserică și după 30 de minute deja nu știu să se comporte, deja încep să se certe cu alții, deja încep să înjure, deja lovesc câinele/copilul, etc. - după 6 zile de trăit după cheful lor, merg din nou la biserică pentru 60 de minute, ca să se simtă ”curați” de săptămâna care a trecut
Isus a condamnat ipocrizia mai mult si mai des decat orice alt pacat. Un capitol intreg din Evanghelii, Matei 23, este rezervat unor aspre mustrari pe care Hristos le aduce ipocritilor din vremea Lui. Daca esti impotriva ipocriziei, esti de aceeasi parte a baricadei, cu Isus.

Trebuie sa-ti zic ca si eu cunosc atei care s-au declarat ortodocsi la recensamant, care l-au chemat pe preot sa le ingroape parintii, au dat bani grei fara cracneasca, ba inca si-au facut si cateva cruci. Ii treci si p'astia la " religiosi atei ipocriti"?

View PostChillax, on 02 iunie 2017 - 22:30, said:

ei de fapt nu au aplicat nici măcar jumătate din înțelepciunea aceea pe care au citit-o din Biblie ( nu sunt cu Biblia, dar recunosc că sunt și exemple bune în ea, există și lecții de viață, care merită folosite, dacă ar fi folosite în mod adecvat.
Nu crezi ca ar fi o buna idee sa incepi sa aplici tu, in viata ta, intelepciunea biblica despre care vorbesti?
Si sa urmezi bunele exemple din ea?

Pentru ca, vezi tu, daca le ceri lor sa implineasca ceva ce tu nici cu degetul mic nu te gandesti sa ridici, se cheama ca esti un ipocrit care predici apa si bei vin...

#20
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostChillax, on 02 iunie 2017 - 22:30, said:

Sunt mai multe lucruri care vreau să le spun aici, probabil nu voi dezvolta tot ceea ce trebuie dezvoltat încă din postarea inițială, dar pe parcurs sigur se vor completa și spațiile goale.

Deci în primul rând încep prin o experiență personală : o persoană apropiată mie a devenit religios peste noapte, adică după vreo 58 de ani de scepticism față de religie, a devenit aproape ușă de biserică. Nu există nimeni care să înțeleagă această schimbare bruscă, dar văzând acest fenomen timp de 3 ani m-a făcut să realizez anumite lucruri despre cum ajung oamenii religioși și de ce.
Această persoană a fost mereu cu o gândire deschisă, dar rațională în același timp, îmi amintesc când discutam mai demult ( cu vreo 10 ani ) despre subiecte precum viața, spiritualismul, moartea, posibila existență de după moarte, etc. și era una dintre persoanele mele favorite cu care puteam să dezbatem ore întregi despre aceste lucruri, pentru că nu ne certam niciodată, nu ne loveam de niște pereți imaginari, chiar dacă aveam opinii diferite, pentru noi era infinitul, nimic nu era greu de zis sau de gândit sau de analizat, eram ca și doi ”călători” care vorbeau despre viață așa cum o fac doi copii, fără prejudecată și frică ( vroiam să vă transmit cum era această persoană înainte, nu știu cât de bine am reușit ).

De când s-a întâmplat schimbarea bruscă către religie, s-a schimbat și el 180 de grade : nu se mai poate discuta cu el deschis, despre orice subiect, are foarte multe prejudecăți, are o gândire îngustă, i se citește mereu frica în ochi, pe scurt, a devenit așa cum sunt majoritatea celor care umblă la biserică de 3x/săptămână.

Și acum descriu trăsăturile care le-am observat la el de când s-a schimbat și care sunt de altfel și trăsăturile majorității dintre cei religioși pe care i-am cunoscut eu :

1. Angoasa față de viață/moarte - Nu știu nici să moară, nu știu nici să trăiască. Trăiesc într-o panică și nevroză continuă a cărei rădăcină este un mister și pentru ei probabil. Cred că majoritatea dintre ei nici nu încearcă să înfrunte această adâncime, iar cei care încearcă nu reușesc sau se înspăimântă de ceea ce găsesc în adâncul lor și așa trec prin viață fără să îndrăznească să își exploreze adevăratele gânduri și sentimente cu adevărat.

2. Ipocrizia - Deci nu știu cum, dar zici că e ceva viral la toți : predică apă și beau vin. Forțează niște idealuri și niște principii pe alți oameni, dar ei înșiși nu reușesc să le atingă.

3. Trăiesc de multe ori în contradicție cu ceea ce sunt - Cunosc religioși care ies de la biserică și după 30 de minute deja nu știu să se comporte, deja încep să se certe cu alții, deja încep să înjure, deja lovesc câinele/copilul, etc. - după 6 zile de trăit după cheful lor, merg din nou la biserică pentru 60 de minute, ca să se simtă ”curați” de săptămâna care a trecut

4. Vor mereu să li se confirme credințele, vor mereu companie - Ceea ce denotă lipsă de încredere din punctul meu de vedere. Religioșii dau pe de o parte impresia că sunt siguri în credințele lor, iar pe de altă parte au în ei un fel de disperare ca lumea să le confirme credințele, de asta vor să convingă cât mai mulți să creadă ceea ce cred ei, pentru că ei singuri nu se simt atât de bine, nu se simt atât de siguri pe ei încât să își găsească pacea și să lase și pe alții să își găsească pacea cum vor ei.

5. Există o discrepanță între ceea ce știu ei în teorie și punerea în aplicare a ceea ce știu în viața lor proprie. De exemplu : mulți dintre ei ar putea să vorbească ore întregi despre diferite persoane din Biblie și cum și-au condus aceste persoane familiile lor, ce lecție au dat copiiilor, ce părinți exemplari au fost, etc. - dar, în loc să pună în practică aceste învățături , mulți dintre ei fie își neglijează copiii, fie îi ține prea din scurt, le inspiră o frică care va determina copilul să se închidă în el și să devină nesincer, apoi nu își vor mai înțelege proprii copii și vor face pe martirii că ei s-au sacrificat pentru ei și totuși nu au o relație bună, fără se realizeze că ei de fapt nu au aplicat nici măcar jumătate din înțelepciunea aceea pe care au citit-o din Biblie ( nu sunt cu Biblia, dar recunosc că sunt și exemple bune în ea, există și lecții de viață, care merită folosite, dacă ar fi folosite în mod adecvat......)

Mai scriu între timp, scrieți și voi de ce credeți că religioșii și chiar spiritualii de multe ori, trăiesc într-un mod în care nu sunt compatibili nici cu mulți alți oameni, și nici măcar cu propriile lor principii.


#21
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015

View PostSfantul Jakob, on 03 iunie 2017 - 00:09, said:


Trebuie sa-ti zic ca si eu cunosc atei care s-au declarat ortodocsi la recensamant, care l-au chemat pe preot sa le ingroape parintii, au dat bani grei fara cracneasca, ba inca si-au facut si cateva cruci. Ii treci si p'astia la " religiosi atei ipocriti"?



Pai fiind crescuti totusi intr-o familie de ortodocsi le-au ramas totusi niste reflexe .Sa zic asa poate ca esti ateu acuma insa in scoala ai facut ore de reiligie,ai mai fost cu familia la biserica,practic ai crescut intr-o comunitate mai mult sau mai putin religioasa,insa care si-a pus amprenta asupra ta. Nu e ca si cum ai trait intr-o comunitate de atei de la bun inceput, deci e greu sa te comporti intru totul ca unul. Nu cred ca asta inseamna neaparat ipocrizie. In privinta ingroparii parintilor dupa datina crestina mi se pare si normal pana la urma, daca tu esti ateu nu inseamna ca nu trebuie sa le respecti celorlalti credinta, chiar si morti.

Intr-o lume utopica sa zic asa in care esti invatat despre toate religiile la scoala si comunitatea nu te "indoctrineaza" (nu isi pune amprenta asupra partii tale spirituale) ,cel mai probabil nimeni nu ar mai face cele spuse mai sus.

#22
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Dar carei persoane nu-i este frica de moarte?Cine zice ca nu e un mincinos ordinar.?Frica de Dumnezeu e inteputul intelepciunii se zice.Cat despre aia care merg la niserica in fiecare zi si se cearta ,lovesc cainele maltrateaa animalele,injura....nu prea sant credinciosi.Sant falsi .

#23
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postgabytodoran, on 03 iunie 2017 - 00:46, said:


Nu e ca si cum ai trait intr-o comunitate de atei de la bun inceput, deci e greu sa te comporti intru totul ca unul.

Nu stiu cum sa iti zic, dar pe Terra asa au fost creati oamenii. Sa nu poata fi atei. Iar cand te pune ala rau sa fii ateu, ti se scurtcircuiteaza neuronii. Ca nu esti creat sa fii ateu.

Sau te referi la o ceata de baieti care bea bere si se declara atei, sa isi arate muschii unii in fata altora? Iar pe la spate spun "Doamne ajuta". Astia nu sunt ipocriti?
Te voi dezamagi, insa nu vei gasi nici peste mii de ani o societate atee. Poate doar ceva triburi cu pene de prin Africa. Dar sunt convins ca si acei oameni au religia lor.

View Postzippo68, on 03 iunie 2017 - 00:50, said:

Dar carei persoane nu-i este frica de moarte?
Din punctul asta de vedere cei carora ar trebui sa le fie frica de moarte sunt exclusiv ateii. Mie asa mi se pare logic.
Gen: mor si gata. Si gata? Paaai se poate intampla oricand. Aoleo. Ce naspa.
Culmea ca ateii zic ca nu le e frica...stiu si ei ca exista ceva dincolo. Ca nu vor sa fie impartiti intre cei buni si cei rai...e alta poveste.  Nu noi am facut Viata.

#24
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 01:11, said:




Te voi dezamagi, insa nu vei gasi nici peste mii de ani o societate atee. Poate doar ceva triburi cu pene de prin Africa. Dar sunt convins ca si acei oameni au religia lor.




https://semneletimpu...a-crestina.html

#25
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostMarianG, on 02 iunie 2017 - 23:17, said:


Vazuem cazuri la 9595 ( Dr Andrei ), dupa ani de ateism credea ca are legutara directa cu Iisus.
Și de ce crezi că s-a întâmplat asta ?

View Postgabytodoran, on 03 iunie 2017 - 00:07, said:

Intrebare: daca era atat de ateu inainte totusi ce a dus la schimbarea asta mare a lui,ce anume l-a determinat sa creada cu atata tarie dintr-o data ? Nu de alta da is curios daca are efect si asupra mea
Exact asta este și curiozitatea mea !

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 01:11, said:


Din punctul asta de vedere cei carora ar trebui sa le fie frica de moarte sunt exclusiv ateii. Mie asa mi se pare logic.
Gen: mor si gata. Si gata? Paaai se poate intampla oricand. Aoleo. Ce naspa.
Culmea ca ateii zic ca nu le e frica...stiu si ei ca exista ceva dincolo. Ca nu vor sa fie impartiti intre cei buni si cei rai...e alta poveste.  Nu noi am facut Viata.

Nu, frate, că nici eu nu consider că viața se termină după moarte, dar nici religios nu sunt.
Pur și simplu cred că energia se transformă, nu se pierde, și undeva în Univers, voi continua să exist printr-o formă sau alta.
De altfel, fix asta spune și el , că ” Vai ce nașpa pentru atei, vai săracii de ei, vai ei în ce cred oare ?! Vai, ce rău se pot simți , vai, vai...” și zice asta atât de des încât îți dai seama de la o poștă că cel mai rău de fapt este să fii în pielea lui.
Eu de exemplu nu sunt ateu, dar nici nu am o problemă cu ei, pentru că nu trebuie să îi critic pe ei ca să mă simt eu bine.
Tu de ce crezi că trebuie să faci asta ?

#26
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Tipu' probabil are ceva depresie si asa se "trateaza". Plm, n-o auzit de vodca, ca tot omu' normal?

View PostTravertin, on 03 iunie 2017 - 01:11, said:

Nu stiu cum sa iti zic, dar pe Terra asa au fost creati oamenii. Sa nu poata fi atei. Iar cand te pune ala rau sa fii ateu, ti se scurtcircuiteaza neuronii. Ca nu esti creat sa fii ateu.

Ca asa le-o zis Dumnezo Bunuţu' in Aberatii 2:12 "daca nu preaslavesti numele meu iti dau reset cu ecran albastru la neuron!".

#27
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
credinta e ceva care o poti exprima in doar cateva cuvinte.nu trebuie sa umblii prin biserici si sa strigi apoi ca esti credincios.Dragostea de oameni pe care nici nu-i cunosti.S-ai privesti ca si cum ar fii un frate ,sora sau parinti.E greu de atins asa ceva.Practic sa nu mai fii suparat pe ceva sau cineva.poate doar dezamagit dar nu suparat,Cumva sa fii desprins de lumea materiala.Si chiar vei trai fericit cand lumea materiala dispare,

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostChillax, on 02 iunie 2017 - 22:30, said:

Mai scriu între timp, scrieți și voi de ce credeți că religioșii și chiar spiritualii de multe ori, trăiesc într-un mod în care nu sunt compatibili nici cu mulți alți oameni, și nici măcar cu propriile lor principii.

Trebuie facuta o distinctie intre omul crestin practicant, care incearca sa se apropie, de unul singur, de Dumnezeu, punandu-si o ordine in viata si religiosul bisericos, care are nevoie de Biserica, preoti si vorbe goale ca sa faca acest lucru.  
De aceea, adevarat va spun: romanii nu au nevoie de o Biserica cat China, ca sa se mantuiasca ci de o viata morala, de fapte bune si milostenie fatza de semenii lor, pentru a avea o sansa de a accede la Imparatia lui Dumnezeu.

View PostPhobos, on 02 iunie 2017 - 23:01, said:

Ideea unui creator care ne-a creat "ca sa ne fie frica" este hilara in secolul 21. A functionat in intunecimile istoriei, acum insa nu mai tine. Sau n-ar trebui sa mai tina, caci la unii mai functioneaza.
Evident, frica de moarte e naturala si poate chiar normala. Insa ideea unui creator care a creat ditamai Creatia mareata, feerica, minunata , enorma, ce nu poate fi cuprinsa cu mintea, de o frumusete inimaginabila, etc, (caci asa este, nu avem superlative pentru a o descrie), dar asteapta de la oameni, (apogeul creatiei) doar sa stea infricosati si sa scuipe-n san toata ziua... hai mai oameni buni, sa ne revenim din prostie...

Peste 90% din oameni isi traiesc viata cu frici si angoase, deci frica este o constanta in existenta umana. Iar omul nu este nicidecum o creatie mareata ci una meschina, din punct de vedere moral, care se chinuie permanent in viata sa-si depaseasca statutul de mica fabricutza de fecale, adica de entitate biologica.  Pentru omul fals religios, frica de Dumnezeu, este practic o frica de propria miicime, de propria ancorare in pacat si fapte meschine. Frica de Dumnezeu si frica fata de moarte au, intr-un fel, rolul de a-l tine pe om departe de faptele rele. Ca in multe cazuri omul a ramas, la nivel intern, psihic, tot o fiinta ticaloasa, in pofida educatiei, a pregatirii, a avansului tehnologic, avem exemple zi de zi.

Frica de moarte o avem toti si o constatam pe pielea noastra la inmormantari, atunci cand ne dam seama cat de mici si neinsemnati suntem in fata mortii si cat de putin conteaza tot contextul meschin in care ne invartim zi de zi, personalitatea noastra, ego-ul, micile noastre fapte in viata, atunci cand e vorba sa ne viziteze Doamna cu coasa. Peste 80% din oamenii de la o inmormantare nu plang sufletul mortului ci propria viata meschina aflata permanent la dispozitia Doamnei cu coasa.  De aceea urasc inmormantarile. Aproape toate sunt din ciclul "Cui ne lasi...?"

Edited by rosix, 03 June 2017 - 05:36.


#29
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015
Haideti sa imi dau si eu cu parerea ca doar d-aia e forum..nu? In copilarie eram un  mare credincios,dar d-ala care nu accepta sa ii zici ca este foarte posibil ca Biseria sa isi bata si joc de oameni..printre altele.Duminica la Biserica,rugaciune in fiecare seara ,deseori si dimineata si incercam sa ii fac pe plac lui Dumnezeu,pana intr-o zi cand am deschis prima carte (Zbor deasupra unui cuib de cuci) si am descoperit ca imi place foarte mult sa citesc (cu toate ca la liceu eram un elev mediocru) ,eram prin clasa a 10.Au urmat imediat si alte romane foarte interesante destul de cunoscute (Anna Karenina,Jurnalele lui Lev Tolstoi,Fratii Karamazov  de Dostoievski) si am inceput sa imi pun intrebari despre Dumnezeu.Evident,au inceput sa curga banii spre diferite librarii :))) si am inceput sa citesc despre "existenta lui Dumnezeu".Am citit multe carti care apartin si altor culte(am zis sa dau sanse si altor religii sa isi "spuna" punctul de vedere) ,am citit si despre noua religie,"new age" ,le-am dat sanse si unor baieti destepti sa isi spuna si punctul lor de vedere(Osho aka Rajinesh,Krishnamurti etc).Bai oameni buni va spun sincer majoritatea sunt doar niste ipocriti care cauta ori sa bage frica in tine ca te-au vazut ca esti redus ca si invatatura,ori sa te faca pur si simplu de bani.Va recomand cartea "DUmnezeu nu este mare" acolo o sa cititi niste puncte de vedere destul de interesante,la fel vi-l pot recomanda si pe Dawkins(este un ateu super convins:))) .Eu in momentul de fata am cam inceput sa ma satur de ceea ce face Biserica in zilele noastre (sunt de "nspee" mii mai numeroase decat spitalele,au fost atatea exemple de preoti care pur si simplu te fac sa iti fie scarba de ei) si exemple sunt muuuulte.Sa devii pios peste noapte iar mi se pare o chestie destul de gretoasa:)))) .Parerea mea este ca viata trebuie traita AICI si sa lasam persoanele si locurile care incearca sa ne inoculeze alte idei care duc peste un timp spre avantajul lor,sa FIM LIBERI si sa ne situam undeva la mijloc.Daca sunt greseli gramaticale ,rog sa ma scuzati dar scriind dupa un telefon de "cinspe" mii de ani indubitabil apar si "basinute" de scriere.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSfantul Jakob, on 03 iunie 2017 - 00:09, said:

Omului, in general, ii este groaza de moarte.
De aceea alunga gandul mortii si prefera sa nu vorbeasca despre ea.

Singurii oameni care nu se mai tem de moarte sunt cei care cunosc Adevarul. Pentru ca Adevarul i-a facut liberi.
Unul din motivele pentru care Isus Hristos a venit pe pamant a fost acesta: sa-i elibereze pe oameni de sub puterea si frica mortii.
Dupa cum este scris:

Evrei 2:14,15

El a devenit om ca ei, pentru ca murind, să distrugă pe cel care deţine forţa morţii, adică pe diavol şi să îi elibereze pe oamenii care toată viaţa lor erau sclavi ai fricii de moarte.


Nu cred. Mai degraba sa-i faca constienti de frica fata de moarte.  Oamenii stiu bine ca nu vor invia in vecii vecilor, la fel cum a facut Iisus.
Biserica nu recomanda omului sa se teama de moarte dar ii arata cu degetul spre "judecata de apoi". Omul pacatos, stiind despre sine ca nu e vrednic decat de cazanul cu smoala (focurile Gheenei), se teme de ce va urma dupa moartea sa.

#31
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View Postedy_wheazel, on 03 iunie 2017 - 04:40, said:

Tipu' probabil are ceva depresie si asa se "trateaza". Plm, n-o auzit de vodca, ca tot omu' normal?


Şi eu cred că a intrat în depresie.
Bine că nu vrea să vorbească despre asta, nici măcar să recunoască că are o problemă, dar se simte şi se vede în ochii lui că este foarte adâncit în gândurile sale, dar nu într-un mod sănătos, ci într-un mod represiv şi disfuncţional.

View Postrosix, on 03 iunie 2017 - 06:03, said:

Omul pacatos, stiind despre sine ca nu e vrednic decat de cazanul cu smoala (focurile Gheenei), se teme de ce va urma dupa moartea sa.

Da , religiile din Vest sunt cele care formează ideea de sine astfel. Să vezi religiile din Est ce imagine diferită au despre om , fapt căruia se datorează că cei de acolo gândesc diferit şi trăiesc diferit faţă de cei nevrozaţi de aici.

View PostXeNonX89, on 03 iunie 2017 - 05:43, said:

....
Bravo ţie Posted Image
Aşa a fost şi el mai demult, adică cu suficient cap să citească din mai multe surse şi să nu se lase spălat pe creier de către religii şi alte turme.

#32
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Mintea omului basculeaza deseori intre rational si irational,acest lucru fiind benefic in incercarile noastre de-a gasi raspunsuri la intrebarile ce ne framanta.La mine s-a petrecut invers, am devenit ateu dupa ce am fost religios,dar nu habotnic. Acum consider ca ratiunea imi confera mult mai multe satisfactii cognitive, experientele si experimentarile stiintifice care se petrec in jurul nostru sunt reproductibile, palpabile,demonstrabile. In alta ordine de idei, daca as fi D-zeu,''as da de pamant ''cu aceste fiinte care se tot roaga sa le dau lucruri pe care ele nu  le pot obtine si care cred ca daca mi se inchina vor fi partase la puterea ce o detin.
   " Bineinteles am facut acest lucru de mult timp si de multe ori ! Posted Image"

Edited by escher, 03 June 2017 - 06:41.


#33
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postgabytodoran, on 03 iunie 2017 - 02:23, said:


Motivele cu declararea sunt financiare:

The members of Church of Sweden pay church fee, which varies between municipalities, but can be as much as 2%...daca nu esti ateu, desigur.

https://en.m.wikiped...wiki/Church_tax

E mai ieftin sa te declari ateu.
Ma gandeam ca stii ca in EU se plateste direct din salariul lor bisericilor. Evident ca se declara atei. Iar eu am zis despre religie in general, nu despre crestinism.


#34
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 04:30, said:

Și de ce crezi că s-a întâmplat asta ?
Exact asta este și curiozitatea mea !
Este vorba despre cunoasterea lui Dumnezeu din imprejurarile vietii, (asa cum spunea prof.dr. preot Staniloaie)

Quote

Nu, frate, că nici eu nu consider că viața se termină după moarte, dar nici religios nu sunt.
Pur și simplu cred că energia se transformă, nu se pierde, și undeva în Univers, voi continua să exist printr-o formă sau alta.
De altfel, fix asta spune și el , că ” Vai ce nașpa pentru atei, vai săracii de ei, vai ei în ce cred oare ?! Vai, ce rău se pot simți , vai, vai...” și zice asta atât de des încât îți dai seama de la o poștă că cel mai rău de fapt este să fii în pielea lui.
Eu de exemplu nu sunt ateu, dar nici nu am o problemă cu ei, pentru că nu trebuie să îi critic pe ei ca să mă simt eu bine.
Tu de ce crezi că trebuie să faci asta ?
Dumnezeu i-a deschis ochii,si isi da seama de pericolele aflate dupa moarte daca nu duci o  viata dupa principiile stabilite de Dumnezeu.Nu-ti fa griji daca vrei sa-l cunosti pe Dumnezeu, roaga-l si se va intampla, si tu iti vei deschide ochii din somnul ratiunii si al ignorantei.
Vezi filmul rusesc Ostrov,ca despre asta este vorba.

Edited by lightpoint, 03 June 2017 - 07:05.


#35
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 04:30, said:


Eu de exemplu nu sunt ateu, dar nici nu am o problemă cu ei, pentru că nu trebuie să Ăźi critic pe ei ca să mă simt eu bine.
Tu de ce crezi că trebuie să faci asta ?

Ai pus problema asa:
"
De când s-a întâmplat schimbarea bruscă către religie, s-a schimbat și el 180 de grade : nu se mai poate discuta cu el deschis, despre orice subiect, are foarte multe prejudecăți, are o gândire îngustă, i se citește mereu frica în ochi, pe scurt, a devenit așa cum sunt majoritatea celor care umblă la biserică de 3x/săptămână."

Dar ce esti daca nu esti ateu? Tipul s-a indreptat spre religie si tu nu te mai intelegi cu el. Vrei sa zici ca erai religios si de cand a devenit ca tine nu te mai intelegi cu el?

LE: eu nu am nimic cu ateii. Stii de ce? Pentru ce asa-zisii atei au mereu o problema cu religia, de orice fel. Practic se ocupa cu denigrarea. Cam asta e telul lor.

Edited by Travertin, 03 June 2017 - 07:12.


#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

View PostChillax, on 03 iunie 2017 - 04:30, said:

Și de ce crezi că s-a întâmplat asta ?
nu trebuie sa cred cand s-a dat un raspuns, deceptie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate