Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Distributii stabile/ functionale

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Mr_nobody_, on 01 iunie 2017 - 08:14, said:

Mie îmi place faptul că instalez versiunea stabilă de Debian și doi ani nu mai am treabă.
Eu instalez Arch o data, si 10 ani nu mai am treaba.

#56
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 OriginalCopy, on 05 iunie 2017 - 08:12, said:

Eu instalez Arch o data, si 10 ani nu mai am treaba.
Pot și eu să schimb în /etc/apt/sources.list din Debian stretch în testing sau unstable, apoi 'apt-get update && apt-get dist-upgrade' și trec pe rolling, dar de ce aș face asta? Dacă vreau neapărat software nou, îl iau din backports. De ce aș face upgrade la tot sistemul dacă vreau doar un program nou?

Pe lângă asta, nu vreau o distribuție rolling fiindcă am SSD și vreau să țină cei 10 ani de care vorbești. O distribuție rolling va avea mult mai multe cicluri de scriere/ștergere decât una statică.

#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Mai multe scrieri faci cu browserul decat cu actualizarea distributiilor.

#58
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Mr_nobody_, on 05 iunie 2017 - 07:30, said:

Suportul înseamnă bugfix, nu aplicații noi cu bug-uri noi.
Cum repara bugurile fara actualizari?

Edited by lucifer76, 05 June 2017 - 09:06.


#59
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Prin patch-uri, dar majoritatea repara problema, scot o alta versiune si tot trebuie update :)

#60
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 neagu_laurentiu, on 05 iunie 2017 - 08:43, said:

Mai multe scrieri faci cu browserul decat cu actualizarea distributiilor.
Poate ai dreptate, deși multe lucruri pot fi stocate în RAM, eu am trecut /tmp în RAM, spre exemplu.

Poate ar trebui să revenim la subiect, să nu ne biciuiască nenea Shogun. :)

#61
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

 OriginalCopy, on 05 iunie 2017 - 08:12, said:

Eu instalez Arch o data, si 10 ani nu mai am treaba.

Vorba vine ca nu ai treaba, se mai schimba configurația unui pachet și trebuie sa faci update-ul la mana ca au schimbat nu știu ce symlink-uri, de exemplu. La fel și Gentoo, nu ai treaba intre ghilimele.Probabil e mai bine sa faci un update conservator, numai la programele care aduc noutăți utile sau bugfix-uri importante. Dar chiar și asa, prin package dependence, poți avea surprize neplăcute.

#62
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Nu exista niciun fel de distributie stabila, mai ales daca ii mai faci si update-uri... orice distributie iti poate strica ceva cu un update la o componenta imporanta... am patit-o si cu Ubuntu si cu mint... de restul nici nu are rost sa pomenesc... linux pe desktop e o chestie din capul locului esuata, totul e mult prea fragmentat si amatoricesc facut, fara a se tine cont deloc de backwards compatibility, usability and so on...

#63
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 soarce, on 05 iunie 2017 - 09:27, said:

Vorba vine ca nu ai treaba, se mai schimba configurația unui pachet și trebuie sa faci update-ul la mana ca au schimbat nu știu ce symlink-uri, de exemplu. La fel și Gentoo, nu ai treaba intre ghilimele.Probabil e mai bine sa faci un update conservator, numai la programele care aduc noutăți utile sau bugfix-uri importante. Dar chiar și asa, prin package dependence, poți avea surprize neplăcute.
Pe servere folosesc teste de integrare, surprize nu exista, le vad inainte de a le pune in productie.

Pe calculatoarele personale/de lucru nu conteaza atat de mult, le repar din mers, nu se simte. Pana acum nu mi s-a intamplat sa am probleme, si vorba aia, folosesc ArchLinux de 10 ani.

O singura data am avut o problema cu Arch, acum vreo 8 ani, si a fost din vina mea, ca nu am citit cu atentie ceea ce scria in terminal.

De atunci, Arch s-a stabilizat foooarte mult.

 ShadowBroker, on 05 iunie 2017 - 10:31, said:

Nu exista niciun fel de distributie stabila
Stabilitatea unei distributii e irelevanta, nu e masurabila in top10-top20 distributii de pe distrowatch.

In limitele acelor distributii, exista doua lucruri: utilizatori incompetenti/iresponsabili si utilizatori competenti/responsabili.

Dar eu vorbesc acum despre utilizarea lui Linux in mediul profesional, in firme in care genereaza banul gros, nu despre Gica pe Ubuntu.

#64
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
FreeBSD n-a incercat nimeni, pe desktop, cu hardware mai modern? Faptul ca-i mult mai inchegat decat multe distributii Linux ar trebui sa atraga pe multi aflati in cautarea distributiei perfecte.

Edited by dani.user, 05 June 2017 - 11:28.


#65
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cred ca o sa incerc eu pe Haswell, altceva mai nou nu am :lol:

#66
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

 dani.user, on 05 iunie 2017 - 11:18, said:

ar trebui sa atraga pe multi aflati in cautarea distributiei perfecte
In cazul meu, perfectiunea echivaleaza cu distributia ce aduce noutatile cat mai repede, curios de a testa una-alta (altadata compilam direct de la producator; administrare servere in productie nu fac). Asa ca FreBSD nu se califica in optiunea mea.

#67
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 OriginalCopy, on 05 iunie 2017 - 10:39, said:

Stabilitatea unei distributii e irelevanta, nu e masurabila in top10-top20 distributii de pe distrowatch.

In limitele acelor distributii, exista doua lucruri: utilizatori incompetenti/iresponsabili si utilizatori competenti/responsabili.

Dar eu vorbesc acum despre utilizarea lui Linux in mediul profesional, in firme in care genereaza banul gros, nu despre Gica pe Ubuntu.
Topicul intamplator fix despre stabilitate e.
Exista mumu, ca nu-l foloseste mai nimeni in mediul enterprise sau profesional ca varianta desktop(ma gandesc ca la asta se gandeste initiatorul din moment ce pomeneste de office sau gimp). Nici macar pentru programare nu e foarte bun(contrar fata de ce pretind unii Posted Image), caci te poti trezi cu probleme rizibile. Utilizatorii nu au cum sa aiba vreo vina. Competenta lor trebuie sa fie in utilizarea programelor, nu in "depanarea" SO-ului la cine stie ce nivel low level.

#68
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 ShadowBroker, on 05 iunie 2017 - 11:38, said:

Topicul intamplator fix despre stabilitate e.
Exista mumu, ca nu-l foloseste mai nimeni in mediul enterprise sau profesional ca varianta desktop(ma gandesc ca la asta se gandeste initiatorul din moment ce pomeneste de office sau gimp). Nici macar pentru programare nu e foarte bun(contrar fata de ce pretind unii Posted Image), caci te poti trezi cu probleme rizibile. Utilizatorii nu au cum sa aiba vreo vina. Competenta lor trebuie sa fie in utilizarea programelor, nu in "depanarea" SO-ului la cine stie ce nivel low level.
Ce probleme ati avut voi cu programe office sau GIMP cauzate de update-uri in distributii rolling release?

Concret, ideal cu link catre ticket.

#69
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 OriginalCopy, on 05 iunie 2017 - 11:46, said:

Ce probleme ati avut voi cu programe office sau GIMP cauzate de update-uri in distributii rolling release?

Concret, ideal cu link catre ticket.
Probleme cu belirea intregului sistem, nu cu aplicatii(desi e posibil si cu alea)... de genul: https://forum.manjar...t-conflict/9383 o banalitate in lumea linux, rolling sau nu...

#70
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 ShadowBroker, on 05 iunie 2017 - 12:26, said:

Probleme cu belirea intregului sistem, nu cu aplicatii(desi e posibil si cu alea)... de genul: https://forum.manjar...t-conflict/9383 o banalitate in lumea linux, rolling sau nu...
Majoritatea serverelor rulează Linux, dacă orice update poate beli sistemul, ar trece toți pe windows server sau altceva.
Eu n-am avut astfel de probleme de când folosesc Linux, de vreo 11 ani.

#71
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Dacă tot suntem la capitolul servere, aveți cele mai populare distribuții pentru servere:
[ https://i.imgur.com/vnz2B9t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#72
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

 Mr_nobody_, on 05 iunie 2017 - 13:27, said:

Majoritatea serverelor rulează Linux

Si nu folosesc, deci n-au motiv sa-si bata capul cu, drivere pentru GPU.

Nevoie pt desktop sunt altele, de unde si alte (potentiale) surse de probleme. La asta se mai adauga si faptul ca mai toti vor Linuxul sa fie un Windows gratuit, sa se schimbe totul, defapt nimic (un exemplu rapid fiind faptul ca multi se plang ca suitele office opensource nu deschid bine documentul cutare Word, cand poate ar trebui sa se intrebe daca acel document n-ar fi trebuit redactat in altceva de la bun inceput).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate