Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Distributii stabile/ functionale

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostMr_nobody_, on 05 iunie 2017 - 13:27, said:

Majoritatea serverelor rulează Linux, dacă orice update poate beli sistemul, ar trece toți pe windows server sau altceva.
Eu n-am avut astfel de probleme de când folosesc Linux, de vreo 11 ani.
Am specificat expres ca e vorba de desktop(si asta se intelege si din postul initiatorului)... pe o arie alturata unii incearca sa ne convinga cat de minunat ar fi pt. institutiile publice ca desktop... eh, iata cam despre ce-i vorba...

Edited by ShadowBroker, 05 June 2017 - 18:40.


#74
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostShadowBroker, on 05 iunie 2017 - 12:26, said:

Probleme cu belirea intregului sistem, nu cu aplicatii(desi e posibil si cu alea)... de genul: https://forum.manjar...t-conflict/9383 o banalitate in lumea linux, rolling sau nu...
Nu stiu ce a facut Manjaro acolo dar Arch spune cu litere ingrosate: Catalyst packages are no longer offered in the official repositories. It is no longer updated by AMD and does not support the latest Xorg, so installing an old Xorg is required. Mai departe e cancan, se stie ca AMD nu ofera cel mai bun suport.

#75
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ok, opriți-vă vă rog aici și reveniți la subiect, recomandați-i inițiatorului o distribuție pe care-o considerați stabilă. Fără servere, drivere șamd! Mulțumesc!

#76
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postneagu_laurentiu, on 05 iunie 2017 - 18:58, said:

Nu stiu ce a facut Manjaro acolo dar Arch spune cu litere ingrosate: Catalyst packages are no longer offered in the official repositories. It is no longer updated by AMD and does not support the latest Xorg, so installing an old Xorg is required. Mai departe e cancan, se stie ca AMD nu ofera cel mai bun suport.
Nu e niciun cancan, chestii de genul asta se intampla cu toate distriutiile. Shimbarile apar in timp ce ai deja hardware-ul, nu te anunta cu 10 ani inainte, ca sa stii ce sa iei pe viitor... tot asa pot aparea schimbari la alte chestii, fie la alte componente(de ex. xserver) fie la aplicatii(a se vedea beleaua cu eclipse, cu trecerea la de la gtk2 la gtk3, care-i o alta problema in sine)... asa-i lumea "free" and open source de tip linux... :naughty:

#77
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Attached File  Screenshot_20170605_194329.png   720.21K   37 downloads

Attached File  Screenshot_20170605_194338.png   730.79K   35 downloads

Kubuntu 17.04, acum cateva minute. Stabil? Meh. Nici restart nu mai vroia.

#78
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostShadowBroker, on 05 iunie 2017 - 19:07, said:

asa-i lumea "free" and open source de tip linux... Posted Image
De fapt, așa e lumea non-free și proprietară tip Nvidia+ATI.
Eu n-am avut treabă cu astfel de lucruri fiindcă mi-am luat hardware intel, simplu, nu?

#79
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostShadowBroker, on 05 iunie 2017 - 19:07, said:

.. asa-i lumea "free" and open source de tip linux... Posted Image

Lasa ca exista windows si 10, de se vaita lumea de el mai ceva ca pe linux :lol:

#80
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pentru ultima oară, nu discutăm de windows, de servere, de drivere, de problemele avute de unul sau altul, s-a dus dracului și topicul ăsta!

#81
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Gata șăfu'

Eu ii propun sa testeze cateva distributii si sa "simta" care sunt mai stabile.
Eu ii pot spune ca-i stabila distributia cutare, alt utilizator distributia cutare si tot asa :)

#82
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Păi spune-i care după opinia ta aia care-i trebuie sau care nu-i ok, uite de exemplu colegul @lucifer76 nu recomandă Kubuntu 17.04, eu nu recomandam Arch, de fapt nici Gentoo/ Slackware, dacă elimină destul de multe e-n avantaj.

#83
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
În alte vremuri erau 4 distribuții importante pentru începători: Ubuntu, Fedora, OpenSuSE, Mandriva, celelalte erau făcute de amatori. Acum nu știu ce se mai petrece, bănuiesc că Mandriva e praf (Mageia i-a luat locul), openSUSE și Fedora au mai pierdut din popularitate.

PCLinuxOS era drăguț, văd că încă rezistă. În rest nu știu, desktop-ul și-a pierdut din relevanță, acum Android e la putere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate