Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Conferinte ortodoxe

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#55
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8

#56
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostGreyBeard, on 19 mai 2017 - 21:24, said:

https://doxologia.ro...a-celor-chemati

#57
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Eu ce zic :D Ti-ai platit darile?

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGreyBeard, on 19 mai 2017 - 21:16, said:

Cand te obliga sa cumperi lumanari de la ei? :DDD

Cei ce sunteti chemati iesitii.... nuuu..nu te obliga ....
Nu doar lumanari, multe altele: vin, prosoape, carti de rugaciuni, tamaie si carbuni, icoane, cruci si diverse obiecte religioase.
Cele din afara bisericii sunt "necurate", cu toate ca Dumnezeu ne indeamna clar: "sa nu iti faci chip cioplit".

#59
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2017 - 21:01, said:

Unde scrie in Biblie, cartea crestinismului, sa pupi icoane si oase, sa aprinzi lumanari, Dumnezeu se afla doar intr-o cladire, sa ingenunchezi in fata preotului ?

http://ziarullumina....ezeu-75753.html
http://ziarullumina....ste--51148.html

iar obiectia ta cu ingenuncheatul este o prostie... daca nu vrei nu ingenunchezi. simple as that. nu cred ca acolo s-a blocat credinta cuiva, sau ca l-a dat popa afara din biserica pentru ca nu a ingenuncheat.

View PostGreyBeard, on 19 mai 2017 - 21:26, said:

Eu ce zic Posted Image Ti-ai platit darile?

nu stiu ce zici. tu trollezi. :D

#60
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Cum, nu vine popa la boboteaza si ii dai 50 ron?

#61
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttavitu, on 19 mai 2017 - 11:14, said:

Comparația e trasă de păr. Legile fizicii pot fi verificate în mod independent, indiferent de cât de corupți sunt profesorii sau rectorii sau decanii de la universități.

Dacă preoții sunt corupți pot să transmită o învățătură creștină falsă care să îi ajute pe ei, preoți corupți, și credinciosul nu prea are cum să verifice în mod independent dacă învățătura respectivă este falsă sau adevărată.
Unde ai văzut dumneata ca vreun cleric să poată deturna sensul creștinismului? Asta nu s-a întâmplat de două mii și ceva de ani, încă de la primii creștini, deși tentative au fost destule, începând cu primele secole.

#62
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostGreyBeard, on 19 mai 2017 - 21:36, said:

Cum, nu vine popa la boboteaza si ii dai 50 ron?

nu

asta se intampla numai in imaginatia voastra. :console:

#63
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2017 - 21:28, said:

Nu doar lumanari, multe altele: vin, prosoape, carti de rugaciuni, tamaie si carbuni, icoane, cruci si diverse obiecte religioase.
Cele din afara bisericii sunt "necurate", cu toate ca Dumnezeu ne indeamna clar: "sa nu iti faci chip cioplit".
Da' nu te supăra, ce legătură are porunca respectivă cu icoanele sau cu obiectele de cult, mă rog?

#64
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2017 - 21:28, said:

Nu doar lumanari, multe altele: vin, prosoape, carti de rugaciuni, tamaie si carbuni, icoane, cruci si diverse obiecte religioase.
Cele din afara bisericii sunt "necurate", cu toate ca Dumnezeu ne indeamna clar: "sa nu iti faci chip cioplit".
Am mai spus pe Forum:
Anul trecut am avut 2 decese în familie.
Nu ne-a cerut nici un preot să cumpărăm strict de la biserică.
Când am făcut cumpărăturile necesare,ne-am oprit în primul super/hiper și de acolo am cumpărat cam tot ce am avut nevoie.
Dacă te referi la lumânările ce sunt aprinse de cei ce merg la slujbă,în cazul în care aș participa la slujbe,aș cumpăra de la biserică(dacă au la vânzare),doar să nu mă plimb cu ele de acasă.Sau să le cumpăr din altă parte.Nu prea îmi place să car bagaj(fobie "căpătată" din copilărie-când trebuia să cărăm de la țară).

View PostGreyBeard, on 19 mai 2017 - 21:36, said:

Cum, nu vine popa la boboteaza si ii dai 50 ron?
Popa vine cu botezul(sau cu ce vine el),zice ce zice,dar nu-mi cere nimic.
De obicei dau 5 ron,dar mai dau și 10 ron uneori.
Cu ani în urmă,la început când m-am mutat singur,și preotul venea,nu-i dam nimic(că nu știam ce și cum).

#65
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Ascendend, tre sa platesti din urma :D
http://greatnews.ro/...-saraca-lipita/

#66
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu cred că totuși poate ar trebui să înțelegi mai bine ce și cum e cu alea.

#67
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Inteleg, inteleg....

Deci oricat de preasfinti, tot la ochiul dracului se ajunge.

#68
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2017 - 21:01, said:

Unde scrie in Biblie, cartea crestinismului, sa pupi icoane si oase, sa aprinzi lumanari, Dumnezeu se afla doar intr-o cladire, sa ingenunchezi in fata preotului ?
dupa vechea randuiala iudaica, exista o casa a Domnului, o tagma a preotilor s.a.m.d
crestinismul a preluat randuiala din iudaism si a facut un upgrade

#69
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postmario_bril, on 19 mai 2017 - 21:39, said:

Unde ai văzut dumneata ca vreun cleric să poată deturna sensul creștinismului? Asta nu s-a întâmplat de două mii și ceva de ani, încă de la primii creștini, deși tentative au fost destule, începând cu primele secole.

Cred că cel mai vizibil este Ortodox versus Catolic versus Protestant. Teoretic toate sunt creștine, dar fiecare are propria sa variantă de creștinism... în funcție de interpretările și interesul clerului... De ce ești tu așa de sigur că tentativele alea de acum 2000 de ani nu au reușit? Cum poți să verifici că nu au reușit?

View PostPollux, on 19 mai 2017 - 17:19, said:

asta da, este o mare problema.
din fericire cred ca crestinismul a trecut peste varsta asta.
nu cred ca ii mai este cuiva impus crestinismul cu forta in lumea asta.

Eu unul nu aș fi chiar așa de sigur. Poate că nu mai este impus cu forța armelor, dar asta nu însemnă că nu este impus prin alt mod. Dacă ne uităm la România putem observa cum credincioșii și-au impus "democratic" niște privilegii.

Cred că nu ăsta e scopul topicului de față, așa că o sa mă opresc aici.

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmario_bril, on 19 mai 2017 - 21:45, said:

Da' nu te supăra, ce legătură are porunca respectivă cu icoanele sau cu obiectele de cult, mă rog?
Pai are, icoana e chip cioplit.
Dumnezeu nu mentioneaza sa ne inchinam ori sa veneram sfintii sau oricarui alt obiect dintre cele mentionate de mine.

#71
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttavitu, on 20 mai 2017 - 11:16, said:

Cred că cel mai vizibil este Ortodox versus Catolic versus Protestant. Teoretic toate sunt creștine, dar fiecare are propria sa variantă de creștinism... în funcție de interpretările și interesul clerului... De ce ești tu așa de sigur că tentativele alea de acum 2000 de ani nu au reușit? Cum poți să verifici că nu au reușit?
Simplu de tot: citești despre ele cu acribie și te edifici care s-a depărtat de la sensul primar și care nu. De exemplu, diferența dintre cultul catolic și cel ortodox este numai de nuanță (cele patru puncte florentine), în afara unui punct important numit primatul papal.

View PostMembruAnonim, on 20 mai 2017 - 11:18, said:

Pai are, icoana e chip cioplit.
Dumnezeu nu mentioneaza sa ne inchinam ori sa veneram sfintii sau oricarui alt obiect dintre cele mentionate de mine.
Dumneata știi în ce context a fost emisă respectiva poruncă și care este interpretarea corectă a acesteia? Icoanele nu sunt chip cioplit, mai ales că icoanele nu se cioplesc, ci se pictează. În plus, în cadrul creștinismului sfinții nu sunt venerați, nu știu de unde ai mai scos o asemenea trăznaie.

Edited by mario_bril, 20 May 2017 - 19:30.


#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmario_bril, on 20 mai 2017 - 19:29, said:

Icoanele nu sunt chip cioplit, mai ales că icoanele nu se cioplesc, ci se pictează. În plus, în cadrul creștinismului sfinții nu sunt venerați, nu știu de unde ai mai scos o asemenea trăznaie.
Tratezi cuvintele ca atare, se vede ca nu cunosti sensul figurat al cuvintelor.
"Chip cioplit" in sens religios, nu inseamna un obiect prelucrat cu dalta si ciocanul, inseamna ceva pe care adeptii il slavesc, din propria initiativa, fara a se supune vointei divinitatii monoteiste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate