Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Conferinte ortodoxe

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#73
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017

View Postmario_bril, on 20 mai 2017 - 19:29, said:



Dumneata știi în ce context a fost emisă respectiva poruncă

Si de catre cine?


TU stii?

#74
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2017 - 09:54, said:

Tratezi cuvintele ca atare, se vede ca nu cunosti sensul figurat al cuvintelor.
"Chip cioplit" in sens religios, nu inseamna un obiect prelucrat cu dalta si ciocanul, inseamna ceva pe care adeptii il slavesc, din propria initiativa, fara a se supune vointei divinitatii monoteiste.
Dacă nu cunoști contextul istoric al decalogului, desigur că poți trage concluzii aiurite, ca cea prezentată. Am să te ajut însă, am să-ți ofer eu cadrul istoric în care aceste porunci au fost imperios necesare:

Şi au făcut viţei în Horeb şi s-au închinat idolului.
Au părăsit pe Domnul şi au început a se închina lui Baal şi Astartelor.
După ce a murit Ghedeon, fiii lui Israel au început iarăşi a păcătui pe urma baalilor şi şi-au aşezat ca dumnezeu pe Baal-Berit;
Dar fiii lui Israel au făcut iarăşi rele înaintea ochilor Domnului şi au slujit baalilor şi astartelor şi dumnezeilor Amoreilor, dumnezeilor Sidonului, dumnezeilor Amoniţilor, dumnezeilor Moabiţilor şi dumnezeilor Filistenilor, iar pe Domnul L-au părăsit şi nu L-au slujit.
Cum? Voi furaţi, ucideţi şi faceţi adulter; juraţi mincinos, tămâiaţi pe Baal şi umblaţi după alţi dumnezei, pe care nu-i cunoaşteţi,

Pricepi dumneata? Porunca respectivă apare în cadrul venerării altor zeități, personificate prin statui. Ar fi fost culmea să le dea Dumnezeu o poruncă care să fie aplicabilă de abia câteva mii de ani mai târziu, după apariția creștinismului, respectiv contra iconografiei.

View PostGreyBeard, on 21 mai 2017 - 11:57, said:

Si de catre cine?

TU stii?
Da, știu, după cum se vede.

#75
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Vai.... toti aveti prieteni imaginari.....

#76
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Despre post: https://doxologia.ro...hos-despre-post

#77
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
cum ne eliberam de frica de moarte?
https://www.facebook...00720866663074/

#78
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPollux, on 29 mai 2017 - 19:28, said:

cum ne eliberam de frica de moarte?
Vrajeala, nu ai cum.

Romani 7

23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Poate sunt barbosii mai jmecheri decat Pavel, deh........ Ca Pavel nu avea icoane, este? :lol: :lol:

#79
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postzexelica, on 30 mai 2017 - 10:45, said:

Vrajeala, nu ai cum.

pai tu ai ascultat ce zice popa ala acolo? Posted Image
si tu ai scris fara sa stii despre ce este vorba in vorbire. :console:
n-are nimic... se mai intampla. s-a mai intamplat  si altora inaintea ta.

Edited by Pollux, 30 May 2017 - 12:46.


#80
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postzexelica, on 30 mai 2017 - 10:45, said:

Vrajeala, nu ai cum.
[...]
Poate sunt barbosii mai jmecheri decat Pavel, deh........ Ca Pavel nu avea icoane, este? Posted Image Posted Image

hai ca iti spun, ca sunt baiat shukar, si tu esti simpatic in felul tau.

exact asta zice si popa din clipul ala. nu poti sa scapi de frica de moarte. poti cel mult sa fii suficient de curajos incat sa admiti ca iti este frica de moarte. :)

acum uita-te sa vezi cum zice el. e misto cand le zice pe-alea cu Lexusul. :coolspeak:

#81
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Stati on-topic va rog. Aviz amatorilor de flame si misto-uri.

#82
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Este Iisus ca un metalist?
Vine apocalipsa cu razboaie, cutremure si boli?
Au si puturosii dreptul sa manance?

Find out all this and more, cu Parintele Calistrat! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BDbFZy1kT4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Pollux, 03 June 2017 - 09:52.


#83
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Pe youtube găsim și multe clipuri în care preoți sau teologi americani vorbesc despre ortodoxie, o imagine inedită, exotică, pentru noi. Iar pentru unii, „alergici” la popii valahi și la modul de comunicare și prezentare a ortodoxiei pe învechitele noastre plaiuri, poate fi o cale alternativă de a face cunoștință cu biserica. Uite un scurt exemplu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CKWS1-cHenc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
foarte fain clipul de mai sus!
respect stilul asta sintetic si la obiect american. l-am intalnit in activitatea mea industriala cand am lucrat cu colegi industriali, dar vad ca este acelasi si in probleme teologice.

#85
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Așa e, au tendința să își promoveze ideile după regulile marketingului. Printre altele, le e clar că pe internet se adresează în majoritate unui public cu putere de concentrare de cel mult 5 minute, așa că dau clipurilor o tentă publicitară (ăsta pus mai sus e OK, unele sînt chiar „țopăitor” de vesele: de pildă „10 fun facts about the orthodox church”). În plus, pentru americani, ortodoxia e ceva exotic, așa că o „promovează” drept „the ancient faith”, e ca o renaștere, o redescoperire a rădăcinilor. Oricum, pare să funcționeze, lucrurile sînt clar și concis prezentate.
Găsești și vorbitori grandioși, de pildă pare să fie destul de prezent pe youtube, și probabil și în spațiul public de la ei, un teolog ortodox (născut anglican am impresia), David Bentley Hart, care chiar e „criticat” că scrie prea stufos (el a declarat într-un interviu că scrie exact cum îi place să citească, amănunțit). Și care, în clipuri, chiar are un mod de a se adresa și un ton necomercial, plictisitor. Mă rog, tipul nu e cleric și conferințele lui nu se încadrează perfect în subiectul de față, dar uite un exemplu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qYWEYuhiWzE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
superb ce zice omul asta. si trist in acelasi timp.
"nitzche is dead! and we only have his shadow, now... and that sort of atheism isn't a possibility anymore. that sort of deep and thoughtful atheism, we have only his shadow. and it shouldn't be a surprise to learn, although it was for me, that like all shadows is largely insubstantial."

#87
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
superb ce zice omul asta. si fain in acelasi timp.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5WMDXOU6kqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#88
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostGreyBeard, on 25 iunie 2017 - 09:55, said:

superb ce zice omul asta. si fain in acelasi timp.

cand ascultam eu Dimmu Borgir, Cradle of Filth, Death, Obituary, sau neaosii Taine sau Negura Bunget, mataluta te jucai cu putza in nisip. Posted Image

Edited by Pollux, 25 June 2017 - 10:27.


#89
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Poate ai dreptate :D Sa nu zici ca erai satanist.

#90
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPollux, on 25 iunie 2017 - 10:27, said:

cand ascultam eu Dimmu Borgir, Cradle of Filth, Death, Obituary, sau neaosii Taine sau Negura Bunget, mataluta te jucai cu putza in nisip. Posted Image
Dimmu are un nume amuzant rau... eu i-am gasit varianta maneleasca si cand aveam ocazia cu faceam misto de amici rockeri, cica Dinu Burghiu :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate