Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 

Toyota Yaris Hybrid 2017 1,5 VVT-I LUNA

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1870 răspunsuri în acest subiect

#1153
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postm6d, on 24 iunie 2018 - 09:58, said:

Doar revizia a fost 680 ron !!!   Adica oloiul si doua filtre de cacao.  
Fiecare judeca pentru el! Mie mi se pare ca e un ripp-off.
Asta-i revizia ieftina, s-o vezi pe urmatoarea ;)

#1154
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 22.09.2013
Deci cam cat o revizie la seria 3.

#1155
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostDeenman, on 24 iunie 2018 - 10:39, said:

Deci cam cat o revizie la seria 3.

La un seria 3 revizia costa la reprezentanta 1800 de lei. Nu mai aberati atat.
Daca facea si el revizia la coltul blocului probabil il costa 300 de lei nu 680.
Oricum, orice revizie in reprezentanta e dublu la orice marca de masina.

#1156
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 22.09.2013
Cred ca ai luat-o zdravan de tot pe aratura.

Reprezentanta BMW Bucuresti, revizie 320D filtre+ulei = 800-1100ron.

https://www.apbservice.ro/revizii/

#1157
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcavaliere, on 24 iunie 2018 - 10:57, said:



La un seria 3 revizia costa la reprezentanta 1800 de lei. Nu mai aberati atat.
Daca facea si el revizia la coltul blocului probabil il costa 300 de lei nu 680.
Oricum, orice revizie in reprezentanta e dublu la orice marca de masina.

Ai dat-o pe ulei de data asta? La un seria 3 de la BMW cumparat de nou din ro revizia e moka :)

Toate au bsi inclus. Unele au si bri :)

View Postm6d, on 24 iunie 2018 - 09:58, said:

.
Total : 1400 RON !!!!
Doar revizia a fost 680 ron !!!   Adica oloiul si doua filtre de cacao.  
Fiecare judeca pentru el! Mie mi se pare ca e un ripp-off.

Audi frate. La a4 cu completare de AdBlue care a fost vreo 50 lei a fost 750 lei :)

Da cum explica Toyota asta? E marca premium? :)

#1158
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostMembruAnonim, on 24 iunie 2018 - 11:19, said:

Ai dat-o pe ulei de data asta? La un seria 3 de la BMW cumparat de nou din ro revizia e moka Posted Image

Toate au bsi inclus. Unele au si bri Posted Image



Audi frate. La a4 cu completare de AdBlue care a fost vreo 50 lei a fost 750 lei Posted Image

Da cum explica Toyota asta? E marca premium? Posted Image

Ai dat-o tu pe ulei. 1800 de lei costa o revizie cu ulei si filtre la orice reprezentanta Bmw. Nu vorbim aici de bsi, tdi, plm. Vorbim daca nu ai servisare inclusa si trebuie sa platesti pentru ea.

#1159
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.135
  • Înscris: 12.10.2007
Problma nu e suma in sine...ci faptul ca la achizitie, acum un an, mi s-a spus ca reviziile sunt una mai ieftina urmata de una mai scumpa, media anuala fiind de 500 Ron...( 400 + 600) ....asta e minciuna.
   La Audi am luat in scris un TCO in euro si acolo ai costul diverselor operatiuni...scumpe sau nu , ti le poti asuma. Se numeste profesionalism...poate tine doar de oameni sau firme ...

#1160
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostDeenman, on 24 iunie 2018 - 11:09, said:

Cred ca ai luat-o zdravan de tot pe aratura.

Reprezentanta BMW Bucuresti, revizie 320D filtre+ulei = 800-1100ron.

https://www.apbservice.ro/revizii/

Cred ca esti obosit sau n-ai dormit bine.
Ce e aia apb? Eu vorbesc de reprezentanta, nu de servisuri random.
Doar filtre si ulei originale costa 700-750 de lei, la care daca mai dai manopera la dorel este sa zic 850. Ce ai postat tu nu e reprezenanta. Ia-ti niste ochelari.

View Postm6d, on 24 iunie 2018 - 11:24, said:

Problma nu e suma in sine...ci faptul ca la achizitie, acum un an, mi s-a spus ca reviziile sunt una mai ieftina urmata de una mai scumpa, media anuala fiind de 500 Ron...( 400 + 600) ....asta e minciuna.
   La Audi am luat in scris un TCO in euro si acolo ai costul diverselor operatiuni...scumpe sau nu , ti le poti asuma. Se numeste profesionalism...poate tine doar de oameni sau firme ...

Corect. Se cheama abureala. La fel cum este si toata gogoasa asta hibrid.

View PostMembruAnonim, on 24 iunie 2018 - 11:19, said:

Ai dat-o pe ulei de data asta? La un seria 3 de la bmw cumparat de nou din ro revizia e moka Posted Image

Toate au bsi inclus. Unele au si bri Posted Image



Audi frate. La a4 cu completare de AdBlue care a fost vreo 50 lei a fost 750 lei Posted Image

Da cum explica Toyota asta? E marca premium? Posted Image

Stai linistit ca la Audi de 750 de lei nu ti-a schimbat decat filtrul de ulei cel mai probabil. Ia vezi cu schimb de filtru de motorina si aer cat costa.

#1161
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcavaliere, on 24 iunie 2018 - 11:27, said:

Stai linistit ca la Audi de 750 de lei nu ti-a schimbat decat filtrul de ulei cel mai probabil. Ia vezi cu schimb de filtru de motorina si aer cat costa.

A schimbat tot ce trebuie schimbat la 2 ani si 30.000 km. Nu am factura in fata dar a publicat-o bobalex pe a lui, sigur s-a schinbat filtru de particule/aer.

Nu e la BMW atat niciodată. La naiba la bmw e cum zice colegul 1000-1100 lei.

#1162
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 22.09.2013
cavaliere, esti un castravete.

Am cerut oferta de pret la seat la 3 reprezentante din Bucuresti, PBV, Avia Pantelimon si PBN si am primit preturil intre 650 si 1100ron, acelasi ulei, aceleasi filtre, aceasi masina.

Unii lucreaza mai ieftin altii mai scumpi, service-ul ce ti l-am dat are acces la baza de date online BMW unde iti trece intrarea in service/istoric, ce vrei mai mult de atat? se lucreaza cu piese originale bmw.

Nu inteleg ce iti tot areti atat caninii, la mine de exemplu un filtru de ulei Mahle costa 25 ron si un filtru de ulei OE costa 26 ron. Deci?  Ulei 5w30 OE original costa 200 ron 5 litri si 5 litri de ulei Ravenol VMP 5w30 costa 160 ron.

De unde scoti diferentele alea de 800 ron doar uleiul si filtrele, daca le cumperi cu adaosul din reprezentanta da, insa la pachet ei iti ofera serviciile gratis si platesti "doar piesele" care au oricum adaos 200-300-400%.

#1163
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostMembruAnonim, on 24 iunie 2018 - 11:35, said:

A schimbat tot ce trebuie schimbat la 2 ani si 30.000 km. Nu am factura in fata dar a publicat-o bobalex pe a lui, sigur s-a schinbat filtru de particule/aer.

Nu e la BMW atat niciodată. La naiba la bmw e cum zice colegul 1000-1100 lei.

Hai pune o sticla de whiskey si da o fuga pana la bavaria baneasa sau suna sapt viitoare  si revino cu un pret pt revizie la un seria 3. Merge?

View PostDeenman, on 24 iunie 2018 - 11:41, said:

cavaliere, esti un castravete.

Am cerut oferta de pret la seat la 3 reprezentante din Bucuresti, PBV, Avia Pantelimon si PBN si am primit preturil intre 650 si 1100ron, acelasi ulei, aceleasi filtre, aceasi masina.

Unii lucreaza mai ieftin altii mai scumpi, service-ul ce ti l-am dat are acces la baza de date online BMW unde iti trece intrarea in service/istoric, ce vrei mai mult de atat? se lucreaza cu piese originale bmw.

Nu inteleg ce iti tot areti atat caninii, la mine de exemplu un filtru de ulei Mahle costa 25 ron si un filtru de ulei OE costa 26 ron. Deci?  Ulei 5w30 OE original costa 200 ron 5 litri si 5 litri de ulei Ravenol VMP 5w30 costa 160 ron.

De unde scoti diferentele alea de 800 ron doar uleiul si filtrele, daca le cumperi cu adaosul din reprezentanta da, insa la pachet ei iti ofera serviciile gratis si platesti "doar piesele" care au oricum adaos 200-300-400%.

Nici nu am mai citit ce ai scris mai sus pentru ca e irelevant.
Reciteste ce am scris la inceput "1800 de lei la REPREZENTANTA".
Nu intelegi limba romana sau care e motivul pentru care persisti in a explica cat costa la un service oarecare?
Daca si colegul facea revizia la Yaris la un service oarecare probabil platea jumatate.
Nu va inteleg fratilor, e prea de dimineata pentru limba romana sau care e explicatia?

#1164
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 22.09.2013
Ai dreptate, am uitat de perioada de garantie.

#1165
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcavaliere, on 24 iunie 2018 - 11:46, said:



Hai pune o sticla de whiskey si da o fuga pana la bavaria baneasa sau suna sapt viitoare  si revino cu un pret pt revizie la un seria 3. Merge?

Sunt in bg. In trecut puteam sa iti scot planul de service cu pret de lista de la BMW :(

Eu incerc sa nu mai calc pe la bavaria, cam increzuti si am avut si istoria cu connectdrive-ul. Ma duc la Cobalcescu.

Nu vad de ce ar costa 1800 lei fara placute de frane... Dar cum ziceam masinile bmw au bsi cam toate si 5 ani si 100.000 km întreținere gratuita. Deci fix pix, nu ne interesează pretul :)
Iti iei una de 1 an si 4 ani nu ai probleme cu serviceul. Cu un vin pot cere un pret de revizie de 2 ani si 30.000. Oricum bmw are interval flexibil

Editat de MembruAnonim, 24 iunie 2018 - 11:53.


#1166
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 22.09.2013
4 filtre OE (originale BMW) -540 ron.
5 litri ulei OE (original bmw)- 160 ron.

Total 700 ron. Pret manopera reprezentanta 200 ron (durata maxim 2 ore).

Total 900 ron, in reprezentanta.

Ti-am schimbat si filtru de combustibil, care nu se schimba la fiecare revizie.

Fișiere atașate


Editat de Deenman, 24 iunie 2018 - 11:59.


#1167
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 13.09.2016
Man, asta cu intervalul flexibil e un mare pisat pansat.
Stii ca intervalul flexibil inseamna ca filtrul de motorina ti-l schimba la 60 de mii de km?:))) Si filtrul de aer la fel? Demonteaza de curiozitate filtrul de aer dupa 10 mii de km si vezi daca nu curge 1 kil de tarana din el.
Si apropos, vezi ca la Audi de 700 de lei ti-a schimbat doar uleiul si filtru de ulei care e 60 de lei. Daca ai cere sa iti schimbe si filtrul de aer si motorina, se dubleaza suma lejer.

#1168
zoaldan

zoaldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 184
  • Înscris: 19.10.2017

View Postm6d, on 24 iunie 2018 - 11:24, said:

Problma nu e suma in sine...ci faptul ca la achizitie, acum un an, mi s-a spus ca reviziile sunt una mai ieftina urmata de una mai scumpa, media anuala fiind de 500 Ron...( 400 + 600) ....asta e minciuna.
   La Audi am luat in scris un TCO in euro si acolo ai costul diverselor operatiuni...scumpe sau nu , ti le poti asuma. Se numeste profesionalism...poate tine doar de oameni sau firme ...

Si mie mi s-a zis acelasi lucru ca voi plati in jur de 500 Ron revizia, si va spu sincer ca o sa am o discutie aprinsa cu ei pe baza asta. Tu ai spus ceva celor de acolo? Apropo...cand trebuie facuta revizia? La mine masina face 1 an de abia in Octombrie dar deja are cam 11,000 la bord....eu la diesel fac odata la 20k sau la un an...

#1169
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostDeenman, on 24 iunie 2018 - 11:57, said:

4 filtre OE (originale BMW) -540 ron.
5 litri ulei OE (original bmw)- 160 ron.

Total 700 ron. Pret manopera reprezentanta 200 ron (durata maxim 2 ore).

Total 900 ron, in reprezentanta.

Ti-am schimbat si filtru de combustibil, care nu se schimba la fiecare revizie.

Incearca tu sa te duci cu filtrele tale si uleiul luate de pe epiesa la orice reprezentanta BMW si apoi anunta-ma cum a decurs schimbul cu 900 de lei. :))))
Apropos, citeste 2 posturi mai sus ce am scris eu referitor la costurile la un service de cartier si apoi intreaba-te de ce te-ai chinuit sa mai cauti pe epiesa sa imi arati fix acelasi lucru.
Stiu pe de rost costurile la filtre si uleiuri Bmw pt ca am avut vreo 10 in ultimii ani.

#1170
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Adica tu ai BMW de 10 ori in ultimii ani si nu ai bsi?

Eu n-am vazut oferta de bmw din ro in ultimii 3 ani fara bsi...

Habar nu am ce se schimba la Audi in garanție. Si nici la bmw. E cd plan dezvoltat de constructor. El sa isi asume. Eu fac ce zice el.

Editat de MembruAnonim, 24 iunie 2018 - 12:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate