Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Există un înger numit Satan (”adversar”)?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2782 replies to this topic

#613
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Cred că nici Kimiță nu poate înghiți unele din explicațiile lui Logic.

#614
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 24 august 2017 - 19:00, said:

desigur ca este  persoana unica: sarpele cel vechi. Diabolul si Satan, acela care inseala intreaga lume.

Are 7 capete, 10 coarne și o coadă. Deci nu este o persoană unică. Femeia și balaurul din Apocalipsa 12 nu sunt persoane, ci orientări ideologice încarnate în două sisteme antagoniste care compun societatea omenească. De la Geneza 3:15 până la final. Femeia l-a ”nascut” pe Abel, balaurul pe Cain. Un sistem antagonist, adversar, poate fi numit ”diavol” cu minusculă, literal ”un diavol” pentru că nu are articol hotârât în Apocalipsa 12:9.

Și Iuda a fost numit ”diavol” de către Isus. Și Petru a fost numit ”satan”.

Edited by logic1, 24 August 2017 - 19:20.


#615
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Ai auzit Logic, ce-a spus Dark?
sunt cu totul de acord. :D

#616
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă ați avea argumente, n-ar fi necesare glumele...

#617
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 24 august 2017 - 19:17, said:

Femeia l-a ”nascut” pe Abel, balaurul pe Cain.
"Adam s-a impreunat cu nevasta sa Eva; ea a ramas insarcinata si a nascut pe Cain. Si a zis: "Am capatat un om cu ajutorul Domnului!" (Fac.4:1)"

ti-a spart Paco contul? Posted Image

View Postlogic1, on 24 august 2017 - 19:21, said:

Dacă ați avea argumente, n-ar fi necesare glumele...
asta-i drept. Posted Image

doar ca uneori, nu lipsa argumentelor noastre, ci natura argumentelor tale ne face sa glumim. putin. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 24 August 2017 - 19:25.


#618
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 24 august 2017 - 19:17, said:

Are 7 capete, 10 coarne și o coadă. Deci nu este o persoană unică. Femeia și balaurul din Apocalipsa 12 nu sunt persoane, ci orientări ideologice încarnate în două sisteme antagoniste care compun societatea omenească. De la Geneza 3:15 până la final. Femeia l-a ”nascut” pe Abel, balaurul pe Cain. Un sistem antagonist, adversar, poate fi numit ”diavol” cu minusculă, literal ”un diavol” pentru că nu are articol hotârât în Apocalipsa 12:9.

Și Iuda a fost numit ”diavol” de către Isus. Și Petru a fost numit ”satan”.
Cam unde scrie asta? Ca balaurul l-a nascut pe Cain? Si unde este intelesul duhovnicesc? Ca sistemul de care vorbesti este lumesc, nu ceresc. Povestea pamanteasca trebuie sa aiba un inteles CERESC. Iar brosurica murdara din care probabil citezi, spune ca povestea pamanteasca inseamna ceva ...tot pamantesc. Cam cat de mari tampiti crezi tu ca au fost aia care au scris brosurica? Adica sa scrie ca se compara lucruri duhovnicesti, iar ei sa conpare lucruri lumesti? Ca tampiti trebuie sa fie aia care au scris asa ceva prin brosuricile jegoviste.

#619
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 26 august 2017 - 10:07, said:

Iar brosurica murdara din care probabil citezi
Posted Image i-auzi, frate Logic ce zice probabil respectabilul.

Edited by Dude_2nd, 26 August 2017 - 10:10.


#620
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 26 august 2017 - 10:07, said:

Cam unde scrie asta? Ca balaurul l-a nascut pe Cain? Si unde este intelesul duhovnicesc? Ca sistemul de care vorbesti este lumesc, nu ceresc. Povestea pamanteasca trebuie sa aiba un inteles CERESC. Iar brosurica murdara din care probabil citezi, spune ca povestea pamanteasca inseamna ceva ...tot pamantesc. Cam cat de mari tampiti crezi tu ca au fost aia care au scris brosurica? Adica sa scrie ca se compara lucruri duhovnicesti, iar ei sa conpare lucruri lumesti? Ca tampiti trebuie sa fie aia care au scris asa ceva prin brosuricile jegoviste.

Nu te ambala ca un broșurist! Eu am scris că balaurul l-a ”născut” pe Cain. În ghilimele. Deci este tatăl lui spiritual. Dar tu obișnuit cu descoperirea branhamistă (cu care nu demult făceai răspândire pe aici) că șarpele l-a născut pe Cain cu Eva, ai scos ghilimelele. Posted Image
Aici scrie, stimabile că balaurul l-a ”născut” pe Cain:

1 Ioan 3:12 ”Nu cum a fost Cain, care era de la cel rău şi a ucis pe fratele său”.


Și mai scrie de sămânța șarpelui, care va fi în vrăjmășie cu sămânța femeii, în Geneza 3:15.

#621
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 26 august 2017 - 16:08, said:


Nu te ambala ca un broșurist! Eu am scris că balaurul l-a ”născut” pe Cain. În ghilimele. Deci este tatăl lui spiritual. Dar tu obișnuit cu descoperirea branhamistă (cu care nu demult făceai răspândire pe aici) că șarpele l-a născut pe Cain cu Eva, ai scos ghilimelele. Posted Image
Aici scrie, stimabile că balaurul l-a ”născut” pe Cain:

1 Ioan 3:12 ”Nu cum a fost Cain, care era de la cel rău şi a ucis pe fratele său”.


Și mai scrie de sămânța șarpelui, care va fi în vrăjmășie cu sămânța femeii, în Geneza 3:15.

Ia pune tu postul unde eu am zis ca sarpele l-a nascut pe Cain. Ca sa-ti arat ca esti un mincinos.

#622
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Ai zis că s-a împreunat cu Eva și de aceea ”Cain era de la cel rău”.
Recunoaște tu sincer că așa ai susținut până te-ai dezmeticit... sau de ce ai scos ghilimele?

Edited by logic1, 27 August 2017 - 16:36.


#623
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 27 august 2017 - 16:33, said:

Ai zis că s-a împreunat cu Eva și de aceea ”Cain era de la cel rău”.
Recunoaște tu sincer că așa ai susținut până te-ai dezmeticit... sau de ce ai scos ghilimele?
Pune postul unde eu vreodata am sustinut asa ceva. Daca nu, esti doar un mincinos. Ori iti ceri scuze.

Eu am spus ca nu sunt parte a niciunui cult, biserica, adunare, etc..... Iar pe branhanel l-am facut "cap de cauciuc" inca din 2007...... Deci, cand zici tu ca m-am dezmeticit?

Edited by zexelica, 28 August 2017 - 11:56.


#624
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Ai fost branhamist? Da ori ba. Explicația branhamistă de ce Cain era de la cel rău e că Eva s-a împreunat cu șarpele. Da ori ba. Și eu nu te-am uitat.
Dar dacă nu mai crezi așa, e bine.  Restul nu contează.

#625
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 28 august 2017 - 16:50, said:

Ai fost branhamist? Da ori ba. Explicația branhamistă de ce Cain era de la cel rău e că Eva s-a împreunat cu șarpele. Da ori ba. Și eu nu te-am uitat.
Dar dacă nu mai crezi așa, e bine.  Restul nu contează.
Nu am fost niciodata branhamist sau orice altceva. Pune postul unde am afirmat eu vreodata ceva inafara de faptul ca mantuirea nu este prin fapte, ca mantuirea nu se pierde, ca Hristos este Dumnezeu, ca suntem alesi inainte de intemeierea lumii si ca era bisericilor s-a incheiat.
Dar pune postul unde zici ca am zis eu ca Eva s-a impreunat cu sarpele. Poate gasesti posturile lu' ala care a avut si topic pe tema. Dupa aceea trebuie sa recunosti ca esti mincinos. Chiar daca nu te deranjeaza acest pacat.

#626
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Ar trebui să caut. Puțin probabil să fie o confuzie. Apropo, tu minți intenționat când îi faci pe unii și pe alții jegoviști? Că văd că nu te deranjează...

#627
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 28 august 2017 - 21:28, said:

Ar trebui să caut. Puțin probabil să fie o confuzie.
Ar trebui sa cauti. Si sa-ti ceri scuze, desi nu cred ca esti barbat.

#628
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
ady_maris, on 19th October 2011, 19:45, said:

Quote

Biblia pe care o iubesti atat de mult ,uite ce zice ;

Căci vestirea pe care aţi auzit-o de la început este aceasta: să ne iubim unii pe alţii;nu cum a fost Cain, care era de la cel rău şi a ucis pe fratele său. Şi pentru ce l-a ucis? Pentru că faptele lui erau rele, iar ale fratelui său erau neprihănite. Oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuieşte, pentru că sămânţa Lui rămâne în el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu. Ştim că oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuieşte, ci Cel născut din Dumnezeu îl păzeşte, şi cel rău nu se atinge de el.

Daca Cain ar fi fost fiul lui Dumnezeu prin Adam ,atunci avea caracterul lui Abel ,iar samanta divina trebuie sa ajunga ptr a zdrobii capul sarepelui ,Adam a facut un alt fiu in locul lui Abel ;pe Seth ,,,dar e prea greu ptr tine oricum .Nu vreau sa te obosesc cu taine prea grele .


zexelica, on 20th October 2011, 14:35, said:

Quote

Eu nu cred nimic. Doar citesc ce SCRIE. Tu bagi din top, din putul gandirii..........nici macar al gandirii tale, ci al nemernicului ala de branham.
De unde stii tu, ma, ce gandea Cain sau Abel, daca nu scrie? Sa-ti fie rusine!!!!!


#629
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci sunt branhamist ca-l fac nemernic pe be=ranhanel, sa inteleg? Cum ar veni "...uie Steaua" inseamna ca sunt....stelist?
Sau faptul ca ala comenteaza la liber la ce se gandea vreun personaj bi Biblie iar eu nu-l cred?

Mai bine recunoaste ca ai mintit, stimabile. Asa e barbateste.

Edited by zexelica, 30 August 2017 - 07:44.


#630
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 28 iulie 2017 - 09:25, said:

Isus le-a zis: "Am vazut pe Satana cazand ca un fulger din cer. (Luc.10:18)

View Postlogic1, on 28 iulie 2017 - 18:14, said:

Cădea nu din cer, ci de la poziția de păzitor invincibil al ”casei” lui pline de oameni ținuți legați în păcat și boli - cădea cu repeziciune așa cum un fulger cade din cer. Deci fulgerul cade din cer, nu satana.
Deci Satan si influenta lui se destrama extrem de rapid din pricina Cuvantului ? Si iarasi s-a inaltat la putere dupa ce  isus a plecat ? Cu alte cuvinte, isus  a vorbit sa n-adoarma .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate