Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Există un înger numit Satan (”adversar”)?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2782 replies to this topic

#595
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdark, on 23 august 2017 - 08:15, said:

Un singur trup nu înseamnă aceeași ființă.
Dar invers, aceeași ființă de ce ar însemna un același trup, când este vorba de Sfânta Treime? :huh:

#596
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 22 august 2017 - 17:39, said:

Nu, scena din Iov se repetă de milioane de ori cu fiecare credincios și plimbărețul face ore că asta îi e slujba... Posted Image
Scenele cerești sunt simbolice, alegorii. Nici nu pot fi descrise lucrurile altfel decât prin simboluri. Sau este Dumnezeu un îmbătrânit cu părul alb? (Dan. 7:9)

La fel este simbolică scena ”văzută” de prorocul Mica:

1 Împăraţi 22

21 Şi un duh a venit şi s-a înfăţişat înaintea Domnului şi a zis: „Eu îl voi amăgi.”
22 Domnul i-a zis: „Cum?” „Voi ieşi”, a răspuns el, „şi voi fi un duh de minciună în gura tuturor prorocilor lui.”

Domnul a zis: „Îl vei amăgi şi-ţi vei ajunge ţinta; ieşi şi fă aşa!”


Ia zii, nici duhuri nu exista, este? Sunt ipotetice.

#597
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 23 august 2017 - 20:49, said:

Tocmai aici este problema. Diavolul este de la început un mincinos, un ucigaș, etc. Dacă ar fi o persoană, Dumnezeu ar fi vinovat de crearea lui așa. Dacă este un sistem în opoziție cu ”femeia” din Geneza 3:15 și Apocalipsa 12, ok. Acel sistem este dușman de la început și până la capăt.
ce legatura este intre un sistem corupt spre rautate si ce spune Isus Hristos in Ioan 14:30?

30. Nu voi mai vorbi mult cu voi; caci vine stapanitorul lumii acesteia. El n-are nimic in Mine;

pai, ce, stapanitorul ( in acceptiunea ta "sistemul" ) trebuia sa vina , el nu era prezent in lume prin conducatorii politici?

sau in Ioan 16:11
11. in ce priveste judecata: fiindca stapanitorul lumii acesteia este judecat.
cine este "stapanitorul lumii acesteia" la care face referire?


stapanitorul/ conducatorul lumii acesteia este doar o tendinta, tendinta/ inclinatia omului spre rautate?

vezi ca exista "lumea" care este dovedita vinovata in ce priveste pacatul!!!( Ioan 16:8,9) si stapanitorul lumii acesteia!!!( doua chestii diferite)
si mai ceva: sistemul despre care vorbesti este inclus "in lume", nu este ceva diferit/separat de ea!!!!

Edited by GRATEFUL, 24 August 2017 - 08:15.


#598
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 23 august 2017 - 20:49, said:

Tocmai aici este problema. Diavolul este de la început un mincinos, un ucigaș, etc. Dacă ar fi o persoană, Dumnezeu ar fi vinovat de crearea lui așa.
nu, nu , nu, el a ales sa fie un mincinos si ucigas!

View Postdark, on 23 august 2017 - 20:52, said:

v 14

14. Erai un heruvim ocrotitor cu aripile intinse;



12. "Fiul omului, fa un cantec de jale asupra imparatului Tirului si spune-i: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Ajunsesesi la cea mai inalta desavarsire, erai plin de intelepciune si desavarsit in frumusete.
13. Stateai in Eden, gradina lui Dumnezeu, si erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonix, cu topaz, cu diamant, cu crisolit, cu onix, cu jasp, cu safir, cu rubin, cu smarald si cu aur; timpanele si flautele erau in slujba ta, pregatite pentru ziua cand ai fost facut.
14. Erai un heruvim ocrotitor cu aripile intinse; te pusesem pe muntele cel sfant al lui Dumnezeu, si umblai prin mijlocul pietrelor scanteietoare.
15. Ai fost fara prihana in caile tale, din ziua cand ai fost facut pana in ziua cand s-a gasit nelegiuirea in tine. (Ezechiel 28)

deci,acel Heruvim(inger) a fost facut fara prihana!!!! pana cand a cazut...( si imparatul Tirului nu a fost nicicand un inger!!!!)

Edited by GRATEFUL, 24 August 2017 - 08:34.


#599
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Cu privire la Scripturi, să ne aducem aminte că mai există cazuri în care în același pasaj se vorbește despre două lucruri diferite. Țineți minte răspunsul lui Isus când le vorbea apostolilor, în același timp, și despre distrugerea Ierusalimului (cu fuga creștinilor spre munți) dar și despre revenirea Sa în glorie, revenire care avea să fie mult mai târziu? Un cititor neavizat ar crede că este unul și același eveniment, unul și același mare necaz, și totuși sunt două necazuri.
Apoi, nu mai vorbesc de Vechiul testament, multe profeții de acolo având dublă împlinire, una în acel timp și alta în persoana Domnului Isus. Spre exemplu, sângele mielului mâncat de evrei, paștele, simboliza salvarea lor de urgia Nimicitorului, care a omorât primul născut al egiptenilor, dar simboliza și pe Isus, venit sute de ani după aceea. Apoi, toate legile date de Moise au avut și un corespondent în Christos, fiind doar umbra, dar pe vremea respectivă evreii nu pricepeau asta. Psalmii compuși de regele David au fost și atunci dar reflectau și timpul lui Isus.
Un alt exemplu care îmi vine în minte acum, ar fi cetatea Babilonului din Ieremia 50, 51. A însemnat și Babilonul propriu-zis dar era o prorocie despre religia necurată, Apocalips cap 18.
Am citit și eu că este vorba de împăratul Tirului acolo, dar limbajul folosit mă face să cred că este vorba și de Diavol. Versetele profetice se înțeleg duhovnicește.

#600
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 24 august 2017 - 08:57, said:

A însemnat și Babilonul propriu-zis dar era o prorocie despre religia necurată, Apocalips cap 18.
Am citit și eu că este vorba de împăratul Tirului acolo, dar limbajul folosit mă face să cred că este vorba și de Diavol. Versetele profetice se înțeleg duhovnicește.
corect, limbajul profetic include si o astfel de vorbire.
adresandu-se imparatului Tirului/Babplonului, de fapt se adreseaza Diabolului.

cat despre partea cu Babilonul = religie necurata, esti intr-o mare eroare din care nu vei iesi pana cand nu vei accepta un studiu profund asupra acestui subiect.

#601
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 24 august 2017 - 08:57, said:

Am citit și eu că este vorba de împăratul Tirului acolo, dar limbajul folosit mă face să cred că este vorba și de Diavol. Versetele profetice se înțeleg duhovnicește.

View PostDude_2nd, on 24 august 2017 - 09:10, said:

corect, limbajul profetic include si o astfel de vorbire.
adresandu-se imparatului Tirului/Bablonului, de fapt se adreseaza Diabolului.

Fals. Să vă ajut să înțelegeți:
Solomon reprezintă pe Cristos. Ok. Dar despre Cristos știm (cine este și ce face) din alte pasaje care sunt literale. Pe când despre ”căderea îngerului neprihănit” voi nu știți nimic, nu puteți dovedi nimic fără apelul direct la limbajul metaforic. Este o argumentare circulară. Adică folosiți concluzia ca premisă. Așa se poate dovedi orice. De exemplu că în Ezechiel 28 este vorba despre unicornul roz invizibil. Și nu mă veți putea contrazice. Dacă scrie acolo metaforic, înseamnă că există! Posted Image

#602
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Logic, avem texte clare, nemetaforice, în care ne sunt prezentate ființe astrale numite draci.

#603
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Și eu știu texte care ni-l prezintă pe Dumnezeu și îngerii.

#604
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Da, dar noi aici vorbim despre draci. De ce zici că dracii nu există?

#605
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Nu vorbim despre draci. Ci despre ”satan”. Dacă este un înger căzut sau un adversar generic (care poate fi orice dușman - o persoană, grupuri, sisteme sau uneori lucruri, cum e pofta rea, păcatul, etc). Dacă ai timp, treci în revistă topicul. Nu sunt multe 34 de pagini... Posted Image

Dacă vrei să vorbim despre draci, deschide un topic.

Edited by logic1, 24 August 2017 - 18:48.


#606
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Păi...Satana are îngeri. Apoc.12:9. Îngerii Satanei se numesc draci.

#607
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Pasajul este metaforic. Balaurul nu este o persoană unică și ”îngerii” (literal trimișii) sunt oameni - cei din sinagoga satanei care zic că sunt iudei și nu sunt. Sunt doar infiltrați.

#608
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Și atunci cine se preface în înger de lumină? (2Cor.11:14)

#609
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Dușmanul generic. Comuniștii aveau un dușman de clasă și se exprimau astfel. De aici expresia ”dușmanul nu doarme”.

#610
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 24 august 2017 - 18:52, said:

Balaurul nu este o persoană unică
desigur ca este  persoana unica: sarpele cel vechi. Diabolul si Satan, acela care inseala intreaga lume.

#611
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 24 august 2017 - 18:57, said:

Dușmanul generic. Comuniștii aveau un dușman de clasă și se exprimau astfel. De aici expresia ”dușmanul nu doarme”.
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/d2/46/52/d2465202c2d3921241576c9bddaddadb--kim-jong-un-memes-lil-kim.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#612
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Dark, nu mai face misto de Kimiţă! Posted Image E Cezarul randuit de Dumnezeu, si o sa se supere SILIKA.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate