Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Soluționarea problemei între români și maghiari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#37
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Defăimarea este produsul ignoranței de cele mai multe ori, a celor din America mai ales. Este un lucru știut că americanii nu se prea preocupă de celelalte națiuni, doar dacă este vorba de Rusia sau o națiune pe care o consideră importantă, în rest habar nu au nici măcar pe unde este România. Dacă ei nu vor să se informeze, atunci evident că răspândesc multe informații false, pe care le interpretează greșit citind orice pe internet, dar nu avem ce face, asta dovedește doar lipsa lor de cunoștințe.

Defăimarea mai este și produsul realității. Oricât de greu ar fi de digerat, mai ales pentru cei care nu suportă bine critica, sunt destule de spus despre România. Că nu le place multora, este fix problema lor, dar când cineva din străinătate spune că vine aici și străzile sunt pline de cerșetori, atunci spune un adevăr. Când spune că infrastructura țării este de tot *****, spune un adevăr.
Și ce să mai zicem de românii care ies afară și fură fără nicio rușine ? Ce legătură au maghiarii cu asta ? Ei îi pun pe români să fure ? Nu, ei singuri ne aduc reputație proastă.

Edited by althea, 28 April 2017 - 11:11.
atac la persoana


#38
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 QuickSpeed, on 28 aprilie 2017 - 10:38, said:

aia-s ceilalti "minoritari", asa ca nu mai face pe nestiutorul!

Uite luate random la repezeala pe gooagal, ia uite ce fete de minoritari au:

Hello I'm here to burgle your country – Romanian career criminal wasted no time on arrival

Romanian crime gang who amassed £3 million from 11 'meticulously planned' jewellery store raids across the UK are jailed for 47 years

Romanian burglar jailed for raping 81-year-old woman

Edited by gumball3000, 28 April 2017 - 10:49.


#39
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 fflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 10:43, said:

Tu pui în raport de egalitate batjocorirea Imnului Național, cu un rahat de bătaie între 3 amețiți? Ești tu român, cum sunt eu marțian.
Nici măcar nu m-am referit la aia, sunt și alte știri cu referire la batjocorirea ungurilor, doar că nu ești tu destul de informat.
Vezi că vorbești fără să ai habar ?
Și încă mai ai tu probleme că noi suntem subiectivi. Tu ai vrea doar ca să dai cu noroi în unguri ca să arăți ce tari sunt românii. Să știi că cu asta nu demonstrezi nimic. Dovedești doar că ești necivilizat și limitat în gândire ( limitat la nivelul grădiniței, unde copiii de 5 ani încă aruncă cu nisip unul în celălalt ca să arate cine este mai tare )

Edited by Surgeoniac, 28 April 2017 - 10:49.


#40
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cel putin la nivel de tara nu cred ca se vor solutiona vreodata tensiunile.Sper ca da,ca nu-s fan Call of Duty,dar nu cred.Oricand se va gasi de fiecare parte cate un narod prin guvern ca sa mai arunce un lemn pe jar

#41
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Ok: romanii sunt cei mai prosti, ungurii sunt cei mai buni și rromii din Italia/Spania/Franța/anglia sunt niste îngerași.
Acum e bine?

#42
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Frate sunteți culmea! Scuipați cu nesimțire de câte ori aveți ocazia pe simbolurile noastre naționale, și tot voi ne catalogați drept necivilizați. Incredibil. Păi dovadă mai mare de proastă creștere și necivilizație decât a hocheiștilor de etnie maghiară cu greu poți găsi. Adevărată civilizație pe voi, ce să mai, să urinezi de câte ori ai ocazia pe imnul de stat românesc.

#43
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Parca tot noi plangeam ca nu ne convine ca suntem etichetati ca rromi peste hotare, saream de cur in sus ca uite, noi, romanii astia mai deschisi la ten nu suntem la fel ca aia intunecatii.

Mi se pare o mare greseala sa etichetezi un om/etnie/religie doar prin asociatie.

In aceeasi masura in care Ilie Nastase nu a facut cinste poporului roman prin acele afirmatii jignitoare, nici hocheistii aia nu reprezinta pozitia unei intregi etnii.

Edited by gumball3000, 28 April 2017 - 11:04.


#44
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 daniMMM, on 28 aprilie 2017 - 10:50, said:

Cel putin la nivel de tara nu cred ca se vor solutiona vreodata tensiunile.Sper ca da,ca nu-s fan Call of Duty,dar nu cred.Oricand se va gasi de fiecare parte cate un narod prin guvern ca sa mai arunce un lemn pe jar
Nu guvernul este problema, ci oamenii.
Guvernul aruncă doar un băț și toți fug după el, precum câinii.

#45
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Asa e pe toata planeta,n-ai ce face

#46
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
@Surgeoniac
Cele trei exemple nu te-au impresionat? Ai auzit de unu'cofariu? Am auzit că l-au bătut mulți bucureșteni... Așa a prezentat presa străină!Întâmplător, desigur!

Edited by althea, 28 April 2017 - 11:12.
eliminare citat editat de moderator


#47
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 fflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 10:53, said:

Frate sunteți culmea! Scuipați cu nesimțire de câte ori aveți ocazia pe simbolurile noastre naționale, și tot voi ne catalogați drept necivilizați. Incredibil. Păi dovadă mai mare de proastă creștere și necivilizație decât a hocheiștilor de etnie maghiară cu greu poți găsi. Adevărată civilizație pe voi, ce să mai, să urinezi de câte ori ai ocazia pe imnul de stat românesc.
Ești necivilizat, pentru că etichetezi o națiune întreagă pe baza unor persoane care aduc reputație proastă.
Îți repet : și la maghiari, și la români sunt persoane care scuipă, care urlă, care batjocoresc, care sunt agresivi, etc. - NU POȚI JUDECA UN POPOR ÎNTREG ÎN FUNCȚIE DE CÂTEVA MERE STRICATE !

Spune-mi și tu, dar logic și calm te rog, care parte din acest concept nu îl înțelegi sau nu ești de acord cu el. Chiar sunt curios.

Edited by Surgeoniac, 28 April 2017 - 11:01.


#48
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 fflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 10:53, said:

Frate sunteți culmea! Scuipați cu nesimțire de câte ori aveți ocazia pe simbolurile noastre naționale, și tot voi ne catalogați drept necivilizați. Incredibil. Păi dovadă mai mare de proastă creștere și necivilizație decât a hocheiștilor de etnie maghiară cu greu poți găsi. Adevărată civilizație pe voi, ce să mai, să urinezi de câte ori ai ocazia pe imnul de stat românesc.
Lasa,ma,ca avem si de la ei de partea noastra
"ONG-urile din Ungaria, luate la puricat de guvernul de la Budapesta, par să-și piadă din forță. Dovada: un protest organizat duminică în capitala Ungariei, împotriva guvernului Orban, nu a strâns mai mult de 2000 de oameni.


Protestul împotriva situației actuale din educație și a lipsei de reforme în domeniu, pentru care se face vinovat guvernul condus de Viktor Orban, a avut loc duminică în Piața Kossuth din Budapesta. Dar, spre dezamăgirea organizatorilor, ungurii nu s-au înghesuit să iasă la manifestație.

Acest lucru a atras nemulțumirea reprezentanților societății civile și a ONG-urilor din Ungaria, care au criticat lipsa de interes a cetățenilor maghiari. Conform site-ului 444.hu,la protest s-ar fi scandat „Chemați românii", cu referire clară la protestele din România și la zecile de mii de oameni care au ieșit în stradă în toată țară pentru a denunța ordonanța de urgență dată de guvern.

Numeroase voci din Ungaria au criticat însă faptul că organizatorii nu au promovat destul evenimentul pentru ca un număr mai important de cetățeni să cunoască contextul în care acesta se desfășoara și de asemenea faptul că momentul în care a fost acesta organizat nu a fost cel mai fericit pentru a putea permite unui număr mare de persoane să ia parte. "

#49
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 daniMMM, on 28 aprilie 2017 - 10:59, said:

Asa e pe toata planeta,n-ai ce face
Ba ai ce face !
Să educi poporul - exact asta ai ce face !
Guvernul ne vrea proști și beți , și exact așa sunt mulți dintre noi.
Dacă vrei o astfel de țară să lași copiiilor tăi, atunci poți fi pasiv, dar în rest NU !

Edited by Surgeoniac, 28 April 2017 - 11:07.


#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 QuickSpeed, on 28 aprilie 2017 - 11:06, said:



PS:
Crezi că ai fi la fel de agresiv la o întâlnire fata in fata cu mine?
Urca o poza cu ipostaza ta cea mai fioroasa , n-ai ambitie !!

#51
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Surgeoniac, on 28 aprilie 2017 - 11:07, said:

Ba ai ce face !
Să educi poporul - exact asta ai ce face !

Cum?Daca tot la patru ani iasa tot prostii?E un cerc vicios,in care,din pacate,oamenii cu cap stau deoparte Pentru ca prostii-s multi,si invers

#52
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
http://m.romanialibe...--opinie-447649


De citit


Concluziile:
E natural. Se întâmpla și peste gardul celălalt dar de data asta noi suntem țapul negru
In timp ce alții își văd de treaba (proiecte, construcții, etc) romanul cauta capra vecinului in popuo de iarba verde. Și asta se întâmpla peste celălalt gard.

Așa cum romania visează cai verzi pe Prut, așa visează și Ungaria cai verzi prin Covasna. Între timp, palinca ii la de de buna ca rachiul și in afara de câțiva spumangii de serviciu (guvernamental) pe noi restul, ne cam doare undeva.

Edited by Lex404, 28 April 2017 - 11:29.


#53
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Stiti ce e culmea? Cum trec de la Brasov in jos apare dintr-o data nationalismul si patriotismul dus la extrem. Asta nu inteleg eu.

In toata Transilvania (cu exceptia a 2 judete) nici nu s-a pus problema ca: tu esti roman, tu esti ungur. Inca o data o zic, totul este alimentat de:
- guvernele celor 2 tari (si de capitalele tarilor care nu au absolut nici o cunostinta despre realitatea din "teren")
- de extremistii celor 2 tari (partidul acela cu comitatele in Ungaria, PRM/PSD/PNL in Romania)
- de cei care efectiv nu vor o comunitate unita.

Altceva ce nu inteleg alte persoane: Vrei, nu vrei, fiecare persoana din Transilvania are un strabunic, o strabunica "ungur". Este firesc, abia la anul sunt 100 de ani de la Unire.

Ca sa fiu "roman autentic" trebuie sa:
- flutur la geam drapelul ?
- sa cant imnul zilnic ?
- sa dau in unguri cat pot eu?

Ca sa fiu roman autentic trebuie sa mananc mici si sa beau bere (eventual sa sparg seminte), in nici un caz ce am scris eu mai sus.

LE: Lex are dreptate Posted Image. Si sa nu mai recunoastem ca exista 2 mari influente in RomaniaPosted Image  ?

Edited by Rhesus, 28 April 2017 - 11:40.


#54
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 Rhesus, on 28 aprilie 2017 - 11:26, said:


Ca sa fiu roman autentic trebuie sa mananc mici si sa beau bere (eventual sa sparg seminte), in nici un caz ce am scris eu mai sus.


Greșești. Asta am luat-o de la otomani (spartul semințelor, mâncatul micilor). 😂

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate