Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Soluționarea problemei între români și maghiari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nicio farmacistă n-ar face așa ceva, las-o naibii.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostVladBtz, on 27 aprilie 2017 - 22:33, said:

Sunt regiuni din ROMANIA unde exista semne doar in maghiara si vanzatorii de refuza daca vorbesti romana. Nu mai vorbim de pretentiile ungurilor pentru Parlament si facultati. Ia sa emita si romanii pretentii d-astea in Ungaria sa vedem daca le convine. Ungaria le-a interzis diplomatilor sa participe la ziua Romaniei. De cate ori ne-au cotropit ei pe noi si de cate ori i-am cotropit noi pe ei ?
Asae cand vorbesti "din auzite", mai de la unul, mai de la altul. Povesteste(cu mana pe inima ca e adevaratPosted Image ) un caz pe care l-ai trait tu cu o asemenea situatie. Poti?Posted Image Cat despre "cotropit" cauta niste carti serioase de Istorie si pune-te pe citit. Ce stii de vitezele armate ale lui Mihai Viteazul  care a realizat prima mare unire a Transivaniei cu Tara? Crezi ca s-au dus acolo cu pita si sare?

View Postcooze28, on 28 aprilie 2017 - 07:54, said:

nu are rost sa mint sa ma aflu in treaba.
Nu are, nu are, dar asa arata.

#21
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
ok. daca spuneti voi ca mint......nu inteleg ce e asa greu de crezut.......dovezi nu am.

#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Singurele probleme vin dinspre Bucuresti,Budapesta si extremistii fiecaruia.In rest,liniste si pace

#23
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
N-am înțeles niciodată cu ce drept cer secuii autonomie teritorială. Pe ce criterii? Etnice?

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e vorba despre secui în topic, vă rog să nu mutați discuția spre asta!

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Eu nu înțeleg ce s-ar unii așa de cur in sus când aud de autonomie. Lol

In loc sa Ba bucurați ca nu mai dati bani intr-o parte, țineți cu și ții de-o mândrie tâmpită.

Și da, pe motive etnice. Eu le-aș da-o, dar cine ii întreține nu știu. 😂 dacă promite Orban ca pompează ei bani in regiune e ok, scăpăm de cheltuiala a câtorva milioane.


De fapt, cam așa ar trebui procedat cu toată romania. Ar cam trebui sa ne vedem de treburile noastre și sa consumam fiecare in funcție de cât muncim.

#26
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View Postalthea, on 28 aprilie 2017 - 10:11, said:

Nu e vorba despre secui în topic, vă rog să nu mutați discuția spre asta!
Dar secuii ce limbă vorbesc? Limba arabă?

View PostLex404, on 28 aprilie 2017 - 10:13, said:

Și da, pe motive etnice. Eu le-aș da-o, dar cine ii întreține nu știu. �� dacă promite Orban ca pompează ei bani in regiune e ok, scăpăm de cheltuiala
Să mai spună cineva că pe SP nu se încurajează discursul fățiș anti-românesc la pachet cu iredentismul deja consacrat.

Edited by fflloorryynn, 28 April 2017 - 10:18.


#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View Postfflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 10:14, said:


Dar secuii ce limbă vorbesc? Limba arabă?


Este o diferența între secuii din secuime (Szekelyfold) și maghiarii din Transilvania.


Americanii și englezii vorbesc aceiași limba. Ii face la fel? Nu. S-au despărțit acum 500 de ani.

Cam tot in perioada aia s-au despărțit și secuii.

Ceangaii chiar mai devreme.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ar dispare toate problemele de genul daca s-ar descentraliza economia , sa fie autonomie economica ( nu altceva ) regionala . Cat timp totul merge la Bucuresti si se distribuie " politic " va exista zarzanie .

Edited by Baxon, 28 April 2017 - 10:32.


#29
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Știi ce cred eu? Că tocmai voi, maghiarii, prin atitudinea disprețuitoare față de țara în care trăiți, vă stricați și mai mult imaginea și așa destul de pătată.

Dacă cuiva întreg la cap i se pare normal un astfel de comportament să ne dea de știre: „Maghiarii din nationala Romaniei de hochei au cantat imnul Ungariei” http://www.ziare.com...n-petec-1140254

Edited by fflloorryynn, 28 April 2017 - 10:40.


#30
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostLex404, on 28 aprilie 2017 - 10:13, said:

. Eu le-aș da-o, dar cine ii întreține nu știu. �� dacă promite Orban ca pompează ei bani in regiune e ok, scăpăm de cheltuiala a câtorva milioane.

Ar putea sa le dea si asa ,cum le-a dat si cetatenie,in fond ar avea mijloace sa le dea direct lor si nu in bugetul Romaniei,doar ca miza e votul si nu ca moare de dragul lor.A facut si altceva guvernul de la Budapesta pentru maghiarii din Romania in loc sa asmuta partile una contra alteia?

Edited by daniMMM, 28 April 2017 - 10:34.


#31
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
3 reportaje defaimatoare la adresa Romaniei realizate de englezi.
In toate trei, aceleasi personaje mincinoase: unguri!
Cazul 1: rromii aia unguri de la groapa de gunoi din Cj;
Cazul 2: vanzatorii de arme pentru teroristi;
Cazul 3: Kinder-ul din Carei.

O fi intamplator?

#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si pe langa alea 3 false, le mai ai pe alea 100+ reale create de romanasii de peste hotare

#33
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View Postgumball3000, on 28 aprilie 2017 - 10:37, said:

Si pe langa alea 3 false, le mai ai pe alea 100+ reale create de romanasii de peste hotare
aia-s ceilalti "minoritari", asa ca nu mai face pe nestiutorul!

#34
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postfflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 10:33, said:

1.  Că voi singuri, prin atitudinea disprețuitoare față de țara în care trăiți, vă faceți rău.

2. Cu genul ăsta de abordare nu să faceți decât să adânciți și mai mult conflictul inter-etnic.

3. Dacă cuiva întreg la cap i se pare normal un astfel de comportament să ne dea de știre: „Maghiarii din nationala Romaniei de hochei au cantat imnul Ungariei” http://www.ziare.com...n-petec-1140254
1. Cu cine vorbești în primul rând ? Sper că știi că majoritatea dintre cei care scriem aici suntem români.

2. Tu adâncești conflictul inter-etnic prin abordarea ta. Vezi în noi oglinda care de fapt arată spre tine.

3. Este tipic genul acela de argument care este făcut doar de dragul provocării. Vrei să îți aduc și eu știrile în care maghiarii au fost bătuți de bucureșteni  ? Ce rost are asta ?
Peste tot există persoane care sunt un exemplu prost și reprezintă prost națiunea. Nu te mai lua după ei.

#35
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Chiar, vreau sa vad și eu maghiarii aia bătuți de bucureșteni!

#36
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View PostSurgeoniac, on 28 aprilie 2017 - 10:39, said:

Sper că știi că majoritatea dintre cei care scriem aici suntem români. Vrei să îți aduc și eu știrile în care maghiarii au fost bătuți de bucureșteni  ? Ce rost are asta ?
Tu pui în raport de egalitate batjocorirea Imnului Național, cu un rahat de bătaie între 3 amețiți? Ești tu român, cum sunt eu marțian.

Edited by fflloorryynn, 28 April 2017 - 10:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate