Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Soluționarea problemei între români și maghiari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#1
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Există versiunea oficială și teoretică a situației româno-maghiare în țara asta, și există realitatea, care este asta : [ https://i.imgur.com/R8PGISS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Evident că depinde și de regiune, dar în foarte marea parte a României, de la Maramureș până în Brașov, românii și maghiarii sunt în primul rând oameni, care trăiesc foarte bine unii în compania altora, punând diferențele deoparte, pentru că își dau seama că ce a fost trecut nu mai contează, nu există motiv pentru care o viață de om, care este oricum scurtă în lumea asta în care timpul trece extrem de repede, să fie irosită pe frustrări din trecut și mentalitate din secolele trecute, în care oamenii se băteau în piept precum gorilele pentru a-și dovedi superioritatea sau puterea, iar în prezent în schimb mulți și-au dat deja seama că viața poate curge mult mai fluid și mai bogat din toate punctele de vedere, dacă în loc să ne mâncăm între noi, învățăm să existăm între noi și să comunicăm între noi.
Ce mi se pare mie că constituie miezul soluției ? Impulsivitatea versus mintea.
Cei care știu să își folosească capul au evoluat deja în această direcție și au îndepărtat zidurile de ignoranță care se afla între cele două naționalități.
În schimb cei care sunt impulsivi și nu sunt suficient de calmi ca să judece la rece, aruncă cu noroi, fac scandaluri, răspândesc reputație proastă, se comportă necivilizat, etc. - pe scurt, uită să fie oameni și să evolueze de la mentalitatea medievală.
Aștept părerile voastre cu referire la ce ar constitui posibilele soluții, respectiv și voturile voastre cu privire la experiențele sociale pe care le aveți.

Edited by Surgeoniac, 27 April 2017 - 22:16.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mancati paine romaneasca, traiti pe pamant romnesc, respirati aer romanesc, atunci vorbiti romaneste. Nimic mai mult. Posted Image

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Exista problema doar in capul celor close-minded, saraci, cu educatie precara, nationalisti/patrioti.
In realitate unguru-i frate cu romanul si-si impart pateul Ardealul cu ceapa.

Am colaborat si cu unguru', dar si cu romanul, nu exista padure fara uscaciuni, dar pana la a spune ca toti X sunt asa si pe dincolo, e cale lunga.

Ura dintre cele doua etnii e alimentata artificial de cei care vor sa-si mai sustraga vreo 2-3 voturi la alegeri.

Edited by gumball3000, 27 April 2017 - 22:25.


#4
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postgumball3000, on 27 aprilie 2017 - 22:20, said:

Exista problema doar in capul celor close-minded, saraci, cu educatie precara, nationalisti/patrioti.
In realitate unguru-i frate cu romanul si-si impart pateul Ardealul cu ceapa.


Sunt regiuni din ROMANIA unde exista semne doar in maghiara si vanzatorii de refuza daca vorbesti romana. Nu mai vorbim de pretentiile ungurilor pentru Parlament si facultati. Ia sa emita si romanii pretentii d-astea in Ungaria sa vedem daca le convine. Ungaria le-a interzis diplomatilor sa participe la ziua Romaniei. De cate ori ne-au cotropit ei pe noi si de cate ori i-am cotropit noi pe ei ?

Edited by VladBtz, 27 April 2017 - 22:34.


#5
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostVladBtz, on 27 aprilie 2017 - 22:33, said:

Sunt regiuni din ROMANIA unde exista semne doar in maghiara si vanzatorii de refuza daca vorbesti romana. Nu mai vorbim de pretentiile ungurilor pentru Parlament si facultati. Ia sa emita si romanii pretentii d-astea in Ungaria sa vedem daca le convine. Ungaria le-a interzis diplomatilor sa participe la ziua Romaniei. De cate ori ne-au cotropit ei pe noi si de cate ori i-am cotropit noi pe ei ?
Exact de chestii de genul vorbeam și eu.

Ce bine ar fi, dacă românii în primul rând n-ar avea atitudinea asta agresivă față de maghiari.
Apoi, ar fi bine ca și maghiarii să aibă o atitudine respectuoasă și rezonabilă față de români : să existe comunicarea la un nivel inteligent de ambele părți.

Îmi amintesc că se uita o rudă la TV de câțiva ani, când s-a anunțat că ungurii vor să se introducă limba maghiară în școli ca limbă obligatorie pentru toți. A început ruda mea să înjure și să țipe.
Asemenea reacții n-au niciun sens din partea noastră : nu dovedim nimic prin asta. Nici ungurii nu au avut dreptate cu această cerere, dar ar fi trebuit discutat lucrul acesta într-un mod calm și logic. Așa ambele părți dau doar dovadă de comportament sălbatic, fără vreo urmă de rațiune sau respect față de celălalt.

Edited by Surgeoniac, 27 April 2017 - 22:38.


#6
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostTruculMagic, on 27 aprilie 2017 - 22:20, said:

Mancati paine romaneasca, traiti pe pamant romnesc, respirati aer romanesc, atunci vorbiti romaneste. Nimic mai mult. Posted Image

Uite cum e in Germania, ai nevoie de germana sa te descurci/lucrezi, engleza nu face cine stie ce . Nu mai vorbesc de limba materna a nu stiu cui. Daca ungurii nu vor in romana, macar in engleza, dar nu in maghiara pe teritoriul nostru.

View PostSurgeoniac, on 27 aprilie 2017 - 22:36, said:

Ce bine ar fi, dacă românii în primul rând n-ar avea atitudinea asta agresivă față de maghiari.


Imperiul habsburgic, 2 razboaie mondiale, Bella Kun si lista continua. Ce pasnici sunt ungurii cu noi. Noi suntem aia agresivi. Am stat cu armata cateva luni in tara lor si ar trebui sa ne fie rusine. Ar trebui sa mergem sa le dam flori si lor ca jandarmilor care au batut tineri in 2012 la universitate.

Edited by VladBtz, 27 April 2017 - 22:39.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Fix pentru ceva care s-a intamplat acum mai bine de 50 de ani o sa ajunga doi copii de 2-8 ani sa se urasca.
In aceeasi acceptiune ar trebui sa-i uram pe toti care ne-au invins in cate un razbel, UK-ul ar trebui sa aiba cei mai multi dusmani si cele mai multe manele.

#8
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostVladBtz, on 27 aprilie 2017 - 22:38, said:


Imperiul habsburgic, 2 razboaie mondiale, Bella Kun si lista continua. Ce pasnici sunt ungurii cu noi. Noi suntem aia agresivi. Am stat cu armata cateva luni in tara lor si ar trebui sa ne fie rusine. Ar trebui sa mergem sa le dam flori si lor ca jandarmilor care au batut tineri in 2012 la universitate.

Și tu prin atitudinea ta nu faci decât să exacerbezi această agresivitate.
Am zis și despre unguri , dar tu ai băgat doar ce am scris despre români.
Ești subiectiv.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Noi nu ne rasculam impotriva cotropitorilor interni, avem partid cu presedinte de onoare specializat in mineriade si cu toate astea il votam, dar cand vine vorba de un om de o alta etnie despre care nu stim nimic, brusc ne apuca mandria de tara.

Edited by gumball3000, 27 April 2017 - 22:47.


#10
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Sustin faptul ca ura este alimentata artificial.

Initiatorul nu vorbeste despre ungurii din secuime, care ... nu prea au de a face cu mentalitatea open-mind.

Referitor la ungurii din rest (Cluj,SM,BH), exista respect reciproc. In toate judetele, in afara de Covasna si Harghita, ungurii vorbesc romana. Inca mai corect gramatical decat multi... alti "romani". Exista astfel doua mari categorii. Ungurii din secuime, care desi cunosc limba, nu o vorbesc (din motive mai mult sau mai putin fericite), si ungurii din restul Transilvaniei.

Ba mai mult, o mare parte dintre romanii din Transilvania (cetateni romani cu acte in regula), vorbesc limba maghiara. Nu pentru ca sunt obligati, nu pentru a se descurca, ci pentru a avea o alta deschidere, pt. a cunoaste o limba in plus (dat fiind si o populatie maghiara oarecum mai mare in zona).

Nu s-a pus problema niciodata, in Satu Mare, Oradea, Arad, Cluj sa nu te serveasca daca nu stii ungureste. In secuime da, am patit si eu.

Nu vreau sa fiu rau, dar, ca necunoscator de limba maghiara totusi nu pot sa nu remarc faptul ca unii maghiari din zona mea (unguri unguri, adica Zoltan, Istvan etc.) vorbesc mai corect gramatical (conjuga corect verbele) decat persoane din alte zone ale tarii.

Edited by Rhesus, 27 April 2017 - 22:53.


#11
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostSurgeoniac, on 27 aprilie 2017 - 22:43, said:

Și tu prin atitudinea ta nu faci decât să exacerbezi această agresivitate.
Am zis și despre unguri , dar tu ai băgat doar ce am scris despre români.
Ești subiectiv.

Pentru ca ungurii declanseaza asta.

View Postgumball3000, on 27 aprilie 2017 - 22:42, said:

Fix pentru ceva care s-a intamplat acum mai bine de 50 de ani o sa ajunga doi copii de 2-8 ani sa se urasca.

De 2-8 ani nu, dar o sa se faca mari si atunci o sa realzieze ce si cum . Hai sa renuntam si la tezaurul de la Moscova, si la Rep Moldova ca au fost acum 50 de ani , nu ? Sa renuntam si la mare parte din datoriile pe care tarile din lumea a treia le au la noi. Oh stai, am facut-o !!! Istoria ne invata ca trec 50 de ani si natiunile nu uita. Ungaria n-a uitat Ardealul, Rusia n-a uitat Basarabia, hai sa uitam noi tot nu.

Iliescu in '90 avea cojones, dar crezi ca era tot pe barba lui ? Ce era prost sa moara ca Ceausescu si Dej ? De ce lauda el minerii si "nobilele idealuri ale comunismului" ?

View PostRhesus, on 27 aprilie 2017 - 22:46, said:

Initiatorul nu vorbeste despre ungurii din secuime, care ... nu prea au de a face cu mentalitatea open-mind.

Referitor la ungurii din rest (Cluj,SM,BH), exista respect reciproc. In toate judetele, in afara de Covasna si Harghita, ungurii vorbesc romana. Inca mai corect gramatical decat multi... alti "romani".

Ungurii din secuime nu sunt tot unguri ? Apropo, du-te cat mai aproape de granita cu ungaria in partea de NE sa vezi cata romana se vorbeste acolo. Mai ales la sate.

Edited by VladBtz, 27 April 2017 - 22:55.


#12
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View PostVladBtz, on 27 aprilie 2017 - 22:50, said:

Ungurii din secuime nu sunt tot unguri ? Apropo, du-te cat mai aproape de granita cu ungaria in partea de NE sa vezi cata romana se vorbeste acolo. Mai ales la sate.

Nu vorbim despre cata romana se vorbeste intr-o zona sau alta. Daca intr-un sat sta Zoltan cu Istvan la o bere este perfect normal sa vorbeasca maghiara. Daca vin eu, automat vorbesc in romana. Nu se pune problema!
Aproape de granita (Satu Mare), vama Petea. Nici o problema.

Ungurii din secuime sunt spalati pe creieri de catre Guvernul de la Budapesta. Nu vorbim despre ei. Este alta mancare de peste.

Ba mai mult, ungurii din zonele nordice chiar ii condamna si nu sunt pe aceiasi lungime de unda cu cei din HR,CV

Si eu, daca merg cu 10 romani in Germania, vorbesc romana cand sunt in cadru restrans, si in germana cand sunt in cadru oficial, cu alti nemti langa mine. La fel si ei (repet, fara cei din centrul tarii, pe care ii excludem)

Edited by Rhesus, 27 April 2017 - 22:58.


#13
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View PostRhesus, on 27 aprilie 2017 - 22:55, said:

Ungurii din secuime sunt spalati pe creieri de catre Guvernul de la Budapesta.
Dă Paști trecui pîn secuime și oprii în Târgu Secuiesc să iau pîine că-mi erea foame de nu se mai putea răbda nici pînă la Odjula. Intrai spăriet în pâinărie:
-Bună ziua.
-Bune ziua.
-Vă rog două pâini, dar nu știu, care e mai bune?
-Acelia cu cartofi.
-Bine, două pâini cu cartofi vă rog.
-Care se fie?
-Alegeți dumneavoastră care vi se par mai bune.
-Acestea două, costă 8 lej.
-Poftiți banii, mulțumesc.
-Cu plecere, la revedere.

Să-mi bag picioarele, eram croit pe scandal că știam precis că nu se poate cumpăra pîine în secuime decît dacă știi parola kenyer. Dar elementul subversiv era de fapt în rețeta de pîine, că era așa de bună că am mîncat pînă era să fac indigestie. Deci atenție că secuii ne atacă cu pîine și salam de mistreț, ca să murim mai repede și să rămînă numa ei.

#14
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View PostIocan, on 27 aprilie 2017 - 23:19, said:

Dă Paști trecui pîn secuime și oprii în Târgu Secuiesc să iau pîine că-mi erea foame de nu se mai putea răbda nici pînă la Odjula. Intrai spăriet în pâinărie:
-Bună ziua.
-Bune ziua.
-Vă rog două pâini, dar nu știu, care e mai bune?
-Acelia cu cartofi.
-Bine, două pâini cu cartofi vă rog.
-Care se fie?
-Alegeți dumneavoastră care vi se par mai bune.
-Acestea două, costă 8 lej.
-Poftiți banii, mulțumesc.
-Cu plecere, la revedere.

Să-mi bag picioarele, eram croit pe scandal că știam precis că nu se poate cumpăra pîine în secuime decît dacă știi parola kenyer. Dar elementul subversiv era de fapt în rețeta de pîine, că era așa de bună că am mîncat pînă era să fac indigestie. Deci atenție că secuii ne atacă cu pîine și salam de mistreț, ca să murim mai repede și să rămînă numa ei.

Deci, se poate Posted Image . Acum nu cred ca ti-o dat paine stricata  Posted Image).

By the way, totul e ok, dar cum ziceam si pe topic-ul celalalt. Daca am lasa-o mai moale cu patriotismul si nationalismul dus la extrem.... Posted Image

Edited by Rhesus, 27 April 2017 - 23:27.


#15
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View PostTruculMagic, on 27 aprilie 2017 - 22:20, said:

Mancati paine romaneasca, traiti pe pamant romnesc, respirati aer romanesc, atunci vorbiti romaneste. Nimic mai mult. Posted Image
eu la accentu meu ardelenesc nu renunt nici platit ))) Cu toate ca nu stiu ungureste, stiu rusa si nu vorbesc ca un moldovean )))

#16
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
de ce in judetul harghita spre exemplu sunt localitati scrise in maghiara, magazine si altele scrise tot in maghiara, m-am lovit de o situatie jenanta intr-o localitate din asta: am fost cu nepotelul meu intr-o farmacie, avea dureri de burta, farmacista era de etnie maghiara si nu a vrut sa ma serveasca, copilul plangea langa mine si ea nici macar nu se uita la noi zicea ceva de genul ca nu intelege romana. vi se pare normal? mie nu!!!

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcooze28, on 28 aprilie 2017 - 07:45, said:

m-am lovit de o situatie jenanta intr-o localitate din asta: am fost cu nepotelul meu intr-o farmacie, avea dureri de burta, farmacista era de etnie maghiara si nu a vrut sa ma serveasca, copilul plangea langa mine si ea nici macar nu se uita la noi zicea ceva de genul ca nu intelege romana. vi se pare normal? mie nu!!!
Nu te cred.

#18
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
nu are rost sa mint sa ma aflu in treaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate