Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Soluționarea problemei între români și maghiari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#73
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,502
  • Înscris: 02.09.2006

View PostIocan, on 27 aprilie 2017 - 23:19, said:

Dă Paști trecui pîn secuime și oprii în Târgu Secuiesc să iau pîine că-mi erea foame de nu se mai putea răbda nici pînă la Odjula. Intrai spăriet în pâinărie:
-Bună ziua.
-Bune ziua.
-Vă rog două pâini, dar nu știu, care e mai bune?
-Acelia cu cartofi.
-Bine, două pâini cu cartofi vă rog.
-Care se fie?
-Alegeți dumneavoastră care vi se par mai bune.
-Acestea două, costă 8 lej.
-Poftiți banii, mulțumesc.
-Cu plecere, la revedere.

Să-mi bag picioarele, eram croit pe scandal că știam precis că nu se poate cumpăra pîine în secuime decît dacă știi parola kenyer. Dar elementul subversiv era de fapt în rețeta de pîine, că era așa de bună că am mîncat pînă era să fac indigestie. Deci atenție că secuii ne atacă cu pîine și salam de mistreț, ca să murim mai repede și să rămînă numa ei.
Cred ca am mai povestit, dar fac un efort si scriu din nou. acum 15-10 ani aveam o gramada de drumuri in Miercurea Ciuc si gheorghieni. Initial am mers cu ceva emotii, scandalurile erau in floare in presa noastra, dar realitatea a fost alta. Ne-am inteles foarte bine cu cei de acolo. Am crezut ca fiind clienti si platin bani multi eram tratati altfel, asa ca am mers prin magazine. Peste tot am vorbit romaneste, ni s-a raspuns la fel si cu rusine, recunosc ca prima data cind am fost salutati la intrarea intr-un magazin a fost in Gheorghieni. Chiar cind se intimpla ca respectivii sa nu stie bine limba olteneasca vorbita de noi, apelau la un coleg sau dadeam din mini pina ne intelegeam!
Deci din experienta personala, nu pot avea decit pareri pozitive!

View PostQuickSpeed, on 28 aprilie 2017 - 10:34, said:

3 reportaje defaimatoare la adresa Romaniei realizate de englezi.
In toate trei, aceleasi personaje mincinoase: unguri!
Cazul 1: rromii aia unguri de la groapa de gunoi din Cj;
Cazul 2: vanzatorii de arme pentru teroristi;
Cazul 3: Kinder-ul din Carei.

O fi intamplator?
cita lume le mai tine minte?

#74
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa te intelegi prin semne in Romania e de rasul plansul . Erau cetateni romani sau pakistanezi ?!

#75
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,502
  • Înscris: 02.09.2006
Draguta, oamenii de acolo mi-au parut de jde ori mai politicoasi si mai bine crescuti decit cei din Oltenia natala!

  Chestia cu intelesul prin semne, a fost usor exagerata poate, a fost un singur caz, intr-un restaurant unde aveam ceva nedumeriri asupra unui fel de mincare, nu e cazul sa te balonezi!

#76
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu fac balonase si chiar nu am nimic cu etnicii maghiari ( cel putin nu cu aia care stiu si romaneste ) . Pe aialalti ( sovini si extremisti ) daca as putea sa-i deportez in Ungaria as face-o fara sa stau pe ganduri !

#77
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postalthea, on 28 aprilie 2017 - 10:11, said:

Nu e vorba despre secui în topic, vă rog să nu mutați discuția spre asta!
Secuii nu mai exista de aproape 100 de ani.....a vorbi de secui e ca si cum am vorbi azi de traci......

#78
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postgumball3000, on 27 aprilie 2017 - 22:20, said:

Exista problema doar in capul celor close-minded, saraci, cu educatie precara, nationalisti/patrioti.


Ce zici si Tokes  este close-minded, saraci, cu educatie precara ? (ma ropg se zice ca cam, .. cu femei dar vorba rusului neam de popa neam de armasar!
[ http://mariusghilezan.ro/wp-content/uploads/2016/03/tokes-laszlo-ep-520x260.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Care problema? E ca si cum ai spune "cum rezolvam problema dintre romani si romani?" pentru ca nus ce roman ti-a facut nus ce :w00t:

#80
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3pzYtnzvoS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#81
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
ce-i drept nici noi românii nu suntem ăia bațoși care să știe să se apere sau să negocieze condiții convenabile.

toate țările din europa au știut să pună la respect sau să asimileze minoritățile naționale și au scăpat astfel de probleme, numai noi suntem mai blegi!
mergeți în Alsacia unde în 1946 se vorbea în proporție de 90% germană. acum mai auzi germană pe străzi doar de la turiști. în nici 3 generații au exterminat total limba!

#82
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postfflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 10:09, said:

N-am înțeles niciodată cu ce drept cer secuii autonomie teritorială. Pe ce criterii? Etnice?
Nu. Istorico-geografice.

#83
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostRhesus, on 27 aprilie 2017 - 22:55, said:

Ba mai mult, ungurii din zonele nordice chiar ii condamna si nu sunt pe aceiasi lungime de unda cu cei din HR,CV

Stii dumneata ceva, dar nu foarte clar.
Cand UDMR o sustinut si promovat prin toate canalele media autonomie pentru Tinutul Secuiesc, maghiarii din nord-vest or zis: "da' de ce numa' pentru Tinutul Secuiesc, de ce nu si pentru Partium ?"

Si atunci PCM (partidul civic maghiar) o venit cu sustinerea autonomiei pentru Partium.
UDMR o sesizat ca o gresit si, la parlamentarele de anu' trecut o oferit locuri eligibile pe listele proprii pentru PCM.

Totodata o preluat si discursul autonomiei pentru Partium. Ca urmare, o castigat voturi importante in Satu-Mare, Bihor si Salaj.

View Postmannes, on 12 iunie 2017 - 11:56, said:

ce-i drept nici noi românii nu suntem ăia bațoși care să știe să se apere sau să negocieze condiții convenabile.

toate țările din europa au știut să pună la respect sau să asimileze minoritățile naționale și au scăpat astfel de probleme, numai noi suntem mai blegi!
mergeți în Alsacia unde în 1946 se vorbea în proporție de 90% germană. acum mai auzi germană pe străzi doar de la turiști. în nici 3 generații au exterminat total limba!

Adica nu s-o reusit in cca. 80 de ani de bratienism feroce, de dictatura regala carlista, de dictatura ceausista jegoasa... si se va reusi de acum incolo ...?

Solutionarea problemei intre romani si maghiari se va face prin autonomii extinse ale teritoriilor maghiare din Ardeal, sau prin federalizarea Romaniei.

Pogroamele si expulzarile in masa nu mai sunt posibile intr-o Europa sensibila la drepturile civile.

#84
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostHunor_66, on 13 iunie 2017 - 10:47, said:

Pogroamele si expulzarile in masa nu mai sunt posibile intr-o Europa sensibila la drepturile civile.
mannes zicea de asimilare și de exterminarea limbii (apropo, pluralul la pogrom e pogromuri nu pogroame Posted Image ) nu de minunile de care pomenești tu.

#85
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

View PostHunor_66, on 13 iunie 2017 - 10:47, said:


Solutionarea problemei intre romani si maghiari se va face prin autonomii extinse ale teritoriilor maghiare din Ardeal, sau prin federalizarea Romaniei.



cu o astfel de mentalitate să te mai miri de ce nu putem noi românii să vă suferim pe voi.

#86
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postalthea, on 13 iunie 2017 - 10:52, said:

mannes zicea de asimilare și de exterminarea limbii (apropo, pluralul la pogrom e pogromuri nu pogroame Posted Image ) nu de minunile de care pomenești tu.
El povestea si de Cehia (unde or fo' expulzati sudetii), Polonia (unde or fo' expulzati silezienii si pomeranienii si prusacii), Alsacia-Lorena (unde or fo' expulzati germanii dupa WW1) etc.

Maghiarii nu se lasa asimilati. Or incercat si bratienii si ceausestii.
(Primii or aneantizat si asimilat fortat turcii si tatarii din Dobrogea si lunca Dunarii, ai doilea or exportat nemtii din Ardeal).

Si atunci, ce urmeaza in logica distinsului domn coleg ?

P.S. Pogromuri, pogroame... tot pe-acolo... :)

#87
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostHunor_66, on 13 iunie 2017 - 11:54, said:

El povestea si de Cehia (unde or fo' expulzati sudetii), Polonia (unde or fo' expulzati silezienii si pomeranienii si prusacii), Alsacia-Lorena (unde or fo' expulzati germanii dupa WW1) etc.

Maghiarii nu se lasa asimilati. Or incercat si bratienii si ceausestii.
(Primii or aneantizat si asimilat fortat turcii si tatarii din Dobrogea si lunca Dunarii, ai doilea or exportat nemtii din Ardeal).

Si atunci, ce urmeaza in logica distinsului domn coleg ?

P.S. Pogromuri, pogroame... tot pe-acolo... Posted Image

Da ce Ungaria nu a expulzat germani? Asa ca multumire ca a fots miluita

#88
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostHunor_66, on 13 iunie 2017 - 11:54, said:

Si atunci, ce urmeaza in logica distinsului domn coleg ?
Logica lui poate fi diferită de a ta, n-ar fi rău să-l lăsăm pe el să zică. Nu de alta, dar să sari direct la expulzare și pogrom mi se pare cel puțin exagerat ținând cont că a vorbit de apărare și negociere, nu de eliminarea fizică a maghiarilor:

View Postmannes, on 12 iunie 2017 - 11:56, said:

ce-i drept nici noi românii nu suntem ăia bațoși care să știe să se apere sau să negocieze condiții convenabile.


#89
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostGhita_Bizonu, on 13 iunie 2017 - 13:05, said:


Da ce Ungaria nu a expulzat germani? Asa ca multumire ca a fots miluita
Mda, cu comanda de la Moskva, tot asa cum si Romania o trimis in Siberia etnici germani dupa 1945, numa' fiindca or fo' germani.

#90
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View PostRhesus, on 28 aprilie 2017 - 11:26, said:

Stiti ce e culmea? Cum trec de la Brasov in jos apare dintr-o data nationalismul si patriotismul dus la extrem. Asta nu inteleg eu.

In toata Transilvania (cu exceptia a 2 judete) nici nu s-a pus problema ca: tu esti roman, tu esti ungur. Inca o data o zic, totul este alimentat de:
- guvernele celor 2 tari (si de capitalele tarilor care nu au absolut nici o cunostinta despre realitatea din "teren")
- de extremistii celor 2 tari (partidul acela cu comitatele in Ungaria, PRM/PSD/PNL in Romania)
- de cei care efectiv nu vor o comunitate unita.
Deci solutia ar fi introducerea in constitutie a interdictiei de a utiliza ca tema electorala pericolul maghiar in cazul politicienilor romani si cel romanesc in cazul politicienilor maghiari.
Se poate incadra la subiecte care instiga la ura,
Daca le luam tema de dezbinare pe criterii nationale, vor fi obligati sa discute problemele comune.

Edited by Moftangiu, 14 June 2017 - 20:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate