Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Soluționarea problemei īntre romāni și maghiari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#55
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Micii de la turci?Nu prea cred

#56
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Hai sa fim ontopic:

Solutionarea "problemei" dintre romani si maghiari? 2 saptamani sa vina cei din Moldova, Muntentia, Oltenia si Dobrogea in Ardeal, sa vada cum sta treaba. Apoi 2 saptamani sa vina ungurii din Ungaria sa vada cum sta treaba. Dupa aia, fiecare la casa lui, si aia e. Pace Posted Image.

Aa da. Nu concomitent ! Posted Image Posted Image

Edited by Rhesus, 28 April 2017 - 11:56.


#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Adoptați in varianta romāneascć. Dar da, sunt Turcești. Și sarmalele.

Am mai zis pe cāteva topicurile, scuzați de off-topic:
Spartul semințelor
Micii
Sarmalele
Īnghesuiala la promoții
Aruncatul pe jos
Violenta in trafic
Prostia in politica
Prostia la vot
Femeile frumoase

That kind of ottoman effect. Peste tot unde-au fost turcii īmpćrtćșim aceleași chestii. Mai ales spartul semințelor, de la Cluj pana la Naqoura, sudul Libanului, toți spargem semințe și aruncam pe jos. Sunt și excepții, dar majoritatea tot una cu pćmāntului rćmāne. Și tot prosti suntem la politica.

----


Revenim.
In afara de secuime unde īs īmpinși de unii, alții (aka diverse partide maghiare) dar populația in sine e tare debusolata, in Ardeal trćim frumos.
Chit ca īți mai cere unul "doi bere", e amuzant.
Și cānd era magyar beerpong era amuzant.

cred ca sunt probleme mai grave de care ar trebui sa ne intereseze:
Descentralizarea economicć. Sunt doua posibilitćți: investiții in est și educația populației īncāt vestul sa nu doreascć o descentralizare. Sau, la cum merg lucrurile, o descentralizare.

Asta cu romanii vs maghiarii ii așa, de paravan. Avem probleme mai grave de rezolvat și culmea, nu in Transilvania.


#58
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View PostSurgeoniac, on 28 aprilie 2017 - 11:00, said:

NU POȚI JUDECA UN POPOR ÎNTREG ÎN FUNCȚIE DE CÂTEVA MERE STRICATE !
Arată-mi un sportiv român, care la un asemenea nivel, oficial, ți-a batjocorit imnul maghiar de stat. Cât tupeu puteți avea. Dar nu e nimic de mirare aici, de prea mult timp tupeul și nesimțirea sunt mărci înregistrate ungurești.

Edited by fflloorryynn, 28 April 2017 - 12:21.


#59
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
http: //www.stiripesurse.ro/opera-iune-de-amploare-cum-vrea-ungaria-sa-saboteze-centenarul-marii-uniri_1193485.html

#60
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Tot cazul hocheiștilor, alt exemplu de prostie: „Hocheiştii români unguri care au cîntat imnul Ungariei au fost premiaţi” http://premium.gsp.r...ati-299589.html

Edited by fflloorryynn, 28 April 2017 - 12:33.


#61
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postfflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 12:12, said:

Dar nu e nimic de mirare aici, de prea mult timp tupeul și nesimțirea sunt mărci înregistrate ungurești.

Modific mesajul anterior. Am promis cuiva de aici că nu mă voi coborî la un anumit nivel.

Continuă să trollezi, floryn, dacă te simți mai bine. Doar tu știi care este scopul tău pierzând timpul inutil pe un topic pe care vorbim despre o relație armonioasă între români și unguri, iar tu vii aici cu gânduri negative și chef de ceartă.

Edited by Surgeoniac, 28 April 2017 - 12:36.


#62
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View PostLex404, on 28 aprilie 2017 - 11:48, said:

Femeile frumoase
Ironia e că tocmai un etnic de-al tău vorbea despre trollat. Văd că-l duci la rang de artă.

View PostSurgeoniac, on 28 aprilie 2017 - 12:33, said:

iar tu vii aici cu gânduri negative și chef de ceartă.
Eu nu fac altceva decât să prezint realitatea. Alt exemplu concret de intoleranță și proastă creștere maghiară: „La data de 1 decembrie 2015, doi extremişti maghiari plănuiau să pună un dispozitiv exploziv într-un coş de gunoi din centrul oraşului, aproape de traseul paradei militare şi să-l detoneze cu ajutorul unui telefon mobil, pentru ca, apoi, să se spună că localitatea "a fost atacată de terorişti" http://www.mediafax....cutare-16225561

Edited by fflloorryynn, 28 April 2017 - 12:55.


#63
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
fflloorryynn, pentru ultima oară: în topicul ăsta nu se discută conflictele, problemele, acțiunile etc. ungurilor ci despre posibilele soluții la stările de tensiune sau despre experiențe personale din interacțiunea cu ei. De-aia e pe Editoriale.
Te rog încetează.

#64
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
initiatorul inca nu ne-a povestit nimic despre interactiunile domniei sale cu cetatenii maghiari!

#65
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostQuickSpeed, on 28 aprilie 2017 - 13:09, said:

initiatorul inca nu ne-a povestit nimic despre interactiunile domniei sale cu cetatenii maghiari!
Deja am menționat, dacă n-ar fi fost clar și până acum, că eu am relații bune cu maghiarii. În fiecare zi a vieții mele văd dovada faptului că există orice fel de relație între români și maghiari : de prietenie, de iubire și de părinte. N-are absolut nicio legătură naționalitatea cu abilitatea de a fi om.

#66
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View PostQuickSpeed, on 28 aprilie 2017 - 13:09, said:

initiatorul inca nu ne-a povestit nimic despre interactiunile domniei sale cu cetatenii maghiari!
Eu nu văd rostul unor astfel de topicuri. Ce soluții să găsești la niște probleme cauzate și întreținute în mare parte chiar de maghiari? Ce soluții să găsească românii? Băi, vă rugăm respectuos să nu ne mai batjocoriți simbolurile naționale...

Edited by fflloorryynn, 28 April 2017 - 13:21.


#67
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View PostSurgeoniac, on 28 aprilie 2017 - 13:13, said:

Deja am menționat, dacă n-ar fi fost clar și până acum, că eu am relații bune cu maghiarii. În fiecare zi a vieții mele văd dovada faptului că există orice fel de relație între români și maghiari : de prietenie, de iubire și de părinte. N-are absolut nicio legătură naționalitatea cu abilitatea de a fi om.
Astazi, pana la ora 14:20, ce dovada ai vazut?

#68
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postfflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 13:20, said:

Eu nu văd rostul unor astfel de topicuri.
Nu vezi, nu scrii în ele. Sau scrii o dată asta

View Postfflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 13:20, said:

Ce soluții să găsești la niște probleme cauzate și întreținute în mare parte chiar de maghiari? Ce soluții să găsească românii? Băi, vă rugăm respectuos să nu ne mai batjocoriți simbolurile naționale...
că înțelegem. E simplu.

#69
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostQuickSpeed, on 28 aprilie 2017 - 13:21, said:

Astazi, pana la ora 14:20, ce dovada ai vazut?
Văd în fiecare zi.
Oamenii se înțeleg, se comportă exact de parcă n-ar exista niciun zid între ei și idei naționaliste sau altfel de prejudecăți. Ce e drept, maghiarii vorbesc românește prin Ardeal, deci nu există probleme de comunicare.
Există ajutor reciproc, înțelegere, iar când dăm de orice problemă discutăm civilizat, fără să ne lovim de diferențe sau prejudecăți.

#70
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View PostSurgeoniac, on 28 aprilie 2017 - 13:26, said:

Văd în fiecare zi.
Oamenii se înțeleg, se comportă exact de parcă n-ar exista niciun zid între ei și idei naționaliste sau altfel de prejudecăți. Ce e drept, maghiarii vorbesc românește prin Ardeal, deci nu există probleme de comunicare.
Există ajutor reciproc, înțelegere, iar când dăm de orice problemă discutăm civilizat, fără să ne lovim de diferențe sau prejudecăți.
tu ai dreptate in mare parte, dar exista niste zone controlate de anumite interese.
metoda rromeasca a fost preluata si de unguri , si de romani: grupuri izolate, sustine de un "bulibasa" fara de care ar muri de foame. harghita si covasna sunt printre cele mai sarace judete din tara (la salariu mediu).
exista enclave care traiasc  din ajutoare sociale/resturi aruncate de domnii baroni (sau grofi!)/pomeni electorale.
asa ii manipuleaza.

#71
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Harghita si Vovasna printre cele mai sarace judete si Attila Verestoy intre primii cei mai bogati parlamentari.Ce coincidenta!!!
http://m.libertatea....olicieni-813890

#72
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postfflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 10:09, said:

N-am înțeles niciodată cu ce drept cer secuii autonomie teritorială. Pe ce criterii? Etnice?
Vezi tu, daca erai informat suficient pentru a participa la discutie, intelegeai ca aia cer de fapt, autonomie financiara,(nu teritoriala, de aia se leaga doar Vadimii si Funarii lor) doar pentru ca ai mai puturosi romani, adica cei  din vecinatatea lor, sa nu stea toata ziua prin birturi pe banii platiti de ei ca taxe si redistribuiti de la Centru catre "zonele sarace".
"Printre", dar nu in urma Vaslui-ului, Zalau-ului,si ar mai fi cateva, dominate de "romanii ca brazii, mandri ca sunt romani"

Edited by myshyk, 28 April 2017 - 17:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate