Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Normative constructii in vigoare - intrebari punctuale

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003
De un timp citesc cu sarg jurnale & diverse experiente ale altora povestite pe aici ptr. a fi cat mai informat, lucru normal din moment ce doresc sa construiesc o casa. Am vazut ca pe multe topicuri cei ce sunt de specialitate argumenteaza cu prevederile din aceste normative. Sigur, ideal ar fi sa le citim si noi restul (amatorii) insa este mult, greau de gasit uneori chestiunea unde avem o dilema si de multe ori este explicata la un nivel care necesita cunostinte profesionale.
M-am gandit ca merge un topic unde cei interesati sa puna intrebari punctuale iar colegii forumistici de specialitate care cunosc aceste normative,  daca sunt amabili, sa ne dea un raspuns lamuritor.

Incep eu cu o intrebare punctuala:
Cum am de gand sa-mi fac o casa doar parter aveam in plan sa nu mai torn placa superioara de beton ci sa folosesc lemn (grinzi, scanduri, izolatie, etc). Un arhitect mi-a zis ca noile normative prevad obligatoriu o placa de beton superioara de min. 7 cm grosime deoarece zona (Timisoara) este considerata cu risc seismic mai ridicat. Este adevarat?

Edited by radumiki, 10 April 2017 - 15:25.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
un arhitect sau un structurist?

Edited by arg, 10 April 2017 - 15:05.


#3
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003
Arhitect.
I-am spus ce vreau si mi-a zis ca e obligatorie placa aia de beton.
Desi 95% sunt convins ca are drepate, ma racaie insa treaba ptr. ca eu doream altfel. Posted Image

Edited by radumiki, 10 April 2017 - 15:15.


#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Curios, in Iasi se face fara si din ce stiam riscul seismic e mai mare.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
normativul pentru structuri cu zidarie portanta este cr6-2013 si cel vechi cr6-2006

din puctul meu de vedere daca faci centura suficient de puternica poti face si fara placa de beton.

http://www.mdrap.ro/...mentari-tehnice

Edited by arg, 10 April 2017 - 15:58.


#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Timisoare, risc seismic ridicat? E o gluma sau ce? Sa fim seriosi!
Atunci Vrancea si zonele adiancente ce-s? Asta prima la mana.

Timisoarea este in cls V, cf harta zonare Normatiov P100-1/2013 (Iasul este IV).

Arhitect? De cand arhitectii construiesc case? Un architect (chiar daca in scoala se fac si ceva cursuri de inginerie, pentru a avea habar de niste chestii, la fel cum si cei de la constructii fac cate ceva de arhitectura) nu va putea niciodata sa faca singura casa, din punct de vedere al calculor de rezistenta si sa o dimensioneze corespunzator. Asa incat, cel mai firesc, si bine pentru tine ar fi sa intrebi un inginer constructor (de structura).

Acum, ca a ta casa este doar parter, inseamna ca e foarte usoara (si flexibila). Da, s-ar fi putut face, poate, la limita si fara, dar, ideea pe care s-a mers este ca trebuie totusi ceva care sa rigidizeze casa si la partea superioara. O continuitate si o raspandire mai buna a eforturilor de la acel nivel si o mai buna legatura cu centurile (obligatorii) de la partea superioara. Si poate vei vrea sa faci ceva pod circulababil acolo.

#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003
Arhitectul mi-a zis ca s-au schimbat normativele dupa ultimul cutremur din zona si nu se mai poate. Ultimul cutremur a avut loc in 2016.

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Roaga-l sa-ti indice normativul la care se refera.

Spune-i ca ai o dezbatere-contrazicere cu prietenii.

#9
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003

View Postcolombo2003, on 10 aprilie 2017 - 15:48, said:

Si poate vei vrea sa faci ceva pod circulababil acolo.

Nu vreau nici pod circulabil, nu am de gand sa inmagazinez nimic pe acolo, cu atat mai putin ca pe viitor sa mansardez sau sa fac etaj.
OK, sunt de acord ca sunt si avantaje ptr. a face placa aia asa cum sunt si avantaje la a nu o face (costuri, timp, izolatie, etc).
Unde-i lege nu-i tocmeala, deci daca-i musai o fac.
Intrebarea mea este: e obligatoriu? Stie cineva sigur cum este?

View Postbladhaund, on 10 aprilie 2017 - 15:53, said:

Roaga-l sa-ti indice normativul la care se refera.

Spune-i ca ai o dezbatere-contrazicere cu prietenii.

Maine ma intalnesc cu el.
Era fain insa daca putea cineva de pe aici sa ma lamureasca de pe acum. Posted Image

Edited by radumiki, 10 April 2017 - 15:56.


#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Normativul de proiectare antiseismica este P100-2013. Dupa cum ii indica numele, e actualizat in 2013, cu intrare in vigoare din 2014. Deci e ceva in neregula cu "dupa ultimul cutremur" si trebuie vazut ce vroia sa zica autorul cu aceasta metafora.

In elaborarea normativelor conduc autoritar bucurestenii. De multe ori zonele mai putin seismice sunt considerate mai putin importante, la fel ca si universitatile sau facultatile de constructii de acolo. De multe ori proiectantii se folosesc de cutume/recomandari/exemple de buna practica locale (izvorate / invatate din universitatile cu pricina) in actul de alcatuire a unei structuri. De aceea un proiectant din Bucuresti are tendinta sa elaborze structuri prea puternice in zonele seismice cu risc scazut. Astfel ca nu m-ar mira sa fie ceva agreat (ca sistem de buna practica etc.) la nivelul facultatii din Timisoara.

Alteori, unii verificatori de proiect au tendinta sa accentueze partea de siguranta a structurii si impun configuratii mai puternice, deoarece ei asa considera ca e bine si recomandabil. Alteori verificatorii cu experienta transmit proiectantilor mai tineri ideea ca nu trebuie sa-si asume o raspundere (sau riscuri) penale in caz de prabusire si recomanda structuri mai puternice, ca sa fie ei siguri/acoperiti, desi aplicat strict normativul se putea si altfel.

S.a.m.d.

Edited by bladhaund, 10 April 2017 - 16:10.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
Placa de beton asigura un efect de saiba rigida, dar acest efect se poate obtine si prin centuri + grinzi dimensionate si armate corespunzator.
Pretul final e greu de evaluat nu pot spune in ce varianta iesi mai ieftin.

#12
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Problema e alta, putin atipica pentru noi: au inceput sa apara cutremure de mica (si foarte mica) adancime.

Si astea fac ravagii mult mai mari, chiar si la intensitate mica decat alea puternice (sa zicem 7 pe Richter) dar de mare adancime (nu vorbim aici de constructiile cu bulina; aia e alta discutie).

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
@colombo2003
alea's gazele de sit.

#14
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,838
  • Înscris: 01.09.2006
In P100/2013 exista acest paragraf:

8.5.2.2. Planșee

(2) Planșeele cu rigiditate nesemnificativă în plan orizontal sunt permise numai pentru:
- ultimul nivel al clădirilor cu pereți structurali din zidărie, cu un singur nivel cu sau fără mansardă - (P) sau (P+M) , pentru zonele seismice cu ag=0,10g;
- planșeele intermediare ale construcțiilor cu două și trei niveluri (P+1E÷2E), din clasele de importanță III și IV, în zonele seismice cu ag<0,15g (cu excepția planșeului peste subsol);

Timisoara fiind la ag=0.2g, nu este permis planseul din lemn (cu rigiditate nesemnificativa).

#15
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017

View Postcolombo2003, on 10 aprilie 2017 - 15:48, said:

Arhitect? De cand arhitectii construiesc case? Un architect (chiar daca in scoala se fac si ceva cursuri de inginerie, pentru a avea habar de niste chestii, la fel cum si cei de la constructii fac cate ceva de arhitectura) nu va putea niciodata sa faca singura casa, din punct de vedere al calculor de rezistenta si sa o dimensioneze corespunzator. Asa incat, cel mai firesc, si bine pentru tine ar fi sa intrebi un inginer constructor (de structura)...
Posted Image
te respect prea mult ca sa comentez ... :)

#16
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003

View Postech, on 10 aprilie 2017 - 16:12, said:

In P100/2013 exista acest paragraf:

8.5.2.2. Planşee

(2) Planşeele cu rigiditate nesemnificativă în plan orizontal sunt permise numai pentru:
- ultimul nivel al clădirilor cu pereţi structurali din zidărie, cu un singur nivel cu sau fără mansardă - (P) sau (P+M) , pentru zonele seismice cu ag=0,10g;
- planşeele intermediare ale construcţiilor cu două şi trei niveluri (P+1E÷2E), din clasele de importanţă III şi IV, în zonele seismice cu ag<0,15g (cu excepţia planşeului peste subsol);

Timisoara fiind la ag=0.2g, nu este permis planseul din lemn (cu rigiditate nesemnificativa).

OK,  e clar acum, musai sa fac planseu de beton.
Merci ptr. clarificare. Posted Image

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postradumiki, on 10 aprilie 2017 - 15:06, said:

Arhitect.
I-am spus ce vreau si mi-a zis ca e obligatorie placa aia de beton.
Desi 95% sunt convins ca are drepate, ma racaie insa treaba ptr. ca eu doream altfel. Posted Image
Pai de ce nu i-ai cerut articolul de lege?
Cam dubioasa lege... casa toata din lemn ai voie, dar jumate nu?

#18
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003
,,- ultimul nivel al clădirilor cu pereţi structurali din zidărie ...''

Edited by radumiki, 10 April 2017 - 16:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate