Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

sfat achizitie dac audio

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#55
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Le are cineva aici pe forum cuplate la un Yamaha AS 701 care are un sunet total diferit de HK 3490 ,adica mult mai strident pe inalte(la Yamaha) ,mai clinic ,cu bas nu asa prezent dar detaliat. El zice ca e multumit ,si-a luat la un moment dat si un subwoofer Dali si mai mult il incurca se pare.

#56
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 edigee, on 08 mai 2017 - 22:56, said:

Le are cineva aici pe forum cuplate la un Yamaha AS 701 care are un sunet total diferit de HK 3490 ,adica mult mai strident pe inalte(la Yamaha) ,mai clinic ,cu bas nu asa prezent dar detaliat. El zice ca e multumit ,si-a luat la un moment dat si un subwoofer Dali si mai mult il incurca se pare.

Multumesc pentru raspuns.
Am citit si eu topicul respectiv dar el avea DS 7.
Apropo, pe tine cat te-a costat ~modatul~ amplificatorului? Ce s-a schimbat/imbunatatit?
Daca nu aveai probleme cu el, umblai la el?

#57
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca nu aveam probleme nu umblam la el. Nu mai stiu cat m-a costat ,sincer. Ce pot sa-ti spun ca sunt la al treilea buton de volum(rotary encoder). Alea se duc repede la toate HK-urile noi. Cablajele din interior sunt foarte proaste ,cu un pistol de lipit normal risti sa le exfoliezi.

Edited by edigee, 09 May 2017 - 07:23.


#58
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 edigee, on 09 mai 2017 - 07:22, said:

Daca nu aveam probleme nu umblam la el. Nu mai stiu cat m-a costat ,sincer. Ce pot sa-ti spun ca sunt la al treilea buton de volum(rotary encoder). Alea se duc repede la toate HK-urile noi. Cablajele din interior sunt foarte proaste ,cu un pistol de lipit normal risti sa le exfoliezi.

Multumesc.
Eu folosesc doar telecomanda.
Sper sa nu am probleme cu el.
In 5 ani nu am avut probleme cu el dar nici nu l-am folosit prea mult.
Probabil are o medie de 30 min/zi. :)

#59
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 cilibiu, on 09 mai 2017 - 06:54, said:

Ce s-a schimbat/imbunatatit?

Pesteaza mult mai bine pe partea de bas cu mai mult punch si sunetul e mult mai prezent si oarecum mai detaliat. Inainte ,cam toate kick-urile sunau moale iar basul era destul de slab si fara detalii.
Se pare ca partea de preamplificare trage scula in jos. O sa probez la un moment dat si cu un pre-u NAD vechi pe care il are un amic.
Edit: Am ,uitat ,butonul de volum acum lumineaza portocaliu.Posted Image

Edited by edigee, 09 May 2017 - 10:09.


#60
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 edigee, on 09 mai 2017 - 10:07, said:

Pesteaza mult mai bine pe partea de bas cu mai mult punch si sunetul e mult mai prezent si oarecum mai detaliat. Inainte ,cam toate kick-urile sunau moale iar basul era destul de slab si fara detalii.
Se pare ca partea de preamplificare trage scula in jos. O sa probez la un moment dat si cu un pre-u NAD vechi pe care il are un amic.
Edit: Am ,uitat ,butonul de volum acum lumineaza portocaliu.Posted Image

Sa inteleg ca tu ai avut probleme pe partea de preamplificare? Pe langa butonul de volum, ce probleme ai mai avut?

#61
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Sedus de idea de a avea DAC am achizitionat Audioquest Dragonfly Black. Pe un setup format din Dali Zensor 3+Denon pma520ae+PC,flac...diferenta e sesizabila. Sunetul placii de baza(asus h97 pro) are un boost de inalte .Dragonfly ofera un sunet ce aduce a cd-player, o separate stereo mai buna ,si un sunet rotund pe partea de medii. Dar daca bugetul e limitat se poate asculta muzica si fara dac. Intaresc sfatul pe care-l da Edigee tuturor celor ce vor sa faca un setup stereo.BOXELE sant cele mai importante

#62
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 giorgioaur, on 17 mai 2017 - 23:15, said:

Sedus de idea de a avea DAC am achizitionat Audioquest Dragonfly Black. Pe un setup format din Dali Zensor 3+Denon pma520ae+PC,flac...diferenta e sesizabila. Sunetul placii de baza(asus h97 pro) are un boost de inalte .Dragonfly ofera un sunet ce aduce a cd-player, o separate stereo mai buna ,si un sunet rotund pe partea de medii. Dar daca bugetul e limitat se poate asculta muzica si fara dac. Intaresc sfatul pe care-l da Edigee tuturor celor ce vor sa faca un setup stereo.BOXELE sant cele mai importante

Da, se pare ca a avut dreptate. Dreptate a avut si cand a zis ca DAC-ul din amplificatorul meu este decent si nu are rost sa cumpar alt dac. Am fost inspirat sa-mi cumpar Peachtree X1 USB to SPDIF Converter. La mine a fost o diferenta sesizabile. Chiar nu regret trecerea facuta. Si eu o sa-mi schimb boxele, probabil cu niste Dali Zensor 5, cand o sa am buget pentru ele. :)

#63
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Intrebare: in iunie o sa-mi cumpar boxele Dali Zensor 5 si am vazut ca sunt pe 6 ohms iar amplificatorul da puterea respectiva pe 8 ohms; afecteaza acest lucru amplificatorul sau boxele? Nu am vazut sa fie trecut pe amplificator 4-16 ohms.

Edited by cilibiu, 19 May 2017 - 06:54.


#64
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
https://www.cnet.com...-hk-3490/specs/

#65
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 Adrian01, on 19 mai 2017 - 07:07, said:


Multumesc frumos!
In manual nu scrie nimic de 4 ohm.

#66
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Nu ti am citit tot topicul, dar vad ca vrei sa ti iei boxe de podea , daca ai unde sa asculti incearca Davis Acoustics (Maya, Hera, Dhvani...)... De exemplu Hera 200 (600€ in Fr ) comparate cu B&W 683 s2 (1600€) , iti spun sigur ca nu se justifica acea diferenta de 1000€ .
Bafta!

#67
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 Adrian01, on 19 mai 2017 - 07:45, said:

Nu ti am citit tot topicul, dar vad ca vrei sa ti iei boxe de podea , daca ai unde sa asculti incearca Davis Acoustics (Maya, Hera, Dhvani...)... De exemplu Hera 200 (600€ in Fr ) comparate cu B&W 683 s2 (1600€) , iti spun sigur ca nu se justifica acea diferenta de 1000€ .
Bafta!

Multumesc mult pentru sugestie.
Am gasit boxele Dali la o persoana cu inima mare si o sa raman la ele.
Este o persoana de incredere si le pot lua sh la un pret avantajos.
Dali Zensor 5 nu suna bine? Eu le-am ascultat pe internet si  suna foarte bine, pot sa zic ca sunt pe placul meu.

#68
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Intreb si eu ,cum poti asculta niste boxe pe internet?

#69
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 edigee, on 19 mai 2017 - 08:19, said:

Intreb si eu ,cum poti asculta niste boxe pe internet?

Poti sa-ti dai seama ce tonalitate au, cum suna cat de cat. :)
Plus ca sunt laudate pe toate forumurile.
Eu nu am in manualul amplificatorului puterea pe 4 ohm si nu scrie nici pe cutie.
Sper sa nu am probleme in timp cu amplificatorul.

#70
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu poti. Nici macar de pe youtube. Poate doar daca sunt inregistrate cu microfoane performante ,dar nu fac astia asa ceva. majoritatea sunt trase cu telefoane. Macar un recorder digital gen Zoom H1 trebuie folosit. Si nici atunci nu e sigura treaba.

#71
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 edigee, on 19 mai 2017 - 08:53, said:

Nu poti. Nici macar de pe youtube. Poate doar daca sunt inregistrate cu microfoane performante ,dar nu fac astia asa ceva. majoritatea sunt trase cu telefoane. Macar un recorder digital gen Zoom H1 trebuie folosit. Si nici atunci nu e sigura treaba.

Daca asculti niste petarde si niste boxe de calitate, o sa-ti dai seama cat de cat.
Probabil nu ai cum sa-ti dai seama unde boxele sunt apropiate ca performante.
Din toate videoclipurile urmarite pe youtube se vede ca pe inalte boxele dali sunt foarte bune. :)

#72
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Dali proiecteaza boxele in asa fel incat sa placa sunetul, nu sunt nici cele mai transparente, nici cele mai neutre si probabil nici cele mai detaliate boxe, dar un lucru e sigur, muzica suna placut din ele.

Edited by razor01, 19 May 2017 - 09:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate