Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

sfat achizitie dac audio

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#37
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Acult muzica direct din calculator.
X1 trebuie sa fie mai bun ca placa mea de sunet externa, doresc sa o schimb deoarece nu mai am nevoie de 5.1 si sa iau ceva de calitate pe partea de stereo.
Nu am pretentii uriase, mai ales ca o fac mai mult din curiozitate. Posted Image
Oricum, multumesc mult pentru informatii si raspunsuri.
Vad ca x1 este destul de lautat, practic o sa-mi iau o placa de sunet externa stereo. Posted Image

PS: eu nu iau semnalul digital direct din laptop, semnalul digital este luat dintr-o placa de sunet creative conectata la usb-ul laptopului.

Edited by cilibiu, 02 May 2017 - 08:28.


#38
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Intreb deoarece ceva nu se leaga: la placa creative am multe setari (egalizator si tot felul de setari care functioneaza si pe digital) iar la o placa de 40 de lei nu am aceleasi setari.

In foobar am mai multe setari si cel mai mult imi place cum se aude pe Wasapi (push) spdif out.
Vad ca daca dau pe DS SPDIF out si Wasapi (event) spdif out am alt sunt, nu-mi place asa mult. Posted Image

Cand conectez placa de sunet pe display apare: PCM 48 Khz. Uneori mai aparea si 96 Khz, parca. :)

Edited by cilibiu, 02 May 2017 - 09:40.


#39
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Ti-am mai spus. Pur si simplu arunci banii in directia gresita.

#40
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Mi-am cumparat convertorul respectiv si pot sa zic ca merita toti banii.
Parca am alt sistem. Chiar si ~pocnitorile mele de boxe~ suna frumos acum.

Acum trebuie sa caut sa-mi configurez foobar2000.
Ma puteti ajuta putin? :P

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai si ce DAC folosesti de se simte asa imbunatatire ?

Ca in mod normal nu are cum sa se auda vreo diferenta. Jucaria aia e ptr placile care nu au SPDIF Out.

#42
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 eiffel, on 04 mai 2017 - 15:51, said:

Pai si ce DAC folosesti de se simte asa imbunatatire ?

Ca in mod normal nu are cum sa se auda vreo diferenta. Jucaria aia e ptr placile care nu au SPDIF Out.

DAC-ul integrat in amplificator. Este o diferenta uriasa intre placa de sunet creative si x1, in ambele cazuri foloseam dac-ul amplificatorului. Acum basul este mult mai bine delimitat de inalte si medii. Basul este mai plin/profund, vocea se aude mult mai bine.

#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Ce configurare vrei la foobar 2000? Ala e un player calitativ pt. iesirea analogica ,pt. asa ceva faci setari .Tu am inteles ca iesi digital din placa de sunet. Foobar nu-ti imbunatateste cu nimic pe iesirea digitala. Doar nu face procesari in digital.
Mai studiaza efectul de tip placebo!
Diferenta adevarata o face un CD player dedicat ,mult peste placi de sunet scumpe si alte DAC-uri pe care se arunca efectiv banii.

Edited by edigee, 04 May 2017 - 16:21.


#44
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Am mai intrebat 2 persoane din casa si ambele sufera de efectul respectiv.
Pe scurt: intre paca de sunet pe usb (folosit tot iesirea spdif) si aceasta jucarie, x1, este o diferenta destul de mare.
Eu nu am cumparat DAC-uri si atat inainte cat si acum folosesc acelasi dac, dac-ul integrat in amplificatorul harman kardon.
X1 este un covertor usb-spdif asincron si nu prelucreaza semnalul, nu este dac.

Ce configurare vrei la Foobar2000 2000?-am vazut ca multi folosesc ASIO si WASAPI si nu stiu cum sa-l confiurez dar o sa caut pe goole. :)

#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Asio e pt. Windows XP si pentru aplicatii profesionale ,productie muzicala ,placi de sunet profi.
WASAPI da cel mai bune sunet de la W 7 in sus. Pt . Wasapi trebuie doar sa instalezi componentul respectiv de pe site la Foobar si-ti spune acolo cum sa-l activezi.
In mod normal ,teoretic si dupa toate canoanele tehnice sunetul digital trebuie sa iasa nealterat direct de pe fisierul respectiv care ruleaza. Repet a zecea oara ,header-ul de SPDIF e direct pe placa de baza nu are treaba cu placa audio decat in masura in care se intervine la acest semnal digital in diverse moduri; downmix de la 5.1 sau 7.1 la stereo ,reglare a diferitelor sample rate si bit depth la iesire. Aceste lucruri inseamna o alterare a streamului digital nicidecum o imbunatatire.
Acel X1 cel mult elimina jitter-ul si creste nivelul de semnal ,faptul asta din urma percepandu-l ca un sunet mai bun.

#46
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Eu am inteles ce ai zis tu dar am un laptop mai vechi si nu aveam asa ceva la el si nici pe placa de baza.
Pana sa cumpar acel x1, luam din portul usb de la laptop semnal digital cu o placa de sunet creative si-l bagam in amplificator cu un cablu optic.
Acum fac acest lucru cu acel x1.

Imbunatatiri resimtite de mine:
1. basul, inaltele si mediile sunt separate mult mai bine;
2. fiind separate mult mai bine, se aud mult mai clar;
3. nivelul sonorului este mai mare;

Pe display acum apare 192kz pe digital.
Crede-ma ca nu castig nimic daca laud acel x1, aveam posibilitatea sa-l returnez daca nu eram multumit de el. Nu eram prost sa-l cumpar daca nu simteam o imbunatatire...

#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Laptopul nu avea SPDIF direct ? Am intalnit unele laptopuri mai bune care aveau asa ceva - doar pe cablu, nu optic.
In cazul de fata nu pot decat sa presupun ca "Placa de sunet" Creative - practic DAC USB scotea SPDIF-ul prelucrand semnalul sau convertorul folosit in ea era de proasta calitate.

De ASIO si Wasapi in cazul de fata nu se poate discuta. Astea se folosesc cand PC-ul controleaza DAC-ul - ai placa de sunet interna sau DAC USB.

Nu cred ca un astfel de convertor are drivere de genul.

Scopul lor este sa transmita semnalul direct nealterat de sistemul de operare.
Cand sunt activate nu poti controla nivelul de volum si nu auzi alte sunete decat cele din player.

#48
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 eiffel, on 04 mai 2017 - 17:43, said:

Laptopul nu avea SPDIF direct ? Am intalnit unele laptopuri mai bune care aveau asa ceva - doar pe cablu, nu optic.
In cazul de fata nu pot decat sa presupun ca "Placa de sunet" Creative - practic DAC USB scotea SPDIF-ul prelucrand semnalul sau convertorul folosit in ea era de proasta calitate.

De ASIO si Wasapi in cazul de fata nu se poate discuta. Astea se folosesc cand PC-ul controleaza DAC-ul - ai placa de sunet interna sau DAC USB.

Nu cred ca un astfel de convertor are drivere de genul.

Scopul lor este sa transmita semnalul direct nealterat de sistemul de operare.
Cand sunt activate nu poti controla nivelul de volum si nu auzi alte sunete decat cele din player.

Am un laptop ASUS G53JW achizitionat in anul 2011 la care am mai pus un ssd si niste rami.
Nu are iesire spdif.
Presupun ca este o diferenta intre un convertor dedicat, x1-care costa 150$, si un convertor dintr-o placa de sunet care are si dac + altele la un pret mai mic.
Eu am constat aceasta diferenta.
Convertorul respectiv are drivere pentru windows si apare in foobar2000 ca o placa de sunet iar in control panel este aratat tot ca placa de sunet.
Probabil acest convertor transmite semnalul mult mai curat iar dac-ul din amplificator are ce sa ~prelucreze~(se aude si mai tare).

Edited by cilibiu, 04 May 2017 - 19:13.


#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in mod normal o placa de sunet daca era interna nu avea niciun astfel de convertor. Prelua semnalul prin PCI si-l transmitea direct prin SPDIF.

Si m-am uitat un pic la specificatiile laptopului, nu are SPDIF dar are sunet Creative incorporat - nu ar fi fost nevoie de placa de sunet USB Creative.

Legat de converter - drivere are, ca altfel nu ar merge, dar alea trebuei sa stie si ASIO si WASAPI ca sa mearga in modurile astea.

#50
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 eiffel, on 04 mai 2017 - 19:45, said:

Pai in mod normal o placa de sunet daca era interna nu avea niciun astfel de convertor. Prelua semnalul prin PCI si-l transmitea direct prin SPDIF.

Si m-am uitat un pic la specificatiile laptopului, nu are SPDIF dar are sunet Creative incorporat - nu ar fi fost nevoie de placa de sunet USB Creative.

Legat de converter - drivere are, ca altfel nu ar merge, dar alea trebuei sa stie si ASIO si WASAPI ca sa mearga in modurile astea.

Laptopul meu are placa de sunet Realtek (au diverse echipari, i5 si i7, etc).
Eu sunt f multumit de produsul achizitionat.
In cazul meu a fost ideal si mult peste sunetul digital livrat de placa de sunet creative. Este nasol ca nu este si dac si nu poti sa asculti si la casti.
Prin wasapi merge, daca aleg din setari wasapi+denumirea lui. Este tarziu si nu pot sa vad cum se aude prin wasapi dar vad ca atunci cand dau pe wasapi mi se schiba de pe 192 khz pe 48 khz.

#51
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
La surse stereo trebuie sa arate sample rate-ul pe care o are sursa ,asa e optim. Daca fisierul are 24bit/96KHz trebuie sa afiseze pe ecran 96KHz. Asta independent de ce placi de sunet sau alte chestii gen X1 folosesti. Daca nu e asa atunci undeva e o problema la fluxul de semnal digital.

Edited by edigee, 04 May 2017 - 21:45.


#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 cilibiu, on 04 mai 2017 - 21:03, said:

Laptopul meu are placa de sunet Realtek (au diverse echipari, i5 si i7, etc).

Chipsetul e Realtek, dar driverele sunt Creative - ai si suport EAX 5.0 in el. Probabil nu ai instalat driverele de pe site-ul ASUS.
Si placile ieftine Creative au tot chipset Realtek, doar cele scumpe vin cu procesor Creative EMU.

#53
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 eiffel, on 05 mai 2017 - 11:22, said:

Chipsetul e Realtek, dar driverele sunt Creative - ai si suport EAX 5.0 in el. Probabil nu ai instalat driverele de pe site-ul ASUS.
Si placile ieftine Creative au tot chipset Realtek, doar cele scumpe vin cu procesor Creative EMU.

Am instalat si de acolo dar peste tot scrie Realtek.
Placa de sunet integrata o folosesc doar pentru casti si se aude ok. :)

#54
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
A auzit cineva cum se aud boxele Dali Zensor 5?
Oare se pupa cu amplificatorul meu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate