Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

sfat achizitie dac audio

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#73
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Mi-am facut un DAC din RPi Zero W + IQaudio Pi-DACZero. Pot sa fac streaming de pe telefon direct pe el. Scriu mai jos cum am facut, poate e cineva interesat. Sper ca nu e prea lung.

Ca hardware trebuie urmatoarele:

Raspberry Pi Zero W - neaparat W ca sa aiba wireless https://shop.pimoron...berry-pi-zero-w

GPIO Hammer Header (Solderless) - Pi Zero nu vine cu pini GPIO, deci trebuie adaugati pt conectarea Pi-DACZero. Se folosesc pini 'male'. Nu necesita lipire cu ciocanu https://shop.pimoron...o-hammer-header . Aici sunt instructiunile de instalare https://learn.pimoro...-hammer-headers

Pi-DACZero - vine cu suruburi si distantiere pt Pi Zero http://iqaudio.co.uk...pi-daczero.html

Pentru RPi trebuie un card micro SD de minim 4GB. Aici scrie cum sa te conectezi la el direct prin WiFi, fara alte adaptoare, si cum sa permiti SSH https://learn.pimoro...p-a-headless-pi . Dupa asta se baga cardul in RPi si se alimenteaza. Ar trebuie sa se aprinda cate un led si pe RPi si pe DAC. Dupa cateva minute, in alocarile DHCP ale routerului WiFi o sa apara un nou client Raspberry. Ne conectam cu Putty la IP ala prin SSH, user pi, parola raspberry.

Dupa ce ne conectam la RPi, se urmeaza instructiunile pt IQaudio http://www.iqaudio.c...ads/IQaudIO.pdf . La final trebuie sa vedem DAC-ul in aplay -l

Pt streaming am urmat in tocmai ghidul asta http://blog.scphilli...np-and-dlna-v3/

Pe telefon am instalat BubbleUPnP care in varianta gratuita face ce trebuie. Pot chiar sa streamez FLAC-uri de pe telefon Posted Image

#74
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Cel de la avstore mi-a recomandat niste boxe pe 8 ohm. Posted Image
Am citit: http://www.audioholi...90-measurements si se pare ca pot sa pun boxe de la 4 ohm.

Edited by cilibiu, 19 May 2017 - 13:06.


#75
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Despre boxele Dali .Te vei indragosti de ele de la prima auditie La mine asa a fost. Prima data am cumparat dali zensor 1 pentru un microsystem Panasonic Pmx70. Micute , grele si cu un sunet formidabil. Inalte clare fara distorsiuni medii exceptionale si un bass rapid si percutant. Apor am cumparat amplificatorul denon si boxele dali zensor 3. Considerabil mai mari si nu foarte grele dar ofera tot ceea ce ti-ai dori de la niste boxe de raft. Bass adanc inalte si medii extrem de placute. Personal prefer dali Zensor 1 pentru faptul ca ma incanta visual.E nemaipomenit sa vezi niste incinte mici care se aud asa de bine.

Daca tii volumul la 50% poti pune linistit boxe de 6 ohm pe amlificator care cere minim 8 ohm. Nu stiu dali zensor 5 cum se comporta, dar dali zensor 3 nu coboara mai putin de 5 ohm.

#76
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Multumesc frumos pentru informatii. Rar o sa depasesc 50% din volum, mai sunt momente cand asculti 2,3 melodii mai tare. :D

#77
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Rezistenta mica a boxelor face ca aceastea sa traga mai mult current din amplificator. Nu at strica sa faci o proba cu amplificatorul tau atunci cand te duci sa cumperi boxele. Daca dupa cateva melodii la volum ceva mai mare simti ca partea de alimentare a amplificatorului sa incalzit excesiv, e cazul sa-ti faci griji.

#78
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Când ziceti volum, va referiti la volumul real al sistemului sau la ce afiseaza acel potentiometru?

#79
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Plec de la premiza ca el isi cunoaste amplificatorul si stie cam unde ar fi 50% din potenta amplificatorului.

#80
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu plec de la premisa ca 50% din volum numeste ceea ce vede afisat pe ecranul digital al amplificatorului :)

#81
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Atentie ,aproape niciodata volumul nu creste liniar in functie de cum rotesti de butonul de volum! Asa ca aprecierile gen sfert ,50% ,n-au niciun sens.
BTW ,ca sa obtii o dublare subiectiv perceputa a volumului sonor trebuie sa ai cam 10dB in plus. Dublarea puterii unui amplificator urca volumul sonor cu 3dB. Faceti si voi un calcul de cata putere e nevoie pt. "a se auzi de doua ori mai tare".

#82
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Asta intrebam si eu, ca nu are nicio relevanta ce afiseaza butoul ala pe amplificator, cum aflam volumul real? Eu personal nu imi dau seama doar ascultând, poate unii au urechea antrenata sa faca asta, dar eu nu reusesc. Bine nu ascult la volum ridicat pentru ca utilizez sistemul nearfield, dar in ideea ca vreau sa-l dau mai tare, habar n-am unde trebuie sa ma opresc sa nu distrug boxele.

#83
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Cei de la AVstore nu-si asuma riscul de a-I recomanda boxe de 6 ohm . Voi ce parere aveti ? Sa cumpere Dali zensor 5 sau sa cumpere alte boxe de 8 ohm ?

#84
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu am spre exemplu zensor 3 (tot 6 ohmi) conectate la denon x1300 si nu am absolut nicio problema cu partea de amplificare

Edited by razor01, 19 May 2017 - 19:35.


#85
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postrazor01, on 19 mai 2017 - 19:23, said:

Asta intrebam si eu, ca nu are nicio relevanta ce afiseaza butoul ala pe amplificator, cum aflam volumul real? Eu personal nu imi dau seama doar ascultând, poate unii au urechea antrenata sa faca asta, dar eu nu reusesc. Bine nu ascult la volum ridicat pentru ca utilizez sistemul nearfield, dar in ideea ca vreau sa-l dau mai tare, habar n-am unde trebuie sa ma opresc sa nu distrug boxele.
Instalezi un sonometru pe telefon. Exista cateva aplicatii. Pe iPhoane merge cel mai bine pt. ca au microfoanele mai bune. Merg si pe Android.
Chestia e ca trebuie sa-l calibrezi la inceput dupa un aparat profi sau un sonometru de pe telefon gata calibrat.
Cat priveste datul mai tare vezi cam cand incepi sa auzi distorsiuni & stuff sau alte chestii ,de ex la B&W-urile mele cand se aude ca loveste magnetul la dif-ul de bas in capat. Si ai grija sa nu dai corectii de ton spre dreapta cand asculti mai tare.

Edited by edigee, 19 May 2017 - 19:44.


#86
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu folosesc nici un fel de corectii, nu le inteleg rostul, consider ca trebuie sa ai constinte serioase si multa experienta ca sa-ti iasa ceva mai bun decat fisierul pe care-l asculti.

Edited by razor01, 19 May 2017 - 20:30.


#87
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Eu m-am decis sa iau Dali Zensor 5.
Sper sa nu fiu dezamagit.
Sunt intrigat deoarece vad ca sunt folosite si in sistemul 5.1 de la Dali.
Sper sa nu am surprize in sistemul meu sterei si sa fiu multumit de ele. :D

#88
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce sistem 5.1 de la dali? Te referi la ala cu boxe de perete sau care? Absolut orice boxe hi-fi pot fi utilizate in sisteme multicanal...

#89
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008

View Postrazor01, on 04 iunie 2017 - 20:47, said:

Ce sistem 5.1 de la dali? Te referi la ala cu boxe de perete sau care? Absolut orice boxe hi-fi pot fi utilizate in sisteme multicanal...

Am vazut ca seria asta, Dali Zensor, se foloseste in configuratii 5.1.
Dalize Zensor 5/7, Zensor 3, etc. :)

#90
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Pai cam toate boxele din clasa asta de pret de la diverse firme se folosesc in astfel de configuratii. Nu exista absolut nicio legatura cu eventuale nefunctionalitati in sisteme stereo. Nu exista asa ceva.

Edited by edigee, 04 June 2017 - 22:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate