Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

sfat achizitie dac audio

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#19
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Cifrele alea sunt pentru iesirile analogice si este greu sa compari zeci de wati pe incinte cu iesirea de casti.
Totusi cel mai important daca ai fi ascultat sistemul ala HK cu boxe Sony ai fi constatat ca nu poti face diferenta intre mp3 si CD asa ca un DAC de orice fel este tichie de margaritar.

#20
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,814
  • Înscris: 29.11.2008

View PostFC72, on 10 aprilie 2017 - 08:49, said:

Cifrele alea sunt pentru iesirile analogice si este greu sa compari zeci de wati pe incinte cu iesirea de casti.
Totusi cel mai important daca ai fi ascultat sistemul ala HK cu boxe Sony ai fi constatat ca nu poti face diferenta intre mp3 si CD asa ca un DAC de orice fel este tichie de margaritar.

Boxele Elac fs 57 sunt ok?
Mai bine schimb boxele. :)
Poate reusesc sa le dau pe ale mele si sa le cumpar pe cele de mai sus. :)

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Doar daca sunt noi sunt OK. In niciun caz sa nu cumperi boxe SH decat daca cunosti foarte bine vanzatorul ,de ex un amic care le are si le da si tu stii bine in ce stare sunt.

#22
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,814
  • Înscris: 29.11.2008

View Postedigee, on 10 aprilie 2017 - 21:04, said:

Doar daca sunt noi sunt OK. In niciun caz sa nu cumperi boxe SH decat daca cunosti foarte bine vanzatorul ,de ex un amic care le are si le da si tu stii bine in ce stare sunt.

Am inteles.
Multumesc.
Probabil o sa stau sa strang ceva bani si apoi o sa cumpar ceva ok. :)

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postedigee, on 10 aprilie 2017 - 21:04, said:

Doar daca sunt noi sunt OK. In niciun caz sa nu cumperi boxe SH decat daca cunosti foarte bine vanzatorul ,de ex un amic care le are si le da si tu stii bine in ce stare sunt.

De curiozitate, cele mai multe boxe se deterioreaza din cauza utilizarii la volume mult mari, eventual in combinatie cu amplificatoare slabe? Altceva nu prea vad ce le-ar strica, poate doar lovituri fizice sau daca sunt tinute in conditii improprii, de umezeala, caldura foarte mare.

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Boxele se uzeaza cel mai mult stând degeaba. Cauciucul ala din suspensii isi pastreaza cat de cat caracteristilcile elastice in timp daca e miscat periodic ,adica daca boxele sunt folosite. Asta ,plus conditiile improprii in care sunt tinute deterioreaza cel mai mult boxele. Abia mai apoi in "clasament" se afla utilizarea la volume mari dar mai ales la semnal cu distorsiuni(a nu se uita ca clippingul distruge boxe mult mai des decat volumele mari).
De ex .seria MMS de la Magnat se duce foarte usor(inaltele) daca mergi cu corectii la treble mult spre dreapta ,si nici macar la un volum maxim.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Nu prea isi pastreaza caracteristicile nici atunci. E pur si simplu imbatranirea cauciucului si a celorlalte materiale.
Conditiile din camera in care sunt tinute, da pot grabi sau incetinii degradarea.

#26
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,814
  • Înscris: 29.11.2008
Are cineva in Constanta o jucarie de acest fel? Doresc s-o ascult inainte sa-mi cumpar asa ceva. :)
M-am orientat si o sa-mi cumpar x5 gen 2.

#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Probabil o sa ai surpriza sa sune mai bine DAC-ul din HK. Nu conteaza atat specificatiile ci modul in care chipsetul ala e implementat. AKM-ul din HK e implementat foarte bine.
Fa in asa fel incat sa ai eventual posibilitate de retur.
In sistemul tau nu DAC-ul e problema.

Edited by edigee, 21 April 2017 - 20:30.


#28
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,814
  • Înscris: 29.11.2008

View Postedigee, on 21 aprilie 2017 - 20:29, said:

Probabil o sa ai surpriza sa sune mai bine DAC-ul din HK. Nu conteaza atat specificatiile ci modul in care chipsetul ala e implementat. AKM-ul din HK e implementat foarte bine.
Fa in asa fel incat sa ai eventual posibilitate de retur.
In sistemul tau nu DAC-ul e problema.

Multumesc mult pentru info.
Eram interesat sa stiu si cum se aude pe partea de player audio, folosind niste casti.
Stiu ca in sistemul meu boxele sunt problema. :)

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
La HK-ul ala e o mare problema cu castile ,de fapt e cam singura lui problema ,ar mai fi fiabilitatea oarecum redusa ,pot detalia mai tarziu. Cand pui castile in mufa aia se activeaza automat un DSP in doua moduri. Nu ar fi asta o problema daca ar exista si posibilitatea de "sunet curat" ,netrecut prin acele DSP-uri. Daca ai observat ,pe casti ai si putin zgomot de fond datorita acelor procesari facute de acel DSP.

Edited by edigee, 22 April 2017 - 10:18.


#30
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,814
  • Înscris: 29.11.2008

View Postedigee, on 22 aprilie 2017 - 10:17, said:

La HK-ul ala e o mare problema cu castile ,de fapt e cam singura lui problema ,ar mai fi fiabilitatea oarecum redusa ,pot detalia mai tarziu. Cand pui castile in mufa aia se activeaza automat un DSP in doua moduri. Nu ar fi asta o problema daca ar exista si posibilitatea de "sunet curat" ,netrecut prin acele DSP-uri. Daca ai observat ,pe casti ai si putin zgomot de fond datorita acelor procesari facute de acel DSP.

Se aude prost rau. :) Nu am folosit iesirea respectiva pana acum dar am incercat-o acum si se aude ciudat rau. Se aude tare, atat. :) Eu sunt f multumit de cum amplifica pe iesirea de boxe. Am tot intrebat si nu am primit raspuns: placa mea creative se aude mai bine ca o placa de 50 de lei care are si ea iesire S/PDIF?

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Am explicat ca iesirea SPDIF de pe pc nu prea are legatura cu placile de sunet. De cele mai multe ori e vorba de o mufa/header SPDIF ce se gaseste direct pe placile de baza ,placa de sunet facand doar passthrough la semnal ,deci nu intervine cu nimic.
Diferente sunt doar in masura in care ieie in calcul si fenomenul de jitter prezent masiv in calculatoare spre deosebire ,de exemplu de un CD player dedicat cu iesire digitala.

#32
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,814
  • Înscris: 29.11.2008
Intrebare: intre placa mea de sunet usb creative (folosesc semnalul digital, asa cum am explicat mai sus) si https://www.peachtre...-converter.html exista diferente?
Are cineva posibilitatea sa mi-l aduca de afara nou, o sa platesc in jur de 100 de lei in plus, daca dau placa de sunet creative.
Merita acest efort financiar? Posibil sa-mi schimb si boxele.

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Incepe cu ultima propozitie din post. Acolo e buba.
In rest arunci bani absolut de pomana.
HK 3490 e un amplificator cu sunet muzical si frumos ,placut urechii . Nu exceleaza deloc in schimb in fineturi si detalii sonore ,chiar comparativ cu amplificatoare din aceiasi gama de pret. Cumva e apropiat de sunetul NAD sau Cambridge Audio. Nu se compara cu un Rotel RA11 la subtilitati si claritate. Nu poti scoate mare lucru in plus achizitionand diverse DAC-uri. DAC-ul intern e foarte bine integrat si echilibrat pt. ce ofera amplificatorul.

Edited by edigee, 01 May 2017 - 22:12.


#34
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,814
  • Înscris: 29.11.2008
Acela nu este un dac, transmite semnalul digital de la calculator la amplificator. Am înțeles că elimină acel jitter, tot dac-ul din amplificator transformă semnalul digital în analog.

#35
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,814
  • Înscris: 29.11.2008
Este vorba despre peachtree audio x1.

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
La calculatoarele/laptopurile actuale jitter-ul e destul de scazut. oricum nu-l vei percepe.
De ce nu investesti mai bine intr-un CD player dedecat sau macar un BD Player bun pe partea de audio?  Astea vor face o oarece diferenta la sunet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate