Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 

Infiintare agentie de turism.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
_Nobody_

_Nobody_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 14.06.2008

 Lex404, on 11 ianuarie 2018 - 07:27, said:

1. La e tine e complicat si putin probabil. Touroperator nu ai voie sa fii sub nicio forma in conditiile actuale. Agentie detailista nu cred ca te avantajeaza, inseamna sa vinzi pachetele altor touroperatori (deci, asta e rankingul. Touroperator are voie sa organizeze, detailista doar vinde ce organizeaza altii)
4. Iar, e complicat. Se negociaza direct cu liniile aeriene pe pachete de vanzare. Daca le vinzi, bine. Daca nu, esti in paguba... le-ai platit deja per semestru. Citeste un post de-al meu in topicul asta, putin mai sus.
5. Mai multe. Nu poti fi si agent touroperator, si manager, si administrator, si asistent si ghid turistic in locatiile pentru care organizezi.
6. Nu poti fura experienta. Si nu numai tu, dar oricare alt agent inregistrat trebuie sa aiba experienta.


Sincer, eu zic ca o sa-ti treaca. Costurile investitiei sunt foarte mari, ai nevoie de licente, piata e supra aglomerata, din vanzarea biletelor de avion nu faci profit.
Ca sa faci profit trebuie sa faci fix ce nu poti: sa organizezi. Ai nevoie de contacte, hoteluri, contracte negociate la sange altfel... nu iese.


Ah, mai mult de atat, trebuie sa stii sa lucrezi in Amadeus/ Galileo/ Sabre. Si nu e click click, e linie de cod specifica (deh, sisteme de pe vremea lu pascal chioru)

Salut,
Multumesc pentru raspunsul detaliat.
In principiu nu as vrea sa vand eu bilete de avion (cel putin nu pentru inceput), ci pur si simplu sa organizez excursii, poate si de o zi - doua cu oameni dintr-o anumita nisa. Deci ar trebui doar sa rezerv camere la un hotel si autocar.  

De ce nu as putea sa fiu si administrator si ghid si manager pentru excursiile pe care le organizez?

Am vazut ca mai exista un cod caen 7990 Akte servicii de rezervare si asistenta turistica http://coduricaen.in...stica-7990.html

Imi trebuie agentie / licenta in turism / brevet pentru a avea acest cod caen? Pot folosi doar acest cod caen pentru ce as vrea sa fac?

Mersi

#20
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

 _Nobody_, on 31 ianuarie 2018 - 11:26, said:


Imi trebuie agentie / licenta in turism / brevet pentru a avea acest cod caen? Pot folosi doar acest cod caen pentru ce as vrea sa fac?

Mersi

Da, iti trebuie brevet de turism.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
Din cate inteleg ce vrei tu sa faci e b2b

Problema e ca, sub nicio forma, legal, nu ai voie sa organizezi (in vederea obtinerii unui profit sau ca PJ), fara sa ai agentie touroperatoare.
Ceea ce nu poti face din cauze enumerate in postul anterior.

Codul CAEN e ultima ta problema in cazul asta...

#22
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

 Lex404, on 31 ianuarie 2018 - 12:56, said:

Din cate inteleg ce vrei tu sa faci e b2b

E chiar asa greu sa citesti ca omul vrea sa organizeze excursii pentru "persoane fizice" ???
Ai dat cu bata in balta.
Te cam bagi in multe subiecte din care unele iti depasesc nivelul de competenta.

@initiator
Iti iei brevet de turism si te organizezi PFA ca ghid de turism conform cu codul CAEN de mai sus.
Taxezi clientilor doar serviciile de ghid, de la hotel ceri ca facturile sa fie pe numele clientilor. In felul asta nu incasezi tu cazarea (sau alte servicii pe care nu le prestezi) ca sa nu platesti impozite.

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 01 February 2018 - 00:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate