Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Infiintare agentie de turism.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Sunt interesat sa deschid o agentie de turism cu activitate exclusiv online, si am cateva nelamuriri, dar o sa postez doar una deocamdata:

  - Pentru obtinerea licentei de functionare de la Ministerul turismului, este obligatoriu ca persoana care se va ocupa de conducerea operativa a agentiei sa detina brevet de turism?
  Intreb pentru ca nu imi este clar, adica din ce am citit pe net din diverse surse am inteles ca e obligatoriu, dar din ce am citit in Ordinul nr. 65/2013 pentru aprobarea Normelor metodologice, eu inteleg altceva:

" Art. 34 (1) Persoana care asigură conducerea operativă a unei agenții de turism trebuie să fie angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, înregistrat în registrul de evidenţă a salariaţilor şi să deţină cel putin unul dintre urmatoarele documente:
-certificat de absolvire a unui curs de formare managerială în domeniu, organizat de un furnizor de formare profesională autorizat,
-diplomă de licență/masterat/doctorat privind absolvirea de cursuri universitare/postuniversitare în domeniul turismului
-sau brevet de turism specific funcției.
"

La fel si in Art. 35, nu gasesc nicaieri sa scrie ca e obligatoriu ca persoana care se va ocupa de conducerea operativa a agentiei sa detina brevet de turism.

"Documentaţia necesară pentru eliberarea licenței de turism și/sau
anexei licenței de turism:
(1) Eliberare licență de turism - Operatorul economic solicită instituției
publice centrale responsabile în domeniul turismului eliberarea licenţei de
turism înainte de începerea desfăşurării activităţii de organizare, ofertare,
comercializare a serviciilor şi/sau a pachetelor de servicii turistice (în funcție de
tipul agenției de turism) în baza unei documentații cu următorul conținut:
a) declaraţie standardizată dată pe propria răspundere conform modelului
prezentat în anexa nr. 6 la prezentele norme metodologice;
certificat constatator (forma extinsă) emis de Oficiul Registrului
Comerţului în baza Legii nr. 26/1990 privind registrul comerțului, cu
modificările și completările ulterioare, din care să rezulte activitățile autorizate a
fi desfășurate la punctul de lucru și codul/codurile CAEN corespunzătoare,
pentru tipul agenției de turism respective, conform art. 15 din Legea nr.
359/2004;
c) copia poliței valabile de asigurare privind asigurarea rambursării
cheltuielilor de repatriere și/sau a sumelor achitate de turiști pentru
achiziționarea serviciilor/ pachetelor de servicii turistice, în cazul insolvabilității
sau a falimentului agenției de turism;
d) copia contractului care atestă dreptul de proprietate/alt drept real sau de
folosinţă asupra spațiului în care se desfășoară activitatea agenției de turism;
e) certificat de cazier judiciar valabil aparţinând asociaţilor/acţionarilor,
unic sau majoritar, după caz, managerului/administratorului agenţiei de turism;
f) dovada înregistrării contractului de muncă în registrul general de
evidență a salariaților (extras REVISAL - vizat pentru conformitate de
semnatarul declarației standardizate prevăzute la lit. a) din prezentul alineat)
însoțită de documentul care atestă pregătirea profesională a persoanei care
asigură conducerea operativă a agenției de turism.
"

Iar la Art 46 zice:

"Cap. IX Dispoziţii generale privind condiţiile și criteriile pentru
eliberarea brevetului de turism.

Art. 46 Conducerea operativă a unei structuri de primire turistice cu funcțiuni de cazare/alimentație publică sau a unei agenţii de turism, cu excepțiile prevăzute în prezentele norme metodologice, poate fi asigurată numai de către o persoană deţinătoare a brevetului de turism specific funcției / a certificatului de absolvire a unui curs de formare managerială în domeniu, organizat de un furnizor de formare profesională autorizat sau în baza diplomei de licenţă /masterat/doctorat prin care atestă absolvirea cursurilor universitare / postuniversitare în domeniul turismului."

*Sursa Ordin nr. 65/2013
http://turism.gov.ro...etodologice.pdf

Edited by mariussoft, 03 April 2017 - 17:23.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Răspunsul e în ce ai citat:

Persoana care asigură conducerea operativă a unei agenții de turism trebuie să deţină cel putin unul dintre următoarele documente:
1. certificat de absolvire a unui curs de formare managerială în domeniu, organizat de un furnizor de formare profesională autorizat, sau
2. diplomă de licență/masterat/doctorat privind absolvirea de cursuri universitare/postuniversitare în domeniul turismului, sau
3. brevet de turism specific funcției.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Administratorul societatii trebuie sa aiba brevet in Turism.
Poate sa n-aiba nicio importanta practica, insa va fi administrator. In practica, se mai intampla ca o firma sa instaleze administrator o persoana brevetata cu o norma de 2 ore pe zi. E destul.

Apoi chiar daca lucrezi oonline, pentru a fi acreditat ai nevoie de un birou supus unor reguli (in functie de ce fel de agentie vrei) ce tin de dimensiune, etaj si alte chestii.
Plus, ai nevoie de experienta acumulata intr-o alta agentie (ce-a fost mai intai, oul sau gaina?!) in functie de tara. Nu stiu exact cat mai cer in RO dar in Liban pentru Detailista cer 5 ani...

Persoanele angajate, in afara de personalul de curatenie, evident, au nevoie si ele de experienta si calificari.

Exista o documentatie specifica de cateva zeci/ sute de pagini disponibila pe siteul IATA precum si la partenerii IATA locali.

Iti spun, din experienta, fara autorizatia din partea IATA nu faci nimic :) Si nu se ia usor, dureaza mult si costa (in zeci de mii, ioro).
Exista posibilitatea sa lucrezi intr-un fel cu autorizatia altora, ca reseller sau pur si simplu vinzi la aceleasi tarife. Insa asa nu poti fi agentie detailista si pierzi cadoul cash anual de la Amadeus/ Sabre/Galileo, pe care il va incasa agentia mama.
Pe langa toate astea, ai nevoie si de o asigurare (care nu va fi ieftina).


Iti recomand sa mergi la cursurile organizate de IATA (sau Amadeus) in Romania sau in strainatate inainte sa apuci sa faci ceva.



ps. o aplicatie pentru a implementa GDS online costa vreo 7000 EUR, una din cele mai importante in domeniu e facuta chiar de romani. 7000 gasesti la indieni. Am gasit cu 500 la pakistanezi dar dupa ce le-am rasfoit documentatia si forumul de support... :)


Acuma nu intreba ce inseamna GDS, banuiesc ca stii. Ceva ce nu poti procura fara codul de autorizatie IATA. Codul asta nu il poti procura ne fiind agentie "serioasa" si in "termeni", cu personal experimentat, calificat, etc. Agentie serioasa si in termeni nu faci fara admin cu brevet, fara personal mult, fara experienta.

Deci, totul pleaca de la: brevet, personal cu experienta.


ps. nu poti angaja orice teleleu. Iti taie macaroana imediat daca te prind. Plus ca ai un numar minim de angajati, asta depinde de tari. Cred ca minim 5 erau in RO :D

Edited by Lex404, 03 April 2017 - 19:50.


#4
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Multumesc @Althea si @Lex404 pentru interes.
Ai un ordin de guvern ceva unde sa scrie ca e obligatoriu ca administratorul societatii trebuie sa aiba brevet in turism? Eu nu am gasit nimic in sensul acesta.
In legatura cu autorizatia din partea IATA si implementare GDS sunt necesare doar daca voi avea in oferta si tiketing, iar cel putin la inceput ies din discutie.

PS: Am pe cineva de incredere, capabil si cu experienta in domeniu care o sa ma ajute la inceput dar nu detine brevet de turism.

Edited by mariussoft, 03 April 2017 - 20:16.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Legea spune ca persoana responsabila de conducere trebuie sa aibă brevet, licența in turism sau certificare. Plus experiența.


#6
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Care lege, si unde spune asa ceva?

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cum care lege? Posted Image Tu ai citat primul din ea: Ordinul 65/2013 pentru aprobarea Normelor metodologice privind eliberarea certificatelor de clasificare a structurilor de primire turistice cu funcţiuni de cazare şi alimentaţie publică, a licenţelor şi brevetelor de turism.

Articolul 34
(1) Persoana care asigură conducerea operativă a unei agenţii de turism trebuie să fie angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, înregistrat în registrul de evidenţă a salariaţilor şi să deţină cel puţin unul dintre următoarele documente: certificat de absolvire a unui curs de formare managerială în domeniu, organizat de un furnizor de formare profesională autorizat, diplomă de licenţă/masterat/doctorat privind absolvirea de cursuri universitare/postuniversitare în domeniul turismului sau brevet de turism specific funcţiei.
http://legislatie.ju...mentAfis/181699

În norme scrie.

Edited by althea, 04 April 2017 - 19:37.


#8
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Pai in primul rand o persoana nu are cum sa aiba "licenta" in turism, doar brevet, apoi "certificare" se refera probabil la curs "de formare managerială în domeniu" iar de "experienta" nu am gasit sa fie pomenit nicaieri.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cred că se referea la diplomă de licență de la facultate de profil. La fel și cu certificarea, referirea era la absolvirea unui curs.
Altfel, de experiență nici eu nu știu să fie o condiție impusă.

#10
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Ok, cu licenta acum am inteles la ce se refereaPosted Image am crezut ca o incurca cu licenta in turism care se acorda persoanelor juridice, cat despre experienta o sa trimit un mail la ei la minister, sper sa ma lamureasca.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ce fel de agenție vrei sa înființezi mai exact?
Detailistă sau tour operatoare

#12
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
agentie touroperatoare.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
1. Societatea trebuie sa aibă administratorul cu brevet, licența in turism sau curs calificat
2. Asigurarea de insolvabilitate
Declarații și bilanțuri
3. Autorizația de turism (de la MT)
4 spațiu de minim 16mp Parter (musai, chiar dacă ii online)
5. ONT, costa de te rupe. Câteva mii

Etc etc etc.
Cursuri și calificări IATA (vrei nu vrei pentru tarife bune ai nevoie)


Etc etc.

Cauta un avocat in domeniu. Nu e ușor deloc


Plus relații cu furnizorii

Edited by Lex404, 05 April 2017 - 19:21.


#14
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
4. Suprafaţa agenției de turism sa fie de:16 m2/10 m2
* Se exceptează agenţiile de turism care desfăşoară activitatea exclusiv online.

Sursa: http://turism.gov.ro...anexa-nr.-8.pdf

5.  
- Ce este ONT?
-Cursuri și calificări IATA cel putin dupa cateva luni de activitate.

#15
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Salut,

La ce ai intrebat raspunsul este urmatorul, dupa cum este mentionat si in lege

- certificat de absolvire a unui curs de formare managerială în domeniu, organizat de un furnizor de formare profesională autorizat,
-diplomă de licență/masterat/doctorat privind absolvirea de cursuri universitare/postuniversitare în domeniul turismului

Pentru primul alineat asta se traduce ca este suficient sa ai cursul de Director de agentie organizat de un formator gen THR, Cedes , etc.

Treaba cu Brevetul este specificata deoarece, cu ceva ani inainte dupa ce faceai cursul respectiv, trebuia sa depui la Minister o tona de acte si Ministerul iti elibera un Brevet (de Director de agentie, de Manager in turism, depindea de studii si cursurile facute). Acum acest Brevet nu mai este necesar, dar specificatia din lege este pentru cei care il au mai demult.

Apoi: persoana care detine certificatul de absolvire curs Director de agentie de turism (cea care o vei declara la Minister ca Director de agentie) trebuie sa fie angajata cu norma intreaga ! Asta inseamna 8 ore si contract de munca inregistrat in Revisal.
Daca insa unul din Asociati (sau Asociatul Unic) este chiar persoana care detine certificatul nu este nevoie de contract de munca si evident nu are ce sa fie inregistrat la Revisal.

Ca si agentie fara lucru cu publicul ("cu activitate exclusiv online" asa va scrie pe licenta) nu ai nevoie de spatiu, evident.

Nu ai nici o treaba cu IATA, poti vinde bilete de avion intr-o colaborare cu o agentie autorizata IATA.

Toate sunt simple cu o singura exceptie:
Problema va fi cu obtinerea Asigurarii pentru insolventa si faliment. Daca firma pe care vrei sa obtii licenta de turism nu este nou infiintata si are vechime si bilanturi bune si profit, este posibil sa ai o sansa in plus. Daca insa firma este noua, de la zero, va fi destul (spre foarte) greu sa obtii asigurarea. Sunt doar 3 companii de asigurari care mai incheie aceasta asigurare: Omniasig, Geroma, City Inssurance. Ultima are niste tarife aberante, gen 3.000 euro/an.

Te sfatuiesc, dupa cum de altfel ai si mentionat sa o faci direct touroperatoare.

Succes

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postmariussoft, on 05 aprilie 2017 - 19:45, said:

4. Suprafața agenției de turism sa fie de:16 m2/10 m2
* Se exceptează agențiile de turism care desfășoară activitatea exclusiv online.

Sursa: http://turism.gov.ro...anexa-nr.-8.pdf

5.  
- Ce este ONT?
-Cursuri și calificări IATA cel putin dupa cateva luni de activitate.
OTA nu ONT scuze.

Nici de faza cu excepția online nu știam sigur, ne interesându-ma de reguli in RO prea mult.

OTA e un soft pe care îl implementezi pe site pentru a da clienților posibilitatea sa-și facă rezervări sau sa cumpere pachete.
Despre ăștia am auzit numai de bine
http://www.wbe.travel
Sunt romani și au unul din cele mai bune softuri. Dar sincer nici nu am avut curajul sa întreb cât costa :lol:

Dacă vrei ieftin găsești făcut de indieni sau paki însă îs cam tampitele (am lucrat cu phptravels) și făcute cu doua mâini stângi.

Da, IATA nu e musai (poți lucra pe codul altei agenții) însă e destul de necesar.
Din Ticketing nu ies mulți bani. Cashul gros sta in pachete/ hoteluri.
Cu hotelurile te sfătuiesc sa ai contacte directe. Ei se vor Loga la ine pe site ca furnizori și își fac setările cum doresc.

Faza cu IATA ii in felul următor:
Poți lucra pe codul altei agenții
Poți face Ticketing și booking de ce vrei. In funcție de ce soft vei folosi vei avea acces la o anumită plaja  
Cu unele companii trebuie negociat direct.
Vei avea companii care nu platesc (in general low costurile) dar sunt bune pentru ca atrag clienți. Eventual poți Adaugă tu un micuț procent.
Per Ticketing profitul e undeva la 2% sau mai mare in funcție de cum jonglezi și in funcție de cum negociezi. Poți vinde "brut" sau poți negocia. In general se negociază și e o munca Meh, nu ușoară.

In online trebuie sa vinzi musai. Dacă ai implementat GDS (indiferent pe codul cui) cineva te pote faulta ușor.
Atenție, astea se platesc Per căutări!
Asta înseamnă ca dacă tu ai 1000 de căutări și 0 rezervări ești in minus.

Faza drăguța având propriul IATA este cashul la final de an in funcție de performanța. Pentru ca din Ticketing nu câștigi mare lucru. Dacă lucrezi pe codul altcuiva, acesta va revine acelei agenții și nu prea poți avea pretenții la el.


Asigurarea nu ii nici ușor de luat și nici ieftină.

Sa știi ca domeniul e mișto, dar epuizant și destul de riscant.

Edited by Lex404, 06 April 2017 - 12:11.


#17
_Nobody_

_Nobody_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 14.06.2008
Salut,

Am si eu cateva intrebari legate de infiintarea unei agentii de turism.

Momentan lucrez in IT, dar as vrea sa mai organizez excursii / teambuilding-uri in weekend cu un anumit tip de persoane.
Excursiile pot fi la munte / cabana, prin Romania sau in strainatate (Europa, Asia, etc). Deci asta ar insemna ca o sa rezerv eu biletele de avion / cazare / transport cu autocarul / colaborare cu ghizi si agentii din alte tari.

Nu am facultate in turism, nici vreun curs de ghid / manager in turism.

M-ar ajuta foarte mult sa stiu raspunsul la urmatoarele intrebari:
1. Trebuie sa imi fac o agentie / tur operator pt a face asta?
2. Ce coduri CAEN am nevoie?
3. Care este diferenta intre 799 "Alte servicii de rezervare şi asistenţă turistică" si 791 "Activităţi ale agenţiilor turistice şi a tur-operatorilor" ?
4. Ce trebuie sa fac pentru a rezerva biletele de avion la un anumit pret si sa le platesc dupa ce primesc banii de la clienti?
5. Ce cursuri trebuie sa urmez? Ghid local / national / montan / manager in turism ?
6. Am vazut ca pentru a obtine certificarea de ghid national si manager in turism, ar trebui sa am experienta de lucru de minim 6 luni . Lucru imposibil de realizat pentru mine tinand cont ca am deja un job la care nu o sa renunt, iar activitatea de ghid o sa fie doar un hobby. Exista vreo posibilitate sa "obtin" aceasta experienta si altfel? Posted Image Posted Image
7. Unde recomandati sa fac aceste cursuri pentru obtinerea certificarilor necesare?

Multumesc!

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
1. La e tine e complicat si putin probabil. Touroperator nu ai voie sa fii sub nicio forma in conditiile actuale. Agentie detailista nu cred ca te avantajeaza, inseamna sa vinzi pachetele altor touroperatori (deci, asta e rankingul. Touroperator are voie sa organizeze, detailista doar vinde ce organizeaza altii)
4. Iar, e complicat. Se negociaza direct cu liniile aeriene pe pachete de vanzare. Daca le vinzi, bine. Daca nu, esti in paguba... le-ai platit deja per semestru. Citeste un post de-al meu in topicul asta, putin mai sus.
5. Mai multe. Nu poti fi si agent touroperator, si manager, si administrator, si asistent si ghid turistic in locatiile pentru care organizezi.
6. Nu poti fura experienta. Si nu numai tu, dar oricare alt agent inregistrat trebuie sa aiba experienta.


Sincer, eu zic ca o sa-ti treaca. Costurile investitiei sunt foarte mari, ai nevoie de licente, piata e supra aglomerata, din vanzarea biletelor de avion nu faci profit.
Ca sa faci profit trebuie sa faci fix ce nu poti: sa organizezi. Ai nevoie de contacte, hoteluri, contracte negociate la sange altfel... nu iese.


Ah, mai mult de atat, trebuie sa stii sa lucrezi in Amadeus/ Galileo/ Sabre. Si nu e click click, e linie de cod specifica (deh, sisteme de pe vremea lu pascal chioru)

Edited by Lex404, 11 January 2018 - 07:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate