Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Jurnal casa P+M 140-180m ieftina si buna

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postben80, on 28 mai 2017 - 07:48, said:

primele schite
Ca forma este foarte asemanator cu ce am eu.
Dar eu am mai facut urmatoarele:
  • balconul l-am facut inchis, ca o camera, si il voi folosi ca spalatorie / uscatorie de haine.
  • la etaj, intre cele 2 dormitoare de 17 mp, am facut un dressing. Dormitoarele le-am redus cam la 12 mp.


#56
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013

View Postbrawnie, on 28 mai 2017 - 09:15, said:

Cu placere ! (pentru planurile in jpeg...stii ca noua - forumistilor- ne plac pozele, nu?)
Unde construiesti pentru ca pe alocuri suntem pe langa normativul de seism...
Construiesc langa Arad.

#57
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013

View Postkolfleading, on 28 mai 2017 - 12:03, said:

Ca forma este foarte asemanator cu ce am eu.
Dar eu am mai facut urmatoarele:
  • balconul l-am facut inchis, ca o camera, si il voi folosi ca spalatorie / uscatorie de haine.
  • la etaj, intre cele 2 dormitoare de 17 mp, am facut un dressing. Dormitoarele le-am redus cam la 12 mp.

M-am inspirat in special de la Dell, dar am studiat si alte proiecte inclusiv al tau. Cu balconul ai dreptate ca e mai buna o spalatorie in el, dar l-am facut ca sa fie mai interesanta fatada si ca suport de flori. Spalatorie/ uscatorie nu simt nevoia de cand cu uscatoarele de rufe etajate pe masina de spalat, care isi gasesc loc intr-un colt din baie. Oricum imi place cum ti-ai construit casa, cum gandesti lucrurile in general, motiv pntru care iti urmaresc topicul. Am vazut ca ti se ridici casa intr-un ritm alert. La mine merg lucrurile mai incet din mai multe motive. In primul rand actele. Cand am deschis topicul atunci am dat actele la topograf pentru planul de situatie. Abia de cateva zile l-am primit. Am sunat proiectantul ca sa il dau sa se miste lucrurile si acesta tocmai acum a plecat in concediu. Nu e problema ca si cu timpul stau prost, asa ca daca reusesc sa fac fundatia anul acesta sunt mutumit.Inca mai calculez daca e rentabi sa o fac eu si sa-mi consum putinul timp liber ramas, sau sa platesc pe cineva sa o faca.

fatada

Attached Files



#58
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
eu nu as lega acel balcon de casa... as face titi pereti ce ar sustine acel balcon, dar nu as iesi cu placa de beton pana afara
si as face acel balcon legand-ul se beton prin niste grinzi de lemn, ancorate in beton

Edited by BodCasa, 28 May 2017 - 19:41.


#59
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Ca tot ziceai, uite cum a iesit la mine. Stiu ca e o pacoste de izolat si nu il folosesti ca terasa la tara dar eu nu am vrut sa renunt si sa fie casa un cub....

Attached Files



#60
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pentru ca vei construi langa Arad unde ag = 0.20g  atunci :

Attached Files



#61
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013

View PostBodCasa, on 28 mai 2017 - 19:40, said:

eu nu as lega acel balcon de casa... as face titi pereti ce ar sustine acel balcon, dar nu as iesi cu placa de beton pana afara
si as face acel balcon legand-ul se beton prin niste grinzi de lemn, ancorate in beton
Ma gandeam sa ies cu placa de la balcon in afara si sa o imbrac complet in polistiren si sus si jos.

View Postbrawnie, on 28 mai 2017 - 21:34, said:

pentru ca vei construi langa Arad unde ag = 0.20g  atunci :
Multumesc... proiectul este trecut doar de arhitect, urmeaza sa-si puna amprenta pe el si inginerul cu rezistenta. Sper sa puna stalpii exact ca si tine.

View Postdell99, on 28 mai 2017 - 19:54, said:

Ca tot ziceai, uite cum a iesit la mine. Stiu ca e o pacoste de izolat si nu il folosesti ca terasa la tara dar eu nu am vrut sa renunt si sa fie casa un cub....
Da Dell.... nici eu nu vreau sa renunt la balcon, chiar daca costa f mult pt ce stie sa faca.

Edited by ben80, 29 May 2017 - 11:47.


#62
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Cei doi stalpi de la scara sunt musai (plus o grinda in capul scarii) ceilalti doi te poti lipsi de ei daca mai micsorezi golul ala pana la max 2,5 mp...eu zic ca se poate..doar nu ai de iesit cu tirul pe terasa, nu? daca s-a dorit ca cele 2 geamuri de 45 cm stanga/dreapta usii (sau or fi tot usi?) sa fie pentru lumina suplimentara atunci se poate lasa un spalet de minim 80 cm si se pun geamurile separat de usa...spui arhitectului treaba asta vezi ce zice...iarasi distanta maxima de 5 metri intre peretii portanti este conform noramitv si nu ai voie sa o incalci :) iar faza cu perete de sus pe care mai reazema (probabil) o lucarna pus pe placa e maxima...nu am pretentia ca arhitectii sa faca rezistenta dar ar trebui sa stie si ei niste notiuni elementare de conformare structurala...altfel lucreaza cam degeaba...vine structuristul si cade planul cerul pe ei...

#63
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013

View Postbrawnie, on 29 mai 2017 - 11:50, said:

Cei doi stalpi de la scara sunt musai (plus o grinda in capul scarii) ceilalti doi te poti lipsi de ei daca mai micsorezi golul ala pana la max 2,5 mp...eu zic ca se poate..doar nu ai de iesit cu tirul pe terasa, nu? daca s-a dorit ca cele 2 geamuri de 45 cm stanga/dreapta usii (sau or fi tot usi?) sa fie pentru lumina suplimentara atunci se poate lasa un spalet de minim 80 cm si se pun geamurile separat de usa...spui arhitectului treaba asta vezi ce zice...iarasi distanta maxima de 5 metri intre peretii portanti este conform noramitv si nu ai voie sa o incalci Posted Image iar faza cu perete de sus pe care mai reazema (probabil) o lucarna pus pe placa e maxima...nu am pretentia ca arhitectii sa faca rezistenta dar ar trebui sa stie si ei niste notiuni elementare de conformare structurala...altfel lucreaza cam degeaba...vine structuristul si cade planul cerul pe ei...
E o usa si doua luminatoare si da mai bine le fac mai mici, decat 2 stalpi, iar la scara vedem ce zice.

Edited by ben80, 29 May 2017 - 13:52.


#64
florinc78

florinc78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2012
Mie mi se pare ca nu exista in proiect spatiu pentru depozitare. Poate acum vorbeste frustrarea mea de om care a trait toata viata la bloc. Centrala termica unde va sta? In bucatarie? Daca o sa vrei sa iei o centrala cu boiler acesta va ocupa loc suplimentar.
Terasa cad ca in spate nu ai prevazuta, presupun ca vrei sa faci o placa de beton direct pe pamant (ca un fel de trotuar mai lat)

#65
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013

View Postflorinc78, on 29 mai 2017 - 14:10, said:

Mie mi se pare ca nu exista in proiect spatiu pentru depozitare. Poate acum vorbeste frustrarea mea de om care a trait toata viata la bloc. Centrala termica unde va sta? In bucatarie? Daca o sa vrei sa iei o centrala cu boiler acesta va ocupa loc suplimentar.
Terasa cad ca in spate nu ai prevazuta, presupun ca vrei sa faci o placa de beton direct pe pamant (ca un fel de trotuar mai lat)
Spatiu de depozitare este orice camera nefolosita, oricum nu depozitez prea multe acasa. Centrala va fi sub scari, terasa va fi in spate din lemn, iar pe pamant o sa torn beton si peste pavaj. In lateral o sa fie si un carport

#66
florinc78

florinc78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2012

View Postben80, on 29 mai 2017 - 16:38, said:

Spatiu de depozitare este orice camera nefolosita, oricum nu depozitez prea multe acasa. Centrala va fi sub scari, terasa va fi in spate din lemn, iar pe pamant o sa torn beton si peste pavaj. In lateral o sa fie si un carport

Daca centrala este sub scari, conform cu normativul are nevoie de spatiu vitrat.

#67
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
vitrat si aerisibil.
adica, daca centrala face pȃrț cu emanari de bioxid de carbon, ii trebuie ferestra de aerisire, ca sa nu imputa camera in mod criminal.
si sa aibe aer de respirat focul cel vesnic din ea.
conform normelor.

Edited by casuta_papusilor, 29 May 2017 - 16:47.


#68
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Centrala se poate monta in bucatarie hol sau camera zi. Nu e voie in camere de dormit, baie sau garaj.

#69
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
bine, monteaz-o acolo.
pe noi nu ne doare nicaieri.
am zis si noi o prostie, nu ne baga in seama. Posted Image

Edited by casuta_papusilor, 29 May 2017 - 16:48.


#70
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
citez.. si sa aibe aer de respirat focul cel vesnic din ea.... este absurd ce zici pentru ca o centrala isi ia aer din exterior....citez...ca sa nu imputa camera in mod criminal... din cati cunosc cu centrale in bucatarie inca nu s-a plans nimeni de miros de gaz. Sunt de acord sa schimb ceva cand e gresit si ma bucur cand mi se deschide ochii, ca sa nu fac o prostie, dar nu cu argumente de acest fel. Uite Brawnie are perfecta dreptate si are argumente si sfaturi bine punctate.

#71
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
atunci dupa toate argumentele tale, de ce nu poate fi pusa in dormitor?
sau in baie?
sau intr-o debara complet inchisa?

iar de imputit aerul ziceam de CO2, nu de gaz scapat de la centrala, ca deja vorbim de altceva atunci.

Edited by casuta_papusilor, 29 May 2017 - 17:15.


#72
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postben80, on 29 mai 2017 - 17:08, said:

citez.. si sa aibe aer de respirat focul cel vesnic din ea.... este absurd ce zici pentru ca o centrala isi ia aer din exterior....citez...ca sa nu imputa camera in mod criminal... din cati cunosc cu centrale in bucatarie inca nu s-a plans nimeni de miros de gaz. Sunt de acord sa schimb ceva cand e gresit si ma bucur cand mi se deschide ochii, ca sa nu fac o prostie, dar nu cu argumente de acest fel. Uite Brawnie are perfecta dreptate si are argumente si sfaturi bine punctate.

Nu s-a plins nimeni pentru ca in cazul in care ai un defect si ai scăpări semnificative de gaz metan după explozie nu mai e nimeni sa se plinga  ca miroase sau nu. Si din economie o sa vezi ca gazul metan (care apropo este inodor) nu mai miroase ca pe vremuri cind pina si comunistii puneau cartușe odorizante ca sa te prinzi cind scapă pe undeva. Căsuța a vrut sa îți zică ideea , adică e bine sa pui centrala intr-un spatiu prevazut cu geam pentru decompresie in caz de explozie si cu posibilități de ventilare. O defecțiune poate face sa apara regimuri de funcționare anormale si emisii de monoxid de carbon. Ok nu face explozie dar te curată rapid. Centralele actuale au tiraj forțat, iau aerul din exterior si ar trebui sa se oprească dacă ventilatorul se strica sau arderea este anormala. Uneori nu se întîmplă asta așa ca orice măsura de precauție este utila. Eu recomand si un detector de CO nu numai cel de CH4 care este obligator prin lege.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate