Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Cum adica nu ai voie sa te plimbi in padure fara autorizatie ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#55
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

 diy2016, on 05 martie 2017 - 11:51, said:

Pe naiba e buna,maine poimaine preiau controlu statului ,am o bomba nucleara si armata cu cea mai smechera tehnica din lume,si iti dau lege ca nu ai voie sa mananci nici sa bei apa ,e buna si legea asta ?
Trebuie sa fim oameni in primu rand ,daca gandim asa nu ajungem nicaieri ,din cauza asta sunt atatea razboaie ...
Bruzlii, tu esti??? Tocmai vrem sa-ti spun ca eu si cu 5 priereni motociclist dorim sa ne plimba cu motocicletele pe la tine prin casa, nu cred ca ai ceva impotriva sa ne ingradesti acesta dorinta!
P.S. Frati mai ai?

#56
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu ce fumezi tu, de scoti scenariile astea SF, dar ar fi bine sa te opresti. Si nu te mai da smardoi, ca nu te crede absolut nimeni.

#57
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

 isisceanoua, on 05 martie 2017 - 12:03, said:

Stati un pic ca eu nu am inteles.Daca opresc langa o margine de padure si vreau sa ma plimb putin sa imi aerisesc mintea si plamanii imi trebuie autorizatie?Si de la cine sa o iau atunci pe loc ca poate timpul meu nu imi permite sa alerg dupa autorizatii de la proprietari?
valabil si pentru tine: daca eu si inca 5 prieteni vrem sa ne aerisim plaminii prin locuinta ta, ai avea ceva contra??

 Ann0nyym0us, on 05 martie 2017 - 13:40, said:

Nu stiu ce fumezi tu, de scoti scenariile astea SF, dar ar fi bine sa te opresti. Si nu te mai da smardoi, ca nu te crede absolut nimeni.
Domniei Mele v-ati adresat asa de bengos?

#58
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 diy2016, on 05 martie 2017 - 13:31, said:

Am uitat sa spun :  Ok curtea ta,casa ta,dar daca maine este un cutremur si nu mai exista apa in tot orasu sau satul unde traiesti tu ,si tu esti singuru care are apa si decizi ca un gram de apa il vinzi pe 1 kg de aur celorlalti ,te mananca aia de viu si pe tine si familia ta oricat de puternic te crezi,intodeauna e unu ca mine care o sa zica stai frate ca nu e asa cum crezi tu ...Fii om mai intai si dupa aia proprietar,si o sa te inteleaga si celalalt ...Ba chiar o sa te ajute.Sper ca intelegi la ce ma refer.Ala care il prinzi la taiat lemne,arunca gunoaie da frate impusca-l in cap n-am nimic impotriva.
atunci solutia e sa omoram brutele. pentru ca ele nu merita sa fie salvate. ele sunt o povara pentru omenire. cheltuim prea mult cu ele. salvam ce se poate salva mai sus de un anumit iq si gata
asa o sa ne permitem sa avem eficienta si sa evoluam catre o civilizatie avansata

#59
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

 vyctoras1985, on 05 martie 2017 - 13:43, said:

atunci solutia e sa omoram brutele. pentru ca ele nu merita sa fie salvate. ele sunt o povara pentru omenire. cheltuim prea mult cu ele. salvam ce se poate salva mai sus de un anumit iq si gata
asa o sa ne permitem sa avem eficienta si sa evoluam catre o civilizatie avansata
Daca noi astea care inca mai credem in oameni am fi fost asa ca ei , erau morti de mult ...cat de greu e sa constuiesti o arma biologica,sau sa pui otrava in rezerva de apa potabila,in mancare...chestii din astea sunt usor de facut ...nu vor sa intelega ca ura duce si la mai multa ura,gandesc ca niste calculatoare .Daca vezi ca ala nu are padure ,ii place sa se plimbe ,ii place natura lasa-l frate in lumea lui ca nu face nici un rau nimanui,cand o sa faca ceva rau atunci acuza-l,dar nu si nu ca e proprietatea mea ,daca imi intra in casa si imi violeaza nevasta...stai linistit ca lu' ala e rusine sa iti ceara si o cana cu apa dapai sa iti mai intre in casa.


Daca vroiau boii sa faca o lege corecta pentru toti faceau ceva de genu:

Conform art.1 aliniat k Cei care vor sa intre si sa campeze o noapte ,doua intr-o padure privata,sau sa treaca pe acolo ,anunta proprietaru ca vor sa fac acest lucru si sunt responsabili si suporta consecintele ....daca arunca gunoaie,fura lemne si alte rautati...

Desigur folosind un limbaj literar...

Da nu sa cerem noi apropbare si rahaturi de genu asta ca nu suntem iobagii lor pe plantatie.

Edited by diy2016, 05 March 2017 - 14:24.


#60
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017

 diy2016, on 05 martie 2017 - 12:09, said:

Daca vreau imi cumpar 10 de hectare de padure si ma plimb pe acolo...
Pai o lege "corecta" ar trebui sa interzica si proprietarilor sa se plimbe prin padure - ca oricum n-au voie nici sa taie.
Prin padure ar trebui sa se plimbe numai hotii de lemne si braconierii, ca astia de cand lumea si pamantul n-au avut nevoie nici de permis si nici de autorizatie!

#61
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

 urtap, on 05 martie 2017 - 14:25, said:

Pai o lege "corecta" ar trebui sa interzica si proprietarilor sa se plimbe prin padure - ca oricum n-au voie nici sa taie.
Prin padure ar trebui sa se plimbe numai hotii de lemne si braconierii, ca astia de cand lumea si pamantul n-au avut nevoie nici de permis si nici de autorizatie!
Explica si mie o chestie ,eu stau la bloc,si de la geam vad o trecere de pietoni ,pe trecerea aia de pietoni au fost accidentati zeci de oameni si vreo cativa morti, de oameni care au permis de conducere si masini...la ce pana mea iau dat permis lu bou ala daca bou e tot bou cu sau fara permis ? Poti sa ai tu permisu,autorizatia si diploma lu Peste,daca esti bou tot bou ramai ,am uitat sa fim oameni asta e marea noastra problema.

#62
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 tytysor, on 05 martie 2017 - 13:42, said:

Domniei Mele v-ati adresat asa de bengos?

Nu, initiatorului.

#63
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

 lik_lights, on 05 martie 2017 - 14:59, said:

Smardoias mic care esti !Care dintre aia esti tu?Pune degetul!
si interlopii si  statu sunt la fel, inclusiv oamenii care ii aproba,nu judec pe nimeni de ce  este cum este ,fiecare are motivele lui ,Poate daca ai fi fost tu mai bun si cand era ala mic ,mucos si fara un colt de paine...Daca i-ai fi dat un colt de paine cand avea nevoie,sau daca il indrumai spre drumu corect in viata sau macar o vorba buna nu cu rautate ,poate ar fi ajuns un domn,sau ar fi avut o viata normala.Da na ,asta e fiecare pentru el si "proprietatea lui privata".

Monstri nu se nasc ,noi ii facem ...uita-te pe strada ,te-ai dus tu sau altcineva la un copil al strazii sa il intrebi cei cu el si de ce face ceea ce face ? Fiecare merge pe drumu lui si il intereseaza doar de problemele lui si  viata lui,chestia asta se cheama egoism , si este mai periculos decat poate iti poti tu imagina. Asa si parintii fac copii ca sa fie ,ca asa vad la ceilalti ...iar sa ii cresti nu inseamna doar sa le dai de mancare,bani si chestii din astea ,da-le iubire in primu rand , fara asta niimic nu e posibil.

#64
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016
Comunismu a fost o idee geniala ,pacat ca a fost inteles gresit si de ala care a avut ideea . Daca nu as fi fost capitalist sau daca nu as fi avut salariu in USD, taceam din gura si imi vedeam de treaba mea , mentalitatea asta sa strangi ,sa ai mai mult decat ceilalti mi-a adus numa necazuri si oameni falsi in viata...am renuntat la tot si acum sunt fericit cu ceea ce am.Care imi sunt prieteni imi sunt ,fiindca acum nu au nici un interes,femeile nu se mai uita la portofel,iar eu dorm doar cu gandu ce mananc maine si unde ma plimb,sau ce lucru nou o sa inventez sau sa descoper.

Edited by diy2016, 05 March 2017 - 16:00.


#65
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Și ce garanții am eu(cel ce reprezint statul-care am făcut legea aia "idioată"),că tu intri în pădure doar pentru o "gură de aer"?
Că nu te apuci să faci ravagii pe acolo?
Că nu dai foc pădurii?
Că nu prinzi un animal care poate are pui,și îl chinuii că ești cool pentru că distracția ta este chinul altora?
Sau ce garanții am eu că nu mă vei da în judecată pe mine(statul) că ai intrat în pădure și te-ai încăierat cu ursu',lupu,și ai ieșit sfâșiat din ghearele lor?
Ce garanții am că nu te apuci să vânezi specii ocrotite de lege?
Că nu te apuci să o defrișezi?
Întrebări oarecum retorice,poate inițiatorul nu face ravagii cu ce nu este strict propietatea lui.
Pădurea este casa animalelor!
Nu toți care intră în pădure o respectă.
Așa că interzicem accesul tuturor,pentru că nu putem ști dinainte ce va face fiecare în pădure.Preventiv!

Apropo,în orașe(cred că în marea majoritate a orașelor din țară) sunt parcuri.

Edited by ASCENDED, 05 March 2017 - 16:02.


#66
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

 ASCENDED, on 05 martie 2017 - 16:02, said:

Și ce garanții am eu(cel ce reprezint statul-care am făcut legea aia "idioată"),că tu intri în pădure doar pentru o "gură de aer"?
Că nu te apuci să faci ravagii pe acolo?
Că nu dai foc pădurii?
Că nu prinzi un animal care poate are pui,și îl chinuii că ești cool pentru că distracția ta este chinul altora?
Sau ce garanții am eu că nu mă vei da în judecată pe mine(statul) că ai intrat în pădure și te-ai încăierat cu ursu',lupu,și ai ieșit sfâșiat din ghearele lor?
Ce garanții am că nu te apuci să vânezi specii ocrotite de lege?
Că nu te apuci să o defrișezi?
Întrebări oarecum retorice,poate inițiatorul nu face ravagii cu ce nu este strict propietatea lui.
Pădurea este casa animalelor!
Nu toți care intră în pădure o respectă.
Așa că interzicem accesul tuturor,pentru că nu putem ști dinainte ce va face fiecare în pădure.Preventiv!

Apropo,în orașe(cred că în marea majoritate a orașelor din țară) sunt parcuri.

Il faci pe ala care intra in padure responsabil si il pui sa plateasca daca greseste cu ceva... Tre sa consideri omu nevinovat si sa cauti dovezi ca a facut un rau ,nu sa-l consideri din start om rau,iti garantez eu ca ala care iti vrea rau il doare fix undeva de ce scrie in lege indiferent de ce lege.

"Apropo,în orașe(cred că în marea majoritate a orașelor din țară) sunt parcuri." -- > Fii sincer ,nu ai momente in viata cand vrei sa fii singur undeva fara sa vezi om in jurul tau ? chestia asta se intampla mai ales la astea care traim in mediu urban.

Daca aveam desert ma duceam in desert ,asta cautam cand ne ducem in natura...

Pădurea este casa animalelor! --> Nu este adevarat este si a ta si a mea si a lor, asa spune nea Darwin :) chiar daca suntem oamenii,bine ca unii sunt calculatoare aia e altceva :)

#67
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Daca padurea e propietate privata, o iei in mana si cauti padure propietate publica.

In America, ai avea alt tratament, cu ceva plumb.

#68
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cum îl faci responsabil?
Și apoi,pe mină mă interesează să nu distrugă,nu să-l pedepsesc dacă am dovezi că am distrus(dacă l-am prins că a distrus).
Mă interesează să împiedic să se întâmple o faptă rea!

#69
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 vyctoras1985, on 05 martie 2017 - 12:56, said:

propun atunci sa impuscam lighioanele. nu noi le-am chemat la noi ci ele vin la noi.
Ca de obicei dovedesti o mare rezistenta in a intelege viata.
Noi suntem parazitii care poluam planeta. Noi meritam pe deplin extinctia, nu animalele al caror HABITAT ESTE PADUREA pe care vreti voi s-o distrugeti cu orice pret.

Initiator, nu ti-as dori, dar m-ar amuza tare sa te intalnesti cu ursul prin padure, sa-ti efectueze niste franjuri pe ici-colo, sa ajungi intr-o rapa fara semnal la telefonul mobil. Dupa care, cand te-or gasi dupa 10 zile aia 100 de oameni mobilizati sa te caute, sa dai declaratii presei ca nu era nicio pancarda care sa te anunte ca nu ai voie prin padure, si ca nu ai stiut ca exista o lege care sa-ti ingradeasca drepturile de cercetator al florei si faunei. Care esti.
Si in legatura cu indignarea ta ca ti-ar limita cineva dreptul de a te plimba oriunde pe planeta asta, te invit maine intre 13 si 14 la mine in curte. Las poarta descuiata, nu mai suna. Pe urma poti sa depui plangere. Dar atentie! Toti trei sacii in care o sa fii sa va puneti de acord cu declaratia.

#70
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

 Kersim, on 05 martie 2017 - 16:32, said:

Daca padurea e propietate privata, o iei in mana si cauti padure propietate publica.

In America, ai avea alt tratament, cu ceva plumb.
Toti vrem sa fim ca americanii , da nimeni nu vrea sa ma fie ca romanii,tii minte cand erai mic si te duceai la tara si vedeai cum oamenii se ajuta intre ei la cules,sau seara ieseau in fata portii la un pahar de vorba ,sau cum isi dau Buna ziua ! chiar daca nu se cunosc ,datinile etc.sau daca ai trait in mediu rural intelegi despre ce vorbesc...acum numai e "cool" sa fii roman ,toti tre sa avem zgarie nori ,toti tre sa ne imbracam de la Zara ,toti iesim la mall,toti mancam cheesburger ...fac ceva pe toalele de la Zara si vagaboatele care iti dau tarcoale ca niste rechini gata sa atace.Asa trebuia facute legile aici dupa spiritul romanesc ...

#71
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

 ASCENDED, on 05 martie 2017 - 16:32, said:

Cum îl faci responsabil?
Și apoi,pe mină mă interesează să nu distrugă,nu să-l pedepsesc dacă am dovezi că am distrus(dacă l-am prins că a distrus).
Mă interesează să împiedic să se întâmple o faptă rea!
Pai si acum il impedici sa iti intre in padure cu tot cu lege ? Legile sunt facute in asa fel incat ala care iubeste natura sa fie impedicat sa vada defrisarile,braconaju care se face ,legi date de infractori pentru infractori.

 claz, on 05 martie 2017 - 16:36, said:

Ca de obicei dovedesti o mare rezistenta in a intelege viata.
Noi suntem parazitii care poluam planeta. Noi meritam pe deplin extinctia, nu animalele al caror HABITAT ESTE PADUREA pe care vreti voi s-o distrugeti cu orice pret.

Initiator, nu ti-as dori, dar m-ar amuza tare sa te intalnesti cu ursul prin padure, sa-ti efectueze niste franjuri pe ici-colo, sa ajungi intr-o rapa fara semnal la telefonul mobil. Dupa care, cand te-or gasi dupa 10 zile aia 100 de oameni mobilizati sa te caute, sa dai declaratii presei ca nu era nicio pancarda care sa te anunte ca nu ai voie prin padure, si ca nu ai stiut ca exista o lege care sa-ti ingradeasca drepturile de cercetator al florei si faunei. Care esti.
Si in legatura cu indignarea ta ca ti-ar limita cineva dreptul de a te plimba oriunde pe planeta asta, te invit maine intre 13 si 14 la mine in curte. Las poarta descuiata, nu mai suna. Pe urma poti sa depui plangere. Dar atentie! Toti trei sacii in care o sa fii sa va puneti de acord cu declaratia.

Ala care intra in padure este responsabil pentru viata lui daca nu este minor.

Pai eu daca as fi om rau cum ma impedici tu pe mine? eu vin cu pistolu mitralie care il cumpar cu tot cu munitie de pe piata neagra ,iar tu cu securea ca nu iti da voie statu sa detii arma daca nu ai permis port arma ,ce faci ? imi zici stai asa sa ma duc pana la politie sa imi iau permis port arma ca sa imi iau si eu arma sa fim egali ...:)

#72
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Incalcit si agramat. Ca si enuntul initial al topicului.
Prezinta-ti ideile ordonat, da dovada ca ne respecti intai prin exprimare.
Incearca se te ridici peste nivelul de smardoias iritat de te-miri-ce, si ai sa intelegi ca legea aia e buna asa cum e.
Serios, incearca sa intelegi ce ti-au spus colegii mai inainte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate