Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum adica nu ai voie sa te plimbi in padure fara autorizatie ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#19
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postdiy2016, on 05 martie 2017 - 12:09, said:

Ok daca tu ai telefon care are semnal in padure ...

Pai daca nenorocitii de operatori nu pun antena in paduri, ca sa nu poti sa iei aprobare.


PS:Glumesc, ca sa nu se imflameze vreunu'.

#20
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Postmihnearau1, on 05 martie 2017 - 12:11, said:

daca e rezervatie naturala sau proprietate privata ingradita, te plimbi pe langa padure

Pai daca e ingradita nu vad ce sa caut acolo.Eu ma refeream la o padure asa in general.

#21
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

View PostPoeOvidiu, on 05 martie 2017 - 12:09, said:

Si daca e interzis sa te plimbi prin padure se poate exploata ilegal ca nu prea ai cum sa ii vezi. Nu iti da nimeni autorizatie sa te plimbi pe unde a dat altul spaga sa poata taia in voie.


Pai vezi adevaratu motiv pentru care sa facut legea... Da uite ca multi nu gandesc asa ...lacomie frate ,astea cred ca o sa ne distruga ca specie.

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Daca mai traiti cu impresia ca planeta pe care v-ati nascut va mai apartine, si puteti sa va bucurati in libertate de frumusetile ei, va inselati. Posted Image Fiecare palma de pamant si de apa din tara asta e inchiriata, arendata, retrocedata, sau e proprietatea cuiva, daca nu a unui privat atunci a statului. In consecinta, cand calci pe ea exista niste reguli de care trebuie sa tii seama. Nasol, dar asta e situatia.

Nici mie de exemplu nu-mi place gandul ca incet-incet fiecare pestera e inchisa si nu mai poti s-o vizitezi de unul singur, de capul tau, in salbaticie, asa cum a lasat-o natura, decat de manuta cu ghidul, si doar pe un culoar amenajat. Chiar nu-mi place, practic dispare 90% din farmec. Sau unele sunt inchise total publicului, cu gratii si lacate, caci nu se pot amenaja.

Dar cand vezi si ce distrugeri se fac si cum nu mai exista nici o pestera intacta in afara de cele inchise, ce poti sa zici? Asa ar reactiona oricine, "no, daca sunteti dobitoci, lasa ca inchidem nene si nu mai intra nimeni de capul lui". Nu?

Probabil ca legea exista si are rolul ei, insa nu cred ca peste tot se aplica, evident ca daca te plimbi civilizat in padure, pe jos, nu cu masina, daca nu te pui la mititei, gratare, sa rasune padurea de manelele tale, nici padurarul nu cred ca zice nimic. Nici ei n-au chef de circ inutil, daca te vad ca esti civilizat.

Edited by Phobos, 05 March 2017 - 12:23.


#23
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postisisceanoua, on 05 martie 2017 - 12:03, said:

Stati un pic ca eu nu am inteles.Daca opresc langa o margine de padure si vreau sa ma plimb putin sa imi aerisesc mintea si plamanii imi trebuie autorizatie?Si de la cine sa o iau atunci pe loc ca poate timpul meu nu imi permite sa alerg dupa autorizatii de la proprietari?

Gândește și din perspectiva proprietarului, ai si tu acolo câteva hectărele, nu ți-ar conveni să intre toți violatorii ce nu-și pot stăpâni vezica, să-ți umezească păduricea.
[ http://www.safetysign.com/images/source/product-grid-images/F7849-no-trespassing.0e5604f912273ef185ac02e47b9a1bbb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.safetysign.com/images/source/product-grid-images/F7849-no-trespassing.0e5604f912273ef185ac02e47b9a1bbb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41S99sOJPeL._SY300_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Da' ma, da', ai descoperit cauza distrugerii speciei umane. Acu', pleci mai departe?

Tie ti-ar conveni sa se plimbe cineva in voie prin curtea ta, sau la tine in casa, fara sa-i dai voie?

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postdiy2016, on 05 martie 2017 - 12:12, said:

Pai vezi adevaratu motiv pentru care sa facut legea... Da uite ca multi nu gandesc asa ...lacomie frate ,astea cred ca o sa ne distruga ca specie.

Salvati padurile... mai multe carti de gramatica vor fi tiparite..

#26
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View PostPhobos, on 05 martie 2017 - 12:14, said:

Daca mai traiti cu impresia ca planeta pe care v-ati nascut va mai apartine, si puteti sa va bucurati in libertate de frumusetile ei, va inselati. Posted Image

Nici mie de exemplu nu-mi place gandul ca incet-incet fiecare pestera e inchisa si nu mai poti s-o vizitezi de unul singur, de capul tau, in salbaticie, asa cum a lasat-o natura, decat de manuta cu ghidul, si doar pe un culoar amenajat. Chiar nu-mi place, practic dispare 90% din farmec.

Dar cand vezi si ce distrugeri se fac si cum nu mai exista nici o pestera intacta in afara de cele inchise, ce poti sa zici?

Probabil ca legea exista si are rolul ei, insa nu cred ca peste tot se aplica, evident ca daca te plimbi civilizat in padure, pe jos, nu cu masina, daca nu te pui la mititei, gratare, sa rasune padurea de manelele tale, nici padurarul nu cred ca zice nimic. Nici ei n-au chef de circ inutil, daca te vad ca esti civilizat.

Singurul vinovat pentru toate e omul si lacomia lui...

#27
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postdiy2016, on 05 martie 2017 - 11:37, said:

Pai sa imi zica unu ca nu am voie sa calc prin padure ca este padurea lui privata sau ca trebuie sa cer autorizatie de la nu stiu ce institutie , il bat de ii sare capacele ,daca mai este si padurar ii iau si arma ...si dupa aia sa se duca la jandarmi sa faca plangere
Numa' vezi sa te antrenezi bine inainte. Nu de alta, dar cei de la padure, cel putin cei pe care-i cunosc eu, sunt adevarate forte ale naturii. E si normal fiindca lucreaza zi lumina cu bustenii si sunt super caliti. Ceva de genul ca indoaie pironul intre degete.
Faza vazuta de mine vara trecuta: ii intrase unuia o craca in piept si aproape ii iesea prin spate. Ala a cerut rachiu si a coborat din munte pe picioare pana la elicopter. Atat. :)

#28
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Postretele, on 05 martie 2017 - 12:15, said:

Gândește și din perspectiva proprietarului, ai si tu acolo câteva hectărele, nu ți-ar conveni să intre toți violatorii ce nu-și pot stăpâni vezica, să-ți umezească păduricea.
[ http://www.safetysign.com/images/source/product-grid-images/F7849-no-trespassing.0e5604f912273ef185ac02e47b9a1bbb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.safetysign.com/images/source/product-grid-images/F7849-no-trespassing.0e5604f912273ef185ac02e47b9a1bbb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41S99sOJPeL._SY300_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fii serios ca ce spui tu acum chiar e o aberatie.Am ajuns o specie tare   urata din multe puncte de vedere.

#29
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostPoeOvidiu, on 05 martie 2017 - 12:09, said:

Si daca e interzis sa te plimbi prin padure se poate exploata ilegal ca nu prea ai cum sa ii vezi. Nu iti da nimeni autorizatie sa te plimbi pe unde a dat altul spaga sa poata taia in voie.

Cand te-ai plimbat ultima oara prin padure?


De fapt o lege de acest tip ii incurca mai mult pe cei cu ganduri necurate.
Dai legea asta la o parte si astia mici o sa mearga sa isi ia lemne.
Oamenii o sa se certe unii cu altii.

Cei mari, o sa isi vada de treaba, in timp ce plebeii o sa fie ocupati sa se certe pe 2 lemne.

#30
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

View PostAnn0nyym0us, on 05 martie 2017 - 12:15, said:

Da' ma, da', ai descoperit cauza distrugerii speciei umane. Acu', pleci mai departe?

Tie ti-ar conveni sa se plimbe cineva in voie prin curtea ta, sau la tine in casa, fara sa-i dai voie?

Pai uite de asta sa inventat termenu de teren intravilan si teren extravilan ,da numai ca se interpreteaza gresit sau in favoarea lu ala care are putere.

#31
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostPoeOvidiu, on 05 martie 2017 - 12:09, said:

Si daca e interzis sa te plimbi prin padure se poate exploata ilegal ca nu prea ai cum sa ii vezi.
Nu iti da nimeni autorizatie sa te plimbi pe unde a dat altul spaga sa poata taia in voie.
Foarte bine punctat...Bravo!Posted Image

#32
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Punctul de vedere al lui diy2016 se poate rezuma asa: degeaba ai libertatea de miscare daca pentru orice miscare ai nevoie de aprobare. Libertatea e o iluzie.

#33
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postomuspan, on 05 martie 2017 - 12:23, said:

Punctul de vedere al lui diy2016 se poate rezuma asa: degeaba ai libertatea de miscare daca pentru orice miscare ai nevoie de aprobare. Libertatea e o iluzie.
Crede-ma ca nu vrei libertate totala pentru toata lumea.


Primul smecher care iti iese in cale, iti pune pielea in bat.

#34
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

View Postdon_dannielo, on 05 martie 2017 - 12:15, said:

Salvati padurile... mai multe carti de gramatica vor fi tiparite..
Ai uitat sa pui diacritice daca tot vrei sa ma corectezi , fii om in primu rand ,ca limba asta pe care o scrii tu s-ar putea sa dispara in cateva secole ,mii de ani ...Tarile si popoarele ,apar si dispar ,nu te mai chinui sa lupti pentru o cauza moarta ca tot tu suferi si suferi degeaba.

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postndor, on 05 martie 2017 - 11:49, said:

Ce sa cauti tu in padure sa deranjezi ursul ?
Daca el ar veni peste tine sa te deranjeze , ti-ar conveni ?

Dar vine.

#36
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

View Postomuspan, on 05 martie 2017 - 12:23, said:

Punctul de vedere al lui diy2016 se poate rezuma asa: degeaba ai libertatea de miscare daca pentru orice miscare ai nevoie de aprobare. Libertatea e o iluzie.
Corect

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate