Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Cum adica nu ai voie sa te plimbi in padure fara autorizatie ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#1
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016
"Conform legii chiar iti trebuie autorizatie pentru a vizita padurea

Ce zice legea:

LEGE nr. 407 din 9 noiembrie 2006 vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic
CAPITOLUL I: Dispoziţii generale
Art. 23
(1)În scopul gestionării durabile a faunei de interes cinegetic, se interzic:
c) tulburarea liniştii faunei de interes cinegetic în perioadele de înmulţire şi de creştere a puilor;
w)deranjarea exemplarelor de faună de interes cinegetic în scopul fotografierii sau filmării, în afara traseelor turistice sau
a căilor de comunicaţie.
Codul Silvic al Romaniei, legea nr. 46/2008
Capitolul VI – Paza si protectia padurilor
Art. 54
(1) Accesul public in padure este permis numai in zone amenajate si pe trasee marcate in acest sens.
CAPITOLUL XII: Accesibilizarea pădurilor
Art. 83
(2)Drumurile forestiere sunt căi de transport tehnologic, de utilitate privată, utilizate pentru: gospodărirea
pădurilor, desfăşurarea activităţilor de vânătoare şi pescuit sportiv, intervenţii în caz de avarii, calamităţi sau
dezastre, fiind închise circulaţiei publice, cu excepţia activităţilor sportive, de recreere şi turism care se pot
practica numai cu acordul proprietarului, iar în cazul pădurilor proprietate publică a statului, cu acordul
administratorului acestora."



Astea sunt nebuni la cap care dau legile astea ? Pai sa imi zica unu ca nu am voie sa calc prin padure ca este padurea lui privata sau ca trebuie sa cer autorizatie de la nu stiu ce institutie , il bat de ii sare capacele ,daca mai este si padurar ii iau si arma ...si dupa aia sa se duca la jandarmi sa faca plangere ... Asta e lege facuta clar sa instige la violenta .

De la chestii din astea incep razboie ca niste boi dau legi imorale cum au facut si cu ordonanta 13,si dupa se intreaba copilu lui de ce l-ai ucis pe tacsu...simplu ca tactu a fost bou si a dat o lege tampina care imi ingradeste mie niste drepturi umane.Si daca nu iti convine iti fac si tie felu cum i l-am facut lu tactu si cel mai puternic controleaza pe cel slab si cu asta basta ,ne bagam ceva in drepturile omului si asta e, daca vor asa.

Daca furai lemne da frate asta e alta treaba ...

Edited by diy2016, 05 March 2017 - 11:39.


#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Foarte buna legea!

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,412
  • Înscris: 15.12.2009

 diy2016, on 05 martie 2017 - 11:37, said:

il bat de ii sare capacele ,daca mai este si padurar ii iau si arma ...si dupa aia sa se duca la jandarmi sa faca plangere ... Asta e lege facuta clar sa instige la violenta .

Si cand te-ai trezit, era dimineata si ai intarziat la scoala. Posted Image

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,350
  • Înscris: 21.04.2005
Mi se pare corect .
Ce sa cauti tu in padure sa deranjezi ursul ?
Daca el ar veni peste tine sa te deranjeze , ti-ar conveni ?

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,989
  • Înscris: 07.11.2006

 diy2016, on 05 martie 2017 - 11:37, said:

Pai sa imi zica unu ca nu am voie sa calc prin padure ca este padurea lui privata sau ca trebuie sa cer autorizatie de la nu stiu ce institutie , il bat de ii sare capacele ,daca mai este si padurar ii iau si arma ...si dupa aia sa se duca la jandarmi sa faca plangere ... Asta e lege facuta clar sa instige la violenta ...

Zise Mister Musculo.
Noroc ca cele spuse de tine nu instiga deloc la violenta.
Mai sunt cativa utilizatori aidoma tie aici pe forum,la fel de "curajosi" si "batosi" cand au doar tastatura in fata.

#6
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

 bietu, on 05 martie 2017 - 11:43, said:

Foarte buna legea!
Pe naiba e buna,maine poimaine preiau controlu statului ,am o bomba nucleara si armata cu cea mai smechera tehnica din lume,si iti dau lege ca nu ai voie sa mananci nici sa bei apa ,e buna si legea asta ?
Trebuie sa fim oameni in primu rand ,daca gandim asa nu ajungem nicaieri ,din cauza asta sunt atatea razboaie ...

#7
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Și duminica se pot lua pastile.

#8
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016

 ndor, on 05 martie 2017 - 11:49, said:

Mi se pare corect .
Ce sa cauti tu in padure sa deranjezi ursul ?
Daca el ar veni peste tine sa te deranjeze , ti-ar conveni ?

Da care e problema ta ca om ca eu ma plimb unde vreau pe planeta asta ? Aici vreau sa ajung ,aici e marea nenorocire ,fiindca toti cred ca daca au propritate privata ,inseamna ca planeta e a lu masa si a lu tacsu si noi restu suntem prostii satului si trebuie sa facem ce zic ei. Dreptu tau de propritate se poate schimba in 2 secunde daca vine unu mai puternic ca tine si iti spune ca nu mai ai  voie sa te plimbi pe acolo.

#9
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006
Este ok zic eu. Cei care iubesc natura si ies in aer liber, circuland prin paduri si munti, deobicei merg pe trasee marcate.

#10
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016
Multi nu gandesc ca oamenii am observat ,gandesc ca un calculator si uite asa se fac si se interpreteaza legile gresit ,daca este logic ceva nu inseamna ca este si corect...Ganditi ca oamenii nu ca niste calculatoare ...

 sebava, on 05 martie 2017 - 11:55, said:

Este ok zic eu. Cei care iubesc natura si ies in aer liber, circuland prin paduri si munti, deobicei merg pe trasee marcate.
Nu e chiar asa ,uite de exemplu mie imi place aventura ,sa explorez locuri noi ,sa studiez specii noi de plante salbatice etc daca tu mergi pe un traseu marcat nu ai cum sa descoperi locuri noi  si lucruri interesante.Ti se ingradeste ...

#11
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Stati un pic ca eu nu am inteles.Daca opresc langa o margine de padure si vreau sa ma plimb putin sa imi aerisesc mintea si plamanii imi trebuie autorizatie?Si de la cine sa o iau atunci pe loc ca poate timpul meu nu imi permite sa alerg dupa autorizatii de la proprietari?

#12
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,621
  • Înscris: 28.11.2001

 diy2016, on 05 martie 2017 - 11:37, said:


Pai sa imi zica unu ca nu am voie sa calc prin padure ca este padurea lui privata sau ca trebuie sa cer autorizatie de la nu stiu ce institutie , il bat de ii sare capacele ,daca mai este si padurar ii iau si arma ...si dupa aia sa se duca la jandarmi sa faca plangere ... Asta e lege facuta clar sa instige la violenta .


Mda. Cu atitudinea asta probabil nu o să mai ieși din pădure. Poate cei din centru își vor aduce aminte de cineva cu semnalmentele tale care și-a cumpărat o eugenie de la boltă dar nici ei nu sunt siguri că e vorba despre tine.

#13
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 diy2016, on 05 martie 2017 - 12:01, said:

Multi nu gandesc ca oamenii am observat ,gandesc ca un calculator si uite asa se fac si se interpreteaza legile gresit ,daca este logic ceva nu inseamna ca este si corect...Ganditi ca oamenii nu ca niste calculatoare ...


Nu e chiar asa ,uite de exemplu mie imi place aventura ,sa explorez locuri noi ,sa studiez specii noi de plante salbatice etc daca tu mergi pe un traseu marcat nu ai cum sa descoperi locuri noi  si lucruri interesante.Ti se ingradeste ...

Dai un telefon, iei aprobarea verbala si eviti sa fii impuscat precum vanatul.

Sau sa fii amendat drept braconier.


Dar asa cand trollezi Duminica, nici chef nu mai ai.

#14
diy2016

diy2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.10.2016
Daca vreau imi cumpar 10 de hectare de padure si ma plimb pe acolo nu asta e problema ,tot ce vreau sa spun este ca suntem prea lacomi,prea idioti si rai si atunci cand gandim niste legi sau cand punem alti idioti sa ne conduca nu gandim ca oamenii,astea se intampla cand te lasi indoctrinat prin scoli care te invata sa fii "om" . Trebuie sa fim mai buni unii cu ceilalti ,pacat.

 Digynykraf, on 05 martie 2017 - 12:07, said:

Dai un telefon, iei aprobarea verbala si eviti sa fii impuscat precum vanatul.

Sau sa fii amendat drept braconier.


Dar asa cand trollezi Duminica, nici chef nu mai ai.

Ok daca tu ai telefon care are semnal in padure ...

Edited by diy2016, 05 March 2017 - 12:09.


#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Si daca e interzis sa te plimbi prin padure se poate exploata ilegal ca nu prea ai cum sa ii vezi. Nu iti da nimeni autorizatie sa te plimbi pe unde a dat altul spaga sa poata taia in voie.

Edited by PoeOvidiu, 05 March 2017 - 12:09.


#16
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 isisceanoua, on 05 martie 2017 - 12:03, said:

Stati un pic ca eu nu am inteles.Daca opresc langa o margine de padure si vreau sa ma plimb putin sa imi aerisesc mintea si plamanii imi trebuie autorizatie?Si de la cine sa o iau atunci pe loc ca poate timpul meu nu imi permite sa alerg dupa autorizatii de la proprietari?
daca e rezervatie naturala sau proprietate privata ingradita, te plimbi pe langa padure

#17
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pai ce sa cauți în pădure sa zicem la Băneasa? Să-i deranjezi pe aia la tăiat de lemne?
Sau pe la Dimieni sau la broaște, ce aia nu sunt oameni, vrei sa fie văzuți de Paste cum intră cu camioanele la ciordit de lemne.

Bineînțeles pădurarul nu-i vede cu tiruri în pădure.

#18
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 diy2016, on 05 martie 2017 - 12:09, said:

Daca vreau imi cumpar 10 de hectare de padure si ma plimb pe acolo nu asta e problema ,tot ce vreau sa spun este ca suntem prea lacomi,prea idioti si rai si atunci cand gandim niste legi sau cand punem alti idioti sa ne conduca nu gandim ca oamenii,astea se intampla cand te lasi indoctrinat prin scoli care te invata sa fii "om" . Trebuie sa fim mai buni unii cu ceilalti ,pacat.




Cred ca legea asta e buna pentru cei care intra in padure cu ganduri necurate si cred ca aceste e si scopul ei.Nu cred ca daca ma plimb putin la o margine de padure ma impusca cineva decat daca nu e normal la cap:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate