Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#2521
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Din ce m-am documentat (recunosc ca pe diagonala), pentru consum uman ar fi indicate 5gr, și pentru obiecte sanitare ar fi indicate 0gr. Cum o fi corect?

#2522
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,369
  • Înscris: 27.10.2005
Potabilitate înseamnă minim 5, da. Fără maxim precizat. Dar mulți la 10 au deja mari probleme cu robinete, dușuri, mașini de spălat ...
Noi nu bem apa tratată. Doar ne spălăm și gătim cu ea.

O altă soluție, dacă apa are doar duritatea mare, restul măsurătorilor fiind brici, este un bypass, să faci amestec.

#2523
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,186
  • Înscris: 28.06.2005
Deturnez puțin discuția către protejarea pomilor contra "rozătoarelor".
Am văzut prin Jumbo niste "preșuri" protectoare. Vezi poze atașate.
Dar cu niste scânduri în care s-au bătut niste cuie boante, se obține același efect. Și după dezvăț, se întorc scândurile  180° și ai niște pavele.

Attached Files



#2524
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Astea sunt anti-sapat. Cred ca imi iau, dar o sa le pun cu cuiele in jos, acoperite cu putin pamant, acolo unde sapa la flori.
Ma gandisem sa pun niste plasa, dar chestia asta e mai buna, ca se prinde in pamant cu ajutorul cuielor.
Sau asta  https://www.fermavan...wxoCyukQAvD_BwE

Edited by cumparator, 17 May 2022 - 07:57.


#2525
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,186
  • Înscris: 28.06.2005
Nu neapărat anstisăpat. Că dacă nu mai poate calca fără să fie incomodat, nu se mai apropie.
Alea de plastic din poze se pot și tăia la nevoie și înfășură în jurul pomilor. Dar mi se pare mai plăcut ochiului cu ele puse pe sol pentru păstrarea distanței.

Cele din Jumbo costă 15 lei/bucată.

Edited by sfantu.dracu, 17 May 2022 - 08:45.


#2526
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 13 mai 2022 - 22:21, said:

Eu am Diamond Elite 25. Asa cum zice Manghels e si la mine. Iau 5 saci de sare odata, ii pun inauntru, se consuma cam in 7 luni.
https://www.watermag...e-diamond/p-309

Perfect! Multumesc, mult!
Posted Image

#2527
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postanothertwo, on 16 mai 2022 - 08:36, said:

Îmi cer scuze ca postez și eu pe jurnalul dvs, dar sper sa nu fie off-topic.

DIY, ati deschis subiectul ‘dedurizator’ la fix! Ca eu am uitat de el între timp, dar urmarindu-va jurnalul, mi-am amintit ca am uitat cate ceva.
In privat, am primit recomandare pentru dedurizator cu valva Clack. Un model ar fi https://www.aquabiz....aq30vt-eco-cv-a
Alt model model găsit de mine este acesta https://www.watermag...-clack-ci/p-363
Cam ce s-ar preta pentru o casa de locuit? La mine in zona, apa are cam 9gr germane.
Alte firme recomandate ar fie Erie și Pentair.

Și dacă îmi este permis, e in regula sa avem apa dedurizata la 0gr pentru consum? Ar trebui mixată la 5gr germane pentru consum?

Da, am deschis subiectul si ma bucur ca discutam, despre asta.
Cu echipamentele, urmeaza sa ma familiarizez  ... un pic mai incolo; dupa 25, fiindca, pana atunci, imi exploseaza capul, de cate am de facut ...
De aceea am cerut informatii, aici; sa am ce studia. Asta inseamna ca, pe moment, nu am cum sa te ajut cu vreo sugestie referitoare la echipament. Oricum, ai vazut ce-au mai folosit si altii; si de ce.

Acum, ca am gasit o "traducere" Posted Image  gradelor germane in ceea ce cunosc eu, pot sa ma lansez.
Sub 5 grade, poate fi afectata instalatia (tevi, garnituri, pompe, etc.). De aceea, dupa cum am citit si mai sus, producatorii de echipamente nu recomanda ca duritatea apei sa scada sub 5. Grame. Germane. Na, ca am mai invatat ceva Posted Image

Pentru consum, ideal este sa fie undeva la 8-8.5. Nu pe motiv ca sunt mai putine saruri, ci pentru gust. Sarurile - spun studiile - nu afecteaza sanatatea. Convingerea, insa, ramane la latitudinea fiecaruia.
Paranteza: In locurile cunoscute, mie, masina de spalat rufe se conecteaza atat la apa rece, cat si la apa calda. Apa rece este numai pentru clatit. Asa ca sunt multe situatii in care dedurizatorul se monteaza numai pe partea de apa calda. Apa rece ramane, deci, ferita de saruri si se poate filtra mecanic. Din pacate, nu este cazul meu, fiindca masina de spalat rufe are numai intrare de apa rece.

Revenind ... Cu cat duritatea creste, peste 8, apa este mai "gustoasa". Ceaiul si cafeaua ar trebui facute la 8.2 Posted Image Mai importante decat gradele acestea, in cazul apei de consum (pentru ceai si cafeeeaaaa), este PH-ul; ideal, undeva in jurul lui 7. Asta-i motivul pentru care unele persoane nu suporta apa, perfecta!, rezultata in urma procesului de osmoza; cu toata remineralizarea, cu tot.
Problema intervine abia cand gradele astea trec de 12. Din acel moment, incepe sa se albeasca ibricul electric Posted Image
La restaurante, spre exemplu, se trateaza apa pana la aprox. 5-6, dar se introduce un by-pass, cu vana de amestec, astfel incat apa dedurizata este amestecata cu cea ne-dedurizata, pentru a-i da un gust mai bun.

Daca as avea apa cu duritatea de 9, as pastra-o, pentru consum, la bucatarie; si as trata restul.
Din pacate, eu nu am acest lux. 17,95 grade, la noi, @ PH de 7.7

Asta e ce stiu eu. O sa arunc o intrebare, pe directia asta, si prietenei care mi-a facut analizele apei. Sa vad ce spune profesionista, in ale caracteristicilor apei, d.p.d.v. al consumatorului casnic.

#2528
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postxml, on 16 mai 2022 - 08:44, said:

Eu am un Kinetico dublu tanc, pur mecanic, face dedurizare când niște discuri (setate in funcție de duritatea apei) ajung, după enshpe rotații, să alinieze niște valve. Dublu tanc fiind, ele se curăță alternativ și ai apă tot timpul. Rășinile mele fac și deferizare / demanganizare, pentru că la noi e nasol. Mai aveam și o lampă UV, dar nu o mai folosesc, nu mai sunt bacterii coliforme de când cu o statie de tratare în sat.

Kinetico. Notat. Multumesc!
Pentru deferizare, etc. ai mai multe module, corect?

View Postcumparator, on 16 mai 2022 - 13:30, said:

Mie mi-a spus omul cu centrala ca trebuie ca apa sa aiba 5-7 grade germane, pentru ca altfel o strica.

Corect!

View Postxml, on 16 mai 2022 - 14:18, said:

Potabilitate înseamnă minim 5, da. Fără maxim precizat. Dar mulți la 10 au deja mari probleme cu robinete, dușuri, mașini de spălat ...
Noi nu bem apa tratată. Doar ne spălăm și gătim cu ea.

O altă soluție, dacă apa are doar duritatea mare, restul măsurătorilor fiind brici, este un bypass, să faci amestec.

Masinile de spalat sunt cele mai protejate. Masina de spalat vase are un compartiment in care se adauga sare, pentru dedurizare. Cea de spaal rufe este protejata prin insusi faptul ca adaugi detergent, de rufe. Acesta scade duritatea apei.

Nu prea am inteles chestia cu by-pass-ul. Daca restul parametrilor sunt brici Posted Image cum si de ce faci bypass-ul? Ce si cum amesteci?

View Postsfantu.dracu, on 16 mai 2022 - 15:35, said:

Deturnez puțin discuția către protejarea pomilor contra "rozătoarelor".
Am văzut prin Jumbo niste "preșuri" protectoare. Vezi poze atașate.
Dar cu niste scânduri în care s-au bătut niste cuie boante, se obține același efect. Și după dezvăț, se întorc scândurile  180° și ai niște pavele.

Este o idee ... cam migaloasa, zau, dar este o idee ...

Dupa cum spuneam, am lasat cainii, liberi,si am inchis plantele. Ca urmare, dumnealui s-a apucat de crosetat altele ... cum ar fi treptele dinspre casa Posted Image Cele din lemn, adica Posted Image Cele carora nu le pusesem coltarele metalice. Vina noastra! Posted Image

Before & After

Attached Files



#2529
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,369
  • Înscris: 27.10.2005
Nu, e o singură rășină care le face pe toate la mine. Dar duritatea la ieșire e aproape zero.

Nu prea se poate, din câte știu, să dedurizezi parțial. Și de-aia unii iau apa dedurizată (dar cu restul parametrilor ok, nu ca la mine, cu mangan 5 x maxim admis) și fac amestec cu apa dură, în anumite proporții, ca sa iasă cum trebuie. O parte 0, una 12, iese 6. 2 cu 3 iese 7.2, etc.

#2530
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postxml, on 18 mai 2022 - 20:58, said:

Nu, e o singură rășină care le face pe toate la mine. Dar duritatea la ieșire e aproape zero.

Nu prea se poate, din câte știu, să dedurizezi parțial. Și de-aia unii iau apa dedurizată (dar cu restul parametrilor ok, nu ca la mine, cu mangan 5 x maxim admis) și fac amestec cu apa dură, în anumite proporții, ca sa iasă cum trebuie. O parte 0, una 12, iese 6. 2 cu 3 iese 7.2, etc.

Am inteles, acum, la ce te referi. Similar cu ce povesteam eu, despre restaurante.

View Postcumparator, on 17 mai 2022 - 07:54, said:

Astea sunt anti-sapat. Cred ca imi iau, dar o sa le pun cu cuiele in jos, acoperite cu putin pamant, acolo unde sapa la flori.
Ma gandisem sa pun niste plasa, dar chestia asta e mai buna, ca se prinde in pamant cu ajutorul cuielor.
Sau asta  https://www.fermavan...wxoCyukQAvD_BwE

Sau pavelele acestea:
https://www.hornbach... din HDPE verde
... pe care eu le-am fixat, suplimentar, cu agrafe metalice, de genul acestora (dar mai ieftine Posted Image):
https://www.hornbach...=ma&url=7262599

View Postsfantu.dracu, on 17 mai 2022 - 08:43, said:

Nu neapărat anstisăpat. Că dacă nu mai poate calca fără să fie incomodat, nu se mai apropie.
Alea de plastic din poze se pot și tăia la nevoie și înfășură în jurul pomilor. Dar mi se pare mai plăcut ochiului cu ele puse pe sol pentru păstrarea distanței.

Cele din Jumbo costă 15 lei/bucată.

Acum am observat ca astea sunt felxibile ... hmmm ... cred ca as putea sa le gasesc vreo utilizare.

Edited by DIY, 19 May 2022 - 03:49.


#2531
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
In rest ...

Pogo a halit o salcie proaspat pusa. Au mai ramas doar patru, in zona cu pricina.
A murit si ultimul mesteacan din seria celor 12 plantati acum doi ani si jumatate Posted Image Saracu' catel nu poate fi blamat, fiindca el n-a papat decat unul.
Un laur a sucombat sub incaltarile celui care a carat fanul; nu l-a observat Posted Image
Nu stiu cand au iesit, la voi, ghioceii. La mine au iesit in ianuarie. Au iesit, in sensul ca Sasha a scos toti bulbii, unul cate unul. Din fericire, pentru mine, vreo zece bulbi de ghiocei s-au dovedi a fi de ... lalele. Aia nu i-au placut (cred) asa ca, de vreo doua zile, au aparut, si la mine, niste lalele.
5 nuci, plantati acum 5 ani au hotarat sa nu creasca. Altul, al saselea, are vreo 2.5 metri. Restul ... este careva interesat de nuci-bonsai? Am.
Artarul Crimson a horatat sa faca frunzute pe ... port-altoi; verzi, adica.

Cum s-au facut 27*C afara, a pocnit sticla usii mobile principale, inspre terasa. La fel ca anul trecut. Acum doi ani, aceeasi poveste cu sticla usii inspre balcon.
Apa din vasul captusit cu ioni de argint  Posted Image s-a inverzit, un pic Posted Image

Anul acesta avem un arici perseverent. A fost, de doua ori, mutat in afara proprietatii si a revenit. Intr-un final, cainii au decis sa-l ignore. Yey!
In rest, gusteri, serpi, soareci de camp (pe cale de disparitie Posted Image) si multi greieri - Sasha nu mai e interesata. De cartite, ne-a scapat Pogo.
Avem doua (!) mierle? Cum sa fac sa le incurajez sa petreaca cat mai mult timp, la noi?

Ah, si mai avem si musafiri Posted Image

Attached Files



#2532
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,369
  • Înscris: 27.10.2005
Am "inepțit" o postare anterioară. Kinetico face backflush atunci când niște valve se deschid, aliniate fiind de discurile cu un raport setat în funcție de duritate. Tratamentul apei se face, evident, tot timpul. Rotitele sunt un debitmetru / contor, practic. Backflush declanșat de consum, independent de moment. Dublu tanc cu flush alternativ fiind, nu te deranjează, pentru că ai apă tratată tot timpul.

Edited by xml, 19 May 2022 - 06:50.


#2533
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postxml, on 19 mai 2022 - 06:49, said:

Am "inepțit" o postare anterioară. Kinetico face backflush atunci când niște valve se deschid, aliniate fiind de discurile cu un raport setat în funcție de duritate. Tratamentul apei se face, evident, tot timpul. Rotitele sunt un debitmetru / contor, practic. Backflush declanșat de consum, independent de moment. Dublu tanc cu flush alternativ fiind, nu te deranjează, pentru că ai apă tratată tot timpul.

Am vazut Posted Image, pe pagina lor.

#2534
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006

View PostDIY, on 19 mai 2022 - 04:47, said:

Avem doua (!) mierle? Cum sa fac sa le incurajez sa petreaca cat mai mult timp, la noi?

La mine sunt multe cotofene. Vin la mancarea cainelui. Mereu raman niste bobite in castron si cotofenele s-au invatat sa vina si sa fure. Cainele le fugareste si tot asa.
Cred ca merita sa incerci sa le pui undeva sus niste graunte.

#2535
BAZBAZ1452

BAZBAZ1452

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.04.2021
Buna ziua , care este rețeta pentru a face niste pereti tari din canepa, cat ciment si banuiesc si nisip?
Betoniera avand 200 de l

Attached Files



#2536
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
@DIY: ai mai studiat 'problema' dedurizatorului? Te-ai hotarat la un model anume? Urmaresc si eu cu interes, caci am tot amanat sa iau, si .. sper sa nu fie tarziu sa montez unul vara asta.

#2537
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 23.02.2007
Ia-ti, luati-va, cu valva Clack si rasina corespunzatoare: calcar sau clacar+fier. Setat pe dedurizare completa. Aaaproape asa iese din munti apa.

#2538
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Din munti nu cred ca iese apa fara calcar.. ca doar trece prin diverse straturi de roca.. unele calcaroase :)
Eu avand apa de la retea, cred ca problema principala e calcarul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate