Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#2485
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postlenny13, on 30 ianuarie 2022 - 14:42, said:

[...]M-a apucat toropeala, imi vine sa imi fac bagajele si sa dau comanda de un ceai....[...]

Perfect! Da comanda, cand ai drum prin zona, caci eu am suficient ceai Posted Image

View Postmircea812, on 29 ianuarie 2022 - 07:10, said:

Imi place masa aia de facuta din lemn!

PS. Daca este lemn Posted Image

Da, este din lemn. Facuta de noi! Posted Image
Am cumparat, de la un vecin, "scandura buna, de brad, uscata vreo sapte, ani, s-o folositi la cofraje" Posted Image Cand am vazut-o, cum arata, oxidata si patata, am repartizat-o catre masa, placarea cate unui perete, in dormitoare, si - ce-a ramas - catre corpul de iluminat din "bucatarie".

View Postcumparator, on 28 ianuarie 2022 - 23:58, said:

Cat de frumos este!

Multumesc, mult!
Si se mai face Posted Image fiindca sunt multe de terminat, aranjat, finisat, decorat. Acum, spre exemplu, ne lipsesc ... aproape toate corpurile de iluminat.

View PostCa Castelul Bran, on 28 ianuarie 2022 - 16:53, said:

Mi se pare mie, sau la terasa cuiele/suruburile de prindere nu sunt puse in line !?!?  Nu ne mai facem bine ��������

Da. asa e. Lucrare facut cu MINE acolo!!! Cand am vazut ... era prea tarziu. Sa scoatem suruburile acelea si sa le mutam o fractiune de mm sau 1 mm mai intr-o parte, cand e vorba despre lucrarea in exterior ... am inchis ochii si am comandat, deja, covoarele de exterior. Problem solved Posted Image

View PostCa Castelul Bran, on 28 ianuarie 2022 - 16:53, said:

Super frumos a iesit totul . Atmosfera din casa pare calda si primitoare.

Multumesc, mult!

View PostCa Castelul Bran, on 28 ianuarie 2022 - 16:53, said:

Dupa linistea ce o afiseaza pisica si cainele, pare un colt de rai..

Daaa .... totala relaxare, aici. Asta-i si motivul pentru care toate lucrarile merg din ce in ce mai greu. Am obosit si atmosfera, oricum!, ne indeamna la leneveala. Peste apa, avem niste vecini care au o casa de vacanta. Se "plang" ca, de fiecare data cand ajung aici, dorm aproape in continuu, primele doua zile.

Edited by DIY, 02 February 2022 - 14:50.


#2486
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostCa Castelul Bran, on 28 ianuarie 2022 - 16:53, said:

[...]Cum merge semineul, are randament, sau mai mult de decor?

Nu stiu ce randament sa dea. Este, pur si simplu, o soba, din fonta. Cand bagam lemne, in ea, se incinge. Tare! Tirajul e bun, cosul de fum este izolat ... da, arderea e foarte buna.
Soba, asta, a fost gandita ca back-up-ul back-up-ului Posted Image doar ca, iarna asta, am folosit-o aproape zilnic. De ce? In prmul rand fiindca nu-l mai pot opri, pe domnul meu, din a sparge lemne si a face focul Posted Image Eu nu ma plang decat atunci cand se face mult prea cald. Cand cateii hiperventileaza si vor afara e semn ca focul trebuia oprit cu vreo ora in urma Posted Image
Da, au incercat, bietii catei, sa se tranteasca pe pardoseala dar ... au dat de IPAT Posted Image

View PostCa Castelul Bran, on 28 ianuarie 2022 - 16:53, said:

[...] Ce ai schimba/modifica la proiect, cu experienta de acuma?

Acoperisul!

Adica as opta pentru aceeasi tabla, gri antracit, cu falt, doar ca nu as mai instala-o pe nenorocirea aia de caroiaj. Cu alte cuvinte, am instalat tabla asa cum spune la carte; la cartea lu' Bilka. Ca sa beneficiem de garantie. BTW, cand a fost, insa, sa fac o plangere ... mi-au raspuns - instant! - ca e din cauza montajului, fiindca n-a fost facut de catre firma autorizata de ei. Asta fara ca, macar!, sa vina la fata locului. M-am pacalit. Asta e.
... aici e locul unei injuraturi Posted Image , pe care forumul nu mi-o permite ...

Caroiajul asta, care vad ca este recomandat si de catre alti producatori de tabla, ma dispera!!! Privelistile de care ne bucuram vin la pretul unor vanturi de te zboara! Asa, cam 2-3 zile pe luna. Mai putin in ultima luna, cu cod de vanturi prin toata tara, cand am avut cam zece zile de distractie Posted Image In fine ... Combinatia dintre tabla, cu foi lungi, de 7.5m fiecare si caroiajul de montaj, duc la formarea unei ... tobe. Rafalele de vant fac tabla sa vibreze iar incinta formata de caroiaj actioneaza ca o cutie de rezonanta. Na!
Consultantul meu acustic a insistat sa montam tabla direct pe astereala; cu folie, desigur. Eu nu, ca vreau garantie! Si uite-asa, n-am nici acoperire de la Bilka, nici liniste in casa ... daca intelegeti ce vreau sa spun Posted Image Posted Image

Cu siguranta mai sunt si altele, mai marunte, pe care le-as schimba dar ... nu-mi vin acum, in minte. Asta cu tabla a fost mai clara.
Bine, sa nu va imaginati ca nu e suportabil, mai ales ca din dormitoare se aude cel mai putin. E doar ideea ca puteam face altfel, mai ales ca am avut si sfatul cel bun, iar eu m-am legat de o alta idee  Posted Image

View Postbobitzaaa, on 28 ianuarie 2022 - 16:29, said:

S-au copt si prunele.

Posted Image Posted Image
Acu, mai serios ... da, s-au copt, in toamna. La altii Posted Image  La altii, in exces, chiar. La noi, nimic. Adica nici n-avea ce sa se coaca fiindca cei doi pruni pe care i-am gasit, aici, s-au uscat acum vreo doi ani si chiar nu mai fac nimic, nimic. Porbabil ca Dumenzeu da, fiecaruia, dupa nevoie. In loc de pruni, mie mi-ar trebui niste pomi de gin Posted Image si inca unii, de apa tonica  Posted Image

View Postxml, on 28 ianuarie 2022 - 14:44, said:

"OMG, it's a Machberk" ��

It's a .... what?!?

View Postanothertwo, on 28 ianuarie 2022 - 13:15, said:

Prima poza zici ca-i făcută doar sa ne ofticați. Toate lucrurile aranjate, zici ca acum vin musafirii in inspecție :-)

Hmmm .... am mai spus-o, in trecut. Un pic de OCD, la casa omului, nu strica. Asta-i scuza mea Posted Image
Din 2011 lucrez, exclusiv, de acasa. Mi-am facut obiceiul ca, in fiecare dimineata, sa trec prin toate camerele, sa le aranjez cat de cat si, abia dupa aceea, sa-mi beau cafeaua si sa incep ziua. Nu ma pot concentra cu vase murdare, in chiuveta, sau dezordine in jur. Probabil ca am creierul slab, asa ca "prinde" imediat dezordinea, din jur, si-o aplica in ceea ce fac, in acel moment.

View Postcristobob, on 28 ianuarie 2022 - 11:48, said:

Wooou, ce faain . La voi e deja verdeata ? Asa mai mare dragul sa "work"-uiesti .

Nooo ... verdeata a venit primavara trecuta Posted Image Speram sa mai vina si in primavara asta Posted Image Pozele sunt din octombrie. Uneori, mai uit la peisajul, gri, din jur, si-mi vine sa pun poze cu un pic de optimism, in ele.

#2487
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 02 februarie 2022 - 15:55, said:

Nu stiu ce randament sa dea. Este, pur si simplu, o soba, din fonta. Cand bagam lemne, in ea, se incinge. Tare! Tirajul e bun, cosul de fum este izolat ... da, arderea e foarte buna.
Soba, asta, a fost gandita ca back-up-ul back-up-ului Posted Image doar ca, iarna asta, am folosit-o aproape zilnic. De ce? In prmul rand fiindca nu-l mai pot opri, pe domnul meu, din a sparge lemne si a face focul Posted Image
Si eu am facut focul destul de des iarna asta..e altceva cand stai in casa si trosnesc lemnele arzand..plus ca-mi aduce aminte caldura asta 'dogoritoare' din fata usii semineului si alimentatul focarului cu lemne..de perioada copilariei cand bagam lemne pe foc in sobe.

View PostDIY, on 02 februarie 2022 - 15:55, said:

Acoperisul!

Privelistile de care ne bucuram vin la pretul unor vanturi de te zboara! Asa, cam 2-3 zile pe luna. Mai putin in ultima luna, cu cod de vanturi prin toata tara, cand am avut cam zece zile de distractie Posted Image
Si pe mine m-a prins 'ne-pregatit' nebunia asta de vant ce-a fost acu ceva vreme..de mi-a zburat tot de prin curte. Unui vecin i-a luat solarul pe sus..A doua zi..tot inspectam tigla ceramica pe casa..sa vad daca nu s-a dus si aia prin vecini. Din cauza asta mi-am facut niste automatizari sa ma anunte goagle cu o zi inanite cand sunt prognoze de vant puternic de peste 35-40 km pe ora..ca sa pot aduna si pune la adapost toate cele de pe langa casa. Mi-a luat tot ce-a prins..scaune..masuta de terara..etc.

#2488
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Da, minunat sa spargi lemme, mai incalzesti un ibric cu vin si scortisoara.....👍

Sincer, si mie mi se parea sistemul asta de prindere, pe sipci....putin fortat, dar nevaxind vreun comentariu, feedback am crezut ca e totusi ok. Astereala scindura linga scindura, e extrem. Cred ca una da, una nu, intercalate poate elimina acel zgomot/flambare (datorita mai multir prindere per ml). Ca o masura de protectie, as folosi foi nu mai lungi de 3 -3.5m, innadite

Tu ai IP AT sau IP EL? Am uitat complet..... stiu ca gindisei o cuva/bazin de acumulate caldura

#2489
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Intreb pentru un prieten :)  De ce nu OSB in loc de scanduri pe astereala?

#2490
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Catelul s-a apucat de gradinarit Posted Image

Am incercat sa pun intrebarea si povestea, de mai jos, la "Jurnalul Gradinii & Amenajari Exterioare". Cineva a hotarat ca topicul trebuie mutat la "Pet World". Acolo mi se dau sfaturi despre cum sa dresez catelul si chestii similare.
Pe mine nu ma intereseaza cum sa-l dresez la ... distanta. Si nici nu pot gandi eforturi, suplimentare, sa-si consume energia, cand are aproape un hectar, de curte, la dispozitie.
Are un obicei prost, pe care, momentan, nu-l pot "lucra". Ma intereseaza sugestii despre cum sa protejez ce am, pe acolo.

Incerc si aici, printre prieteni vechi, sa aflu ce-as putea face in urmatoarea situatie.

Pogo, The destroyer, s-a apucat de gradinarit Posted Image

Cand l-am primit, acum cateva luni, avea in jur de un an. De stiut, nu se stie exact de varsta are, fiindca este un alt caine sarman, adunat de pe strazi, de catre un prieten de-al nostru. Stiam ca a atacat niste pomisori acolo, unde si-a petrecut prima parte a copilariei, inainte sa ajunga la noi. Nu mi-am imaginat, insa, ca este chiar atat de harnic ...

In cateva zile mi-a smuls si rontait zece arbusti plantati, in toamna. Si doi copacei. Ca norocu', in toamna, eu nu eram prea ok, asa ca nu am putut planta mai multi Posted Image Ieri s-a apucat sa curete un visin; de coaja, adica. Nu, pe-asta nu l-a smuls. Doar l-a gustat, pana ce a fost alungat si facut de rusine. Ma rog ... asta, cu rusinea, nu prea merge la el. De unde stiu asta? Simplu. Dupa ce a inteles ca exista un oarece pericol, in zona visinului, si-a mutat eforturile catre niste trandafiri.
Curtea mea arata, acum, ca dupa prapad. Am lasat gropile pe care le-a (re)facut si am ingradit zona, urmand sa comand inlocuitori. Am pus gard de 1m inaltime si arata .... groaznic. Hai sa zic ca e provizoriu. Mai ales ca am comandat trandafiri. Chair daca Pogo si-a exprimat ... simpatia, pentru ei, eu tot sper ca, odata prinsi si oarecum ridicati, vor fi in masura sa-l tina la distanta, cu ghimpii lor.
Din pacate, nu pot ingradi tot. Vinsinii, mestecenii, nucii (?), Liquidambarii, liliacul, hortensiile, iasomiile, afinii, coacazii, magnoliile, forsythia, azaleea, laurii si inca alte cateva bucati raman ... la discretia lui.

Cum as putea sa protejez copaceii si arbustii care mi-au ramas? Varianta in care ingradesc fiecare planta, in parte, cade. E o munca titanica si aspectul lasa de dorit.
Anul trecut, am varuit toti copaceii. Aratau fain. Varul nu a tinut, peste iarna. Oare sa fie suficient sa-i varuiesc? I-as varui mai gros, sa dea de gust, daca este sa-i incerce.
M-am mai gandit sa pun piper, de jur imprejur, sau sa-i stropesc cu "esenta" Posted Image de ardei iute. Oare l-ar impresiona, strategia asta? Pun si o poza cu vinovatul, ca sa vedeti ca nu-i tocmai gingas, de felul lui Posted Image

Alte idei, n-am. Poate aveti voi. Multumesc!

P.S. Pana rezolv, l-am trecut la tarc. Mi se rupa inima, de mila lui. Si de-a Sashei, care a ramas, cu ocazia asta, fara prietenul ei cel mai bun ... Posted Image

Attached Files

  • Attached File  Pogo.png   1.59MB   83 downloads


#2491
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Cred ca toti cu caini avem aceasi problema, sapatul si distrusul gradini. Eu am procedat in felul urmator, fara violenta, dar trebuie rabdare si timp, pentru ca altfel nu functioneaza:
1. trebuie un tarc, am inteles ca este
2. trebuie urmarit, permanent la inceput si neaparat prins asupra faptei
3. cum l-ai prins, pedepsit in tarc si tinut acolo o perioada de timp, cat doresti si consideri (minute/zeci de minute)
4. eliberat si urmarit din nou

In paralel, dresajul de baza trebuie facut si ala, mai ales sa stie ce inseamna comanda NU. Adica, mers cu el in lesa pe langa pomi, pe langa ce il atrage si corectat din lesa (impreuna cu un NU hotarat) cand doreste sa miroasa sau sa atinga plantele.
Daca nu esti hotarata cu el (voce si atitudine), nu va intelege corect.
Chiar daca aduci un dresor, el te invata, dar timpul si urmaritul cainelui in curte tot pe tine cade.
O alternativa este zgarda cu electrosocuri, dar eu m-am ferit de ea; nu pentru ca chinuie cainele, pe trepta cea mai slaba este ca o vibratie usoara, doar atentioneaza, e total nedureroasa, ci pentru ca tot asa trebuie urmarit, acelasi timp pierdut.
Sper sa te ajute aceste pareri.
Spor!

#2492
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Mulumesc, pentru raspuns.
Momentan, insa, caut solutii prin care sa protejez ce am, prin gradina. Dresajul va urma, cand se va putea.

M-am gandit sa incerc - dupa cum spuneam - cu var. Cateva maini de var natural ar trebui sa dea un gust neplacut si o textura enervanta. Zic si eu, desi nu sunt caine Posted Image
O alta metoda pe care-as aplica-o si care, in trecut, a functionat impotriva iepurilor, este sa infasor, tulpinile, cu folie de aluminiu. Ma mai gandesc ...
O idee, care mi-a venit, zilele astea, ar fi sa atasez, de fiecare copacel, la baza, cate o sticla din plastic in care sa pun otet. Stiu ca nu le place mirosul de otet si ma gandesc ca e o metoda simpla si ieftina. Vom vedea, daca merge. Din pacate, noi nu consumam sucuri si alte asemenea asa ca .... sticlele, din plastic, sunt greu de gasit :(
Si, desigur, o sa incerc sa fac si un suc de ardei iuti, sa vedem daca ajuta.

#2493
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001
Nu te supara ca o spun franc: nu ai cum sa rezolvi. Trebuie sa alegi, ori caine ori gradina.

Daca vreo mortis caine, nu ai rasa potrivita.....

#2494
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001
Ti-o spune unul care sta la curte si a avut caine mare (golden retriever). Cainele isi va face nevoile prin gazonul tau misto (am trecut prin asta) si te vei umple de spume, nu vei rezolva nici cu mama dresajului.

Eu am rezolvat la acest mod:

- donat caine mare la rude la tara, o duce super acolo. E probabil singurul caine cu pedigree din tot satul.

- luat caine talie mica (bishon havanez). E singura piticanie care nu miroase, e foarte atasat de familie, foarte cuminte. Iese singur din curte si isi face nevoile in padure. E drept, la mine padurea e peste drum, care drum nu e circulat de mai mult de 5 masini zilnic. E cainele ideal. Din pacate nu prea gasesti canise de havanez prin tara, eu l-am luat pe al meu din Arad, cu 8 ani in urma. la fel, pedigree/cip si tot tacamul.

#2495
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am rezolvat doar cu construirea unui padoc. Acolo stau cele de catzele mare parte din timp..Le mai las libere cateva zile si nopti din cand in cand..insa s-au dezobisnuit sa-mi sape gropi sau sa roada copacii. Acu doar fac plantoane de lungul gardului..si-mi fac carari in gazon pe toata lungimea curtii..deci alti nervi..Dar asta e..nu se poate chiar cu animale de ..bibelou.

#2496
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am infasurat cu plasa de sarma pomii cat au fost cateii mici, am pus pavele din alea de plastic prin zonele de gazon pe unde sapau cat reparam gazonul. Ai mei au ros absolut tot din curte cat au fost pui, de la huse de motocicleta, roti de tomberon, aspersoare, orice era pe afara, pana si plasele de la usi. Acum au deja 5 ani si in afara de a sapa niste gropi vara pe langa gard nu mai strica prea multe, eu obisnuiam sa ii plimb mult pe afara si sa se joace cu alti catei pe camp... Singura chestie care mergea era sa ii mai stropesc cu apa cand ii vedeam ca ii apuca cheful de strica. Mie ideea de a ii alunga sau sa scap de ei nu mi a trecut prin cap, la noi animalele fac parte din familie, de bataie, lant sau alte din astea nici in gluma nu as fi de acord sa zic. Oricum tara asta nu e foarte prietenoasa cu mediul, animalele, de multe ori constat cu tristete ca multora nu le pasa, chiar si aici unii se grabesc sa dea sfaturi sa ii bati, sa ii legi, te ia groaza... Rabdare, sunt sigura ca e o faza prin care trec...

#2497
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Da, da, e doar o faza în care distruge toată munca omului :).
Câinele trebuie dresat, dacă se dorește conviețuirea în pace și prietenie. Fără dresaj, doar cu peticiri și dar cu var, se amână inevitabilul.

#2498
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmanghels, on 02 februarie 2022 - 17:58, said:

Si eu am facut focul destul de des iarna asta..e altceva cand stai in casa si trosnesc lemnele arzand..plus ca-mi aduce aminte caldura asta 'dogoritoare' din fata usii semineului si alimentatul focarului cu lemne..de perioada copilariei cand bagam lemne pe foc in sobe.

My Marlboro man Posted Image (zic asa fiindca s-a ocupat, cu mare placere & entuziasm, si de despicatul lemnelor) ne-a tinut, pe mine si pe catei, intr-o caldura de ne ocupam, cu totii, de lesinatul sincron. E moft sa mai pui si-n foc, cand casa are pierderi de caldura, minime, si aporturi solare Posted Image Nimic, insa, nu se compara cu focul. Mai ales cand ramai, pret de 36 de ore, fara curent electric.


View Postmanghels, on 02 februarie 2022 - 17:58, said:

Si pe mine m-a prins 'ne-pregatit' nebunia asta de vant ce-a fost acu ceva vreme..de mi-a zburat tot de prin curte. Unui vecin i-a luat solarul pe sus..A doua zi..tot inspectam tigla ceramica pe casa..sa vad daca nu s-a dus si aia prin vecini. Din cauza asta mi-am facut niste automatizari sa ma anunte goagle cu o zi inanite cand sunt prognoze de vant puternic de peste 35-40 km pe ora..ca sa pot aduna si pune la adapost toate cele de pe langa casa. Mi-a luat tot ce-a prins..scaune..masuta de terara..etc.

Asta cu google-ul e, cumva, precum alarma masinii. Hotul poate s-o ia, oricum, dar ca, avand alarma, il si vezi cum o face Posted Image

View PostCa Castelul Bran, on 02 februarie 2022 - 23:32, said:

Da, minunat sa spargi lemme, mai incalzesti un ibric cu vin si scortisoara.....👍

... cam asa Posted Image

View PostCa Castelul Bran, on 02 februarie 2022 - 23:32, said:

Sincer, si mie mi se parea sistemul asta de prindere, pe sipci....putin fortat, dar nevaxind vreun comentariu, feedback am crezut ca e totusi ok. Astereala scindura linga scindura, e extrem. Cred ca una da, una nu, intercalate poate elimina acel zgomot/flambare (datorita mai multir prindere per ml). Ca o masura de protectie, as folosi foi nu mai lungi de 3 -3.5m, innadite

Metoda de prindere, cu stinghiile perpendiculare, are rolul ei. Clar. Doar ca nu e compatibila, din punctul meu de vedere, cu vanturile napraznice pe care le avem noi. Cea cu tabla, asezata direct, pe folie, are - si ea - dezavantajele ei.

Ideea cu astereala din scandura, din doi in doi, intercalata ... nu prea ma inspira. Noi, spre exemplu, am preferat astereala din OSB Egger, cu nut si feder, fiindca a contribuit, major si calculat, la rigidizarea structurii acoperisului. Care acoperis, nu are popi, pane si alte asemenea.

Cat despre folosirea unor foi mai scurte ... strica toata estetica acoperisului din tabla faltuita. Tocmai ideea aceasta, de acoperis cat mai simplu, m-a atras. Decat foi cu falt, mai scurte decat latura acoperisului, mai bine tabla care imita tigla.


View PostCa Castelul Bran, on 02 februarie 2022 - 23:32, said:

Tu ai IP AT sau IP EL? Am uitat complet..... stiu ca gindisei o cuva/bazin de acumulate caldura

Amandoua. Cu apa.
Calculele spun ca dureaza vreo trei ani (veri) pana ce se amorseaza cuva de acumulare a caldurii asa ca ... despre asta, discutam mai incolo.

#2499
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmircea812, on 04 februarie 2022 - 07:43, said:

Intreb pentru un prieten Posted Image  De ce nu OSB in loc de scanduri pe astereala?

N-am inteles cui se adreseaza intrebarea, dar uite care este raspunsul meu.

Astereala, din scandura, este mai ieftina decat cea din OSB. Cu toate acestea, sunt cazuri, precum al nostru, in care este mai avantajos sa pui OSB. Am explicat, mai sus, de ce. Desigur, aste presupune ca totul s-a calculat, din start, asa. Ceea ce, la randu-i, inseamna ca parte din consturile suplimentare ale OSB-ului s-au redus prin reducerea costurilor lemnului pentru structura si a manoperei.

Plus ca, daca mai ai si-un strop de OCD ... simti nevoia sa lucrezi cu prefabricate care respecta grosimile din fisa tehnica, unghiurile de 90* si alte asemenea. Reduci, cum s-ar spune Posted Image si costurile medicamentelor.

Cat despre scandura, din doi in doi ducand la reducerea zgomotului ... asta e o alta conversatie; conversatie care nu da castig de cauza, dupa parerea acusticianului meu, variantei acesteia.

View Postdon_King, on 13 aprilie 2022 - 18:43, said:

Nu te supara ca o spun franc: nu ai cum sa rezolvi. Trebuie sa alegi, ori caine ori gradina.

Daca vreo mortis caine, nu ai rasa potrivita.....

Asta stiam. E clar. La fel de clar este si ca, daca am de ales, cateii sunt pe locul unu! In aceste conditii, incerc sa protejez ce am. Asta-i tot.

View Postdon_King, on 14 aprilie 2022 - 11:41, said:

Ti-o spune unul care sta la curte si a avut caine mare (golden retriever). Cainele isi va face nevoile prin gazonul tau misto (am trecut prin asta) si te vei umple de spume, nu vei rezolva nici cu mama dresajului.

Eu am rezolvat la acest mod:

- donat caine mare la rude la tara, o duce super acolo. E probabil singurul caine cu pedigree din tot satul.

- luat caine talie mica (bishon havanez). E singura piticanie care nu miroase, e foarte atasat de familie, foarte cuminte. Iese singur din curte si isi face nevoile in padure. E drept, la mine padurea e peste drum, care drum nu e circulat de mai mult de 5 masini zilnic. E cainele ideal. Din pacate nu prea gasesti canise de havanez prin tara, eu l-am luat pe al meu din Arad, cu 8 ani in urma. la fel, pedigree/cip si tot tacamul.

Hmmm .... In primul rand, nu vreau gazon. Combinatia de iarba (de gazon) cu lucerna, trifoi si buruiana locala, taiata scurt, este cat se poate de ok, pentru mine. In plus, zonele astea de "gazon" sunt putine si restranse. Pana acum, vad ca ambii catei se ocupa de ... ingrasarea fanetei Posted Image

Fetita noastra e aproape cat un Golden Retriever. Baiatu' e, vizibil, mai mare Cu toate acestea, cu ea n-am avut nicio problema; in afara perioadei cand ii cresteau dintisorii si era hotarata sa roada tot, tot, tot. S-a agatat chiar si de senila unui buldo Posted Image E o mare iubitoare de frumos si, cand vrea sa traga un pui de somn, isi propteste boticul, cu grija, intre flori.  Primavara trecuta nu stiam ce-a patit de era gabena, toata, pe fata si pe bot. M-am lamurit. Luase, la mirosit, toate papadiile Posted Image
In plus, fetita nu miroase deloc. Da' deloc! Baiatul insa ... este alta poveste.
Amandoi sunt maidanezi si, deocamdata, asta-i "rasa" care ma intereseaza. Sper ca anul asta sa reusesc sa mai aduc un maidanez, in trupa. O sa caut un maidanez mai in varsta (si-asa, pe astia nu prea-i vrea nimeni Posted Image) pe la vreun adapost.

Tot despre mirosul cainilor ... Mai avem un maidanez, rezident, care refuza sa stea pe proprietate daca nu suntem, noi, acolo. Este cainele care rade, cand ne vede! Daca lipsim mai mult, supravietuieste din te miri ce si mai nimic. Probabil ca mananca si din gunoaie. Cert este ca, atunci cand ne revedem, miroase de nu poti sta, langa el. In maxim doua saptamani, dupa ce-l trecem pe mancare ok, nu mai miroase. O fi si asta, vreo chestie, mai stii? Compatibilitatea cu diverse tipuri de mancare.

View Postmanghels, on 14 aprilie 2022 - 12:40, said:

Eu am rezolvat doar cu construirea unui padoc. Acolo stau cele de catzele mare parte din timp..Le mai las libere cateva zile si nopti din cand in cand..insa s-au dezobisnuit sa-mi sape gropi sau sa roada copacii. Acu doar fac plantoane de lungul gardului..si-mi fac carari in gazon pe toata lungimea curtii..deci alti nervi..Dar asta e..nu se poate chiar cu animale de ..bibelou.

L-am tinut, in padoc, doua zile. Mi s-a rupt sufletul si am renuntat. Padocul il folosim doar cand, spre exemplu, trebuie sa tinem poarta deschisa si nu vrem sa iasa din curte. Si-l mai folosim pentru dresaj, aclimatizare si altele asemenea. Cateloii sunt liberi, pe proprietate. Ca doar tre' sa tina la distanta mistretii, lupii. s.a.m.d

Edited by DIY, 26 April 2022 - 23:36.


#2500
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdell99, on 15 aprilie 2022 - 19:23, said:

Eu am infasurat cu plasa de sarma pomii cat au fost cateii mici, am pus pavele din alea de plastic prin zonele de gazon pe unde sapau cat reparam gazonul. Ai mei au ros absolut tot din curte cat au fost pui, de la huse de motocicleta, roti de tomberon, aspersoare, orice era pe afara, pana si plasele de la usi. Acum au deja 5 ani si in afara de a sapa niste gropi vara pe langa gard nu mai strica prea multe, eu obisnuiam sa ii plimb mult pe afara si sa se joace cu alti catei pe camp... Singura chestie care mergea era sa ii mai stropesc cu apa cand ii vedeam ca ii apuca cheful de strica. Mie ideea de a ii alunga sau sa scap de ei nu mi a trecut prin cap, la noi animalele fac parte din familie, de bataie, lant sau alte din astea nici in gluma nu as fi de acord sa zic. Oricum tara asta nu e foarte prietenoasa cu mediul, animalele, de multe ori constat cu tristete ca multora nu le pasa, chiar si aici unii se grabesc sa dea sfaturi sa ii bati, sa ii legi, te ia groaza... Rabdare, sunt sigura ca e o faza prin care trec...

Posted Image Posted Image  Uitasem de aspersor! Rudy, un canine minunat, pe care l-am pierdut si dupa care mai plang si-acum, aproape trei ani mai tarziu ... Rudy, deci, a furat capul aspersorului. Era atat de fericit si cara capul ala peste tot, incat am facut ceea ce, mie, mi s-a parut normal sa fac. Am cumparat alt cap de aspersor si i-am lasat, lui, jucaria preferata.

Intre timp, am facut cotete Posted Image  pentru pomisorii proaspat plantati, am incercuit zona trandafirilor cu un gard, din plasa (arata groaznic!), si am infasurat spirale, din plastic, pe copaceii plantati in anii trecuti. Restul urmeaza sa fie varuiti. Oricum, intre timp, mi-a mai murit un mesteacan (dupa vreo trei ani, de cand l-am plantat, Posted Image). A murit, pur si simplu. Pe altul mi l-a smuls o prietena, care l-a confundat cu o salcie-pacoste care creste unde vrei si unde nu vrei. Asa ca ... pe langa catei, sunt si alte metode de-a scapa de ce-ai muncit sa plantezi. Un lilac mi-a fost luat cu buldo-ul (ca doar nu era sa se incurce de-o buruiana), alt mesteacan a fost rapus de un camion cu pietris si alte asemenea. Cateii nu fac altceva decat sa participe la un efort, colectiv Posted Image

Multumesc!

View Postcosmosin, on 15 aprilie 2022 - 20:58, said:

Da, da, e doar o faza în care distruge toată munca omului Posted Image.
Câinele trebuie dresat, dacă se dorește conviețuirea în pace și prietenie. Fără dresaj, doar cu peticiri și dar cu var, se amână inevitabilul.

Nu inteleg de ce insisti. Nu am spus ca nu-mi dresez cateii. Am spus, doar, ca nu pot, acum.

Attached Files


Edited by DIY, 27 April 2022 - 00:27.


#2501
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 26 aprilie 2022 - 23:19, said:

Asta cu google-ul e, cumva, precum alarma masinii. Hotul poate s-o ia, oricum, dar ca, avand alarma, il si vezi cum o face Posted Image
Pe mine ma ajuta..ca uneori is asa prins cu munca (pt serviciu) incat nu mai stiu nici o stire din ziua aia..nici macar prognoza vremii pe maine. Asa ca goagle imi zice zilnic 'daca' sunt conditii peste anumite limite de vant. Daca nu..imi zice doar temperatura curenta, minima si maxima de maine, conditiile atmosferice (soare...nori..ploaie..etc)..etc.

#2502
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmanghels, on 27 aprilie 2022 - 08:20, said:

Pe mine ma ajuta..ca uneori is asa prins cu munca (pt serviciu) incat nu mai stiu nici o stire din ziua aia..nici macar prognoza vremii pe maine. Asa ca goagle imi zice zilnic 'daca' sunt conditii peste anumite limite de vant. Daca nu..imi zice doar temperatura curenta, minima si maxima de maine, conditiile atmosferice (soare...nori..ploaie..etc)..etc.

Aha!
Noi facem (aproape) in fiecare zi, o plimbare de approx. 10 km (avem un traseu, preferat, cu ceva variatiuni) asa ca .... mai ales in perioadele de tranzitie, verificam vremea, din pozitia de start :) O facem, asa, the old fashioned way, intrand online :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate