Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#2503
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Azi mi-a ros pitica o bucata din sezlong. Pe asta nu l-a atacat pana acum, nu stiam ca o intereseaza.
La mine chiar merge cu oase crude de vita, din alea mari. Se ocupa cateva zile de unul, nu roade altceva. Am uitat.

#2504
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
La mine nu mai merge cu alea ca doar le pazeste o perioada si apoi le ingroapa unde e locul mai bun.

#2505
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
La inceput le ingropa si a mea. Acum vad ca le lasa prin curte.

#2506
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 05 mai 2022 - 19:49, said:

Azi mi-a ros pitica o bucata din sezlong. Pe asta nu l-a atacat pana acum, nu stiam ca o intereseaza.
La mine chiar merge cu oase crude de vita, din alea mari. Se ocupa cateva zile de unul, nu roade altceva. Am uitat.

Asa e ... Cu timpul, gusturile se mai schimba Posted Image
Am comandat oase de vita. Sa vedem cat ii va pasa, vitelului nostru, de ele. O sa raportez, aici, ce si cum Posted Image

View Postdell99, on 06 mai 2022 - 10:47, said:

La mine nu mai merge cu alea ca doar le pazeste o perioada si apoi le ingroapa unde e locul mai bun.

Hmmm ... s-ar putea ca fetita sa faca exact asa. Ma indoiesc, insa, ca nehalitul va dezvolta asemenea strategii Posted Image

View Postcumparator, on 06 mai 2022 - 11:02, said:

La inceput le ingropa si a mea. Acum vad ca le lasa prin curte.

Ouch! Asta-mi mai lipsea, prin curtea care - recunosc - este, din nou, scapata din mana. Dupa cum spuneam: cateii sunt liberi, pomisorii sunt in custi. Ca idee Posted Image

#2507
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006

View PostDIY, on 06 mai 2022 - 23:48, said:

Ouch! Asta-mi mai lipsea, prin curtea care - recunosc - este, din nou, scapata din mana. Dupa cum spuneam: cateii sunt liberi, pomisorii sunt in custi. Ca idee Posted Image

Stati sa vedeti, ca o sa plantez niste zorele, din alea firave. M-am gandit sa fac ceva finut, elegant, adica sa le infasor in plasa.

#2508
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostDIY, on 06 mai 2022 - 23:48, said:

prin curtea ((((((care - recunosc - este, din nou,)))))))) scapata din mana.
Let it be, oh, let it be.... and enjoy.
Nature at work.

#2509
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 07 mai 2022 - 07:51, said:


Stati sa vedeti, ca o sa plantez niste zorele, din alea firave. M-am gandit sa fac ceva finut, elegant, adica sa le infasor in plasa.

Posted Image Posted Image

#2510
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
... offf ...

Attached Files



#2511
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Cum arata... Aveti si un norisor al vostru personal, acolo.Posted Image

#2512
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Ce faci, intr-o zi de vineri, cand lenevesti, ca de inceput de week-end?
Faci liste cu lucrarile anului 2022. Si constati ca unele iti sunt familiare, fiindca le cari, de pe o lista, pe alta, de ceva timp Posted Image

Pentru lucrarile, de interior, mentionezi numai zonele si gata: camera de zi  / sufragerie / bucatarie, debara, vestibul, camera tehnica / spalatorie, sub scari, balustrade, baia matrimoniala, dormitorul matrimonial. Asta, la capitolul lucrari. Altminteri, toata casa trebuie luata, la mana; finisaje, inlocuit cate-o priza (am ajuns sa avem mai multi pereti gri, antracit, decat am prevazut initial Posted Image), vopsit pe ici si pe colo, smirgheluit una-alta, alte amanunte si, desigur, partea de design interior Posted Image
Lista simplificata, ca nu cumva sa ma copleseasca.
Cu alte cuvinte, in afara baii matrimoniale (in care avem numai pardoseala), cam toate sunt gata si ... nu prea. Cam ca-n poza, de mai jos.

La exterior ... durere de cap: fusta casei, suportul pentru lemne de foc, finisat trepte & acces (aici intra si inlocuirea unei trepte, din lemn, pe care mi-a aranjat-o Pogo Posted Image), deck-ul de sub tei, poarta auto, poarta pietonala, poarta secundara 2, completat gard, ceva trasee pentru drenaj, si - desigur! - gradina, gradina, gradina.

De garaj, nu mai pomenesc fiindca, oricum, nu cred sa-i vina randul Posted Image  Poate doar, din disperare, sa ne apucam de tratarea apei; care este ingrozitoare si distruge tot Posted Image

Chiar asa: cei care aveti statie de dedurizare ... imi puteti recomanda, ceva?
Multumesc.

Si mai am, in cap, o groaza de repere pentru ... 2023 Posted Image

Attached Files



#2513
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am de la astia un EWS 25. In funcție de debitul scontat, rezervorul pt sare, îl alegi pe cel potrivit. Eu is multumit de el. Bag 2 saci de sare și ma tine vreo 2-3 luni cred. Parca per ciclu de spălare consuma 3-4 kg de sare..si la mine o face cel puțin o data pe săptămână, cam la 3-4 mc de apa consumata. Mi-au făcut si o "revizie" dupa primul an, adică au desfăcut dedurizatorul, pompa, conexiuni, le-au curatat..verificat inca o data duritatea apei si setările,  150 ron si la revedere.

https://www.imaconce...izare/#cabinete

Edited by manghels, 13 May 2022 - 20:35.


#2514
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Multumesc, mult!!!

#2515
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
PS: atunci a costat 2.500 Ron.. montajul si setările le-am facut eu..dar montajul cu omul lor local era 350 ron parca. Trebuie conectat la canalizare..pt ca apa de la spălare/regenerare rasina trebuie s-o arunce undeva. Unii zic ca nu-i prea ok s-o dau in fosa dar vad ca nu-i nici o probl dupa vreo 2 ani juma de funcționare..in sensul ca nu-mi omoara biosistemul.

Sper sa nu ma înșel dar parca consuma vreo 200l apa la regenerarea rasinii.tot procesul durează vreo ora...când face spălare in ambele sensuri..adică, daca mai retin bine,  baga saramura si prin partea de sus a rezervorului de rasina..si apoi prin partea de jos, evitand astfel depunerile de calcar pe acolo si compromiterea rasinii.

Dacă o fi doar marketing sau nu..om vedea in ani de zile. Pt mine a contat ca au servisare local..si zic ei..ca se gasesc usor piese la nevoie.

Edited by manghels, 13 May 2022 - 20:56.


#2516
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Stiam de chestia cu canalizarea. Nu stiam ca pot sa nu omoare bacteriile, ceea ce e veste foarte buna.
Chiar daca m-am lovit de niste instalatii, dintr-astea, la viata mea, erau dintr-alea mari, de CET (ca sa zic asa ... ), deci imi trebuiau exact amanuntele pe care mi le-ai dat, cu recomandarea unei firme, unui produs. Cu astea, rezidentiale, nu sunt nicicum familiarizata. Multumesc, mult! Din nou!

#2517
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am Diamond Elite 25. Asa cum zice Manghels e si la mine. Iau 5 saci de sare odata, ii pun inauntru, se consuma cam in 7 luni.
https://www.watermag...e-diamond/p-309

Edited by cumparator, 13 May 2022 - 22:23.


#2518
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Îmi cer scuze ca postez și eu pe jurnalul dvs, dar sper sa nu fie off-topic.

DIY, ati deschis subiectul ‘dedurizator’ la fix! Ca eu am uitat de el între timp, dar urmarindu-va jurnalul, mi-am amintit ca am uitat cate ceva.
In privat, am primit recomandare pentru dedurizator cu valva Clack. Un model ar fi https://www.aquabiz....aq30vt-eco-cv-a
Alt model model găsit de mine este acesta https://www.watermag...-clack-ci/p-363
Cam ce s-ar preta pentru o casa de locuit? La mine in zona, apa are cam 9gr germane.
Alte firme recomandate ar fie Erie și Pentair.

Și dacă îmi este permis, e in regula sa avem apa dedurizata la 0gr pentru consum? Ar trebui mixată la 5gr germane pentru consum?

#2519
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Eu am un Kinetico dublu tanc, pur mecanic, face dedurizare când niște discuri (setate in funcție de duritatea apei) ajung, după enshpe rotații, să alinieze niște valve. Dublu tanc fiind, ele se curăță alternativ și ai apă tot timpul. Rășinile mele fac și deferizare / demanganizare, pentru că la noi e nasol. Mai aveam și o lampă UV, dar nu o mai folosesc, nu mai sunt bacterii coliforme de când cu o statie de tratare în sat.

#2520
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Mie mi-a spus omul cu centrala ca trebuie ca apa sa aiba 5-7 grade germane, pentru ca altfel o strica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate