Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 Recomandare tableta

Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...
 

Xiaomi Redmi 4X

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2765 replies to this topic

#2701
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Pai aplicatia aia nu te notifica doar pentru sms blocate(nu este proiectata doar pentru blocare sms nedorite ) ? Ce notificari mai are si care iti sunt folositoare?

Edited by danb1961, 16 October 2020 - 12:13.


#2702
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Eu blochez sms-uri Vodafone cu Miui/Contacts.

#2703
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,446
  • Înscris: 05.02.2009
Am folosit eu o apk, dar ... nu aveam sunet ptr sms și nu vedeam textul pe ecran dar ...
1 - Telefonul vibra (deci am o notificare nouă)
2 - Apărea un mesaj în bară cu textul (sau ceva similar), aveți un mesaj blocat (sau necitit).
Deci ... ???
Nu mi-a convenit. :(
Dar ... nu am folosit niciodată, ptr că nu am avut nevoie ...
M-am uitat prin setările apk folosite de mine, (Chomp SMS)și am descoperit că am posibilitatea să ignor mesajele primite de la anumite persoane !
Măi și chiar funcționează !!! :)
Pur și simplu, persoana nu mai apare în lista de mesaje ! :)
Și implicit, nici mesajele de la persoana blocată nu sînt afișate !
Attached File  Screenshot_chomp_SMS_20201017--picsay.png   130.32K   23 downloadsAttached File  Screenshot_chomp_SMS_20201016--picsay.png   46.35K   21 downloadsAttached File  Screenshot_chomp_SMS_20201016--picsay1.png   51.49K   27 downloadsAttached File  Screenshot_WhatsApp_20201016--picsay.png   313.96K   30 downloads

#2704
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Fa-mi mie lipeala cu respectiva, o bag eu in pat in locul tau, nu e buba. Te asigur ca scapi de ea.
Pfff, e o baba. Multumesc, nu 🤣🤣🤣

Edited by m3rishor, 18 October 2020 - 10:56.


#2705
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Poate va interesează un detaliu despre tastele de volum din Miui, azi am descoperit întâmplător și cu surprindere o rezolvare la o problemuță mai veche de-a mea.

Menționez că am Miui 11.

Așa. Despre ce e vorba?
La apasarea butoanelor de volum în modul liber (adică fără redare media) se modifică implicit volumul căii "media", corect? Corect.
Ei bine, treaba asta mie nu mi se pare prea intuitiva și doream ca la apăsarea acestor butoane să accesez în mod implicit calea volumului tonului de apel, nu media.

Dar s-a "auto-rezolvat". Cum?
Developer Options/Miui Optimization: Off

Acum, atâta timp cat nu există redare media, dacă apas pe unul dintre butoanele de volum, se modifică "by default" intensitatea tonului de apel, așa cum mi se pare normal și asa cum am avut și la alte telefoane. Evident, inclusiv în modul lockscreen, exact ce mă interesa pe mine în mod special, să pot modifica rapid și din mers, fără să mai ating ecranul sau fără alte aplicații suplimentare care să îmi încarce aiurea telefonul.

Acum poate o să ziceți ca fără acea optimizare telefonul e mai nu știu cum. Mie mi se pare la fel.

#2706
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,446
  • Înscris: 05.02.2009
Am avut ceva probleme cu apk bancară.
SîmbĂŁtĂŁ, am avut timp și am schimbat iar softul.
Acela îmi făcea probleme.
Pierdea semnalul GPS.
Intram pe youtube, ca fantoma . (Nu-mi apăreau în istoric clipurile văzute.)
Apk bancară nu-mi mergea.
Să văd cum se comportă acesta. Încă nu am plecat de acasă să văd dacă mai pierde semnalul.
Apk bancară, văd că funcționează bine.
Pe youtube, am istoric.
Telefonul nefolosit, bateria se conservă !
E bine, momentan.
Attached File  Screenshot_Libra_Mobile_Banking_20201018-210127.png   89.54K   14 downloadsAttached File  Screenshot_Setri_20201018-040521.png   63.71K   14 downloads

View Postm3rishor, on 18 octombrie 2020 - 10:54, said:

Fa-mi mie lipeala cu respectiva, o bag eu in pat in locul tau, nu e buba. Te asigur ca scapi de ea.
Pfff, e o baba. Multumesc, nu 🤣🤣🤣
Măi, nu e babă !
Nu merge în baston și cu broboadă pe cap.
Dar e pensionară, cei drept.
Dar nici eu nu mai am 15 ani.
La revoluție, trecusem de 20 de ani. Doar ce scăpasem din armată, cu o lună mai înaintea evenimentelor din Timișoara.
Nu te mai arunca așa ... cu capul in față, că ai să te julești într-o zi. :) :(

#2707
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,446
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmilibey, on 05 octombrie 2020 - 09:21, said:

Revin cu screenshots.
Deci ?
Ce se mai aude cu bateria ?
Hai că acum a trecut o săptămână .
Mai pui niște capturi ?

#2708
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013

View Postionutg93, on 19 octombrie 2020 - 02:23, said:


Developer Options/Miui Optimization: Off

Acum, atâta timp cat nu există redare media, dacă apas pe unul dintre butoanele de volum, se modifică "by default" intensitatea tonului de apel, așa cum mi se pare normal și asa cum am avut și la alte telefoane.

M-am întors la "Miui Optimization: On" deoarece am observat că modific mult mai des volumul pentru media comparativ cu cel pentru ton de apel.
E bine ca am această optiune.

Se pare că Xiaomi a luat o decizie bună. Cel puțin pentru mine. 😎

#2709
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Azi i-am făcut o schimbare, pentru voi o fi un fleac, pentru mine-i lucru mare.

SD-ul de 128 e acum interna. Acum are o capacitate interna de aprox 115gb.

Fără root-are, cu cunoștințele mele precare.
M-am inspirat de aici:

https://www.reddit.c...comment/eukriok

De azi am un telefon "nou", dar tot ala e! 😁

Întrebarea mea este, dacă pierd telefonul sau îmi este furat, datele mele de pe SD pot fi accesate (am înțeles ca acum este criptat, dar cat de avansata este 'criptarea' aceasta)?


#2710
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,446
  • Înscris: 05.02.2009

View Postionutg93, on 09 noiembrie 2020 - 01:21, said:


Întrebarea mea este, dacă pierd telefonul sau îmi este furat, datele mele de pe SD pot fi accesate (am înțeles ca acum este criptat, dar cat de avansata este 'criptarea' aceasta)?
Nu este bine că ai trecut cardul ca și memorie internă.
Viteza de procesare a datelor, lasă de dorit. (Este mult mai lentă față de viteza telefonului.
Îți va încetini telefonul.)
Criptarea e ok.
După MIUI 10, deblocarea de către o persoană terță a telefonului, a devenit foarte anevoioasă.
Au mărit gradul de securitate.
Dar ... caută să nu-l pierzi !
E mai sigur așa ! :)

Edited by mcjohn, 09 November 2020 - 20:20.


#2711
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Nu e mai lent, la o singura aplicație am observat întârziere, în rest mi se pare la fel ca înainte.

Cardul e un clasa 10 de la Acer, poate o fi ceva mai deosebit, nu știu.
Sau poate conteaza și faptul ca eu nu am cont pe telefon (aplicatiile google sunt dezactivate), nu am playstore, facebook, whatsapp, instagram etc.

Acum sunt incantat ca am toate datele la un loc si sunt si criptate.

E bun telefonasul asta, ma încântă ca are dimensiuni rezonabile, baterie mare și Miui cu o grămadă de funcții, ceea ce compensează cu bloatware-ul.
Dacă ar fi avut lumini la butoane și spate lucios ar fi fost incredibil de compatibil cu preferințele mele.

#2712
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Se da o situație.

Am o aplicatie (swipe keyboard) sub forma .apk, pe care tocmai ce am descarcat-o de pe apkpure. Bun. Acum, daca tot am descarcat-o, o instalez frumos si din setarile ei descarc mai departe limba romana, fac setarile etc. Mai departe, pentru ca sunt mulțumit de această aplicatie, arhivez apk-ul in folderul meu de aplicatii. Bun, dar cum imi salvez si limba?

Asadar, intrebarea mea este: cum pot face un backup al limbii române a acestei tastaturi (sau oricare alta) în vederea instalării ei in viitor pe un telefon care nu va avea acces la internet?

#2713
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,446
  • Înscris: 05.02.2009
Am primit carcasa.
Este făcută dintr-un plastic puțin puțin mai moale.
Carcasele de CD-uri sînt casante, dacă le îndoi.
E acesta este ceva mai moale, dar nu e moale ca siliconul din care era făcută vechea carcasă.
Acesta acceptă încovoierea.
Acum să vad ....
Ține 1 an, sau se sparge la prima căzătură.
Are și o folie de protecție, care se adaugă pe ecran.
Am mai comandat încă 6 folii transparente. Acelea le stric repede. Nu mă ține o lună, una.
Foliile transparente încă nu au ajuns.
Attached File  20201113_-picsay.jpg   116.01K   9 downloadsAttached File  20201113_122653.jpg   597.47K   10 downloadsAttached File  20201113_122808.jpg   576.98K   11 downloads

#2714
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Sa le folosești cu placere!

Poate pui și doua poze (fata/spate) cu husa/carcasa montata pe telefon.

#2715
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013

View Postionutg93, on 09 noiembrie 2020 - 01:21, said:

SD-ul de 128 e acum interna. Acum are o capacitate interna de aprox 115gb.

I-am descoperit un gândac.

Orice aplicație pe care o instalez acum mi se pune automat pe ultima pagina a  homescreen-ului (în cazul meu, pe pagina a 3-a).

Dacă iau shortcut-ul de acolo și îl pun pe prima pagina, sta acolo pana la următorul restart. Cum ii dau un restart, cum se muta imediat la coada homescreen-ului!

Toate aplicațiile care au fost instalate INAINTE de transformarea SD-ului în memorie interna sunt cuminti și stau acolo unde le pun, dar nu și cele pe care le instalez acum, DUPA ce am făcut aceasta schimbare!

Asta se întâmplă cu launcher-ul predefinit, probabil cu un alt launcher s-ar rezolva gândacul dar eu nu mă forțez sa instalez altul pentru ca aplicatiile mele in uz sunt în quickball, functie excelenta MIUI cu care jonglez rapid dintr-o aplicație în alta și care ma tine departe de tastele capacitive fantomă,  mereu invizibile. Nu știu ce-o fi fost în capul ăstora de la Xiaomi când au avut aroganta sa nu pună leduri la butoanele de navigație ESENTIALE ale unui SMARTPHONE.
Stiu ca pot sa activez vibrația la atingerea lor, dar e agresiva rău și face gălăgie pe timp de noapte.

Cred ca o sa le pun niște picături de plastic lichid cu pistolul de lipit plastic. Asa am făcut la niște căști fără fir, aveau butoane îngropate de dragul design-ului si nu nimeream niciodată butoanele alea cum trebuie. După 3 picaturi de plastic lichid pe fiecare dintre ele ele s-au transformat din dezastru într-un vis al ergonomiei!

Problema este ca telefonul meu e negru, iar plasticul ala e alb și probabil ca s-ar vedea rău. Mai vad.

Edited by ionutg93, 13 November 2020 - 23:29.


#2716
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,446
  • Înscris: 05.02.2009
Pozele cu husa 360˚.
Attached File  20201114_180033.jpg   128.88K   11 downloadsAttached File  20201114_180304.jpg   137.34K   9 downloadsAttached File  20201114_175713.jpg   257.43K   8 downloadsAttached File  20201114_175702.jpg   264.74K   7 downloadsAttached File  20201114_175729.jpg   205.61K   7 downloadsAttached File  20201114_175821.jpg   226.35K   10 downloads
E puțin cam grosuță.
E anevoios cînd apeși tastele volum sau vrei să faci o captură de ecran.
E anevoios cînd vrei să tragi în jos de bara de stare.
E anevoios, cînd scrii și trebuie să folosești caractere din extremitatea ecranului.
Mîine o voi "ajusta". (Bag flexul pe ea.)
Pe telefonul cu ecran negru se vede mai bine.
Pe acela, i-am dezlipit dimineață folia de protecție a ecranului.
Pe celălalt telefon, care are folia lipită, nu seașează corect. Tastele rămîn cumva ascunse.... :(

#2717
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Mersi de review si de foto!

Da-mi voie sa fiu transparent: arata groaznic montata pe telefon! Indiferent de culoare!

Si din cate zici vad ca nu e nici ergonomica. Plusul e probabil faptul ca iti cad bine degetele in cele 3 gauri ale butoanelor capacitive.

Merita un flex! :D

Te-ai gandit si la o husa din aceia de cauciuc, transparenta, tip plic {fata+spate) pe care sa ii aplici o folie pe display ca sa alunece frumos degetul pe ecran? Folii ai, iti mai trebuie husa.

Eu de cate ori am ajustat/modificat huse ori le-am stricat, ori deveneau tăioase/neprietenoase la atingere.

Edited by ionutg93, 14 November 2020 - 21:09.


#2718
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,446
  • Înscris: 05.02.2009

View Postionutg93, on 14 noiembrie 2020 - 21:03, said:


Si din cate zici vad ca nu e nici ergonomica. Plusul e probabil faptul ca iti cad bine degetele in cele 3 gauri ale butoanelor capacitive.

Te-ai gandit si la o husa din aceia de cauciuc, transparenta, tip plic {fata+spate) pe care sa ii aplici o folie pe display ca sa alunece frumos degetul pe ecran? Folii ai, iti mai trebuie husa.
Eu, am pe bicicletă un suport special ptr telefon (nu mai știu dacă am scris pe topicul acesta sau pe celălalt , cu bicicleta.)
Attached File  DSCN1945.JPG   574.98K   9 downloadsAttached File  DSCN1946.JPG   233.56K   9 downloads
Am pus telefonul în locaș/suport, dar am uitat să blochez piulița.
S-a desfăcut suportul, în timpul mersului și a căzut exact în colț, pe față.
În dreptul tastei "Back"
A trebuit să schimb ecranul. :(
Dacă aveam husa aceasta, probabil s-ar fi spart husa,, sau poate nici atît.
Oricum, ecranul acela l-am luat de aici, din țară, cu aproape 100 lei. Și nu m-a ținut nici măcar o săptămână :(
Sincer, aș fi preferat să schimb husa, decît să schimb ecranul.
Din partea mea, luați-vă ce vă convine !
Ce credeți că de potrivește.
Gusturile nu se discută !

Am văzut într-un timp la fica mea, avea două huse de silicon, față-spate.
Telefonul era protejat, dacă îl ținea-i în buzunarul cu cheile, sau banii. Nu se zgîrîia ecranul.
Dar nu știu dacă era protejat în cazul căzăturilor "pe burtă".
Această husă e perfectă.
Azi eu sint mulțumit de ea.
Vă mai povestesc peste 6 luni, cum se comportă.
Dacă incă e Ok , sau am renunțat la ea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate