Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Friteuza - ce sa aleg?, la ce este utila?, cum o folosesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#91
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Cum nu am crapat pana acum de la ulei, poate mai scap cativa ani...

#92
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Vad ca si pe aer e la 160 lei, pe emag.

La asta pe aer se pot face si altele, carne, de exemplu, ca la aia pe ulei?

#93
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca dai un link cred ca va fi mai bine. nu avem de unde sti la ce te uiti tu, raspunsuri obiective nici atat nu putem da.

#94
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postslai, on 27 ianuarie 2018 - 11:54, said:

Vad ca si pe aer e la 160 lei, pe emag.

La asta pe aer se pot face si altele, carne, de exemplu, ca la aia pe ulei?

Ai facut vreodata gratar? Ai pus ulei? Cred ca nu. deci se coace si fara ulei. Sau ai bagat carne la cuptor? Uleiul e o chestie ce transfera caldura ...ca si apa. Ai putea sa fierbi in vin...sau in  ce vrei tu.
Repet, mananc cartofi prajiti facuti la friteuza cu aer iar gustul este aproape identic cu cel al cartofilor de la fastfood (KFC, MC Donals etc). Dar depinde si de cartofi....probabil si de friteuza. Am trei friteuze cu aer, modele diferite, doua Philips si una Lidl, toate fac la fel, nu simt diferente, dar nu spun prin asta ca toate friteuzele fac la fel !

...pe de alta parte, friteuza cu ulei este si foarte periculoasa , in exploatare !

Edited by MembruAnonim, 27 January 2018 - 12:46.


#95
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
eram la lucru si de pe telefon nu am habar sa scot link din aplicatia e-mag.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
vs, pe aer,
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#96
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cea de 2.5l cred ca e de 1kg, cea de 1.5 este de 600g, depinde cat faci odata, daca te multumeste sau nu cantitatea unei transe.

cea pe aer mi se pare o copie ieftina a celei de la philips. cat de buna o fi, nu cunosc. vad ca are maxim 30 de min pregatirea. se poate regla din nou mai mult, nu e problema, ca e mecanic temporizatorul, insa ma gandesc ca in timp e mai putin fiabila.

ca si tehnologie si metoda de gatit, recomand pe aer, ca si practicalitate, ti-o recomand pe cea de 2.5, ca si marca iti recomand tefal. stiu, nu te-am lamurit, dar trebuie sa vezi pt tine ce anume primeaza de fapt, timpul, sanatatea, practicalitatea.

#97
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru Star-Light AFB-2613WH mi se pare o oferta excelenta la 170 RON. Este prima data cand o friteuza cu aer cald la un pret atat de mic.
Nu stiu cat este de buna, marca nu-mi inspira deloc incredere, dar cineva tot lauda o masina de paine Star Light, asa ca s-ar putea sa nu fie proasta. La pretul acesta cred ca merita riscul. In fond, are garantie.24 luni.
Descrierea cam lasa de dorit:
1) "-Rezervor de ulei detasabil antiaderent". Pai modelul este "AFB", deci este realmente "Air Fryer", nu "OFB", adica "Oil Fryer";
2) "Capacitate maxima de ulei" de "2.6 l". Deci este vorba doar de capacitate (nu de ulei), dupa cum rezulta si din codul modelului, acel "26", "13" insemnand 1.3 KW (1300 W).

Am comandat si eu una (+ altceva ca sa depaseasca 200 RON si sa am livrarea gratuita), deoarece in afara de faptul ca este incredibil de ieftina, are capacitate mai mare decat a mea (probabil ca incape un pui de gaina intreg acolo) si permite reglarea temperaturii intre 80°-200° C, ceea ce friteuza mea Tefal Actifry Express pe care am dat 445 RON nu stie (functioneaza la o singura temperatura, de 180°C).

#98
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Asta cu uleiul m-a derutat si pe mine, m-am uitat si la actifry si la alea scrie capacitate ulei!?! Nu stiu principiul de functionare, m-am gandit ca asa or fi facute, pot fi folosite si ca friteuza clasica.
Astept sa ne spui cum e, sa iau si eu. Pentru gama starlight emag alege produse bune, mai putin televizoarele.

#99
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am urmarit ofertele la friteuze in special la Altex si eMag de mai multa vreme. Nu am mai vazut pana acum o oferta de friteuza cu aer cald care sa se apropie macar un pic ca pret de aceasta. Risti sa o ratezi... Toate friteuzele cu aer cald de marci dubioase le-am vazut cu preturi in jur de 300 RON.

Sau daca vrei o friteuza de marca, atunci poti astepta o oferta la Tefal ActiFry care cel mai putin a costat in oferta 365 RON sau Tefal Actifry Express pe care eu am dat 445 RON. Ultimul model functioneaza la 180°C, fata de 175°C cat duce primul model si are un timer care opreste automat friteuza la expirarea timpului presetat. Actifry-ul are si o paleta care amesteca cartofii la o viteza mica in asa fel incat sa se "prajeasca" uniform.
Exista si alte friteuze cu aer cald, de marca, dar nu amesteca singure (ce am vazut eu) si sunt, de regula, cam la fel de scumpe. In schimb, au si ele diverse avantaje si suficiente review-uri ca sa iei o decizie corecta.

Tot in jur de 400 RON mai este friteuza cu aer cald care apare periodic in oferta de la Lidl (marca proprie; de fapt, produsa de un producator consacrat, posibil Philips, dar sub brand propriu, Silvercrest). Aceasta suporta reglarea temperaturii tot intre intre 80°-200° C, ca si friteuza Star-Light AFB-2613WH, iar la 200° C prajeste cartofii mai rapid decat ActiFry Express. Are, de asemenea, un timer care intrerupe automat functionarea. Mai are si un tabel inscriptionat pe capac unde poti vedea (fara sa mai cauti manualul) la ce temperatura si cata vreme sa lasi la pregatit diverse alimente. M-am documentat despre ea, am vazut friteuza in lucru, mi-a placut si urmaream sa o cumpar cand apare intr-o oferta. Dar cand am prins Tefalul intr-o oferta buna am cumparat Tefalul. Paleta pentru amestecare a atarnat puternic in balanta si chiar sunt incantat de rezultate. Totusi capacitatea, chiar si cu paleta scoasa, ramane destul de mica pentru a prepara orice alimente, plus ca, asa cum am spus, functioneaza cu o singura temperatura, asa ca acel Star-Light sper sa o completeze. Insa nu stiu unde ii voi gasi un loc in bucatarie. S-ar putea sa ramana o vreme in cutie...
Se pare ca eMAG are si ceva probleme cu livrarile. La mine in comanda apare ca data estimativa de livrare "2 februarie 2018 - 3 februarie 2018".

Edited by _-_, 28 January 2018 - 10:49.


#100
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Star Light e marca lui EMAG ! Am luat cateva maruntisuri de la ei si sunt foarte bune raport calitate - pret. Ai luat friteuza Star Light ?

Are cineva Tefal 2 in 1 ? Daca pui tava de sus se mai roteste bratul jos ?

#101
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postoverseas, on 05 februarie 2018 - 17:59, said:

Star Light e marca lui EMAG ! Am luat cateva maruntisuri de la ei si sunt foarte bune raport calitate - pret. Ai luat friteuza Star Light ?

Are cineva Tefal 2 in 1 ? Daca pui tava de sus se mai roteste bratul jos ?
Am eu Tefal 2 in 1 si se rotește brațul. Poti face concomitent sus friptura si jos cartofii.

#102
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Legat de Star-Light AFB-2613WH:
Am facut azi prima data cartofi la ea. Am setat timerul la 20 minute si temperatura la 180°C. Mi-am zis sa setez mai putin timp si apoi sa adaug cate 5 minute in functie de cat de putin prajiti sunt cartofii. Ei bine, dupa 20 minute cartofii au iesit un pic arsi. Deci este mult mai rapida aceasta frirteuza decat Tefal Actifry Express.
Deocamdata sunt incantat de ea. Are cuva mai mare (inalta). Permite selectarea temperaturii. Cosul se deblocheaza dintr-un buton si se scoate afara din cuva. Este foarte usor de spalat. Pe durata functionarii, daca scot cuva, prepararea se opreste si continua automat cand reintroduc cuva. Cuva este ca un fel de sertar si se scoate/ reintroduce usor. Din pacate, cand este scoasa cuva nu se opreste timerul, ci doar prepararea.
Selectoarele pentru temperatura si timp sunt mecanice. Cand timerul ajunge la zero, prepararea se opreste automat.
Nu stiu cat de fiabila este si cat de bun este stratul de teflon, dar la 170 RON cat am dat pe ea nu am de ce sa fac nazuri.
Chiar daca dureaza mai mult prepararea, pentru cartofi prefer Tefalul, deoarece ii prajeste uniform datorita paletei care ii intoarce automat. Nu mai este, deci, nevoie sa scot cuva, sa amestec cartofii si sa o introduc la loc. Dar daca ma grabesc, atunci prepararea mai rapida cu 10-15 minute la Star-Light atarna puternic in balanta.

#103
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La a doua utilizare a friteuzei Star-Light am setat timerul la 15 minute pentru o portie de cartofi prajiti si, spre stupoarea mea, cand timerul a ajuns pe la minutul 10 am constatat ca nu mai ticaie. Friteuza functiona in continuare si daca nu imi dadeam seama ar fi functionat la nesfarsit. Dupa ce am asezat degetul pe timer a inceput sa ticaie, dar s-a oprit singur dupa cateva secunde. Am rotit usor de el si de aceasta data a luat-o din loc si nu s-a mai oprit pana la final cand s-a auzit soneria scurta care semnalizeaza incheierea procesului de preparare si opreste friteuza din functiune.

Un timer mecanic de bucatarie, de regula se roteste pana la capat (in sens invers trigonometric) pentru "incarcarea" arcului, dupa care se roteste in sens invers (sensul invers acelor de ceas) pana la timpul pe care doriti sa-l setati. M-am gandit ca si la aceasta friteuza as putea incerca sa procedez la fel, deoarece daca setez timerul (mecanic) la o valoare prea mica nu mai are suficienta "energie" ca sa functioneze pana la capat (ca la un timer mecanic pentru bucatarie). Asa ca, in scop experimental, am rotit de butonul de la timer pana la valoarea maxima (30 minute), apoi am incercat sa rotesc inapoi. Ei bine, din nou, spre stupoarea mea, am constatat ca nu se poate roti invers. Am incercat sa imping de el, sa trag de el etc. Ba chiar m-am uitat si prin manual. Aparent nu exista nicio cale pentru resetarea timerului sau comutarea pe o valoare mai mica. Asa ca nu am avut de ales decat sa scot friteuza din priza si sa astept sa se opreasca singur timerul. Deoarece l-am setat la o valoare mare nu s-a mai oprit pana cand a ajuns la 0 si s-a auzit soneria.

Din cauza timerului de proasta calitate probabil ca voi avea nevoie de un stecher cu buton on/off si de un timer separat pentru aceasta friteuza. Avand in vedere ca este rapida si ca oricum trebuie amestecate preparatele (chiar daca cosul este prevazut cu gauri pe fund si pe laterale pentru recircularea aerului fierbinte de jos in sus) sa zicem ca nu este neaparat un inconvenient... La banii pe care i-am platit nu pot nici sa fac prea multe mofturi.
La fel am patit cu alte doua timere mecanice ieftine. Cel mai prost este unul in forma de ou cumparat de la eMAG care dupa cateva utilizari s-a dovedit a fi inutilizabil. Ca sa nu se opreasca trebuia zdruncinat aproape continuu.

Deci ma gandesc ca este o eroare de proiectare a timerului la aceasta friteuza sau ca este construit din materiale de proasta calitate. Daca mai are altcineva acest model, atunci rog sa confirme aceasta situatie, ca sa nu expediez friteuza degeaba in garantie.

Edited by _-_, 13 February 2018 - 09:14.


#104
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Aveam si eu de gand sa-mi cumpar o friteuza cu aer fierbinte, asa ca citind saptamana trecuta acest topic nu m-am  putut abtine si am comandat sambata un Star-Light AFB-2613WH. Eu de fapt tatonam un Philips, dar la 165 lei am zis ca riscurile sunt suficient de mici in conditiile in care pot returna in 30 zile.
Prima proba: cartofi prajiti, un cartof de cca. 300g taiati subtiri, o lingurita mica de ulei, 180oC, 15 minute, amestecat manual la 10 min,  plus inca 3 minute dupa oprire in aparat.
Erau prajiti bine, gustul intre copt si prajiti. Data viitoare voi incerca preincalzire 1 minut, vreo 600g si semnificativ mai mult ulei sa aduca mai mult a prajit.
Temporizatorul inca rezista :)

#105
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Musai sa scrii impresiile dupa cateva utilizari ca ma intereseaza si pe mine :)

#106
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La a treia utilizare temporizatorul mi s-a oprit de mai multe ori. (Am preparat pulpe de pui.)
Am incercat din nou sa procedez cu el la fel cum se procedeaza cu un timer mecanic obisnuit, adica sa-l incarc ("intorc") si abia dupa aceea sa rotesc inapoi pana la timpul de unde vreau sa contorizeze timpul. Am observat ca daca fortez un pic mai mult se roteste in orice sens. Problema este ca nici asta nu ajuta. Adica nu acumuleaza suficienta energie mecanica pentru a functiona fara oprire (practic nu se incarca in acest mod). Deci temporizatorul se opreste singur inainte de a ajunge la 0 si este necesar sa utilizez un timer separat, apoi sa opresc manual friteuza (sau sa aduc indicatorul timerului pe la 1 minut si sa astept ca sa opreasca automat friteuza).

View PostBaxon, on 14 februarie 2018 - 17:21, said:

Musai sa scrii impresiile dupa cateva utilizari ca ma intereseaza si pe mine Posted Image

La pretul acesta nu ai de ce sa faci mofturi. Isi face treaba bine si are garantie. In cazul meu si daca nu avea deloc timer tot o cumparam.

View Postain, on 14 februarie 2018 - 17:18, said:

Eu de fapt tatonam un Philips, dar la 165 lei am zis ca riscurile sunt suficient de mici in conditiile in care pot returna in 30 zile.

Din cate cunosc nu se pot returna produsele de bucatarie, daca au fost utilizate.

#107
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_-_, on 14 februarie 2018 - 20:07, said:

La pretul acesta nu ai de ce sa faci mofturi. Isi face treaba bine si are garantie. In cazul meu si daca nu avea deloc timer tot o cumparam.


Deci ai dat 170 lei. Eu am fost mai norocos, am gasit la reducere (nevandute) friteuza la Lidl, cu 163 lei parca (160 si ceva, nu mai tn minte bine) , aveam deja doua Philips, ca as fi luat mai multe de la Lidl, ca aveau vreo 12, cand am luat eu. Si e chiar ok. SilverCrest Hot Air Fryer. https://www.lidlcomm...9-99/td-p/31313

Edited by MembruAnonim, 14 February 2018 - 20:15.


#108
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Post_-_, on 14 februarie 2018 - 20:07, said:

Din cate cunosc nu se pot returna produsele de bucatarie, daca au fost utilizate.
Electrocasnicele mici, in cazul in care au fost desigilate si testate de catre client, trebuie aduse curate pentru ca returul sa fie acceptat.

https://www.emag.ro/...-drept-de-retur

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate