Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

Dacia Duster Black Touch 4x2 vs Suzuki Vitara Passion 2WD

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postytsejam, on 19 februarie 2017 - 22:13, said:


Nu stiu daca as renunta la o echipare relativ decenta (AC, Cruise control, senzori parcare,... , etc) in favoarea unui 4x4 chel, de diesel nici poveste in banii astia. Daca eram pentru 4x4 chiar mergeam impacat spre Duster. In cazul meu doar iarna ar fi cu adevarat util ....

Masina actuala o voi folosi sa imi iau un tichet rabla Posted Image. Consumul e intradevar un factor important avand in vedere ca ambele sunt pe benzina... sunteti sigur ca Duster e mai gurmand, e aceiasi cilindree, relativ masele sunt apropiate... de ce sa fie asa diferenta mare?  

Pe forumul Suzuki erau multi care se plangeau de tabla care ar fi moale iar vopseaua proasta. Stiam de Dacia ca are tabla slaba dar parca s-a mai imbunatatit situatia in ultimii ani. Ma insel ? E greu de facut o comparatie la tabla ..

Nu am mentionat la inceput. In comparatie intra Duster vs Vitara benzina cu echiparile mentionate.... preturile sunt 14000 vs 15000 eur
Nu ma refeream neaparat la consum. Dusterul e zgomotos la viteze mai mari, tare instabil in curbe si consuma cam mult la viteze din cauza aerodinamicii proaste, scaune naspa de Logan, etc. Nu stiu Vitara cum e.
La banii astia toate (mai ales SUV) au tabla subtire, vopsea proasta, plastice naspa, antifonare la fel, nici la confort nu stau bine. Sunt cele mai ieftine iar low cost e low cost.
Decat un suv 4x2 mai bine o compacta inaltata. Ti-as fi zis de Sandero Stepway dar din pacate pe benzina vine numai cu mizeria aia de 0.9, pe diesel e prea scump si nu mai merita.
Daca as fi in locul tau as lua ceva sh cu putini km, inca in garantie, 4x4, cu mai multe dotari si mai bine facuta. Poate chiar o compacta cu garda inaltata in genul SX4.

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

View Postchris_t, on 20 februarie 2017 - 00:24, said:

Si TVA-ul il dai tu omului? Sau 19% din 15.000 ti se pare un fleac?
Uite pretul de lista: 16648 € (Preturile contin T.V.A.)
http://www.kia.ro/sh...ri/kia-sportage
Cauti o oferta si te incadrezi in 15 mii.

Edited by Kroghy, 20 February 2017 - 06:17.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cea mai ieftina este 16648 €... Ma indoiesc sa ii negocieze aia 1648...

#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKroghy, on 20 februarie 2017 - 06:14, said:

Uite pretul de lista: 16648 € (Preturile contin T.V.A.)
http://www.kia.ro/sh...ri/kia-sportage
Cauti o oferta si te incadrezi in 15 mii.
Ce dracu' au facut cu consola aia centrala?
Arata ca porcu', si la exterioe arata mai rau ca generatia anterioara.
Parerea mea.

#23
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Toate asiaticele arata groaznic la interior. Dar nici Duster nu e cine stie ce frumusete la interior. Nu poti cere interior riguros, nemtesc la pret de asiatica.
La exterior noul Sportage arata bine.

Edited by Kroghy, 20 February 2017 - 09:26.


#24
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008
Poate nu am fost suficient de sincer :).... eu am ales aceste 2 modele cu intentia clara de a scadea din pretul masinii o prima de casare. Daca ar fi sa visez frumos Kia e peste Suzuki sau Dacia, dar cum si unii ati remarcat pretul tinta e depasit daca as merge spre KIA. Oricum eu apreciez sugestia Kia Sportage deoarece e un dream car evident pentru mine si o sa pastrez sugestia ca un as in maneca daca la momentul achizitiei gasesc un model expus, etc si care sa intre in buget. Dar daca as putea sa obtin o masina cat mai apropiata de ce imi doresc cu bani mai putin as tinde spre asta. Imi pare rau ca nu pot cheltui mai mult... iar ocupantul locului din dreapta face presiuni incredibile si de neinteles pentru o masina ieftina dar noua.


Cineva a sugerat Stepway, as vrea sa stiu ca si comfort la drum lung cum ati cataloga-o fata de Duster/ Vitara ?

Alte MPV? Dupa cum am spus cel mai mult ma intereseaza garda la sol cat mai mare, o pozitie cat mai sus la volan si de asta nu o sa merg pe Dokker sau Lodgy desi sunt modele interesante pentru familie/iesit in natura (a se citi a 2-a varianta)

Deasemenea cine a mai condus ambele modele as vrea sa stiu. Din pacate reprezentanta Suzuki nu am in judet asa ca vreau cat mai multe impresii Duster vs vitara, inclusiv la drum lung.

#25
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Uita-te si la noul SX4. E aproximativ aceeasi masina cu Vitara insa e mai noua si are un design mai frumos.

Edited by Kroghy, 20 February 2017 - 09:29.


#26
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Asta are 22 cm garda la sol ! De restul banilor bagi combustibil vreo 5 ani !

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postfarausername, on 20 februarie 2017 - 09:40, said:

Asta are 22 cm garda la sol ! De restul banilor bagi combustibil vreo 5 ani !
Interesant cum o circulat pejo-ul ala doar 7750 km/an.
Nici fiu-miu nu mai crede in Mos Craciun.

#28
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postytsejam, on 20 februarie 2017 - 09:27, said:

Poate nu am fost suficient de sincer Posted Image.... eu am ales aceste 2 modele cu intentia clara de a scadea din pretul masinii o prima de casare. Daca ar fi sa visez frumos Kia e peste Suzuki sau Dacia, dar cum si unii ati remarcat pretul tinta e depasit daca as merge spre KIA. Oricum eu apreciez sugestia Kia Sportage deoarece e un dream car evident pentru mine si o sa pastrez sugestia ca un as in maneca daca la momentul achizitiei gasesc un model expus, etc si care sa intre in buget. Dar daca as putea sa obtin o masina cat mai apropiata de ce imi doresc cu bani mai putin as tinde spre asta. Imi pare rau ca nu pot cheltui mai mult... iar ocupantul locului din dreapta face presiuni incredibile si de neinteles pentru o masina ieftina dar noua.


Cineva a sugerat Stepway, as vrea sa stiu ca si comfort la drum lung cum ati cataloga-o fata de Duster/ Vitara ?

Alte MPV? Dupa cum am spus cel mai mult ma intereseaza garda la sol cat mai mare, o pozitie cat mai sus la volan si de asta nu o sa merg pe Dokker sau Lodgy desi sunt modele interesante pentru familie/iesit in natura (a se citi a 2-a varianta)

Deasemenea cine a mai condus ambele modele as vrea sa stiu. Din pacate reprezentanta Suzuki nu am in judet asa ca vreau cat mai multe impresii Duster vs vitara, inclusiv la drum lung.

Poate o sa se supere lumea, dar duster e o masina utilitara din mai toate punctele de vedere. E foarte capabila in off road dar la celelalte capitole, confort, siguranta, antifonare si calitate in general e mult sub alte masini. Vitara e clar o clasa mai sus.

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,123
  • Înscris: 09.01.2007

View Postericmario, on 20 februarie 2017 - 08:43, said:

Ce dracu' au facut cu consola aia centrala?
Arata ca porcu', si la exterioe arata mai rau ca generatia anterioara.
Parerea mea.

Consola centrala la Sportage IV este orientata spre sofer, in unghi de 7 grade.
Interiorul este spatios, singura problema e calitatea materialelor la echipari inferioare (normal). Vezi un GT Line si mai discutam.
De ex. profilul scaunelor este acelasi indiferent de echipare, ceea ce spune multe despre grija pentru acest model.
Modelul anterior a castigat premii de design auto.
Modelul actual e creat de designerul sef de la Audi, Peter Schreyer.
Discountul standard la Sportage e 4%, ajungi la 6% cu greutate pe la dealeri in provincie.
Masina e o clasa mai sus decat Vitara.

Edited by overseas, 20 February 2017 - 10:35.


#30
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008
De ce zici ca e clar peste Vitara, nu comparam Duster vs Mercedes.... dilema asta cred ca au avut-o toti care au cumparat un mini-suv/cross-over in banii astia. Pentru mine tabla naspa sau vopsea slaba sunt argumente solide pentru Duster, nu as vrea o masina cu aspect ponosit dupa 5-6 ani. Acum o sa intreb daca garantia oferita de Suzuki include si tabla ... ?


O sa fac si un scurt rezumat subiectiv dar il putem actualiza...

Duster BT fata de Vitara Passion:
-Garda la sol mai mare, unghiuri de degajare mai bune
-Spatiu interior mai generos
-1000 de euro diferenta pret*


Vitara peste Duster:
Clima dual zone
Distributie pe lant
Design placut
Consum mai bun (?!) desi ambele sunt 1.6 benzina, mase apropiate.


*Cei 1000 de euro diferenta de pret, se vor regasi si la Duster in pret (Cruise control, asistenta la parcare, scaune incalzite sunt optiuni extra aprox 500 de euro)

As vrea sa aflu de la posesori sau cei care au avut ocazia sa faca drumuri mai lungi cum s-au simtit ca si confort interior, fara a se lega de aspect, care e confortul oferit de scaune? Cineva spunea ca la volan se simte mai bine in Duster... daca ar putea detalia, se refera la manevrabilitate sau e vorba de feeling de condus ? La vitara am inteles ca indiferent daca vorbim de viteze mai mari de 100km volanul raspunde la fel fara sa adapteze (adica sa devina mai rigid lucru de preferat). Cum e la Duster ?


Ramane on-topic Stepway vs Duster ca si confort la drum lung

Edited by ytsejam, 20 February 2017 - 11:02.


#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postoverseas, on 20 februarie 2017 - 10:33, said:

Consola centrala la Sportage IV este orientata spre sofer, in unghi de 7 grade.
Eu ii raspunsesem colegului @kroghy si ma refeream la saracia asta de consola centrala.

Attached File  820209361_5_1080x720_16-gdi-132cp-6mt-4-2-classic-optiuni-climatizare-bucuresti-ilfov.jpg   183.2K   161 downloads

#32
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008
Pentru sugestia SX4 o sa studiez mai bine masina.... m-a socat motorul de 1000 cmc. Dar o sa studiez mai bine. Echiparea la care m-as incadra (14500) ar fi cea de baza care ar cam echivala cu Duster BT dar sub Passion Vitara.

#33
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View Postericmario, on 20 februarie 2017 - 09:48, said:

Interesant cum o circulat pejo-ul ala doar 7750 km/an.
Nici fiu-miu nu mai crede in Mos Craciun.
Era un exemplu, omul a cerut exemple de MPV ! E una la Radacini cu garantie , saptamana trecuta a mai fost una si s-a dat , deci piata exista !

Edited by farausername, 20 February 2017 - 11:02.


#34
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Mai uita-te putin la siguranta ( airbag-uri ) de la Vitara versus Duster .
Iar diferenta de pret intre cele 2 selectate e de 600 euro nu 1000 ... si la Suzuki poti negocia serios vis-a-vis de Dacia unde pretul e fix iar negocierea inseamna niste presuri moka pt Duster !

Edited by cobi1, 20 February 2017 - 11:12.


#35
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postytsejam, on 20 februarie 2017 - 10:54, said:

Pentru sugestia SX4 o sa studiez mai bine masina.... m-a socat motorul de 1000 cmc. Dar o sa studiez mai bine. Echiparea la care m-as incadra (14500) ar fi cea de baza care ar cam echivala cu Duster BT dar sub Passion Vitara.

Fa-ti timp si mergi sa vezi masinile live. Parerile altora si ceea ce vezi pe internet poate sa difere extrem de mult de ceea ce consideri tu important.

Din ce stiu eu la Suzuki e diferenta destul de mare intre echiparea de baza si urmatoarea. Adica merita efortul pana la o echipare mai buna fiindca sunt diferente mari. La 1100kg cat are un SX4 gol se descurca motorul de 1.0l.

Eu as merge pe Vitara Passion fara ezitare.

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,123
  • Înscris: 09.01.2007
Pe sosea Duster e mai bun, are suspensie spate independenta. Vitara are semi-rigida.
La aceiasi bani, Vitara are mega-dotari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate