Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Dacia Duster Black Touch 4x2 vs Suzuki Vitara Passion 2WD

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008
Salutare!

Am suma fixa de 15000 de euro .... nici un cent in plus cu care as vrea sa imi cumpar o masina de acest tip. Din cele 2 modele cu echiparile mentionate pe care o considerati o alegere mai buna... ? Nu dau nici un cent in plus.

Masina o voi folosi in oras in mare parte dar la sfarsit de saptamana o voi scoate la pescuit pe drumuri relativ denivelate dar unde ajung si cu un hatchback compact ce e drept de multe ori am atins podeaua sau am iesit mai greu daca era iarba uda dar sa zicem ca la capitolul asta nu cred ca are vreuna un plus in cazul meu....

As vrea sa aflu un pic si despre tabla la ambele modele... aparent nici Suzuki nu sta foarte bine la capitolul tabla si vopsea folosita.

Apreciez sfatul oricui mai ales al celor care au avut contact cu aceste modele eventual cu ambele caz in care merita sa mentionati acest fapt.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La 15 mii parca ai putea lua un Vitara 4x4. Mergi pe Vitara, daca nu vrei sa pici din Duster peste 2-3 ani ca e putred, apoi ar mai fi ambreajul slab cand il fortezi un pic in "off-road usor", franele deprinse din alt film, interiorul de Logan si motoarele mai ineficiente la consum/performante.

#3
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Clar: Suzuki.

Daca vrei probleme cu calculatorul de bord... ia dastăr (sa stii ca-i dastăr)

#4
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
vitara fara drept de apel.
Pro
- Garantie 7 ani fara limita de Km
- toata bateria de airbag-uri si siguranta mult mai buna
- mult mai bine dotata ca si Duster.

Acuma, daca nu te grabesti as astepta rabla pe anul acesta plus un mic discount si poate iesi in 15.000e cu versiunea 4x4 Passion, ca altfel poti lua si acuma Vitara 4x4 Cool.

Am vazut ca pe autovit ofera si 700e discount fara negociere, dar ma indoiesc ca dau acuma 1650e discount cat e diferenta de pret pt un 4x4, dar merita incercat, ai fost la dealer?

Tu stii daca iti e mai util 4x4 sau plusul de dotari de comfort.

Duster e bun ca 4x4 pt un plus de spatiu si de frecat in off road mai mult.


Ti-a mai recomanda sa treci pe la Opel sa vezi de Mokka, tocmai a fost inlocuit de o noua generatie si poate au pe stoc modelul anterior si in 15.000 ai sanse sa il iei la fel de bine dotat ca si vitara si poate si 4x4, eventual cu un motor mai potent. Aici se negociaza usor discount-uri de 3000+ euro din pretul de lista.

Edited by t-balt, 19 February 2017 - 20:49.


#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Suzuki Vitara e peste Dacia Duster cu multe " clase " . Echiparea Passion are ce nu poate avea Duster nici la echiparea Prestige . Garantia e de 5 ( cinci ) ani fara limita de km la Suzuki iar la Dacia 3 ani sau 100 k km ( care intervine prima ) .

Referitor la tabla si vopsea de la Vitara , este la fel de calitativa ca la Duster . Confortul interior este mult mai bun la Vitara .
. Duster cu ce motorizare ? Daca zici de 1,6  o sa aiba consum de carburant cel putin dublu fata de Vitara 1,6 .
Am Vitara 4x4 Spirit deci stiu despre ce e vorba .
Duster are un prieten si am condus-o in mai multe ocazii insa nu as da Suzi pe Dacia in veci .

Edited by cobi1, 19 February 2017 - 20:53.


#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Sa dai 15k euro pe un Duster mi se pare o nebunie.

#7
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
si eu stiam de 5 ani, dar la un dealer din deva e trecut ca ofera 7 ani fara limita de km si 3 ani intretinere gratuita :) deci e posibil sa poti cere asta la o negociere :). Chiar si 5 e mai mult ca la duster:)

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 t-balt, on 19 februarie 2017 - 21:11, said:

si eu stiam de 5 ani, dar la un dealer din deva e trecut ca ofera 7 ani fara limita de km si 3 ani intretinere gratuita Posted Image deci e posibil sa poti cere asta la o negociere Posted Image. Chiar si 5 e mai mult ca la duster:)

Poate 5 sunt standard si mai poti lua contra cost (2-300euro) un pachet de garantie extinsa cu vreo 2 ani. In general si la Dacia stiam ca se poate pe vremea cand am luat in familie unul.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Inchiriaza ce vrei sa iei (Duster sigur gasesti) si condu-le in diferite medii. S-ar putea sa fii dezamagit cum se comporta unele, mai ales Duster.
Compacta ce o ai deja o mai tii?

Edited by Friskey, 19 February 2017 - 21:22.


#10
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008

 Friskey, on 19 februarie 2017 - 21:22, said:

Inchiriaza ce vrei sa iei (Duster sigur gasesti) si condu-le in diferite medii. S-ar putea sa fii dezamagit cum se comporta unele, mai ales Duster.
Compacta ce o ai deja o mai tii?

Nu stiu daca as renunta la o echipare relativ decenta (AC, Cruise control, senzori parcare,... , etc) in favoarea unui 4x4 chel, de diesel nici poveste in banii astia. Daca eram pentru 4x4 chiar mergeam impacat spre duster. In cazul meu doar iarna ar fi cu adevarat util ....

Masina actuala o voi folosi sa imi iau un tichet rabla :). Consumul e intradevar un factor important avand in vedere ca ambele sunt pe benzina... sunteti sigur ca Duster e mai gurmand, e aceiasi cilindree, relativ masele sunt apropiate... de ce sa fie asa diferenta mare?  

Pe forumul Suzuki erau multi care se plangeau de tabla care ar fi moale iar vopseaua proasta. Stiam de Dacia ca are tabla slaba dar parca s-a mai imbunatatit situatia in ultimii ani. Ma insel ? E greu de facut o comparatie la tabla ..

Nu am mentionat la inceput. In comparatie intra Duster vs Vitara benzina cu echiparile mentionate.... preturile sunt 14000 vs 15000 eur

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Vaneaza o Kia Sportage expusa in showroom.
Un exemplu: https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
Alt exemplu: https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
Alt exemplu https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
E la ani lumina in fata unui Duster sau Vitara si la spatiu interior dar mai ales la calitate.

Edited by Kroghy, 19 February 2017 - 22:26.


#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu unul as da o Rabla si as lua un Duster 4x2 cu 1.5dCi la care as adaga scaunele incalzite si Cruise Controlul. Ar trebui sa ajunga la 15000 euro.

E din alt film ca motorizare, interiorul e mai bine facut ca la Vitara, ai ceva mai mult spatiu.

Vitara vine in plus cu ceva elemente de siguranta a caror utilitate e discutabila si mai multe briz-brizuri la exterior. Insa m-a pufnit rasul cand m-am suit in ea prima data (era proaspat aparuta si imi cautam masina)... plastice ce ar trebui duse la reciclat, interior inghesuit si anost, motor de 1.6 benzina :))))))). Si vor 15000 de euro pe asta... Nu multumesc.

#13
juglansr

juglansr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2016
Detin Vitara, dar am condus si Duster. Aceeași dilemă am avut-o și eu când a venit vremea să îmi schimb mașina.E adevărat că diferențele sunt în favoarea Vitarei (consum, confort, insonorizare, ținută de drum, siguranță -ultimul criteriu a fost determinant pentru mine), astfel încât să merite din plin diferența de aproximativ 1000 de euro..La fel de adevărat e că unghiurile de atac îi permit Dusterului să intre pe coclauri pe care, cu Vitara, aș avea ezitări în a le aborda.Am văzut că erai interesat de consum :după 6000 de km (80% urban) consumul arătat de calculatorul de bord e de 6,5, în realitate posibil puțin mai ridicat (cu 0,4-0,5 l) - nu am calculat niciodată prin altă metodă.

#14
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008
As fi interesat si de consum daca vorbim de o diferenta mai mare de 2l de carburant. Spatiul e mai generos in Duster cat de interior cred ca ultimul update sau facelift (nu stiu daca poate fi numit asa cel din 2016) pare promitator. Nu vreau sa ma arunc la duster dar clar il iau in considerare deoarece la ce ofera e o varianta decenta. Acuma na de aia discutam dar balanta eu zic ca nu e categoric in favoarea lui Vitara. Pana la urma vorbim de low cost in ambele variante cu mentiunea ca Suzuki e marca japoneza asamblata de unguri care tot niste romani sunt... aici sper ca suntem de acord :)

Nu am apucat sa programez test drive din cauza juniorului de numai 1 an dar o sa incerc si o sa ma uit si la Sportage putin mai atent. Timp ar fi nu am auzit nimic de rabla 2017

Un MPV mai inaltat ce ati recomanda in 15k. Echipare medie...

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 ytsejam, on 19 februarie 2017 - 23:41, said:

Un MPV mai inaltat ce ati recomanda in 15k. Echipare medie...
Dacia Lodgy sau Doker ( Stepway ) daca tot iti plac daciile . Lodgy stepway cu toate dotarile nu depaseste 14 k .

Edited by cobi1, 20 February 2017 - 00:26.


#16
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

 Kroghy, on 19 februarie 2017 - 22:24, said:

Vaneaza o Kia Sportage expusa in showroom.
Un exemplu: https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
Alt exemplu: https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
Alt exemplu https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
E la ani lumina in fata unui Duster sau Vitara si la spatiu interior dar mai ales la calitate.

Si TVA-ul il dai tu omului? Sau 19% din 15.000 ti se pare un fleac?

#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 chris_t, on 20 februarie 2017 - 00:24, said:

Si TVA-ul il dai tu omului? Sau 19% din 15.000 ti se pare un fleac?
N-ai cu cine ! Daca sora-sa are Kia , automat masina e grozava , daca avea trabant era la fel ...

#18
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
In 15.000E te poti uita si la http://configurator....d-585-tapid-128

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate