Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Dacia Duster Black Touch 4x2 vs Suzuki Vitara Passion 2WD

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 overseas, on 20 februarie 2017 - 11:21, said:

Pe sosea Duster e mai bun, are suspensie spate independenta. Vitara are semi-rigida.
.//
Ai facut cel putin 4000 km cu fiecare ca sa-ti dai cu parerea sau iti place sa aberezi ?!

#38
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 overseas, on 20 februarie 2017 - 11:21, said:

Pe sosea Duster e mai bun, are suspensie spate independenta. Vitara are semi-rigida.
La aceiasi bani, Vitara are mega-dotari.

Eu cred ca e fix pe dos din moment ce suspensia independenta e doar pe versiunile 4x4. Oricum pozitia si scaunele din duster sunt criminale la drum lung.

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,137
  • Înscris: 09.01.2007

 cobi1, on 20 februarie 2017 - 11:24, said:

Ai facut cel putin 4000 km cu fiecare ca sa-ti dai cu parerea sau iti place sa aberezi ?!

Mars pe ignore.

#40
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006

 overseas, on 20 februarie 2017 - 11:21, said:

Pe sosea Duster e mai bun, are suspensie spate independenta. Vitara are semi-rigida.
La aceiasi bani, Vitara are mega-dotari.
Duster 4x4 are un ruliu pronuntat, Vitara este mult mai stabila decat Duster-ul, in orice varianta ar fi.

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,137
  • Înscris: 09.01.2007
Dpdv constructiv am dat informatii tehnice.
Punte spate semi-rigida mai au Octavia 3 si chiar Leonul in varianta standard.

 devlin2427, on 20 februarie 2017 - 11:31, said:


Eu cred ca e fix pe dos din moment ce suspensia independenta e doar pe versiunile 4x4. Oricum pozitia si scaunele din Duster sunt criminale la drum lung.

Desigur, Duster 4x4 e varianta cu suspensie independenta.
Vitara are semi-rigida pe 4x4.
Nici nu-mi inchipuiam ca Duster e f. confortabil.

#42
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008
Duster 4x2 pe benzina are suspensia spate rigida

Edited by ytsejam, 20 February 2017 - 12:20.


#43
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Mie la guster cel mai mult mi-a placut curentul de aer care intra peste tine pe la chederele usilor din spate, e ceva de vis sa mergi la 3-4 grade pe autostrada ! Rezisti cam 15 minute , dupa care trebuie sa gasesti un loc unde sa iti bagi picioarele , asta daca vrei sa nu iti inghete ! Dustere (adica mi s-a intamplat in masini diferite) d-alea de 17-18 mii , de parca ar fi vreo diferenta !
Dar na, fiecare cu placerile lui !

#44
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
consumul meu real de oras Vitara passion allgrip 1.6 benz

6.7

la drum lung

6.4

ps. in modul sport iti da si tractiune pe spate si simti masina mult mai bine

la Duster cum e consumul?

Edited by virtualx, 20 February 2017 - 14:53.


#45
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Similar...pe motorina !

#46
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008
Ce spuneti de posibilitatea de a cumpara scaune premium de la alte modele Renault de la dezmembrari pentru a le monta in Duster. Stiu, o sa spuneti ca e o nebunie (si este) dar vreau sa stiu daca are cineva cunostinta de asa ceva... si mai ales daca a reusit, eventual de pe ce model a luat scaunele si le-a potrivit in Duster.

Cat de bine se poate dormi ocazional in Vitara ? care este lungimea cu scaunele din spate rabatate la Vitara ? Inca nu am gasit nimic, la duster cred ca e 1.7 sau 1.8m. Ati incercat sa dormiti rabatand scaunele din spate ? Cum e ? La Duster am vazut multe modificari pe net unele chiar de luat in seama dar nu modificari permanente.

Nu a zis nimeni nimic de rigiditatea volanului la viteze mai mari duster vs vitara.
Tabla la Duster vs Vitara

Inca o chestie pentru posesorii de Duster: Cum functioneaza AC? E adevarat ca in treapta 1 sau 2 aerul nu are putere iar in treapta urmatoare e mult prea puternic.... true or false.

#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,137
  • Înscris: 09.01.2007

 ytsejam, on 20 februarie 2017 - 15:49, said:



Nu a zis nimeni nimic de rigiditatea volanului la viteze mai mari Duster vs Vitara.

Adica directie progresiva ? Poate Vitara sa aiba...

#48
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008

 overseas, on 20 februarie 2017 - 15:52, said:

Adica directie progresiva ? Poate Vitara sa aiba...

Exact la asta ma refer ...din cunostintele mele Suzuki Vitara nu are asa ceva indiferent de versiune.

Edited by ytsejam, 20 February 2017 - 16:10.


#49
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 ytsejam, on 20 februarie 2017 - 15:49, said:

Ce spuneti de posibilitatea de a cumpara scaune premium de la alte modele Renault de la dezmembrari pentru a le monta in Duster. Stiu, o sa spuneti ca e o nebunie (si este) dar vreau sa stiu daca are cineva cunostinta de asa ceva... si mai ales daca a reusit, eventual de pe ce model a luat scaunele si le-a potrivit in Duster.

Stiu pe cineva care a cumparat materiale cu care e antifonat Duster-ul, vandut in alte parti, si cand s-a dus la reprezentanta Dacia i-au spus ca ei nu stiu sa monteze asa ceva si nici nu au pret pentru manopera.

Oricum e jenant ca la o masina de 15.000 de euro sa n-ai nici macar ca optional o climatizare monozona care e disponibila pe daciile mai ieftine.

#50
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Tabla este nu este galvanizata, valabila la ambele modele.

#51
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 overseas, on 20 februarie 2017 - 11:38, said:

Mars pe ignore.
Raspunsul tau spune totul despre tine ca persoana si ca inteligenta daca nu esti capabil la o discutie obiectiva . Pacat ca respiri .

On : daca vrei sa dormi in masina , Vitara nu e pentru asa ceva ; ai putea opta pentru Logan MCV .
Garantia la tabla e ca la orice masina , daca o lovesti e vina ta si nu poti apela la garantie , in rest , nu cred sa ai probleme in 10 ani incat sa nu poti circula .

Edited by cobi1, 20 February 2017 - 16:33.


#52
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

 ytsejam, on 20 februarie 2017 - 15:49, said:

Ce spuneti de posibilitatea de a cumpara scaune premium de la alte modele Renault de la dezmembrari pentru a le monta in Duster.
Cauta pe forumul Dacia, pentru Logan s-a facut modificarea cu scaune de Laguna 2 inclusiv consola centrala, sunt anunturi pe olx cu poze cu ele montate, se pare ca se potrivesc cu minime modificari.

#53
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Pentru ce să cumperi un suv fără tracțiune integrală? Nu e mașină de teren nici cu integrală și nu e comparabilă la confort cu o berlina.

#54
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Tractiune integrala la suv e doar de amorul artei sau altfel spus ca sa te lauzi.
Daca vrei tractiune integrala atunci cauti ceva cu trei diferentiale blocabile ceea ce nu se gaseste la suv.
Tractiunea integrala de pe SUV ajuta prea putin ca sa compenseze dezavantajele.

Edited by Kroghy, 20 February 2017 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate