Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dacia Duster Black Touch 4x2 vs Suzuki Vitara Passion 2WD

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dacia tot dacie ramane oricat face-lift i-ar face , n-o schimbat mare lucru . Pe dedesupt Dusterul rugineste ca dracu la prima iesire ... intra pe topicul noul Duster si te lamuresti ce " grozav " este + ca pretul e ceva mai maricel acuma . Cu toate astea ce optiuni vezi pe Vitara , pe Duster inca este imposibil .

#128
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

 Baxon, on 21 ianuarie 2018 - 20:24, said:

Dacia tot dacie ramane oricat face-lift i-ar face , n-o schimbat mare lucru . Pe dedesupt Dusterul rugineste ca dracu la prima iesire ... intra pe topicul noul Duster si te lamuresti ce " grozav " este + ca pretul e ceva mai maricel acuma . Cu toate astea ce optiuni vezi pe Vitara , pe Duster inca este imposibil .
Totuși faza cu rugina nu prea o cred, am întrebat 2 posesori de Duster ph2 daca a ruginit ceva la ele și nu s-au plâns. In afara de câteva ciobituri la aripile spate unde a sărit vopseaua omul a ținut să-mi arate că stă așa de 2 ani dar nu a ruginit tabla .... Proprietarul o poarta numai pe dealuri, se ocupa cu cadastrul.
De rugina am tot citit și la Vitara noua  deci clar e o problema cam la toți producătorii in bugetul asta.
Personal tabla de la Duster modelul nou mi se pare mai "tare" sună a plin fata de Vitara.

#129
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 06.09.2017
@Baxon
Ce argumente ai ca Vitara nu rugineste mai mult/mai repede decat un Duster ??

#130
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu cred ca diferentele palpabile dintre cele doua sunt destul de mici, iar alegerea tine mai mult de gusturi si e strict subiectiva. Fiecare are avantaje si dezavantaje. De exemplu Duster este mai spatios, in timp ce Vitara are finisajele si scaunele ceva mai bune.
Personal as alege Vitara, pentru ca Duster e facut pe platforma lui Logan 2, care e defapt o mica evolutie a platformei lui Logan 1, a carei origini sunt in urma cu cel putin 15 ani. Tabla si vopseaua sunt cam la fel de slabe. Dar nu e cazul sa dramatizam. Rugina intra si la "case mai mari". Pana nu demult Ford si Mazda aveau aceiasi problema. Cate Focusuri 2 sau Mazda 3 din prima si a doua generatie le-ati vazut cu rugina? Ca intra rugina pe dedesubt... asta nu are o importanta prea mare. La fel m-am speriat si eu cand am vazut la VW, cata rugina avea dedesubt. Dar acolo a ramas si asta conteaza cel mai mult.

#131
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Majoritatea recomandați Vitara pentru ca nu scrie Dacia pe ea. Altfel Dacia oferă in gama asta de preț cea mai buna mașina raport preț/calitate/dotări.


#132
siurian

siurian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.09.2006
Euroncap 5*Vitara vs 3* Duster?
Nu am testat Vitara, conduc Duster PH2 4x4 dci si nu imi place frana, deja am probleme cu ambreajul si cutia de viteze in care mesteci 5 trepte pana la 60km/h.

Edited by siurian, 01 February 2018 - 05:55.


#133
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

 siurian, on 01 februarie 2018 - 05:51, said:

Euroncap 5*Vitara vs 3* Duster?
Nu am testat Vitara, conduc Duster PH2 4x4 dci si nu imi place frana, deja am probleme cu ambreajul si cutia de viteze in care mesteci 5 trepte pana la 60km/h.
Am studiat testele Euroncap și pot spune că diferențele nu sunt atât de mari pe cat se crede. A fost depunctat pentru o zona mai tare in partea de jos a parbrizului care în caz de lovire a unui pieton,daca da cu capul de acea zona nu îi oferă o așa bună protecție.
Un alt motiv, lipsa active brake asist.
Ambele sunt cam la fel numai că Duster stă bine la tăvăleală, 4x4, are garda la sol foarte buna ca sa nu iti faci probleme.
Vitara sta bine la dotari interioare, e o masina de oras un pic inalta, dar doar un pic pentru ca bara din fata este joasa, respectiv unghiul de atac foarte mic.

Edited by Doru_Neo, 01 February 2018 - 06:23.


#134
HegedusClaudiu

HegedusClaudiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2018
Salut! detin un Vitara 2wd varianta Passion benzina, are tot ce imi trebuie mie. Cand am cumparat masina am analizat toate lucrurile de care am nevoie la o masina..gen nu am nevoie de 4x4 ca nu o sa intru nici macar pe campie cu ea..nu am nevoie de diesel, ca nu fac 20000km/an, nu am nevoie de xenon, ca nu circul foarte mult noaptea..etc..etc...Am citit si urmarit foarte multe recenzii si video despre Vitara si am ajuns la concluzia ca nu exista alt producator care sa ofere ceva mai bun calitate/pret...
In privinta Daciei, am multi prieteni care detin sau au condus masina, zic ca isi face treaba, intra pe drumuri de santier...nu au mila de masina, surprinzator nu se dezbina dupa 3 ani. Despre modelul nou, ramane sa vedem in timp, cate de diferita e masina fata de modelul anterior. Ce pot zice despre ea, recent si-a cumparat verisoara-mea un Duster, varianta de mijloc...comfort cred, e mult mai slab dotata decat Vitara, care e aceeasi varianta de echipare...am si condus masina, care la 1.5 diesel 110 cai nu rupe hamul..ma asteptam sa fie feelingul ala de cuplu de diesel...dar nu...
Am aici un video scurt :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1yiefKpgfPY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#135
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Video de mai sus  este total pe langa subiect! In primul rand nu compari mere cu pere, versiunea de Duster prezentata este cea fara climatronic fara navigatie in comparatie cu Vitara care este o versiune nu egala cu dusterul prezentat ... deci unde e comparatia ?
Comparati versiunile de echipare egale ca pret nu compari Vitara de 17000 Eu cu Duster de 14000 Eu...totusi un pic de seriozitate.

#136
corsa12

corsa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2014
Sunt conducator de Duster 4x4 1,5 110 cp 2012, masina de serviciu, dupa cateva iesiri din zapada pe parcusul ultimilor 3 ani, a cedat grupul cardan rulment cuplaj, e normal au spus de la serviceul Dacia.
Masina are 140 000 km, am fost 2 conducatori auto relativ cuminti si dusterul respectiv nu a fost vreodata in off road .
Intre timp am condus mai multe masini, inclusiv in test drive, printre care suzuky Vitara 1,6 all grip pasion, masina e de departe peste duster pentru ca are: stabilitate, insonorizare mai buna, plastice ieftine dar placute la atingere, comportament impecabil pe viraje, confort pe scaune, pozitie corecta la volan (in duster e crima sa stai ore la volan) vizibilitate mai buna in oglinzi.
Am facut test drive cu noul duster(de curiozitate) e aceeasi Marie , dar cu alta palarie.
Am condus Ford kuga, Toyota Rav 4(cea mai buna masina dintre toate cele testate), Opel Crosland si Mokka, Kia Sportage si Ford ecosport.

Pentru pretul de achizitie si drumurile tarii noastre am ales varianta de buget Suzuky Vitara 1.6 cool 4x2 13500 euro - rabla deci 12 000 euro pret de achizitie, nu ma pasioneaza 4x4 nu am unde sa folosesc masina in offroad sau drumuri extreme. Am destui prieteni care merg cu 4x4 in Bucuresti pentru ca asa da bine masina sa aibe 4x4.

Edited by corsa12, 19 March 2018 - 11:10.


#137
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu e rau un 4wd de sosea, se simte diferenta cand treci de la 2wd. Desigur, pe sosea uda sau cu zapada.
In rest, ia cele mai bune anvelope pe care ti le permiti si vei fi in siguranta :)

#138
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
https://www.juetten-...ils?autoid=2128
Cum vi se pare pretul la acest Duster ?
E o firma din DE care re-importa masini din alte tari, este pretul mai mic decat in RO la aceasta echipare ?
De fapt nici nu cred ca se mai vinde modelul vechi de Duster in RO ?

#139
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

 corsa12, on 19 martie 2018 - 11:08, said:

Sunt conducator de Duster 4x4 1,5 110 cp 2012, masina de serviciu, dupa cateva iesiri din zapada pe parcusul ultimilor 3 ani, a cedat grupul cardan rulment cuplaj, e normal au spus de la serviceul Dacia.
Masina are 140 000 km, am fost 2 conducatori auto relativ cuminti si dusterul respectiv nu a fost vreodata in off road .
Intre timp am condus mai multe masini, inclusiv in test drive, printre care suzuky Vitara 1,6 all grip pasion, masina e de departe peste duster pentru ca are: stabilitate, insonorizare mai buna, plastice ieftine dar placute la atingere, comportament impecabil pe viraje, confort pe scaune, pozitie corecta la volan (in duster e crima sa stai ore la volan) vizibilitate mai buna in oglinzi.
Am facut test drive cu noul duster(de curiozitate) e aceeasi Marie , dar cu alta palarie.
Am condus Ford kuga, Toyota Rav 4(cea mai buna masina dintre toate cele testate), Opel Crosland si Mokka, Kia Sportage si Ford ecosport.
Pentru pretul de achizitie si drumurile tarii noastre am ales varianta de buget Suzuky Vitara 1.6 cool 4x2 13500 euro - rabla deci 12 000 euro pret de achizitie, nu ma pasioneaza 4x4 nu am unde sa folosesc masina in offroad sau drumuri extreme. Am destui prieteni care merg cu 4x4 in Bucuresti pentru ca asa da bine masina sa aibe 4x4.

Punctualm dupa ce am condus ambele variante - valabil pentru noul duster
Stabilitate mai buna fata de Vitara, directia la vitara "prea sensibila| si parca nu corelata bine cu unghil de bracaj.
Isonorizare in Duster chiar este liniste fata de Vitara unde se aud si rotile ruland pe asfalt
Plastice mai bune fata de Vitara - nu in ce priveste desing-ul unde Vitara sta mai bine
Confortul si pozitia la volan foarte bune in Noul Dusterm scaunde noi cu sustinere buna  - Nu compara cu vechiul duster !
Oglinzi foarte bune si la fel de mari ca la Vitara - unde e problema aici ?
Cuplajul cardan - rulmentul cu pricina tine peste 100.000 de km la vechiul duster fata de vitara unde unii posesori deja au inlocuit tot cardanul pentru rulmentul cu pricina la 30.000 km (s-au inlocuit si la 6500km pe garantie) - vezi forum
Daca ai vitara cool poti sa-mi spui daca si la tine lipsesc contraaripile fata ?
Vechiul Duster - Nu !
Noul Duster  - Da !

#140
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
http://www.suzuki-cl...hp?topic=6522.0
Cardane.. in plus cum fortezi putin sistemul miroase la greu la Suzuky. Vitara pentru oras, Duster pentru iesiri in natura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate