Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Referendum prezidential- previziuni preliminare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
215 replies to this topic

Poll: Referendum prezidential- previziuni preliminare (50 member(s) have cast votes)

a. Cand vom afla intrebarea/intrebarile?

  1. Pana in 1 martie (6 votes [12.00%])

    Percentage of vote: 12.00%

  2. Pana in 10 martie (7 votes [14.00%])

    Percentage of vote: 14.00%

  3. Pana in 30 martie (4 votes [8.00%])

    Percentage of vote: 8.00%

  4. In 1 aprilie sau dupa aceasta data (12 votes [24.00%])

    Percentage of vote: 24.00%

  5. Nu stiu/nu raspund/nu ma intereseaza (21 votes [42.00%])

    Percentage of vote: 42.00%

b. Cate intrebari vor fi?

  1. 1 (10 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  2. 2 (11 votes [22.00%])

    Percentage of vote: 22.00%

  3. 3 (4 votes [8.00%])

    Percentage of vote: 8.00%

  4. 4 sau mai multe.Puteti posta cate. Puteti posta si intrebarile pe care le previzionati :) (7 votes [14.00%])

    Percentage of vote: 14.00%

  5. Nu stiu,/ nu raspund/nu ma intereseaza (18 votes [36.00%])

    Percentage of vote: 36.00%

c.Intrebarile vor face referiri concrete la:

  1. popor (5 votes [3.91%])

    Percentage of vote: 3.91%

  2. coruptie (26 votes [20.31%])

    Percentage of vote: 20.31%

  3. OUG 13 (5 votes [3.91%])

    Percentage of vote: 3.91%

  4. OUG (3 votes [2.34%])

    Percentage of vote: 2.34%

  5. penal (10 votes [7.81%])

    Percentage of vote: 7.81%

  6. abuz (6 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  7. dezincriminare (6 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  8. Constitutie (13 votes [10.16%])

    Percentage of vote: 10.16%

  9. UE (6 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  10. lege (9 votes [7.03%])

    Percentage of vote: 7.03%

  11. legitimitate (2 votes [1.56%])

    Percentage of vote: 1.56%

  12. Parlament (12 votes [9.38%])

    Percentage of vote: 9.38%

  13. Guvern (8 votes [6.25%])

    Percentage of vote: 6.25%

  14. nu stiu/nu ma intereseaza (17 votes [13.28%])

    Percentage of vote: 13.28%

Vote Guests cannot vote

#73
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostHunor_66, on 25 februarie 2017 - 22:10, said:

Securistii astia nu sunt prosti. Sunt niste paraziti inteligenti.

Cand l-or exclus pe principele Nicolae din drepturile de succesiune ale casei regale (facuta cu mana lui Duda, pe hartiile cu antet ale lui Mihai), or facut-o pentru a reteza din radacina orice speranta de a se reveni la monarhie in Romania.
Pentru cine sa votezi "revenirea la constitutia din 1923", pentru regina Margareta alaturi de printul consort Duda ?

Or prevazut ca s-ar putea sa fie o "vanzoleala" si ca un anumit curent monarhist ar putea prinde putere.
Si-atunci or ucis pruncul in fasa, sa nu creasca mare si sa-i dea jos de pe spinarea vacii costelive care este Romania, si pe care o sug de sange de cateva decenii bune.

and your point is? :D

#74
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Am si eu o nelamurire referitor la referendumul Meditatorului care trebuie sa fie Mediator, dar na, naravul se uita greu.
Daca intrebarea e de genul ”Vreti stat de drept si lupta impotriva coruptiei” Dar nu se face cvorum sau lumea voteaza ”Nu”, se desfiinteaza Codul Penal si statul de drepti
Stiu ca e o decizie a CC care spune ca un rezultat al unui referendum e obligatoriu, chiar daca referendumul e consultativ.

L-o mai face in mandatul asta, ca pe al 2 nu-l mai pupa?

#75
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostPollux, on 25 februarie 2017 - 22:53, said:


and your point is? Posted Image
My point is ca or reusit securistii sa curme si dramul de speranta care se baza pe Monarhie (observi ca am scris-o cu M mare, chit ca nu-s eu de acord cu ce-o facut Mihai la 23 august).

#76
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postariadna09, on 25 februarie 2017 - 20:46, said:

Multumesc, asemenea!


1. Uite, ca sa mai dispara din incordare, iti propun un exercitiu.
Te rog gandeste-te la  doua-trei intrebari care ai dori sa-ti fie tie adresate la un referendum (nu neaparat la asta) si scrie-le aici. Imagineaza-ti  ca majoritatea va raspunde la ele asa cum ti-ai dori tu si ca  vointa populara se va transforma in decizie social-politica!

2.As vrea ca in felul asta sa inteleg  ce te nemultumeste pe tine foarte mult in  societatea in care traiesti si cum vezi 'dinamitarea' acestor nemultumiri.
1. Doamnaaa, Posted Image  da n-am io nervi de asa ceva !
N-am capiat pana intr-atat incat sa-mi bat capul cu nalucirile unui imbecil care a ajuns presedinte. E destul ca am pus botul, ca un bou sadea, atunci cand l-am votat. Vrei sa ma mai comport ca un bou si dupa ce am inteles ce hram poarta jigodia pe care am votat-o?

2. Asta-i cale lunga, dar daca iti imaginezi ca din trei intrebari scremute de mine o sa intelegi ce ma nemultumeste  la societatea progresista si toleranta, ocrotita de dobitocul cotroceniului, apai nu ma mai mir ca tragi concluziile asa cum le tragi.

#77
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostHunor_66, on 26 februarie 2017 - 00:04, said:

My point is ca or reusit securistii sa curme si dramul de speranta care se baza pe Monarhie (observi ca am scris-o cu M mare, chit ca nu-s eu de acord cu ce-o facut Mihai la 23 august).

tu iti iei dramul de speranta de la securisti? :console:
pacat...

View Posttrestie-de-balta, on 25 februarie 2017 - 23:21, said:

Am si eu o nelamurire referitor la referendumul Meditatorului care trebuie sa fie Mediator, dar na, naravul se uita greu.
Daca intrebarea e de genul ”Vreti stat de drept si lupta impotriva coruptiei” Dar nu se face cvorum sau lumea voteaza ”Nu”, se desfiinteaza Codul Penal si statul de drepti
Stiu ca e o decizie a CC care spune ca un rezultat al unui referendum e obligatoriu, chiar daca referendumul e consultativ.

L-o mai face in mandatul asta, ca pe al 2 nu-l mai pupa?

intrebarea o sa fie mai inteligent formulata decat atat...

eu cred ca o sa intrebe pur si simplu daca romanii isi doresc sa apartina lumii euro-atlantice sau lumii euro-asiatice. :naughty:

apropo, cand am intrat in UE am impresia ca nu a fost niciun referendum.

#78
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostStokkton, on 26 februarie 2017 - 00:09, said:


1. Doamnaaa, Posted Image  da n-am io nervi de asa ceva !
N-am capiat pana intr-atat incat sa-mi bat capul cu nalucirile unui imbecil care a ajuns presedinte. E destul ca am pus botul, ca un bou sadea, atunci cand l-am votat. Vrei sa ma mai comport ca un bou si dupa ce am inteles ce hram poarta jigodia pe care am votat-o?

2. Asta-i cale lunga, dar daca iti imaginezi ca din trei intrebari scremute de mine o sa intelegi ce ma nemultumeste  la societatea progresista si toleranta, ocrotita de dobitocul cotroceniului, apai nu ma mai mir ca tragi concluziile asa cum le tragi.

Stokky, raul cel mai mic nu e psd. Eu asa cred. E mai grav: nu mai exista un rau mai mic. Cel mai rau e ca n-ai facut nici bine, nici rau votand cu Lentu'...
Uite, daca nu gresesc, recent psd a votat in parlament pentru modificarea ordonantei data de ciolos impotriva taierilor ilegale de paduri, ordonanta care prevedea masuri drastice si ale carei efecte benefice devenisera vizibile. Asa ca nu te lua dupa ce vantura psdul, cu suveranitatea, capitalul national si toate temele care plac romanilor. Sunt ca un hot parsiv si degenerat care ar vinde-o si pe ma-sa numai sa scape de parnaie, eventual cu buzunarele pline.

#79
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Dar intrebarea logica ar fi : sunteti de acord sa revenim la alegeri simultane (presedinte, parlament, primari) ?
Parerea mea e ca avem numai de pierdut cu sistemul actual, inclusiv bani. Nu e normal ca un presedinte sa se implice in campanie si nici firesc ca dupa alegerile parlamentare sa dea la gioale alesilor pe motiv de "coruptie".
De fiecare data ajungem in situatii in care votul dat unei majoritati parlamentare sa sa fie contestat prin manevre constitutionale, cu atat mai mult ca practic presedintele a primit un vot de blam sustinand opozitia.

#80
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013

View PostStokkton, on 26 februarie 2017 - 00:09, said:

1.
2.
1. De la mine se vede ca te comporti ca un leu cu coama-n vant. Iar chestia asta ma atrage un pic.
2. Nu-mi imaginez nimic, mi-ar placea sa stiu mai multe despre tine, de aceea am incercat sa te provoc. Daca nu dai curs invitatiei  acum, poate ai s-o faci in alta zi. Se pare ca mai avem de asteptat pana vine decretul cu intrebarile si putem folosi timpul asta sa intindem un arc intre ganduri. Apreciaza ca n-am zis punte si ca prefer echilibrul dinamic.
Posted Image

Edited by ariadna09, 26 February 2017 - 09:33.


#81
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
referendumul lui johannis nu va mai fi

#82
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostPollux, on 26 februarie 2017 - 07:04, said:



intrebarea o sa fie mai inteligent formulata decat atat...

eu cred ca o sa intrebe pur si simplu daca romanii isi doresc sa apartina lumii euro-atlantice sau lumii euro-asiatice. Posted Image

apropo, cand am intrat in UE am impresia ca nu a fost niciun referendum.

Offff, al dracu de inteligenta intrebare ai gandit.

Nedumerirea mea era alta, dar nu ai citit cu atentie. Fii antena.

Curtea Constitutionala a decis ca rezultatul unui referendum, chiar daca este consultativ referendumul, e obligatoriu sa fie transpus in legislatie.

Ce se intampla daca nu se face cvorumul sau se face, dar romanii de-ai dracului voteaza ”NU”, doar ca sa le faca in ciuda tinerilor frumosi si liberi?

Da, stiu ca nu v-au spus deontologii si acoperitii din presa ce se intampla cu un referendum. Deh, au alte probleme pe cap acum de cand Trump a preluat corabia si a schimbat directia.

#83
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostStokkton, on 25 februarie 2017 - 18:59, said:

[... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...]
[... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...]
[... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...]
...
[... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...]
on topic.
pana la urma ce s-a ales de referendumul ala? Au reusit aia sa-l lamureasca  pa prostovanul  Cotroceniului ca apa curge la vale singura?
Pentru unii, apa curge la deal si pamantul e plat sau in centrul universului. Sa vedem pentru cine.
De exemplu,
dezincriminarea neglijentei in serviciu serveste luptei anti-coruptie?
Eu cred ca NU. Voi poate credeti ca DA. Putem sa ne certam aici sau... putem sa organizam un referendum. Va e teama de un referendum cu asemenea intrebari?

Mi-ati dat o idee:
©ariadna09, pot fi initiate subiecte cu chestionar pentru fiecare dintre aceste intrebari :lol: Nu scapa ei de oprobriu.

View PostStokkton, on 25 februarie 2017 - 19:32, said:

da-l dracu. la referendumul lui cred ca mergeau numai aia rezistenti. [...]
Hai sa-i numaram! :yes:

#84
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013

View Postmoftware, on 26 februarie 2017 - 10:48, said:

©ariadna09, pot fi initiate subiecte cu chestionar pentru fiecare dintre aceste intrebari Posted Image Nu scapa ei de oprobriu.
Posted Image Stii foarte bine ca as initia impreuna cu tine o gramada de subiecte cu chestionar.
Dar spun  ca de data asta e bine sa mai asteptam un pic, sa vina munitia (intrebarile) de la Cotroceni, ca sa-i putem aduce,  prieteneste si organizat, pe calea democratica,  pe toti neincrezatorii in forta si substanta acestui instrument.

Edited by ariadna09, 26 February 2017 - 11:33.


#85
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postsorin40, on 25 februarie 2017 - 21:46, said:

Aici există două aspecte ce trebuiesc discutate:
1. Există în CP pedepse complementare care prevăd interdicția ocupării unei funcții sau exercitării unei profesii. Iar în ceea ce privește interdicția dreptului de a vota, nu se mai aplică (există hotărâri CEDO în această privință).
Aceste pedepse complementare nu sunt niciodată ”pe viață”. Pentru că există noțiunea de ”reabilitare”. Societatea se construiește în jurul ideii de a trăi într-o comunitate nu de a ridica bariere între oameni.
In privinta functiilor ocupate prin numire,
daca o persoana cu cazier judiciar poate sa fie prim-ministru, poate sa fie si ministru; daca poate fi ministru, poate fi si secretar de stat; daca poate fi secretar de stat, poate fi si functionar public; daca poate fi functionar public, poate fi si politist; daca poate fi politist, poate fi si magistrat, adica procuror sau judecator... ca tot se pricepe la infractiuni.
Sau mai bine NU.

sorin40 said:

2. În orice democrație votul este suveran. Dacă alegătorul este dispus să aleagă pe cineva care are cazier, asta e. Pentru că, indiferent de cât am răsuci texte de lege și ”sintagme”, oamenii nu pot fi păcăliți și simt imediat dacă o condamnare este reală sau doar o ingerință în politică. Dacă societatea (prin intermediul aleșilor) vrea să modifice codul penal și să dezincrimineze unele infracțiuni sau să incrimineze unele fapte, singura condiție este respectarea Constituției.
In privinta functiilor ocupate prin alegeri,
bineinteles ca poate sa existe si un PIR (Partidul Infractorilor din Romania) care sa fie condus si reprezentat parlamentar de ai lor. Infractorii au dreptul de a vota, precum si dreptul de a candida pentru a-i reprezenta pe ceilalti infractori si pe simpatizantii lor, inclusiv pe aceia care... inca n-au fost prinsi.
Am fost malitios Posted Image
Orice fost infractor are dreptul sa incerce sa se reabiliteze moral in fata oricarui cetatean sau alegator,
dar si
orice alegator are dreptul sa-l condamne moral si sa-l penalizeze electoral "pe viata",
adica ori de cate ori fostul infractor candideaza,
ba chiar si atunci cand e sustinator semnificativ al altui candidat,
fiindca suspiciunile sunt mari si adesea indreptatite.

sorin40 said:

PS La limita de ”off-topic”, aici aveți textul Convenţiei Naţiunilor Unite împotriva corupţiei, adoptată la New York la 31 octombrie 2003 (site-ul DNA, de încredere)
Faptele incriminate sunt descrise la art. 15-20. Peste tot se vorbește despre ”cu scopul de a obţine un folos necuvenit pentru sine sau pentru altă persoană sau entitate.” Adică ceea ce în CP penal românesc este infracțiunea de mită. Pentru că povestea cu pagubă/daună fără obținerea unui folos personal nu este încriminată.
"textul Conventiei Natiunilor Unite impotriva coruptiei" militeaza pentru dezincriminarea tuturor celorlalte fapte? Posted Image
Propun sa avem un Cod anti-coruptie care sa contina doar infractiunea de mita (luarea, darea, intermedierea etc.) si un Cod penal care sa contina toate celelalte infractiuni, in forma actuala. De acord? Posted Image

Daca ne gandim bine, poate vom descoperi motivul pentru care DNA a fost insarcinata sa ancheteze si alte infractiuni, pe langa luarea si darea de mita.
Daca ne gandim si mai bine, poate vom descoperi ca acestea au fost atribuite de la inceput chiar PNA-ului infiintat de PSD pe vremea lui Adrian Nastase.
S-ar putea sa gresesc. Te rog sa ma corectezi sau sa confirmi, dupa caz.

View Postariadna09, on 26 februarie 2017 - 11:32, said:

Posted Image Stii foarte bine ca as initia impreuna cu tine o gramada de subiecte cu chestionar. Dar spun  ca de data asta e bine sa mai asteptam un pic, [...]
Bineinteles. Eu am vrut doar sa afle lumea ca se poate.
In privinta mea... depinde ce intrebari va contine referendumul.

Edited by moftware, 26 February 2017 - 13:03.


#86
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View PostVerrde, on 26 februarie 2017 - 08:41, said:

Stokky, raul cel mai mic nu e psd. Eu asa cred. E mai grav: nu mai exista un rau mai mic. Cel mai rau e ca n-ai facut nici bine, nici rau votand cu Lentu'...
Uite, daca nu gresesc, recent psd a votat in parlament pentru modificarea ordonantei data de ciolos impotriva taierilor ilegale de paduri, ordonanta care prevedea masuri drastice si ale carei efecte benefice devenisera vizibile. Asa ca nu te lua dupa ce vantura psdul, cu suveranitatea, capitalul national si toate temele care plac romanilor. Sunt ca un hot parsiv si degenerat care ar vinde-o si pe ma-sa numai sa scape de parnaie, eventual cu buzunarele pline.
Ai dreptate.
N-am nici cea mai mica indoiala.


View Postariadna09, on 26 februarie 2017 - 09:27, said:

1. De la mine se vede ca te comporti ca un leu cu coama-n vant. Iar chestia asta ma atrage un pic.
2. Nu-mi imaginez nimic, mi-ar placea sa stiu mai multe despre tine, de aceea am incercat sa te provoc. Daca nu dai curs invitatiei  acum, poate ai s-o faci in alta zi. Se pare ca mai avem de asteptat pana vine decretul cu intrebarile si putem folosi timpul asta sa intindem un arc intre ganduri. Apreciaza ca n-am zis punte si ca prefer echilibrul dinamic.
Posted Image
Ai lasa-ma, ca ma pui pe ganduri.Posted Image

#87
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostVerrde, on 26 februarie 2017 - 08:41, said:

Stokky, raul cel mai mic nu e psd. Eu asa cred. E mai grav: nu mai exista un rau mai mic. Cel mai rau e ca n-ai facut nici bine, nici rau votand cu Lentu'...
Uite, daca nu gresesc, recent psd a votat in parlament pentru modificarea ordonantei data de ciolos impotriva taierilor ilegale de paduri, ordonanta care prevedea masuri drastice si ale carei efecte benefice devenisera vizibile. Asa ca nu te lua dupa ce vantura psdul, cu suveranitatea, capitalul national si toate temele care plac romanilor. Sunt ca un hot parsiv si degenerat care ar vinde-o si pe ma-sa numai sa scape de parnaie, eventual cu buzunarele pline.

Pana nu vedem despre ce fel de modificari este vorba eu cred ca ne dam cu parerea in plus. In fond nu e vorba de modificarea textului biblic asa incat sa intram in panica. :)

#88
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View Postmoftware, on 26 februarie 2017 - 12:59, said:

[...]
orice alegator are dreptul sa-l condamne moral si sa-l penalizeze electoral "pe viata",
adica ori de cate ori fostul infractor candideaza,
ba chiar si atunci cand e sustinator semnificativ al altui candidat,
fiindca suspiciunile sunt mari si adesea indreptatite.

Exact asta am spus și eu. Suntem de acord cu asta. Nu are rost să introduci interdicții legale. Să lăsăm electoratul să aleagă pe cine dorește, indiferent dacă are sau nu are cazier!
Pentru că ”suspiciunile sunt mari și adesea îndreptățite”!


View Postmoftware, on 26 februarie 2017 - 12:59, said:

"textul Conventiei Natiunilor Unite impotriva coruptiei" militeaza pentru dezincriminarea tuturor celorlalte fapte? Posted Image

Există o eroare logică și juridică profundă în întrebarea ta. LEGEA spune doar ce NU AI VOIE să faci!
Așa că răspunsul la întrebarea ta este ”Convenția Națiunilor Unite împotriva corupției" militează pentru incriminarea doar a faptelor menționate în text”

View Postmoftware, on 26 februarie 2017 - 12:59, said:

Propun sa avem un Cod anti-coruptie care sa contina doar infractiunea de mita (luarea, darea, intermedierea etc.) si un Cod penal care sa contina toate celelalte infractiuni, in forma actuala. De acord? Posted Image

Cu regret, dar această propunere nu poate fi acceptată. Nu poți instaura DOUĂ coduri penale.
Legea trebuie să fie aceeași pentru toți! Probabil faci o confuzie între legea generală și legea specială. Pentru asta vezi răspunsul de mai jos.

View Postmoftware, on 26 februarie 2017 - 12:59, said:

Daca ne gandim bine, poate vom descoperi motivul pentru care DNA a fost insarcinata sa ancheteze si alte infractiuni, pe langa luarea si darea de mita.
Daca ne gandim si mai bine, poate vom descoperi ca acestea au fost atribuite de la inceput chiar PNA-ului infiintat de PSD pe vremea lui Adrian Nastase.
S-ar putea sa gresesc. Te rog sa ma corectezi sau sa confirmi, dupa caz.
[...]

Te corectez.

Ai aici textul original al legii 78/2000 de pe site-ul Camerei Deputaților (semnată de Ion Diaconescu și Ulm Spineanu în timpul guvernării CDR).
Ai aici textul original al OUG 43/2002 de pe site-ul Camerei Deputaților (semnată de Adrian Năstase).
Ai aici textul actualizat al legii 78/2000 de pe site-ul DNA/PNA.

Nu există nici o referire al abuzul în serviciu (art 246 CP vechi sau art 297 NCP).
De aceea mult hulita OUG 13 a modificat DOAR art. 297 NCP.
De aceea am tot spus că OUG 13 nu are legătură cu lupta anticorupție, deoarece lupta anticorupție este reglementată de legea specială, adică Legea 78/2000 cu modificări.

Cu regret pentru off-topic, dar doar am răspuns.

#89
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postsorin40, on 26 februarie 2017 - 14:24, said:

[...]
Există o eroare logică și juridică profundă în întrebarea ta. LEGEA spune doar ce NU AI VOIE să faci!
Așa că răspunsul la întrebarea ta este ”Convenția Națiunilor Unite împotriva corupției" militează pentru incriminarea doar a faptelor menționate în text”
Regret sa-ti spun ca eroarea logica iti apartine. Hai sa zicem ca a fost "doar" o eroare de... topica.
Raspunsul corect este:
"Conventia Natiunilor Unite impotriva coruptiei" militeaza doar pentru incriminarea faptelor mentionate in text,
adica fara a se opune incriminarii altor fapte, cum ar rezulta din formularea ta.
Ar fi fost absurd sa militeze pentru restrangerea faptelor penale la cele mentionate in textul sau.
Sperasem ca vei intelege ironia mea din postarea anterioara, dar:

sorin40 said:

Cu regret, dar această propunere nu poate fi acceptată. Nu poți instaura DOUĂ coduri penale. [...]
Bineinteles ca nu. Tocmai de aceea nu putem sa restrangem Codul penal la ce spune Conventia ONU impotriva coruptiei,
mai ales ca:

sorin40 said:

Te corectez.
Ai aici textul original al legii 78/2000 de pe site-ul Camerei Deputaților (semnată de Ion Diaconescu și Ulm Spineanu în timpul guvernării CDR).[...]
Din contra,
de la art.10, pana la art.17,
se vede ca PNA a fost insarcinat, de la inceput, si cu anchetarea altor fapte, asociate sau in legatura cu faptele de coruptie. Mai are rost sa vorbim despre ce s-a adaugat ori se poate adauga? Oricum, referendumul nu e doar despre DNA si atributiile sale.
Oare acum vei spune ca Legea 78/2000 a incalcat "Conventia Natiunilor Unite impotriva coruptiei"?

sorin40 said:

Cu regret pentru off-topic, dar doar am răspuns.
Discutia e on topic, fiindca priveste sfera de cuprindere a intrebarilor de la referendum. Vezi intrebarea a treia din chestionar.

Prin coruptie, cetateanul intelege functionarea "corupta" a unuia care lucreaza la stat sau in numele statului,
iar intelesul Poporului prevaleaza,
findca lui ii apartine suveranitatea nationala (art.2, alin.(1) din Constitutia Romaniei)
Cand Poporul se exprima, de exemplu la referendum, nu poti sa-i impui intelesul dat de niste repezentanti ai sai, la un moment dat, fiindca afectezi suveranitatea nationala. Din contra, dupa ce Poporul s-a exprimat, reprezentantii sai trebuie sa inteleaga corect, sa accepte ce a decis si sa respecte, inclusiv prin modificarea legilor sau mentinerea lor in forma existenta.
De exemplu,
daca Poporul se exprima impotriva unor decizii ale CCR, atunci CCR si celelalte autoritati publice sunt obligate sa se conformeze.
Bineinteles ca vor cauta solutii pentru a respecta exigentele juridice, tratatele la care Romania e parte, Constitutia in vigoare etc., dar in niciun caz printr-un rabat de la vointa Poporului, exprimata prin referendum.

#90
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View Postmoftware, on 26 februarie 2017 - 17:03, said:

[...][...]Din contra,
de la art.10, pana la art.17,
se vede ca PNA a fost insarcinat, de la inceput, si cu anchetarea altor fapte, asociate sau in legatura cu faptele de coruptie. Mai are rost sa vorbim despre ce s-a adaugat ori se poate adauga? Oricum, referendumul nu e doar despre DNA si atributiile sale.
Oare acum vei spune ca Legea 78/2000 a incalcat "Conventia Natiunilor Unite impotriva coruptiei"?
[...]
De exemplu,
daca Poporul se exprima impotriva unor decizii ale CCR, atunci CCR si celelalte autoritati publice sunt obligate sa se conformeze.
[...]

Ai uitat să spui esențialul. Nici Legea 78/2000, și nici Convenția Națiunilor Unite împotriva corupției, nu încriminează abuzul în servici așa cum este el definit de art. 297 NCP!

Iar poporul nu se poate exprima împotriva unor Decizii ale CCR!

Edited by sorin40, 26 February 2017 - 20:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate