Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 

Legiferarea parteneriatului civil

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
344 replies to this topic

Poll: Referitor la parteneriatul civil (158 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu legiferarea parteneriatului civil in Romania?

  1. Voted Da (101 votes [63.92%] - View)

    Percentage of vote: 63.92%

  2. Nu (42 votes [26.58%] - View)

    Percentage of vote: 26.58%

  3. Nu ma intereseaza / nu stiu daca este util (15 votes [9.49%] - View)

    Percentage of vote: 9.49%

Vote Guests cannot vote

#325
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 Flat, on 30 aprilie 2019 - 22:55, said:

Nu știu întreb
Vouă, când ați devenit adolescenți, v-au plăcut femeile pentru că v-au influențat părinții sau pentru că așa ați simțit?

Eu cunosc o fată care a trăit în orfelinat, fiind abandonata de parinti de mica. Acum are 21 de ani și arata și se comportă ca un baiat. Daca nu stii ca e fata nu iti poti da seama.
Mi-a povestit viața ei acolo. E bisexuala. Crezi ca asa s-a născut sau orientarea ei sexuala are de-a face si cu mediul in care a trăit?

 vlad1102, on 30 aprilie 2019 - 23:26, said:




Care-i procentajul de copii adusi de cuplurile same -sex? Nu neaparat  in RO
Cand vor fi smilare poate voi fi de acrod cu tine - pana atunci, exercitiul e similar cu a acorda titlul de "mama eroina"  melcului meu din curte. Sigur, nu indeplineste nici o conditie, dar dc nu?

Asta e o gandire paguboasa din punctul meu de vedere. Ok, homosexualii sunt o categorie minoritara, ok, sexo-marxismul e la moda. Dincolo de toate astea, sa vii in secolul 21 sa afirmi ca homosexualitatea e pacat sau boala sau mai știu eu ce trasnaie cred ca mai tine doar la oameni fara educatie sau indoctrinati religios.
Sunt o minoritate care doreste sa fie acceptata in societate si cuplurile de acest fel sa fie protejate de stat. Cred ca nu cade cerul peste crestini si nici peste homofobi daca statul va proteja cumva aceste cupluri. Afirmatia ca familia traditionala e protejata de stat fiindca e in stare prin definitie sa perpetueze specia e o gogomanie.

#326
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,313
  • Înscris: 24.06.2006

 fum, on 01 mai 2019 - 06:54, said:

Putei renunța la remarca aia cu ștromeleagurile, una deplasată, o forțare care n-are nimic de-a face cu realul
atata poate, atata dă ...

 Flat, on 30 aprilie 2019 - 23:19, said:

Deci argumentul cu copiii influențabili nu tine
in baza unui studiu sau opinie personala, deci trebuie luata ca atare

 Flat, on 30 aprilie 2019 - 23:19, said:

Adolescenți
Copiii nu sunt interesați de sex.
trebuie sa te hotarasti, mai sus vorbeai de copii de infiat, ori copii se infiaza de obicei la varste fragede, daca nu ma-nsel

n-are nimic interesul copiilor cu influentarea/indrumarea, sunt exemple edificatoare pe net daca nu intelegi, cu toate ca ma-ndoiesc ca vrei asa ceva

#327
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Flat, on 30 aprilie 2019 - 22:26, said:

Cum anume te influențează dezastruos? Un copil poate fi influențat sa devină homosexual?

 Flat, on 30 aprilie 2019 - 22:55, said:

Nu știu întreb
Vouă, când ați devenit adolescenți, v-au plăcut femeile pentru că v-au influențat părinții sau pentru că așa ați simțit?

Lasa un baiat de 10-12 ani pe mana unui homo si o sa vezi ce iese.

Edited by Ghita_Bizonu, 01 May 2019 - 08:22.


#328
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,771
  • Înscris: 11.03.2007

 subjective, on 01 mai 2019 - 07:23, said:

Asta e o gandire paguboasa din punctul meu de vedere. Ok, homosexualii sunt o categorie minoritara, ok, sexo-marxismul e la moda. Dincolo de toate astea, sa vii in secolul 21 sa afirmi ca homosexualitatea e pacat sau boala sau mai știu eu ce trasnaie cred ca mai tine doar la oameni fara educatie sau indoctrinati religios.
Sunt o minoritate care doreste sa fie acceptata in societate si cuplurile de acest fel sa fie protejate de stat. Cred ca nu cade cerul peste crestini si nici peste homofobi daca statul va proteja cumva aceste cupluri. Afirmatia ca familia traditionala e protejata de stat fiindca e in stare prin definitie sa perpetueze specia e o gogomanie.
Mă voi opri puțin la acest ”îndoctrinați religios”. Cum poate fi o persoană religioasă altfel decât îndoctrinată religios? Cum poate fi un politician sau un profesionist desăvârșit? Dar dacă există îndoctrinați religios, și există, de ce nu este acceptat faptul că nefericita manifestare sexuală și comportamentală care este homosexualitatea, poate îndoctrina la rândul ei, poate perverti? Ori dacă este să aleg între un îndoctrinat al căii firești și unul al cărării strâmbe, ghici ce prefer? Că nu sexualitatea lor, manifestată discret, deranjează, ci modul în care vin pe valul de anticreștinism la care asistăm astăzi, expunându-și valențele, neinteresante altfel. Spune-mi care este rromul care muncește, care se comportă civilizat și care se îngrijește personal suficient cât să nu deranjeze în jurul său, care nu este primit la muncă sau în societate. Și dacă cineva crede că nu există, se înșeală, există, am eu câteva exemple. Deși la majoritatea se vede, spre deosebire de cei din minoritățile sexuale, aceia nu vin cu pretențiile de minoritari în față, ci vin conștienți de rolul lor social, conștienți că alinierea la obiceiurile seminției lor le aduce ”decăderea din drepturi”, nu presupusa discriminare pur etnică. Am o veste proastă, se pare că religioșii creștini nu pot pune de acord crezul lor cu ideea de familie homosexuală, așa cum nu ar trebui să îl poată pune de acord cu, să zicem, prigonirea sau exterminarea acestei minorități, care vrea musai să-și lase lista de membri la vedere. Pe valul de extremism care se ridică, eu nu m-aș încumeta, dar de, treaba fiecăruia. Eu zic doar ”nu”, nu știu însă părerea musulmanului sau a extremistului de dreapta, dar o vom afla în viitorul nu foarte îndepărtat (și ca să fiu mai clar, nici creștinul de extremă dreapta nu este mai breaz decât cel pe care îl prigonește), deci îi iubim ca oameni, dar nu iubim obiceiurile lor. Mai mult, nu putem da mărgăritarele noastre la porci.

#329
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 fum, on 01 mai 2019 - 08:36, said:

Mă voi opri puțin la acest Ӕndoctrinați religios”. Cum poate fi o persoană religioasă altfel decât Ă®ndoctrinată religios? Cum poate fi un politician sau un profesionist desăvârșit? Dar dacă există Ă®ndoctrinați religios, și există, de ce nu este acceptat faptul că nefericita manifestare sexuală și comportamentală care este homosexualitatea, poate Ă®ndoctrina la rândul ei, poate perverti? Ori dacă este să aleg Ă®ntre un Ă®ndoctrinat al căii firești și unul al cărării strâmbe, ghici ce prefer? Că nu sexualitatea lor, manifestată discret, deranjează, ci modul Ă®n care vin pe valul de anticreștinism la care asistăm astăzi, expunându-și valențele, neinteresante altfel. Spune-mi care este rromul care muncește, care se comportă civilizat și care se Ă®ngrijește personal suficient cât să nu deranjeze Ă®n jurul său, care nu este primit la muncă sau Ă®n societate. Și dacă cineva crede că nu există, se Ă®nșeală, există, am eu câteva exemple. Deși la majoritatea se vede, spre deosebire de cei din minoritățile sexuale, aceia nu vin cu pretențiile de minoritari Ă®n față, ci vin conștienți de rolul lor social, conștienți că alinierea la obiceiurile seminției lor le aduce ”decăderea din drepturi”, nu presupusa discriminare pur etnică. Am o veste proastă, se pare că religioșii creștini nu pot pune de acord crezul lor cu ideea de familie homosexuală, așa cum nu ar trebui să Ă®l poată pune de acord cu, să zicem, prigonirea sau exterminarea acestei minorități, care vrea musai să-și lase lista de membri la vedere. Pe valul de extremism care se ridică, eu nu m-aș Ă®ncumeta, dar de, treaba fiecăruia. Eu zic doar ”nu”, nu știu Ă®nsă părerea musulmanului sau a extremistului de dreapta, dar o vom afla Ă®n viitorul nu foarte Ă®ndepărtat (și ca să fiu mai clar, nici creștinul de extremă dreapta nu este mai breaz decât cel pe care Ă®l prigonește), deci Ă®i iubim ca oameni, dar nu iubim obiceiurile lor. Mai mult, nu putem da mărgăritarele noastre la porci.

Domnule, stiu prea bine ce se molfaie in crestinismul ortodox pe meleagurile astea. Voi, ortodocșii, nu ati auzit de 'dati Cezarului ce e al Cezarului si lui Dzeu ce e al lui Dzeu'? Prin urmare, credinta voastra trebuie sa ramana intr-un plan separat de mersul cotidian al 'lumii'. A propos, stii ce inseamna 'lume' in sensul crestin?
Credinta religiosilor nu trebuie sa aiba de a face cu institutii 'lumesti' precum casatoria civila sau parteneriatul civil. Altfel, dam peste alte versete pline de înțelepciune cum ar fi 'vezi-ti de barna din ochi, nu te mai uita la paiul din ochiul vecinului'. Si alte asemenea plide pline de talc.
'Lumea' nu e una crestina si nici Dzeu nu a intentionat-o crestina, fiind convins de absurditatea si ilogismul ideii. Numa' ortodocsii cred că-s ei bomboana de pe coliva și își bagă nasul unde nici lui Mnezau nu-i fierbe oala.

#330
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Ghita_Bizonu, on 01 mai 2019 - 08:21, said:

Lasa un baiat de 10-12 ani pe mana unui homo si o sa vezi ce iese.

aparent, iese la fel de bun:
https://www.theguard...ers-study-shows

Quote

As the marriage equality vote draws toward its close, a comprehensive study published in the Medical Journal of Australia shows children raised in same-sex-parented families do as well as children raised by heterosexual couple parents.
The review of three decades of peer-reviewed research by Melbourne Children’s found children raised in same-sex-parented families did as well emotionally, socially and educationally as their peers.


#331
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,059
  • Înscris: 25.06.2007

 subjective, on 01 mai 2019 - 07:23, said:

Sunt o minoritate care doreste sa fie acceptata in societate si cuplurile de acest fel sa fie protejate de stat. ... statul va proteja ..... Afirmatia ca familia traditionala e protejata de stat
Ce naiba sa tot protejeze? Statul isi protejeaza toti cetatenii prin legi, prin sistemul de justitie, prin sistemul de asigurari sociale, prin armata, etc, nu mai e necesara vreo prevedere suplimentara cum ca protejeaza cupluri, sau trio-uri sau alte combinatii de persoane.

#332
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 subjective, on 01 mai 2019 - 07:23, said:

Eu cunosc o fată care a trăit în orfelinat, fiind abandonata de parinti de mica. Acum are 21 de ani și arata și se comportă ca un baiat. Daca nu stii ca e fata nu iti poti da seama.
Mi-a povestit viața ei acolo. E bisexuala. Crezi ca asa s-a născut sau orientarea ei sexuala are de-a face si cu mediul in care a trăit?

orfelinatul este un mediu abuziv si traumatizant, nu-l poti compara cu o familie
acest exemplu intareste cu atat mai mult ideea ca unui copil i-ar fi mai bine adoptat, intr-o familie, fie ea si gay, decat in sistemul public de orfelinate unde este abuzat de educatori sau colegi

sincer nu inteleg aceasta idee, ca un cuplu de homosexuali ar dori sa-si influenteze copilul infiat sa devina si el gay ??!  ca ce chestie
cine trece prin chinul birocratic de a adopta un copil, isi doreste cu ardoare acel copil si tot ce e mai bun pentru el
nu ar risca sanatatea acelui copil si nici nu cred ca ii infiaza de distractie drept jucarii sexuale

#333
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 Flat, on 01 mai 2019 - 08:56, said:



aparent, iese la fel de bun:
https://www.theguard...ers-study-shows

Bineinteles ca daca copiii sunt crescuți, educați asemănător, nu vor exista diferente semnificative. Dar dacă educatia include insistent tema sexuala, acest lucru va influenta comportamentul copilului, indiferent că e vorba de mediu hetero sau homosexual in familie.
Foarte importante sunt criteriile de adoptie. Care nu cred că trebuie să facă referire la orientarea sexuala ci la criterii precum stabilitate emotionala, familiala, sociala, financiara etc.

 Karhu, on 01 mai 2019 - 09:02, said:


Ce naiba sa tot protejeze? Statul isi protejeaza toti cetatenii prin legi, prin sistemul de justitie, prin sistemul de asigurari sociale, prin armata, etc, nu mai e necesara vreo prevedere suplimentara cum ca protejeaza cupluri, sau trio-uri sau alte combinatii de persoane.

Daca homosexualitatea e exclusa de la norma sociala, bineinteles ca homosexualii vor fi frustrati de includerea in societate tocmai pe criteriul orientarii sexuale. O lege a parteneriatului civil ar consfinti o norma sociala, homosexualitatea ca ceva firesc. Tocmai asta resping bigotii, indoctrinatii religios. Și nici nu exista alte argumente decât absurditățile astea doua.


 Flat, on 01 mai 2019 - 09:02, said:



orfelinatul este un mediu abuziv si traumatizant, nu-l poti compara cu o familie
acest exemplu intareste cu atat mai mult ideea ca unui copil i-ar fi mai bine adoptat, intr-o familie, fie ea si gay, decat in sistemul public de orfelinate unde este abuzat de educatori sau colegi

sincer nu inteleg aceasta idee, ca un cuplu de homosexuali ar dori sa-si influenteze copilul infiat sa devina si el gay ??!  ca ce chestie
cine trece prin chinul birocratic de a adopta un copil, isi doreste cu ardoare acel copil si tot ce e mai bun pentru el
nu ar risca sanatatea acelui copil si nici nu cred ca ii infiaza de distractie drept jucarii sexuale

Aceste lucruri, posibilitati, trebuiesc analizate de un mediu profesionist de asistenta sociala, indiferent că e vorba de familii adoptive hetero sau homo.

#334
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,771
  • Înscris: 11.03.2007

 subjective, on 01 mai 2019 - 08:47, said:

Domnule, stiu prea bine ce se molfaie in crestinismul ortodox pe meleagurile astea. Voi, ortodocșii, nu ati auzit de 'dati Cezarului ce e al Cezarului si lui Dzeu ce e al lui Dzeu'? Prin urmare, credinta voastra trebuie sa ramana intr-un plan separat de mersul cotidian al 'lumii'. A propos, stii ce inseamna 'lume' in sensul crestin?
Credinta religiosilor nu trebuie sa aiba de a face cu institutii 'lumesti' precum casatoria civila sau parteneriatul civil. Altfel, dam peste alte versete pline de înțelepciune cum ar fi 'vezi-ti de barna din ochi, nu te mai uita la paiul din ochiul vecinului'. Si alte asemenea plide pline de talc.
'Lumea' nu e una crestina si nici Dzeu nu a intentionat-o crestina, fiind convins de absurditatea si ilogismul ideii. Numa' ortodocsii cred că-s ei bomboana de pe coliva și își bagă nasul unde nici lui Mnezau nu-i fierbe oala.
Domnule, am specificat clar și repetat câteva posturi mai sus, sunt pentru parteneriat civil, dar nu pentru căsătorie care, conform legii, are ca urmare întemeierea unei familii, deci drepturi ale familiei, inclusiv de adopție. O să spui că nici nu intenționează adopție, dar eu am acasă pisică și știu că se uită pe aiurea când prinde vrăbii, și prinde. În rest pozițiile sunt clare, nu judec obiceiurile minorității dar nu le pot accepta ca normalitate, cred că este clar. Dar cine vine cu parul împotriva religiei iubirii, eu știu din partea cui vine, chiar dacă nici măcar el nu știe. Iar lumea, da, nu este una creștină, ci este una și creștină, mai mult sau mai puțin, cum o fi, dar nu este nici una homosexuală, se vede din însăși existența ei sper, da? Numa' homo”s cred că-s ei bomboana de pe coliva și își bagă nasul unde nici Mnezau nu luminează.

#335
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 fum, on 01 mai 2019 - 09:22, said:


Domnule, am specificat clar și repetat câteva posturi mai sus, sunt pentru parteneriat civil, dar nu pentru căsătorie care, conform legii, are ca urmare Ă®ntemeierea unei familii, deci drepturi ale familiei, inclusiv de adopție. O să spui că nici nu intenționează adopție, dar eu am acasă pisică și știu că se uită pe aiurea când prinde vrăbii, și prinde. ĂŽn rest pozițiile sunt clare, nu judec obiceiurile minorității dar nu le pot accepta ca normalitate, cred că este clar. Dar cine vine cu parul Ă®mpotriva religiei iubirii, eu știu din partea cui vine, chiar dacă nici măcar el nu știe. Iar lumea, da, nu este una creștină, ci este una și creștină, mai mult sau mai puțin, cum o fi, dar nu este nici una homosexuală, se vede din Ă®nsăși existența ei sper, da? Numa' homo”s cred că-s ei bomboana de pe coliva și Ă®și bagă nasul unde nici Mnezau nu luminează.

Casatoria civila nu are nici o legatura cu Dzeu sau religia. Prin urmare, nu vad de ce li se refuza minoritarilor homosexuale acest privilegiu. Singurul contraargument e de natura relgioasa, mai specific, crestina, deci?
Iar adoptiile, după cum am spus mai sus, dpdv social contin conditii care nu au legătură cu sexualitatea ci cu stabilitatea emotionala, familiala, sociala, financiara. Prin urmare, nu vad care ar fi argumentele bazate pe sexualitate.

Edited by subjective, 01 May 2019 - 09:29.


#336
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,771
  • Înscris: 11.03.2007

 Flat, on 01 mai 2019 - 09:02, said:


orfelinatul este un mediu abuziv si traumatizant, nu-l poti compara cu o familie
acest exemplu intareste cu atat mai mult ideea ca unui copil i-ar fi mai bine adoptat, intr-o familie, fie ea si gay, decat in sistemul public de orfelinate unde este abuzat de educatori sau colegi

sincer nu inteleg aceasta idee, ca un cuplu de homosexuali ar dori sa-si influenteze copilul infiat sa devina si el gay ??!  ca ce chestie
cine trece prin chinul birocratic de a adopta un copil, isi doreste cu ardoare acel copil si tot ce e mai bun pentru el
nu ar risca sanatatea acelui copil si nici nu cred ca ii infiaza de distractie drept jucarii sexuale
Omul vrea să spună ce tu ocolești să înțelegi: comportamentul unui om, mai ales al unui copil poate fi educat. De pervertire nici nu mai vorbim, dar astea sunt excepții și de regulă pervertirea se face după vârsta împlinirii sexuale, deci la tineri, nu la copii. Nu o vrea cuplul să-l educe într-un anume fel, dar el este de un anume fel, vede relația cumva nesimbiotică dintre tați, fixează date anapoda, neștiind să facă diferența între sexe. Apucă un dulap: ”dragule ridică”, și ridică ambii tați la fel și îl cară; apucă un dulap: ”dragă, tu n-ai să poți, dar măcar tu împinge, că-l ridic eu”, iar copilul vede și știe că mama nu poate ridica cât poate tata, dar că mama se uită la el, și ”îl citește” că are temperatură sau că urmează să-i fie rău, deși el nu simte. Iar dacă totuși nu crezi că homosexualitatea se poate educa, explică fenomenul de bisexualitate, ușa către homosexualitate. Nu crezi că este o explozie a promiscuității în ziua de astăzi? Nu ți se pare că marile aglomerări urbane adăpostesc procentual homosexuali mult mai mult decât media? Cum este, fenomenul este urban, metropolitan, sau general, că nu înțeleg? Cum de explodează prin echipele sportive care practică sporturi de performanță, cu privarea prin cantonamente de viață socială în afara colectivului? De ce exced statisticii? Părerea mea este că urmărește foarte fidel harta consumului de droguri, la comunități mă refer, deoarece, la nivel de performanță, sportul este ferit de droguri și că promiscuitatea îmbracă multe haine, bisexualitatea sau direct homosexualitatea fiind doar una dintre alegeri. Vrei să discutăm despre alegerea unora de a consuma droguri?

 subjective, on 01 mai 2019 - 09:28, said:

Casatoria civila nu are nici o legatura cu Dzeu sau religia. Prin urmare, nu vad de ce li se refuza minoritarilor homosexuale acest privilegiu. Singurul contraargument e de natura relgioasa, mai specific, crestina, deci?
Iar adoptiile, după cum am spus mai sus, dpdv social contin conditii care nu au legătură cu sexualitatea ci cu stabilitatea emotionala, familiala, sociala, financiara. Prin urmare, nu vad care ar fi argumentele bazate pe sexualitate.
Da matale nu înțelegi înșiruirea de litere, sau ce? Caută articolele în constituție și în lege și vezi; din căsătorie rezultă familia, din familie copiii, născuți în interiorul familiei sau nu. Tu zici mai sus. Dacă până acum era extrem de greu pentru o persoană singură să adopte, familiile homosexuale vor fi la paritate cu familiile hetero și te asigur că vor fi mai mult decât atât. N-am dat argumente bazate pe sexualitate ci bazate pe comportament, unul diferit în cazul familiilor homosexuale. Apoi, copilul va trebui să facă față valului de opinii venite din partea colegilor de joacă și a colegilor de școală. Vrei să le pui botniță și ălora?

#337
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 fum, on 01 mai 2019 - 10:05, said:


Omul vrea să spună ce tu ocolești să Ă®nțelegi: comportamentul unui om, mai ales al unui copil poate fi educat. De pervertire nici nu mai vorbim, dar astea sunt excepții și de regulă pervertirea se face după vârsta Ă®mplinirii sexuale, deci la tineri, nu la copii. Nu o vrea cuplul să-l educe Ă®ntr-un anume fel, dar el este de un anume fel, vede relația cumva nesimbiotică dintre tați, fixează date anapoda, neștiind să facă diferența Ă®ntre sexe. Apucă un dulap: ”dragule ridică”, și ridică ambii tați la fel și Ă®l cară; apucă un dulap: ”dragă, tu n-ai să poți, dar măcar tu Ă®mpinge, că-l ridic eu”, iar copilul vede și știe că mama nu poate ridica cât poate tata, dar că mama se uită la el, și Ӕl citește” că are temperatură sau că urmează să-i fie rău, deși el nu simte. Iar dacă totuși nu crezi că homosexualitatea se poate educa, explică fenomenul de bisexualitate, ușa către homosexualitate. Nu crezi că este o explozie a promiscuității Ă®n ziua de astăzi? Nu ți se pare că marile aglomerări urbane adăpostesc procentual homosexuali mult mai mult decât media? Cum este, fenomenul este urban, metropolitan, sau general, că nu Ă®nțeleg? Cum de explodează prin echipele sportive care practică sporturi de performanță, cu privarea prin cantonamente de viață socială Ă®n afara colectivului? De ce exced statisticii? Părerea mea este că urmărește foarte fidel harta consumului de droguri, la comunități mă refer, deoarece, la nivel de performanță, sportul este ferit de droguri și că promiscuitatea Ă®mbracă multe haine, bisexualitatea sau direct homosexualitatea fiind doar una dintre alegeri. Vrei să discutăm despre alegerea unora de a consuma droguri?


Da matale nu Ă®nțelegi Ă®nșiruirea de litere, sau ce? Caută articolele Ă®n constituție și Ă®n lege și vezi; din căsătorie rezultă familia, din familie copiii, născuți Ă®n interiorul familiei sau nu. Tu zici mai sus. Dacă până acum era extrem de greu pentru o persoană singură să adopte, familiile homosexuale vor fi la paritate cu familiile hetero și te asigur că vor fi mai mult decât atât. N-am dat argumente bazate pe sexualitate ci bazate pe comportament, unul diferit Ă®n cazul familiilor homosexuale. Apoi, copilul va trebui să facă față valului de opinii venite din partea colegilor de joacă și a colegilor de școală. Vrei să le pui botniță și ălora?

Nu le punem botnita. Copiii reproduc ce învață în mediul in care sunt educați. Prin urmare, educația trebuie schimbata și în acest fel nu va fi nevoie de nici o botniță. Comportamentul presupus promiscuu al homosexualilor e bazat, pe de-o parte, pe prejudecati masive (acesta nu e nici pe departe atât de antisocial pe cat cred bigotii, ei insisi macinati de promiscuitati sociale, familiale etc), pe de alta, pe insasi comportamentul abuziv al societatii, ea insasi bigota, incuiata, retrograda, cre(s)tina, musulmana, religioasa etc.

#338
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 fum, on 01 mai 2019 - 10:05, said:

explică fenomenul de bisexualitate, ușa către homosexualitate.
Nu crezi că este o explozie a promiscuității în ziua de astăzi?
Nu ți se pare că marile aglomerări urbane adăpostesc procentual homosexuali mult mai mult decât media?
Cum este, fenomenul este urban, metropolitan, sau general, că nu înțeleg?
Cum de explodează prin echipele sportive care practică sporturi de performanță, cu privarea prin cantonamente de viață socială în afara colectivului? De ce exced statisticii? Părerea mea este că urmărește foarte fidel harta consumului de droguri, la comunități mă refer, deoarece, la nivel de performanță, sportul este ferit de droguri și că promiscuitatea îmbracă multe haine, bisexualitatea sau direct homosexualitatea fiind doar una dintre alegeri.
Vrei să discutăm despre alegerea unora de a consuma droguri?

ce sa explic. e o aberatie sa crezi ca e "usa catre homosexualitate". bisexualii sunt oameni mai lejeri care prefera ambele experiente
nu, promiscuitatea a existat intotdeauna
nu, aceleasi procente sunt si in rural, doar ca sunt ascunse
general
nu cunosc despre ce vorbesti, sportivii sunt gay say ce?
ce e cu drogurile? sunt un viciu, ca si bautura sau fumatul sau jocurile de noroc. unele sunt mai legale altele nu. care e treaba? nu are legatura cu subiectul

tu vrei sa zugravesti o societate perfecta, in care omul este masina, nu bea nu fumeaza e moral cuminte si devreme acasa
din pacate, oamenii nu sunt perfecti si au vicii, printre aceste vicii situandu-se si drogurile sau bautura (asta din urma legala si taxabila)
tu ce sugerezi, vrei sa faci o legatura dubioasa intre presupusa promiscuitate si droguri?>

mai luceraza la imaginea familiei traditionale ideale, care este negata de statistica de divorturi, batai, copii needucati si in general o foarte slaba coeziune sociala la acest nivel
daca vrei sa o legam de vicii, ia cinzeaca si bericica pe care o consuma "capul familiei" si analizeaza-le efectul cand vine acasa de la birt cu intentii educativ-contondente asupra sotiei si copiilor

nu mai comentez restul de ciudatenii cu dulapul si mama care "simte" nu stiu ce. copilul stie sa faca diferenta intre sexe, daca nu e retard, si in nici un caz nu va copia comportamentul sexual ca o primata..

#339
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,771
  • Înscris: 11.03.2007

 Flat, on 01 mai 2019 - 10:35, said:

mai luceraza la imaginea familiei traditionale ideale, care este negata de statistica de divorturi, batai, copii needucati si in general o foarte slaba coeziune sociala la acest nivel
daca vrei sa o legam de vicii, ia cinzeaca si bericica pe care o consuma "capul familiei" si analizeaza-le efectul cand vine acasa de la birt cu intentii educativ-contondente asupra sotiei si copiilor
Păi vezi, atunci de vrei să duci familia către doi tați care vin de la birt cu intenții educativ contondente asupra restului familiei, mai ales dacă nu au fost împreună la alimentat? Mă bucur să aud că statistica consfințește faptul, pe care îl bănuiam dealtfel, acela că familiile homosexuale sunt foarte stabile, căsătoriile acestora durând, se pare, pe viață.

 Flat, on 01 mai 2019 - 10:35, said:

ce sa explic. e o aberatie sa crezi ca e "usa catre homosexualitate". bisexualii sunt oameni mai lejeri care prefera ambele experiente
Poftim? Este vorba despre orientarea nativă, sau despre experiențe?

#340
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,771
  • Înscris: 11.03.2007

 subjective, on 01 mai 2019 - 10:14, said:

Nu le punem botnita. Copiii reproduc ce învață în mediul in care sunt educați. Prin urmare, educația trebuie schimbata și în acest fel nu va fi nevoie de nici o botniță. Comportamentul presupus promiscuu al homosexualilor e bazat, pe de-o parte, pe prejudecati masive (acesta nu e nici pe departe atât de antisocial pe cat cred bigotii, ei insisi macinati de promiscuitati sociale, familiale etc), pe de alta, pe insasi comportamentul abuziv al societatii, ea insasi bigota, incuiata, retrograda, cre(s)tina, musulmana, religioasa etc.
Da, așa este, copiii reproduc ce învață în mediul în care sunt educați. Restul este can-can.

În comunitățile religioase ești învățat să nu furi. Această învățătură este o dogmă religioasă, sau o normă de educație socială?

La fel și cu homicidul sau cu igiena corporală. Ce sunt aceste învățături retrograde, religioase? Crezi că cel care le primește îți va putea spune articolul de lege care interzice și pedepsește unele fapte antisociale? Crezi că ar trebui să respecte aceste reglementări doar până la ușa bisericii sau doar în sânul comunității din care face parte?

Voi asemăna homosexualitatea cu alegerea de a întreține o igienă corporală precară? Este alegerea fiecăruia să se întrețină sau nu dpdv igienic, nu? Este lege care interzice mirosul pregnant? Este aparat de măsură? Este un mod de viață asumat, care pare doar că îi afectează pe ceilalți, dar nu, nu are cum să-i afecteze, corect? Vreau să trăiești în deplină armonie, atât cu minoritatea homo, cât și cu minoritatea celor nespălați, ca să fii consecvent cu principiile tale progresiste sănătoase, deoarece este bine ca fiecare să facă în viață fix ce vrea, dacă plătește taxe, am înțeles, da? Și scoate, te rog, termenul de ”viciu” din vocabular, dacă tot îi restricționezi acoperirea, deoarece este o alegere a unor plătitori de taxe.

#341
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Folositi fraze mai simple ca nu reusesc sa urmaresc nici o postare.

Edited by JurasikMan, 01 May 2019 - 13:45.


#342
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 fum, on 01 mai 2019 - 13:12, said:

Poftim? Este vorba despre orientarea nativă, sau despre experiențe?

variaza, evident. la unii este intr-un fel, la altii in alt fel.
cei care simt din start, din copilarie/adolescenta atractie pentru acelasi sex, sunt orientati nativ si nu cred ca pot fi influentati in vreun fel.
sunt si o parte care experimenteaza, fie din curiozitate, fie din imprejurarile sociale sau de anturaj (abuzuri, inchisori, echipe de sport?! ziceai tu) si acestia sunt exclusi din discutie pentru ca normal ca nu o sa le dea nici un asistent social copii spre adoptie, analizand stilul lor de viata. stil de viata ce poate fi ok, nu vad nimic rau in a experimenta asa cum multi oameni straight experimenteaza in dormitor tot felul de lucruri..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate