Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 

Creare stick USB cu Windows 10 bootabil cu Media Creation Tool folosind tip MBR, se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
In general lumea s-a obisnuit cu vechile programe care se foloseau pana sa apara MCT. Multi nici nu stiu ca MCT exista.

Un stick facut cu MCT poate boota atat in Legacy cat si UEFI. Un stick facut cu Rufus trebuie facut special ptr una din cele doua posibilitati.

Pot apare ceva probleme la unele stick-uri mai proaste sau pe USB3.0 in MCT. Ori apar erori la a fi facute bootabile, ori nu booteaza pe PC-ul pe care se incearca instalarea.
De principiu problema tine de stick.

Pe SanDisk nu am intalnit nicio problema. Pe un Kingston mai ieftin, pe 3.0, daca am incercat sa-l fac bootabil dar folosind un port 2.0 a dat eroare la final si a trebuit facut bootabil manual cu DiskPart si tag-ul Forced. Cand am avut port USB3.0 l-a facut fara probleme. Pe un no-name chinezesc, chiar daca a zis ca e facut ok nu am reusit sa-l fac sa booteze de pe el decat pe un singur PC din 5.

#56
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
MCT "merge" cam pe orice stick de 8 GB mai vechi.
Astea mai noi au "inventii" chinezesti (cele vechi sunt doar copii dupa altceva).

#57
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am făcut cu MCT, am instalat deja.

#58
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Azi imi vine un netbook de 14". Am observat ca desi folosesc MCT imaginea nu este tocmai noua, mai sunt vreo 2 actualizari majore ca sa ajunga la zi.
De unde se poate descarca imaginea ISO cu versiunea cea mai recenta?
Cred ca maine (fiind a doua marti din luna) va aparea un nou update. Hai sa- lasam pe asta, daca astazi vreau sa iau ultimul ISO, de unde il iau?

#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
MCT iti descarca intotdeauna ultima versiune. Evident cu conditia sa ai si ultimul MCT - la fiecare build major apare o noua versiune.
Evident, nu contine si ultimele update-uri - in mod normal o parte din ele le face in momentul instalarii daca este conectat PC-ul al net si palca de retea isi ia IP prin DHCP. Altfel dupa instalare isi configurare si face update-ul final.
Este cam exclus sa fie 2 actualizari majore - doar daca ai un MCT de-acum un an si. Poate vrei sa zici 2 update-uri. - Un cumulativ si probabil un Flash Player.

va apare un nou ISO la cateva zile dupa un nou build - deci probabil in Aprilie dupa ce apare 1803 - redstone 4.

Edited by eiffel, 13 February 2018 - 13:42.


#60
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Da, am MCT destul de vechi.
Aseară am luat de pe site ultima versiune, voi instala mâine, sigur voi avea de facut un update major.
Diseară ar trebui sa apară un nou update.

Edited by danghetau, 13 February 2018 - 13:53.


#61
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Update major = upgrade. Restul sunt update-urile lunare banale.

#62
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
De fapt eu folosesc termenul de update pentru software si upgrade pentru hardware. Poate ma insel.

#63
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se utilizeaza termenul "upgrade" (mai exact "software upgrade") si pentru trecerea de o versiune a unui software la alta superioara cu modificari majore, de exemplu, de la Windows 7 la Windows 8.

Pentru trecerea de la o (sub)versiune de Windows 10 la o (sub)versiune mai noua de Windows 10 Microsoft utilizeaza termenul de "update" in contextul noului model de actualizare "update as a service" - un serviciu de update de tip rolling ("update rollup") care a inlocuit vechile pachete de servicii ("service packs" sau "SP" pe scurt), cum a fost "Windows 7 SP1" sau cum s-a intamplat mai demult la Windows 98 care a fost succedat de editia a doua de Windows 98 ("Windows 98 SE") etc.

#64
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am vrut sa pun W10 pe un stick de 8Gb folosind MCT dar am primit de doua ori eroare cam dupa 50% din verificare dupa instalare. Azi deja de doua ori, in trecut am mai intalnit situatia asta neplacuta, lucru de calitate marca Micromoale, n-am ce zice.

#65
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Stick-ul este bun?
Poti incerca si sa descarci/ pui imaginea ISO cu USB/ DVD Download Tool de la MS: https://www.microsof...d-download-tool

#66
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Foarte bun stickul.
Stiu ca pot sa pun si cu alte programe dar ma refeream la MCT, ciudata situatie. Si nu singulara.
Frustrant sa stai 2 ore pana sa pui pe stick un W10 ca sa instalezi.

Edited by danghetau, 14 February 2018 - 16:50.


#67
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 27.06.2007

View Postdanghetau, on 14 februarie 2018 - 16:41, said:

Am vrut sa pun W10 pe un stick de 8Gb folosind MCT dar am primit de doua ori eroare cam dupa 50% din verificare dupa instalare.
la fel pateam si eu pana mi-am dat seama ca trebuia sa opresc antivirus-ul (Avira); imi stergea exe-le de pe stick :)

#68
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Incerc sa dezactivez Windows Defender desi alta data mergea si cu el activ.

#69
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca tot nu vrea, descarca imaginea ISO de pe site si gata :)

#70
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Sa-l ia dracu (pe romaneste) de MCT, a patra incercare esuata.
Si de unde mama naibii iau de pe siteul lor imaginea? http://windowsiso.ne...so-standard-10/ asta nu pare a fi siteul oficial.

Edited by danghetau, 14 February 2018 - 18:44.


#71
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
De aici

http://www.microsoft...nload/windows10

Apesi F12, apoi CTRL+Shift+M, apoi inca un F5 (pt refresh). (pe Chrome)

Pagina detecteaza ca esti pe desktop si nu apar imaginile iso, asa emulezi telefonul si apar.

Edited by xxvirusxx, 14 February 2018 - 19:03.


#72
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 27.06.2007

View Postdanghetau, on 14 februarie 2018 - 18:37, said:

Sa-l ia dracu (pe romaneste) de MCT, a patra incercare esuata.
Si de unde mama naibii iau de pe siteul lor imaginea? http://windowsiso.ne...so-standard-10/ asta nu pare a fi siteul oficial.
Tot cu MCT-ul :D
iti descarca pe calculator imaginea iso

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate