Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Termosistem vata bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#91
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
In Baia Mare e depozitul de la Sto. Si eu tot de acolo le aduc pe toate. In Cluj spatiul de depozitare e f mic. Probabil si in Sibiu.
Cred ca esentialul e sa nu dai pe 1ml de sina de soclu asa multi bani.
Da, cu Iulian Mutulescu colaborez. Oricum iti trimite prin curier, deci nu prea conteaza ca e reprezentant pe Cj sau altundeva.

Edited by dana84, 15 February 2017 - 08:51.


#92
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Ieri am trecut prin fata depozitului de la Sto (asta din Baia Mare) :) am pe cineva de la Sto care are copilul la gradinita cu al meu...deci daca pot ajuta cu ceva...

#93
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Salutare, scuzati pauza, probleme de sanatate.
Am vorbit cu dnul Mutulescu si m-a indreptat catre colegul lui de pe Bv, se pare ca el se ocupa de Sb. Am primit si o oferta pe care cred ca o sa o accept. Acum sa vedem doar ce zic cei de la Sto daca le spun ca nu mai vreau si profilele de la ei.

Singura intrebare pe care am avut-o referitor la oferta de la Ejot a fost de ce dibluri de 195 si nu 215 (cum mi-au pus Sto si Knauf in oferte). Raspunsul a fost ca oricum daca e caramida cu goluri si se foloseste bormasina cu percutie, nu conteaza adancimea pt ca in interior se va crapa oricum. Si sustinerea va fi doar de suprafata.

Ce parere aveti? Chiar se crapa la absolut fiecare gaura? Ca si eu ma intrebam asta mai demult, dar am uitat. Merita cautata masina fara percutie?

Weekend frumos si sanatate!

#94
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Ce parere aveti? Chiar se crapa la absolut fiecare gaura? ......

buna ziua,

atunci cind am termoizolat casa, am ales termosistemul cu vata bazaltica; am facut teste de gaurire ale caramizilor nepuse in opera - caramizile de la Brickston - si au iesit doua feluri de gauri: pentru caramizile arse ok.au fost bune pentru diametrul diblurilor, cele date in caramizi supraarse au fost fie mai mari in diametru fie au dus la spargeri mai mici sau mai mari ale caramizilor testate.
reamintesc ca am tencuit caramizile pe exterior ,inainte de executarea termosistemului, astfel incit gaurile pentru dibluri au avut cel putin grosimea materialului data de grosimea tencuielii si a primulu perete al caramizii-undeva minim la  4cm...
gaurile le am dat la inceput, pentru tencuiala , fara percutie si apoi cu percutie; mi sa parut foarte important tipul de spiral folosit: in final am gasit la TRITON niste spirale suficient de lungi cit imi trebuiau mie si care aveau capul de gaurire cu 4 fete de vidia. per total am folosit 7-8 bucati de spirale.

laurentiu

#95
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Stiu si eu ca in documentatia tehnica de la ejot zice ca la termosistem de 16 se pun dibluri de 19.5, dar parca totusi nu m-as increde intr-o prindere chiar atat de mica. Mai ai si grosimea adezivului ... Dibluri de macar 21.5. Oare casa ta e tencuita pe exterior sau nu?

Sa dea gauri fara percutie ... nu stiu daca o sa accepte, pentru ca se dau destul de incet. Insa poti sa le ceri sa dea cu percutie simpla in caramida si cu rotopercutie in zona de stalpi/centuri.

Edited by dana84, 18 February 2017 - 16:07.


#96
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Multumesc, Laurentiu. Nu m-am gandit sa fac teste pe caramida..
Dana, casa e netencuita pe exterior.

Sunt in discutii cu 2 echipe, ma amana amandoua de 2 saptamani, sper sa ii intalnesc sapt viitoare si o sa pomenesc neaparat de problema asta.

Noapte buna :)

Edited by Annamaria7, 18 February 2017 - 23:38.


#97
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Uite:
https://forum.softpe...6#entry17492812
https://forum.softpe...0#entry19065357

In final @kpk1 a cumparat o bormasina din asta http://www.emag.ro/m...7/pd/DYGGJBBBM/ si cu ea a dat gaurile.

#98
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Tocmai am citit asta la indicatiile de montaj de la Frontrock:
Realizarea gãurilor pentru dibluri
Gãurile trebuie realizate folosind maoina de gãurit cu percuþie.
În cazul betonului celular (BCA), a cãrãmizilor cu goluri oi altor materiale uooare gãurile trebuie realizate fãrã percuþie.
Adâncimea de fixare a diblurilor trebuie sã fie de min. 5cm pentru beton oi 8-9cm pentru cãrãmidã cu goluri sau beton celular.
Se vor respecta indicaþiile produ- cãtorului de sisteme de ancorare.

http://www.e-izolati...da ROCKWOOL.pdf

Pai asta inseamna ca si cu 215 e foarte slaba ancorarea. Vata 15, adezivul.. habar n-am, 1-2? Raman 4.5cm :/



#99
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Tocmai m-am intalnit cu reprezentantul unei potentiale echipe care a mai lucrat cu vata. A spus ca nu e tocmai dreapta casa si ca va trebui incarcat mult adeziv pt a o indrepta. Si ca o alta optiune ar fi sa tencuim inainte. Sotul nu prea vrea... Nici eu nu stiu ce sa zic. Costul pt a dubla adezivul e 1400 lei pe cand tencuitul e peste 5000lei. Trebuie neaparat? E vreo problema daca stratul de adeziv e mai gros?

#100
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
Producatorii recomanda tencuirea peretilor inainte. Apoi tencuielile ofera stabilitate sporita peretilor iar la montarea termosistemului ai o prindere mai buna a diblurilor.

#101
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Din ce stiu eu adezivul pe BCA prinde foarte bine asadar de ce sa se mai tencuiasca? Intradevar diblu pe BCA nu cred ca va tine extraordinar.

#102
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Annamaria7, on 18 februarie 2017 - 23:49, said:

Pai asta inseamna ca si cu 215 e foarte slaba ancorarea. Vata 15, adezivul.. habar n-am, 1-2? Raman 4.5cm :/
Diblurile musai sa fie date prin adeziv (daca se merge pe aplicarea adezivului perimetral si puncte).
Lungimea diblurilor depinde de la un producator de vata la altfel. Unii recomanda dibluri mai lungi, altii mai scurte. Insa, dupa cum ziceam, eu la vata de 15 nu as pune dibluri mai mici de 215. Ideal ar fi sa fie chiar mai mari de 215 daca zici ca nu sunt drepte zidurile.

 Annamaria7, on 20 februarie 2017 - 18:40, said:

Tocmai m-am intalnit cu reprezentantul unei potentiale echipe care a mai lucrat cu vata. A spus ca nu e tocmai dreapta casa si ca va trebui incarcat mult adeziv pt a o indrepta. Si ca o alta optiune ar fi sa tencuim inainte. Sotul nu prea vrea... Nici eu nu stiu ce sa zic. Costul pt a dubla adezivul e 1400 lei pe cand tencuitul e peste 5000lei. Trebuie neaparat? E vreo problema daca stratul de adeziv e mai gros?
Si eu am tencuit, din motivul expus de @laffin.
Nu e neaparat nevoie sa tencuiesti, dar sa iti spuna cam ce abateri ai (cati cm).
Uite aici http://www.baumit.ro..._ProContact.pdf abaterile ce pot fi preluate de adeziv.

#103
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu am folosit la casa mea, veche, vata bazaltica de exterior.
pe pereti nu f drepti dar am lipit cu spuma poliuretanica la tub. si a iesit ff bine lipitura e f rezistenta si am mai castigat cam 1 cm de  izolatie..

eu nu am tencuit ci doar am dat jos vechea tencuiala pana la caramida si atat. A sa nu gauriti stalpii si centurile cu suruburile pt termosistem.

Edited by msn2, 21 February 2017 - 12:42.


#104
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Urgenta, va rog, cine are timp...

Una dintre echipe tocmai mi-a zis ca adezivul WERK WS 110 de la Sto e slab... si cum nu avem peretii drepti, nu stie daca o sa tina. Asa e? E slab? Nu gasesc fisa tehnica, doar ca rezistenta la compresiune e >10N/mm2.
Dana, tu ai luat doar vata de la Sto sau si adezivul?
Alt adeziv mai bun?! Styrokleber Extra de la Knauf?

Era vorba ca la 12 merg sa semnez contractul cu Sto...

Edited by Annamaria7, 22 February 2017 - 11:23.


#105
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Hm, eu nu am auzit asa ceva ...
Eu doar despre ProContact de la Baumit am mai auzit ca ar fi bun si la pret rezonabil. Dar sincer, dpdv calitativ, Baumit-ul as zice ca e sub Sto ...
Mesterii astia pretentiosi ce ti-au recomandat ? Daca asta nu e bun ...

#106
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Da' nici nu stiu ce sa zic. Am hotarat ca nu tencuim.
Sunt pretentiosi sau au impresia ca e lucrarea grea si nu cunosc materialele Sto. Azi ma duc personal cu plumbu si bolobocu sa vad unde au citit ei din ochi ca sunt si 3cm diferenta. Ca mie nu mi se pare.
Avem intr-adevar cateva locuri unde a puscat putin cofragul la stalp si e putin iesit in afara, dar e atat de putin incat si singura cred ca as putea sa il indrept cu .. drilling machine, nu stiu cum sa ii zic pe romana.
Au zis ca ei au lucrat cu Knauf Styrokleber si ca e foarte bun.

Atasez imediat si niste poze... poate imi puteti spune parerea voastra, cat e de stramba :) la ochi

#107
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Dar au mai lucrat cu Sto sau vorbesc si ei doar asa, ca sa zica ceva?
Ca asa au zis si astia ce i-ai facut vecinului, ca ei doar cu Knauf lucraza - si la vata si la adeziv. Si ca asta e cel mai bun. Apoi cand au lucrat cu Sto (vata+adeziv) tot le laudau.
Ma enerveaza astia care le stiu pe toate, dar ei de faipt nu au incercat ...

#108
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Pai nu cred ca au mai lucrat cu Sto, ca intrebarea cam asta zicea. Am atasat niste poze... imi dau seama ca e greu din poze sa iti dai seama daca e dreapta sau nu... dar.. ce ziceti?

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate