Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Termosistem vata bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#109
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016
o adevarata comedie acest topic ,  una zice sa dea gauri fara percutie  [(doamne fereste )am zis si sunt ateu ]} nu stiu daca ii de ras sau de plans . Doamna ai pus poze cu casa sa intrebi daca ii dreapta  , pai ia un dreptar si un boloboc si vezi daca ii dreapta cum sa iti dai seama din poza , arata destul de bine in poza , ala trebuia sa iti zica ceva sa te mai faca de ceva bani . Apropo de dibluri , vezi ca pt caramizi cu goluri sunt dibluri speciale unde cuiul se infileteaza si se deschide ca o floare in interiorul caramizi , calcule pt dat doctoratul ati stiut face da v-ati inpotmolit la dibluri . Doamne fereste si apara .

apropo de lungime nu trebe sa fie lungi , important ii sa fie ce trebe .

......inca una tare am mai citit , diblurile trebuie musai dat prin adeziv ......................voi faceti misto sau chiar vorbiti serios ?

Edited by floringhe, 22 February 2017 - 20:21.


#110
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016
doamna ....nu vreau sa fiu rautacios , da!...................cand sau montat boiandrugi nu a-ti citi fisa tehnica , din calcule matematice si conform fisei tehnice cat ar fi trebuit sa fie minimul petrecuti peste caramida  ? ....si de ce a-ti pus o fereastra  alba daca toata casa sunt maro in afara de usa si aproape toate modelele diferite , o fi fost beat aritectul !!!!! nu ii pacat de de cat teorie s-a facut la izolatie , cand acoperisul ii din tabla .

Edited by floringhe, 22 February 2017 - 20:43.


#111
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
da'.....usa verde nu ai vazut-o ? :) :) :)

#112
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Sters. Nu merita :)

Edited by dana84, 22 February 2017 - 21:04.


#113
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016
ai sters  ! hahahaha , te-ai facut singura de ras , .........dupa cum scria si in brosura cap 34 alin2/6 din 2001 punctele a si b " Scurt si bun " ..............inca odata , doamne pazeste si gaureste numai in locul cu adeziv , si fereste doamne caramida de gaurire cu masini de peste 1500 W cu SDS


.......am uitat sa intreb , daca la o izolatie cu polestiren se foloseste spuma pt lipire , gaurile unde se dau ????  ...in spuma , nu ?

Edited by floringhe, 22 February 2017 - 21:15.


#114
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015

View Postfloringhe, on 22 februarie 2017 - 20:16, said:

o adevarata comedie acest topic

Aaaaaaand we're back.

View Postfloringhe, on 22 februarie 2017 - 20:42, said:

doamna ....nu vreau sa fiu rautacios , da!...................cand sau montat boiandrugi nu a-ti citi fisa tehnica , din calcule matematice si conform fisei tehnice cat ar fi trebuit sa fie minimul petrecuti peste caramida  ? ....si de ce a-ti pus o fereastra  alba daca toata casa sunt maro in afara de usa si aproape toate modelele diferite , o fi fost beat aritectul !!!!! nu ii pacat de de cat teorie s-a facut la izolatie , cand acoperisul ii din tabla .

Pai nu mai fi atunci!
Modelele la geamuri au fost alese de o persoana cu simt artistic (io Posted Image ) Acoperisul e din tigla de beton. Fereastra aia e alba ca asa vrem noi Posted Image E in DOS. Si usa de intrare e verde, na!

View Postbrawnie, on 22 februarie 2017 - 20:53, said:

da'.....usa verde nu ai vazut-o ? Posted Image Posted Image Posted Image
Banii pt usa mi i-a dat mosu (pe nume Brad) pe care l-am pierdut pe 31.12.2015 si am facut-o verde ca bradul sa imi aminteasca mereu de el Posted Image

View Postdana84, on 22 februarie 2017 - 20:57, said:

Sters. Nu merita Posted Image
Am apucat sa il citesc, hihi :)

Sa fiu io de am mai avut asa interactiuni negative pe softpedia pana acum.

#115
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016

View Postbrawnie, on 22 februarie 2017 - 20:53, said:

da'.....usa verde nu ai vazut-o ? Posted Image Posted Image Posted Image

Nu am observat pt ca eram fascinat de multitudinea dimensiunilor geamurilor aplasate strategic unidimensional si diversificat , si eram profund dezamagit ca boiandrugi la peretele exterior u a fost amplasat cu 5 cm mai in  interior pentru protectie termica .
Pai la ce am citit aici si ce calcule sau facut ma asteptam ca casa , asa la rosu sa aiba un consum de 2 hai maxim 3 mc de gaz pe luna , iar daca ar fi fost facuta izolatia casa in sine sa produca Kw pt reteaua nationala . .............si uite ce vad.

View PostAnnamaria7, on 22 februarie 2017 - 21:20, said:



Sa fiu io de am mai avut asa interactiuni negative pe softpedia pana acum.

...............da nici eu asa calcule , intr-un timp nu stiam unde sa caut la literatura , matematica sau fizica .

I

#116
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Hai ca acuma m-am enervat.
Ba nene floringhe, pentru ce e softpedia asta daca nu pentru pus intrebari? Poate TAMPITE, poate prea tarziu, poate fara sens?

forum.softpedia.com --> Aici ati intrat. E un forum = Adunare, întrunire.

De ce *** ar mai vorbi oamenii atata daca nu pentru ca NU STIU si NU ISI PERMIT sa greseasca [mult]? Asa ca intreaba si cele mai evidente lucruri.
Sau pentru ca pur si simplu sunt oameni BUNI care vor sa impartaseasca experienta, cunostintele si greselile lor.
Ca toti gresim. Chiar si dumneata.

Inteleg ca pentru dvoastra e o comedie ce discutam noi aici, probabil stiti mult mai multe. Si atunci frumos ar fi sa intrati in dezbatere cu parerile dvoastra obiective.
E de ajuns. Bataia de joc nu ajuta pe nimeni. Mai ales pe cei incercati. Si daca nu vreti sa dati pareri obiective, atunci abtineti-va.

Sunt atatea discutii in contradictoriu pe aici, asa fain e sa urmaresti una serioasa, chiar ai ce invata. Asta e neserioasa. Si nu imi place.
Ca e vorba si despre casa mea. Asa stramba si colorata cum e ea.

View Postfloringhe, on 22 februarie 2017 - 21:33, said:

...si eram profund dezamagit ca boiandrugi la peretele exterior u a fost amplasat cu 5 cm mai in  interior pentru protectie termica .

No, era greu sa raspundeti asa:
"Nu ati facut bine cu buiandrugii, trebuia sa fie amplasati cu 5cm mai in interior pt protectie termica".

Am incheiat.

#117
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016
Va rog sa ma scuzati , da am fost profund dezamagit de ce am vazut ma asteptam sa vad o minune , chiar inainte am citit ca nu va puteti hotara la sina de soclu de unde sa o luati si de la ce firma cluj , baia mare , sibiu , sto, benta  .......si acum citesc ca acoperisul ii din tigla de beton

Mor de curiozitate ce pret ar cere o echipa daca le spuneti ca gaurile trebuie date fara percutie iar adezivul trebuie aplicat in forma de cordon ?........apropo de aplicarea adezivului in forma de cordon cu 3/6 puncte in mijlocul placii , intrebare pt Dana84 gaurile unde se dau , bineinteles conform fisei tehnice ROCKWOOL , al15 cap 2si 3 la izolatii > sau = de 3 KW la mp2.  Inca odata doamne aparane.

Ai vazut Dana84 unde au prins diblurile nemernici astia de la ROCKWOOL , zici ca de a dracu sa iti faca tie in ciuda pe marginea placii si in mijloc , zici cau au avut ceva aparat de au cautat sa nu deie gaura prin adeziv , ma gandeam ca daca au pus in forma de cordon nu mai au nici o scapare si tot nimeresc in adeziv , da ei au dat intre placi de au prins 2

#118
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016
Asa ca parerea mea este sa te duci frumos la cona la depozit iei de acolo sinele de soclu vorbesti cu ei de vata , de adeziv , le spui ca vrei cu densitate de bla bla bla , de la firma bla bla bla , adeziv sa fie bun ca de nu  te intorci si le dai in cap cu el , tencuiala decorativa si sa iti faca un pret per total si o reducere (reducere simbolic vorbind , doar nu crezi ca o sa iti faca )  , ...si foloseste ceva profile de polestiren sa ii dai un aspect la casa aia  http://www.profilede...u-exterior.html . Schimba geamu ala alb ca inca nu ii prea tarziu iar daca folosesti profilele lasa pe altcineva sa aleaga .

cu toate ca si aici a fost beat arhitectu uite ce a facut cu profile : http://www.profilede...-frumusani.html , acesta este un lucru bine facut ( nu sunt fan Ioahanes) .

Edited by floringhe, 22 February 2017 - 22:37.


#119
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016
sper ca nu din cauza mea nu se mai posteaza la topicul asta teoria relativitatii , nimeni nu mai vine cu un comentariu ?!?!?!?!?

#120
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007

View Postfloringhe, on 24 februarie 2017 - 21:42, said:

sper ca nu din cauza mea nu se mai posteaza la topicul asta teoria relativitatii , nimeni nu mai vine cu un comentariu ?!?!?!?!?
Pe topic se posteaza bine-mersi. Doar ca tu nu mai vezi nimic pentru ca ti-ai luat block :lol:

#121
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cum merge? Te-ai apucat?

#122
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Bau!

Nu inca, am programat pentru septembrie. Dar am luat pana la urma materialele de la Sto (vata, adezivul, plasa, tencuiala decorativa) si Ejot (profilele).

#123
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011

View Posttataiepure, on 08 februarie 2017 - 21:22, said:

Am primit primele mostre de la technonicole, mai multe detalii aici
Deci voi merge pe varianta Technonicole Cotage densitata 105kg/metru cub
La dibluri am de ales intre ejot si wkr-met ca si variante cel cu autofiletare sau batere
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PWGVMk_QCrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JIn7hzbSef8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y7om_1LVYMQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#124
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu am folosit Ejot cu infiletare. Am fost f multumita de ele. Dar fara rozeta, am folosit unealta lor (Str Tool) si capac de vata.

#125
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014
Buna ziua,

Am de termoizolat casa cu vata minerala bazaltica. Am inceput sa caut printre diversii (nu sunt multi) furnizori aparent din gama calitativ mai buna dar au intrat si nume mai putin cunoscute (ordine alfabetica): Caparol/Fibran, Knauf, RockWool, Sto (Werk). Am incercat sa caut tot pachetul, nu doar vata ci si adeziv, grund, decorativa, profile, dibluri, plasa de armare, etc.

Am studiat si fisele tehnice unde le-am gasit insa nu o sa ma apuc sa le analizez neaparat pe ele.

Cateva impresii dar si intrebari pentru fiecare.

Caparol nu produce vata in regim propriu ci vinde (posibil sub nume propriu) vata Fibrangeo ΒP-ETICS. Firma greceasca cu productie in Bulgaria din ce stiu. Evident Caparol vinde Fibran doar ca sa isi vanda propriile produse pe partea de finisaje (unele aparent foarte bune)... Nu am reusit sa imi fac o impresie decat indirecta legata de vata, XPS-ul Fibran mi s-a parut bun la fazele anterioare de constructie. E greu de gasit o fisa tehnica a produsului pe Internet, un lucru destul de neinteles pentru mine (orice firma serioasa are vizibile fisa tehnica, fisa de securitate, etc). Sunt curios daca a lucrat cineva cu Fibrangeo si ceva impresii? Timp de livrare rapid se pare, chiar si pentru grosimi mai mari (16-20cm) doar cateva zile (din depozit Targu Mures).

Knauf nu as comenta prea mult, e pe toate gardurile, firma mare. Timpul de livrare 1 luna (cam mare)... Un aspect interesant e ca se foloseste pentru lipire si pentru armare acelasi adeziv... Are cineva un feedback legat de sistemul de la Knauf in general (vata mai ales), dar si partea de armare cu adeziv pentru lipire placi vata ?

RockWool cel putin pentru mine a fost o mare dezamagire dpdv retea de distributie si timpi de livrare (minim 1 luna), eu fiind din provincie... Nu as comenta mai mult, practic pare un produs la care nu poti ajunge... Fisele tehnice sunt disponibile usor, site-ul lor e bun, dar vanzarile prin - unii din - distribuitori groaznice.

Sto e un mare mister, o fantoma cu haine de aur... Firma cu preturi mari, cu aparent staif in domeniu insa cu multe ascunzisuri... Nu poti gasi fise tehnice pentru vata bazaltica, cred eu pentru ca desi umbla vorba ca fabrica e in Germania (nu am verificat) insa produsele par mai degraba pentru Europa de Est (numai asa imi explic de ce nu poti gasi produsele decat prezentate foarte lacunar pe site-ul romanesc iar pe cele internationale nici pomeneala, cel putin dupa codul produsului). Apoi am patit si eu ce au patit se pare si altii: la decorativa iti este prezentat drept produs de top Stolit R 1,5 (prezentata ca si decorativa siliconica) care din ce se pare nu e deloc de top ca e o acrilica (asta se intelege din ceva fisa tehnica gasita in varianta engleza). In rest preturi mari, inca nu imi dau seama daca au si acoperire dpdv calitate.

Cam astea au fost peripetiile mele cu sistemele de vata bazaltica, inca nu am ales un sistem, sunt in deliberari...

Edited by cristian234, 05 August 2017 - 19:34.


#126
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Si eu am facut multe cercetari inainte de a alege. In final ajunsesem la doua variante: knauf sau sto. Am ales sto strict dpdv al pretului (parca era cu un leu peste knauf), termenului de livrare si a faptultui ca puteam lua de la ei un termosistem destul de complet.
Nu stiu cu ce agent ai vorbit insa mie mi s-a explicat clar: ei au doua game Werk si Sto, ambele nemtesti. Sto este peste Werk atat dpdv calitativ cat si dpdv al pretului.
Stolit-ul e acrilica, mai este StoSil silicatica si StoSilco siliconica. Preturile lor cresc in ordinea ce am scris-o mai inainte.
In final alegerea mea a fost asa: vata Werk, adeziv Sto Coll IP pentru lipire si Sto Levell Duo Plus pentru armare. Plasa de armare Sto. Dibluri ingropate in termosistem cu capac de vata, coltare, profile de inchidere pentru fereastra am folosit Ejot. Decorativa Sto Silco.
A fost intr-adevar f scump, dar am fost forate multumita de calitatea tuturor materialelor.

Cu Knauf si adeziv ProContact sigur iesi mai ieftin. La dibluri si accesorii as zice clar sa mergi pe Ejot. Sunt foarte bune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate