Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Termosistem vata bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#145
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014
Salut,

Am tot amanat momentul realizarii termosistemului de vata bazaltica, acum e insa momentul de trecut la treaba.

Legat de vata bazaltica cea de la Sto (Werk Steinwolleplatte 110 de fapt) si Knauf FKD S par cele mai Ok, in principal din privinta densitatii (110kg/m3 sau gasesc si mai mult in unele mentionari legate de FKD-S). Adezivii nu i-am mai comparat deocamdata.

Sto-ul pare un mare spert dpdv al preturilor (si, o sa radeti, am dubii legate de calitatea unor materiale, cel putin raportat la comparatia intre fisele tehnice; care arata f bine puse la punct insa uneori scot in evident parametri mai scazuti decat la competitie), cu preturi umflate enorm, asa ca vizavi straturile de peste vata (masa de spaclu, armare, grund, decorativa) le-am spus pas lor.

Apropo, stiati ca Sto-ul are un program de discounturi mari prin montatori, dand discounturi imense pentru ei (ca montatorii sa poata sa umfle pretul la randul lor) ? Adica preturile de Sto sunt umflate la greu indiferent daca vinde direct Sto sau prin montatori?

A folosit pana acum cineva sistemul de la Baumit (pare mult mai putin folosit de montatori - mai putine bonusuri ?): Pro Contact/Star Contact + plasa StarTex + grund PremiumPrimer + Baumit NanoporTop 1,5 K ? Bune, rele despre ele ? Comparat cu mult mai scumpele Sto-uri echivalente ?

Siliconola de la Knauf pare mai slabuta dpdv parametri decat echivalentele siliconice de la Sto de pilda. Ma insel ?

Legat de dibluri investitia in Modulele VT 2G + rondelele de vata de la Ejot credeti ca are sens ? Ajung sa creasca sensibil costul per ancorari. La 6-8 dibluri/mp cum se recomanda la FKD-S de pilda se ajunge la o suma frumusica doar din extra-urile astea... La un termosistem gros (15-20) credeti ca e mai important investitia in VT 2G + rondele sau poate mai bine in mai multe dibluri ? OK, VT 2G sunt gandite dpdv reducere pierderile termice prin cuiele metalice, dar cred ca ele imbunatatesc si fixarea pentru ca distribuie forta pe o suprafata mai mare.

Apoi: dibluri cu bataie sau cu infiletare la dimensiunile astea mari 15-20 ?

Multumesc!

Edited by cristian234, 30 August 2018 - 22:34.


#146
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Sper ca ai finalizat termosistemul si ai respectat cerintele minime de calitate pentru executie.

Vezi atasament cu recomandari si detalii de executie.

Apropo, la vata bazaltica nu se pune tencuiala decorativa siliconica pentru ca nu mai respira peretele ...

Vezi ca sunt dibluri la Ejot si de 30 cm si au solutii complete, inclusiv coltare si altele.

Attached Files



#147
whomightbe

whomightbe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2017
Bună seara,

Ce părere aveți despre termoizolarea la exterior cu MULTIPOR - YTONG?
M am ancorat la vata bazaltica sau MULTIPOR!

#148
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 whomightbe, on 16 decembrie 2018 - 20:12, said:

Ce părere aveți despre termoizolarea la exterior cu MULTIPOR - YTONG?
Prea scumpa pentru ce ofera.

#149
whomightbe

whomightbe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2017
Am primit oferta pentru termosistem complet (placa MULTIPOR, adeziv, masa de șpaclu, plasa fibra, dibluri) Grosime:
100mm - 80 lei/mp
125mm - 94 lei/mp


#150
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca ai bani multiporul e mai bun, cred ca rezista in timp mai bine. dar e doar o parere personala

#151
whomightbe

whomightbe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2017
Nu mai arata nimeni pareri despre MULTIPOR?

#152
stighi

stighi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2006
Salut,

Am o casa mai veche (pe un singur nivel) la care vreau sa-i fac o izolatie cu vata bazaltica. Casa are partea de pod destul de inalta si facuta din o singura caramida pusa dea lungu. Avand in vedere ca vata bazaltica este destul de grea m-am gandit ca partea de pod s-o fac cu polistiren de 10 cm. Se poate combina polistiren cu vata? Decorativa in final o sa aibe nuante diferite? Multumesc

#153
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Nu cred ca sunt probleme. Peste polistiren/vata oricum mai vine un strat de "tencuiala" care "uniformizeaza" deci nu vad de ce ar iesi culori diferite.

#154
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007
@dana84
Salut,

Ai vreo recomandare de montatori cu experienta pe vata bazaltica in Cluj?

Multumesc!

#155
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
A folosit cineva vata bazaltica pt fațade Izovat din Ucraina? Vad ca are preturi bune.

#156
grati15

grati15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.07.2008

View Posthgraur, on 08 martie 2019 - 15:29, said:

@dana84
Salut,

Ai vreo recomandare de montatori cu experienta pe vata bazaltica in Cluj?

Multumesc!

Sunt și eu interesat de o echipă de montatori pentru o lucrare în Cluj-Napoca. Dacă mă poate ajuta cineva cu o recomandare. Vă mulțumesc anticipat

#157
valid09

valid09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 07.10.2013
As dori sa izolez podul unei case in constructie. Podul este din placa de beton turnat.
Care este modul de lucru? Se prinde vata de beton, se lipeste se pune vreo folie, ceva?
As dori sa torn sapa peste vata.
Stie cineva etapele ce trebuiesc urmate?

#158
scociu

scociu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.05.2006
Aveti idee, se poate lasa vata bazaltica montata peste iarna fara finisaj deasupra? Vad ca toti se lauda ca nu e nicio problema la cicluri udat/uscat, dar nu gasesc nimic despre inghet/dezghet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate