Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

(kpk1) Jurnal de bord casa eco (P+1, superizolata)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
3743 replies to this topic

#2881
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 02.02.2014
si pe win8 se duce zici ca am Hummer....
Sotia pe android sta 5 zile cu netul

#2882
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,371
  • Înscris: 27.10.2005

View Postkpk1, on 10 septembrie 2015 - 23:19, said:

Am ramas dator cu un sumar al termosistemului exterior pe baza de vata bazaltica

Suprafata de invelit 276mp inclusiv vitrajul de cca 25mp.

Profil soclu 20cm, aluminiu 16 bucati - 854 lei
Vata bazaltica Rockwool Frontrock Max E 20cm, 18 paleti x 14,4mp = 259mp inclusiv pierderile x 82 lei/mp = 21254 lei
Dibluri Ejot 275mm cu cui de plastic si cui metalic la interior 1400 buc x 2,4 lei = 3360 lei
Dibluri Ejot 255mm cu cui de plastic si cui metalic la interior 200 buc - 462 lei (pentru zonele de beton)
Adeziv Baumit Procontact 150 saci x 24 lei = 3600 lei
Plasa de fibra pt masa de spaclu - 7 suluri x 175 lei = 1225 lei
Manopera 276mp x 25 lei = 6900 lei
Total: 37.655 lei +
La care se mai adauga urmatoarele care nu le-am numarat.
Diverse maruntisuri ca dibluri, distantieri, cutit de vata, markere si adeziv poliuretanic la tub
Coltare cu plasa - fara numar
Profil coltar pentru legatura ferestre - fara numar
Sa fie cu totul 38.000
Nu e putin dar sunt curios care sunt costurile cu un termosistem EPS premium ca sa avem o comparatie.

In calcule nu este inclus costul termosistemului de soclu care se face cu XPS.
Am facut calculul numai pe suprafata vatuita ca sa avem un termen de comparatie.

PS. Poate sunt persoane care considera ca am avut bani la discretie si am investit in tot ce se poate mai scump.
Categoric ca nu s-a facut totul pe ieftineala dar nu am sarit in niciun caz media.
Termosistemul este singurul "exces" de forta insa dincolo de costul prohibit incerc sa privesc avantajele raportate in timp, pe 10 ani, pe 20 ani.
Prefer sa sacrific luxul decoratiunilor interioare in avantajul comfortului termic pe perioada atat de iarna cat si de vara.
Ca tot am ajuns si eu la stadiul asta, o sa te intreb cate ceva, daca-mi dai voie.

Tu ai pus dibluri cu 7.5 cm peste grosimea izolatiei? Asa se recomanda? Eu la vata de 15 am oferta de dibluri de 20.
Ai mers pe Rockwool in loc de altceva (sa zicem Knauf) pentru ca asta ai gasit sau stiai ca Frontrock sunt mai buni? Daca da, de ce?
Diblurile Ejot sunt mai rasarite decat alte dibluri cu cui de metal?

Edited by xml, 31 March 2016 - 19:37.


#2883
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Producatorul zice ca un diblu si mai scurt e si mai potrivit dar parca nu am avut chiar asa increderte sa ma las doar in peretele exterior al caramizii si am facut calculul sa ajunga si in al doilea perete de caramida. Am mai luat in calcul si o planeitate indoielnica a fatadei, eu aplicand direct pe caramida si nu pe tencuiala.
Pentru zonele ce centura sau stalpi e bine s ai dibluri scurte ca sa nu ciurui inutil elementele de structura. Eu zic sa iei in calcul cam 1cm de adeziv ca strat intermediar.
Gaurile sa le dai cu o bormasina cu percutie simpla - Bosch gama verde PSB sau PSR 500, 600.
Am avut pe mana 3 dibluri, Ejot, Wrektmet si bauBAU. Ejot au fost cele mai sanatoase din eprspectiva ca plasticul din zona de expandare, unde e crestat, a fost cel ami rezistent si elastic.

Vata in zona mea nu e chiar pe alese. Am avut unele avantaje de genul depozitare pe perioada nedeterminata la ei; ultimul palet l-am luat acum in februarie de la ei ca nu am prin curte pe unde sa-i depozitez. Ce mi-a ramas voi folosi la izolatia din pod.
Oricum ca e Knauf ca e Rockwool, important e sa fie bazaltica si montata corect. Posted Image

#2884
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,371
  • Înscris: 27.10.2005
Merci. Din cate stiu eu percutia ar trebui sa fie off. Adica doar rotatie. Tu ce intelegi prin percutie simpla? Doar translatie, adica dalta?

#2885
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Ai 3 moduri de functionare:
1. fara niciun fel de percutie
2. percutie simpla, cu roata dintata, cu cuplu mic si nr. de rotatii mare.
3. rotopercutie, cu un cuplu mare si nr. de rotatii mic

Nici eu nu stiam pana cand nu am incercat tipul 2, avand un rotopoercutor Bosch 2-24 DFR.
Percutia simpla parca e un tremurat si se aude ca un tiuit.

Cauta tot la mine, inainte de termosistem ca am facut probe pe caramida si am explicat care e diferenta.
Rotopercutia impusca in caramida si sar cioburi iar diblul nu va mai avea aceeasi sustinere. Nu e de dorit la blocurile ceramice. Si producatorul specifica in fisa tehnica.
Percutia pe roata dintata trece fin. Rezultatul e un orificiu bun. Cu acest tip de percutie nu poti da gauri in beton, atat de slab e si atat de bun e pentru caramida. Stiu cazuri cand nici in tencuiala nu au reusit sa dea gaura intr-un timp rezonabil.

#2886
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,371
  • Înscris: 27.10.2005
Aha. Bine de stiut. Multumesc.

#2887
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View Postxml, on 01 aprilie 2016 - 18:19, said:

Aha. Bine de stiut. Multumesc.
Si burghiele pe rotopercutie sunt SDS iar pe percutie simpla sunt rotunde.
Eu am gasit destul de greut burghie simple de 30cm lungime. Defapt unul a fost de 40 lungime si am mai taiat putin din el.
Ideea e sa iei un burghgiu cat mai potrivit ca sa nu dea dorel gauri pana in casa.

Edited by kpk1, 05 April 2016 - 08:54.


#2888
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,371
  • Înscris: 27.10.2005
Eu din ce am vorbit cu ai mei, care au vreo doua Bosch si o Makita, au rotatie simpla, percutie fara rotatie si rotopercutie. Nu au rotopercutie mai blanda ci doar un nivel cu care dau gauri si in beton. Sa vedem ce rezolv. Burghie gasim, sau la noi sau pe-afara. Tu cate ai facut praf?

#2889
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
o sa-mi iau si eu bormasina..si un burghiu mai sanatos..de beton...si incerc sa dau o gaura in caramida...Daca nu mor langa ea...n-or sa moara nici doreii..daca o sa dea gauri fara roto-percutie..Am vazut cum s-ar bucati din caramida...cand mai gaureau pt legatu cofrajelor..si nu mai vreau asa ceva...

Edited by manghels, 05 April 2016 - 10:29.


#2890
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Ascultati-ma bine si n-o sa regretati.
Bormasina cu care am lucrat, PSB 650 , nu e o avere si va ramane voua pentru lucrarile prin casa. Are 3000 RPM si percutie simpla.
Rotopercutoarele, da, au rotatie simpla fara percutie, dar au si turatie mica, maxim 900 RPM. Stai o vesnicie sa dai gauri chiar si in caramida. Si iti dai seama ca daca nu stai langa dorel , comuta pe percutie si te minunezi cat ai lipsit cum de a reusit sa faca o fatada intreaga.
Eu am cumparat doua burghie, unul brand (nu mai stiu ce e) si unul no-name. Atat am tocat. O sa le gasiti in comert dar cautatile din timp ca poate nu-s pe toate gardurile la lungimi asa mari si cu diametru mic. Am impresia ca ale mele erau de 8x400 si 8x300.
Gaura data cu rotopercutie e mai mare decat diblul si joaca in ea. Rotopercutia daca nu impusca atunci sparge efectiv peretele de caramida.

La stalpii de beton si centuri am dat si eu cu SDS pe rotopercutie.

Edited by kpk1, 05 April 2016 - 20:31.


#2891
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
1. Vreau sa dau culoare la casa. Caut forme de EPS pentru ancadramente si colturi. Am gasit ceva EPS cu rasini aici http://bina.com.tr/
Idei ? Sugestii ?

2. Am oprit incalzirea de 2 zile. Constat ca am consum casnic mai mare decat estimam eu. Voi fi nevoit la sfarsitul lunii dupa ce fac o medie sa reevaluez consumurile de peste iarna.

#2892
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postkpk1, on 05 aprilie 2016 - 22:42, said:

1. Vreau sa dau culoare la casa. Caut forme de EPS pentru ancadramente si colturi. Am gasit ceva EPS cu rasini aici http://bina.com.tr/
Idei ? Sugestii ?
Am luat ancadramente de la ei,sunt foarte multumit.Recomand

http://www.profilede.../p/produse.html


2. Am oprit incalzirea de 2 zile. Constat ca am consum casnic mai mare decat estimam eu. Voi fi nevoit la sfarsitul lunii dupa ce fac o medie sa reevaluez consumurile de peste iarna.

Edited by cata, 06 April 2016 - 10:52.


#2893
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Din ce material sunt, EPS cu rasina  sau doar EPS sau XPS ?

Cu ce le-ai lipit ?

Cum le-ai finisat ?

PS. Eu credeam ca-s de-al batran pe forum dar tu esti strabunicu' pe softpedia.

Edited by kpk1, 06 April 2016 - 11:07.


#2894
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,371
  • Înscris: 27.10.2005

View Postkpk1, on 05 aprilie 2016 - 20:28, said:

Ascultati-ma bine si n-o sa regretati.
Bormasina cu care am lucrat, PSB 650 , nu e o avere si va ramane voua pentru lucrarile prin casa. Are 3000 RPM si percutie simpla.
Rotopercutoarele, da, au rotatie simpla fara percutie, dar au si turatie mica, maxim 900 RPM. Stai o vesnicie sa dai gauri chiar si in caramida. Si iti dai seama ca daca nu stai langa dorel , comuta pe percutie si te minunezi cat ai lipsit cum de a reusit sa faca o fatada intreaga.
Eu am cumparat doua burghie, unul brand (nu mai stiu ce e) si unul no-name. Atat am tocat. O sa le gasiti in comert dar cautatile din timp ca poate nu-s pe toate gardurile la lungimi asa mari si cu diametru mic. Am impresia ca ale mele erau de 8x400 si 8x300.
Gaura data cu rotopercutie e mai mare decat diblul si joaca in ea. Rotopercutia daca nu impusca atunci sparge efectiv peretele de caramida.

La stalpii de beton si centuri am dat si eu cu SDS pe rotopercutie.
Din cate vad poti sa bagi un burghiu SDS in mandrina respectiva, nu? In cazul in care nu gasesti un burghiu clasic, cu "coada" cilindrica.

#2895
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View Postxml, on 06 aprilie 2016 - 13:44, said:

Din cate vad poti sa bagi un burghiu SDS in mandrina respectiva, nu? In cazul in care nu gasesti un burghiu clasic, cu "coada" cilindrica.
Da.
Aveam chiar si unul SDS si i-am taiat coada. Nu se pierd decat ~3cm.

#2896
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postkpk1, on 06 aprilie 2016 - 11:00, said:

Din ce material sunt, EPS cu rasina  sau doar EPS sau XPS ?

http://www.profilede...-Case-A-11.html

Cu ce le-ai lipit ?

http://baumitdistrib...emart&Itemid=45

Cum le-ai finisat ?

Cu lavabila speciala pentru exterior,nuanta facuta pe comanda.Nimic special,doar putina atentie din partea celor care monteaza

PS. Eu credeam ca-s de-al batran pe forum dar tu esti strabunicu' pe softpedia.
Posted Image Posted Image


Edited by cata, 06 April 2016 - 14:31.


#2897
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcata, on 06 aprilie 2016 - 14:30, said:


eu ..cautam ceva zilele trecute pe site-ul de la austrotherm..si vazusem si pe acolo ceva ancadramente..profile...Nu stiu ce preturi au..dar merita o..ocheada..Si pe mine m-ar interesa ceva de genul..cand ajung la faza respectiva..asa ca o sa te..'urmaresc' si eu..

#2898
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,371
  • Înscris: 27.10.2005
Attached File  diverse-gauri-in-caramida.jpg   261.07K   40 downloadsAttached File  verso-gauri-caramida.jpg   127.81K   39 downloadsAttached File  resturi-fara-rotopercutie.jpg   513.91K   32 downloadsAttached File  resturi-cu-rotopercutie.jpg   380.38K   23 downloads

Am facut teste intr-o caramida Porotherm de 30, de la viitoarea casa. Cu burghiu multifunctional (carbide tip), cu burghiu de beton (ambele fara percutie) si cu burghiu SDS, percutie, introdus intr-un rotopercutor.

In prima poza se vede care sunt gaurile cu rotopercutor (la ora 12 fara un pic si la 6), pentru ca au un diametru clar mai mare. Cele cu multifunctionalul sunt aproape perfect cilindrice. Si culmea e ca cele fara percutie au fost facute cu o masina cu acumulator, Einhell, cu acumulatorul nu tocmai plin. Cu toate astea, am dat mai multe gauri, prin doi pereti, in 7 secunde per gaura. Taie foarte bine in caramida. Cele fara percutie dar cu burghiu de beton mi-au luat 20 de secunde, tot cu Einhell-ul cu acumulator.

Cele cu rotopercutor merg ca-n branza, insa daca va uitati in a doua poza, se vede ca la gaura din mijloc a zburat un con de caramida. N-ai cum sa prinzi un diblu acolo.

Si stau si ma gandesc ca am auzit nu odata rotopercutoarele sunand cand punea lumea termoizolatie pe blocuri si case ... Si pe urma se plang ca din 6 dibluri 1-2 nu stau cum trebuie. Normal ca nu stau. Ca n-au in ce.

A, era sa uit o chestie: s-a spart mai mult material din doua gauri cu rotopercutie decat din 10 fara.

(http://www.alpen-dri...-drill-bits-25/ <- asta e burghiul multifunctional). Mie mi s-a parut senzational. Dar nu il au (la Hornbach) pe lungimi mai mari de 20.

Edited by xml, 09 April 2016 - 17:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate