Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

(kpk1) Jurnal de bord casa eco (P+1, superizolata)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
3744 replies to this topic

#2917
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 27.10.2005
Viper, ce spui tu cred ca se poate rezuma (in momentul asta si aproximativ) asa: cand Romania va fi un fel de Germania. Cred ca mai e pana atunci. Mult.

#2918
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 05.12.2004
Ca sa stii cum poti obtine necesarul termic de 30kwh/m2an trebuie sa faci un calcul PHPP . Sa stii coeficientul de transfer termic la geam , la toc , la toata fereastra , la usa de intrare , sa stii pierderile de energie termica prin punti termice ( ex stalpii de beton ) , sa stii valoarea etanseitatii cladirii ( testul Blower-Door ) , sa stii valoarea castigului solar . Toate astea sint detalii care conteaza . Degeaba izolezi cu 20cm EPS pe perete , 20cm XPS sub placa , 10cm XPS fundatia + elevatia/soclul , 40cm vata bazaltica deasupra de acoperis . Astea sint doar o parte din detalii . Pentru a atinge valoarea de 30kwh/m2an ii nevoie de mult mai mult decat de simpla izolare a casei . Ai nevoie de sistem de ventilatie cu recuperare de caldura , de montajul ferestrelor cu banda de etanseitate etc .

In timp ce faci calculul PHPP , se poate vedea ce trebuie sa modifici sau sa realizezi ca sa obtii valoarea dorita . Poti experimenta de ex ce valoare obtii la PHPP daca in loc de ferestre de 1W/m2K folosesti ferestre de 0.8W/m2K , daca in loc de 20cm XPS sub pardosea folosesti 25cm XPS . Modificand parametrii , se poate observa valoarea necesarului termic anual . Altfel totul ii pe bajbaite , aleatoriu , fara nici un control al valorii necesarului termic .

Edited by luk2011, 17 April 2016 - 09:03.


#2919
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 27.10.2005
De acord, insa ideea mea era nu cum faci sa obtii 30 ci ca in contextul actual, in Romania, nu cred ca sunt multi curiosi de asta. Sunt absolut convins ca poti obtine si 0 in Romania. Panouri, PDC, HRV, izolatie buna, arhitectura gandita special pentru minimizarea pierderilor, etc. Asta insa asa, ca studiu de caz, exercitiu de proiectare, cu buget virtual. Mi-ar placea sa incerc, in contextul in care as avea puse deoparte cateva milioane bune si un venit anual impresionant. Sau daca as fi un arhitect, tot asa, cu economii serioase si dorinta de publicitate.

O alta chestie care nu imi da pace este ca ideea de casa pasiva nu se impaca nici cum cu liniile arhitecturale care imi plac. Nu oricine e multumit cu ideea de paralelipiped, dom sau mai stiu eu ce structura care e mai aproape de SF decat de arhitectura, in ciuda faptului ca e nemaipomenit de eficienta energetic.

#2920
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 05.12.2004
Casa Pasiva ii clar ca nu se amortizeaza , adica nu-si merita banii . Hai sa-ti dau un exemplu conret :

http://whitecube.bonit.at/?p=2541

Heizwärmebedarf = 45,5 kWh/m²a

http://whitecube.bonit.at/?cat=35

Nu-i Casa Pasiva , dar cu 20cm de termoizolatie a reusit sa aiba necesarul termic de 45kwh/m2an . Trebuie gasit un compromis intre un design SF si punti termice cat mai reduse , si un echilibru intre investitii si efectul dorit ( adica necesarul termic )

#2921
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 27.10.2005
Exact. Acolo trebuie sa tinzi. Sa faci ceva ce-ti place, unde te simti bine, cat de eficient poti si iti permiti.

Edited by xml, 17 April 2016 - 14:13.


#2922
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 18.05.2004
Termosistemul de la ultimul nivel s-a incheiat anul trecut cu 20cm intre rigips si OSB sub grinzi.
Acum am revenit cu 20cm vata bazaltica intre grinzi, ramasa de la fatada si de la interior si inca 10cm peste grinzi.
Total 50cm.
Attached File  WP_20160519_10_19_42_Pro_resize.jpg   359.47K   234 downloadsAttached File  WP_20160519_10_19_55_Pro_resize.jpg   373.44K   230 downloadsAttached File  WP_20160521_08_29_32_Pro_resize.jpg   348.69K   221 downloadsAttached File  WP_20160521_08_29_44_Pro_resize.jpg   403.7K   222 downloads

#2923
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Posted Image Bine gandit!
Speram la un feed-back, peste vara!

#2924
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 18.05.2004
Primul test va fi la vara; al doilea la iarna. Vreau sa vad daca pot trece vara fara AC.

Aveam o temere cu fereastra de la dormitorul matrimonial, orientat spre S-V, din cauza soarelui. Imi faceam planuri cu jaluzele exterioare de aluminiu sau obloane de lemn.
Peste iarna lumina se duce pana in mijlocul camerei. Ieri, azi soarele abia daca proiecta o pata de 20cm latime. Si mai sunt saptamani bune pana la solstitiu.
Pe o perioada de 5 ore acea fereastra nu mai e umbrita deloc de streasina. Dar avand in vedere ca grosimea peretelui a ajuns la 50cm si soarele de vara bate aproape din pozitie verticala, cei 50cm se comporta ca un parasolar.
Cred ca voi rezolva foarte simplu cu niste jaluzele interiore de aluminiu.

#2925
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 18.05.2004
Dpdv al consumului de gaz dedicat incalzirii consider incheiat sezonul rece. De o saptamana am oprit incalzirea si asa va ramane pana la toamna.
Ultimele cifre sunt aici https://docs.google....dit?usp=sharing
Din cifrele obtinute rezulta pentru sezonul 2015-2016 un consum de aproximativ 8300 kWh si daca luam in considerare ca o perioada scurta nu am incalzit casa, dupa PIF la IPAT, putem majora pana la 9000 si chiar pentru o iarna mai profunda pana la 10000 kWh.
Rezulta un consum anual maximal de aproximativ 10.000kWh/150mp = 67kWh/mp/an.
Poate ca fiind primul an casa a acumulat si ceva caldura in sol. Am mai suplimentat si izolatia peste ultimul nivel de la 20cm la 50cm deci ma astept la iarna sa obtin valori ceva mai bune decat in prezent.

#2926
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 18.05.2004
Despre izolatie si eficienta pe perioada de primavara-vara
De cateva zile atmosfera e de vara. Acum sunt 29 de grade la umbra. Peste noapte minimul a fost de 11 grade.
In casa la parter am pe S 23 grade unde fereastra e umbrita de balcon , si pe S-V in bucatarie unde bate soarele in plin dupa-amiaza 24,5 grade. Pe N am 22 grade - 22, 23, 24.5
La etaj pe E am 24 fara umbrire de vreun fel, pe S unde e umbra totala de la streasina am 24.3 , pe SV am 25 pentru ca bate soarele in plin si nu am nicio forma de umbrire. Si pe N am 23 - 23, 24, 24.3, 24.9

In general temperaturile la etaj sunt cu un grad mai ridicate.
Zonele cu fereastra expusa fara umbrire au cu aproape un grad mai mult decat zonele cu fereastra umbrita.
Zonele de pe N au cu un grad mai putin decat zonele expuse pe o parte cu soare (E, S sau V).
Cea mai buna zona este holul/baia de la parter pe N - 22 grade. Cea mai slaba zona este dormitorul matrimonial de la etaj pe SV - 25 grade.

Peste vara cand vor fi constant 35 grade ma astept la interior sa am valori de 26-28grade.
Estimez ca va fi nevoie de un AC pentru asigurarea unui climat prielnic somnului.

Edited by kpk1, 01 June 2016 - 16:37.


#2927
bubusan

bubusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 18.07.2012
Salut,

Mai rar jurnal cu asa mult informatii postate! Multumim! Mai posteaza temperaturi si dupa cateva zile consecutive de canicula.
Intrasem in panica cand am citit pe termometru 26 grade intr-o camera pe sud si toate persoanele intrebate mi-au transmis ca la ei e racoare si frumos fara pic de ajutor,avand si izolatii modeste.
Eu am un Ac la etaj si unul la parter, 12000 btu, le controlez de pe telefon . e foarte simplu sa faca racoare in toata casa.
Pentru mine 23 de grade e ideal pentru somn.

#2928
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postkpk1, on 01 iunie 2016 - 16:34, said:

Despre izolatie si eficienta pe perioada de primavara-vara
De cateva zile atmosfera e de vara. Acum sunt 29 de grade la umbra. Peste noapte minimul a fost de 11 grade.
In casa la parter am pe S 23 grade unde fereastra e umbrita de balcon , si pe S-V in bucatarie unde bate soarele in plin dupa-amiaza 24,5 grade. Pe N am 22 grade - 22, 23, 24.5
La etaj pe E am 24 fara umbrire de vreun fel, pe S unde e umbra totala de la streasina am 24.3 , pe SV am 25 pentru ca bate soarele in plin si nu am nicio forma de umbrire. Si pe N am 23 - 23, 24, 24.3, 24.9

In general temperaturile la etaj sunt cu un grad mai ridicate.
Zonele cu fereastra expusa fara umbrire au cu aproape un grad mai mult decat zonele cu fereastra umbrita.
Zonele de pe N au cu un grad mai putin decat zonele expuse pe o parte cu soare (E, S sau V).
Cea mai buna zona este holul/baia de la parter pe N - 22 grade. Cea mai slaba zona este dormitorul matrimonial de la etaj pe SV - 25 grade.

Peste vara cand vor fi constant 35 grade ma astept la interior sa am valori de 26-28grade.
Estimez ca va fi nevoie de un AC pentru asigurarea unui climat prielnic somnului.


Sa nu uitam ca noaptea nu sunt tot 35°, deci poti "profita" si aduce racoarea in casa!

#2929
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 18.05.2004
Daca nu apelam la AC atunci ambientul unei case are minim temperatura cea mai joasa de exterior, dar pentru ca exista inertie termica nici aceea nu e atinsa.
Ideea e ca atunci cand ai un termosistem serios scapi de varfurile de temperatura care si-ar pune amprenta serios pe ambient.
Cand vine vara grea, daca noaptea vor fi 26-28 grade nu-mi fac sperante ca in casa vor fi mai putine de atat.

#2930
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si eu sunt curios cum are sa fie in vara, la tine!
In vara aceasta am sa fie si eu in casa la mine.... vreau sa vad cum este vara..... ce randament scot cu izolatia mea!

#2931
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Postkpk1, on 02 iunie 2016 - 11:06, said:

Cand vine vara grea, daca noaptea vor fi 26-28 grade nu-mi fac sperante ca in casa vor fi mai putine de atat.
La bloc aveam la parter o farmacie cu termometru exterior. In cele mai nasoale zile (41*C ziua) noaptea nu erau mai mult de 24*C si asta la ora 22 si la 3m deasupra asfaltului. Mai mari erau problemele in apartament datorita caldurii inmagazinate in minunatul BCA neizolat din care erau facuti peretii.
La curte, in camp la Maguele au fost si seri in care am luat o bluza pe mine. 28*C e un pic cam mult zic eu.

Edited by adinosh, 02 June 2016 - 18:05.


#2932
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 27.10.2005
De aia speram eu sa rezolv seara / noaptea cu un sistem de ventilatie, care sa ia aer racoros de afara si sa il bage incetisor in dormitoare. Nu stiu daca o scot la capat numai asa, insa daca nu merge pot sa adaug, pe aceleasi guri de admisie, un aparat de aer conditionat care sa raceasca aerul respectiv si mai mult. Poate visez frumos. Om vedea.

#2933
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Asta ma gandesc si eu.... un sistem de racire la sistemul de ventilare....

In caz de nevoie!

#2934
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

View PostBodCasa, on 02 iunie 2016 - 18:56, said:

Asta ma gandesc si eu.... un sistem de racire la sistemul de ventilare....

In caz de nevoie!
Sau se poate opta pentru racire in pardoseala (se baga apa racita in loc de apa calda in circuitele de IPAT).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

Vladimirrrrr

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate