Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Problema artefacte grafice pe Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Bia93

Bia93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.01.2017
Buna ziua!

Deschid acest subiect in speranta ca nu a mai fost discutat pana acum ( eu nu am gasit nimic legat de problema mea). Aleatoriu, dar mai ales cand scot din "minimized", in utilizarea oricariu program, inclusiv Mozilla si mai putin in Windows Explorer, imi apar artefacte grafice de genul unor patrate, dreptungiuri negre, albe sau gri, de regula la nivelul textului(tin sa mentionez ca in jocuri nu am niciun fel de problema). De asemenea, uneori, la redarea videoclipurilor, ce-i drept numai in VLC am observat, imaginea se distorsioneaza fara sa opreasca redarea acestuia si isi revine la schimbarea cadrului.
Sunt atasate cateva exemple.

   Specificatii sistem: Acer Aspire E15 E5-575G
Procesor Intel Core i5-6200U
Memoria RAM DDR4 4GB
NVIDIA GeForce 940MX
Windows 10 Pro.

Attached Files



#2
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Probabil e pe duca placa video.

#3
Bia93

Bia93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.01.2017
Laptopul este relativ nou. Il am din septembrie, anul trecut.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Incearca sa rulezi un video la incarcare maxima pentru placa grafica si vezi cum merge.

laptopul poate fi relativ nou pentru tine , dar poate este vechi ca data de fabricare...

Edited by keta, 29 January 2017 - 18:58.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Driver incorect pentru placa video sau placa video defecta. Topicul se muta pe Hardware.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,809
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai probabil - placa video prea incinsa, memoria video cu probleme, sau chipsetul video defect.

Incearca alt driver video.
Daca nu vrea... Service scrie pe el.

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,705
  • Înscris: 25.11.2014
Pentru inceput incearca cu o versiune mai veche de driver pentru gpu.
Inainte ai avut  windows 8/8.1? Sau tot w10 aveai, dar nu iti facea figuri? Daca nici cu schimbare de windows sau driver nu se rezolva, solutia e garantia.

#8
Bia93

Bia93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.01.2017
Nu, am avut de la inceput Windows 10 si de la inceput mi-a facut probleme. L-am reinstalat dar nu s-a schimbat nimic. Ok, multumesc frumos pentru raspunsuri. L-am testat cu FurMark 1.18.0 si nu am avut nicio problema. Momentan i-am schimbat driver-ul si astept sa vad daca mai apare ceva, daca nu cel mai probabil o sa ajung sa-l trimit in service.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Nu a observat nimeni ca aplicatiile care fac gesturi nu sunt cele care trag de Nvidia ci de stiftul ala integrat.Op ,verifica driverul INTEL nu cel NVIDIA.

#10
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Sfat:
Reinstaleaza placa video integrata (Intel) cu driverele de pe CD-ul care ti-a venit in cutia laptopului.Va fi "alta gasca-n alta traista"!

 Bia93, on 29 ianuarie 2017 - 21:57, said:

Nu, am avut de la inceput Windows 10 si de la inceput mi-a facut probleme. L-am reinstalat dar nu s-a schimbat nimic. Ok, multumesc frumos pentru raspunsuri. L-am testat cu FurMark 1.18.0 si nu am avut nicio problema. Momentan i-am schimbat driver-ul si astept sa vad daca mai apare ceva, daca nu cel mai probabil o sa ajung sa-l trimit in service.
Ai procedat corect,sigur va functiona cum trebuie!Posted Image
Ceea ce are initiatoarea topicului,NU este problema de service,nu este defect hardware. Este o chestiune de drivere de potrivire a lor cu procesorul,video integrat fiind in procesor nu in northbridge ca pe vremea jafurilor de HP seria DV... alea de li se dezlipea chipsetul video! Astab este o alta generatie de laptopuri,au disparut din ele rahaturile de northbridge si southbridge.Nu mai suntem pe vremea procesoarelor cu FSB! Vorbim de generatia a 6-a.De la generatia a 4-a incoace,altele sunt performantele laptopurilor.ACER cu Skylake si SSD+HDD + placa GTX,am si eu,cumparat la sfarsitul lunii septembrie... unge ca functionare! Acum scriu de pe o cotoroaga de HP cu procesor generatia a 2-a HP630.Unul dintre cele 3 pe care le am.Am HP,ACER si DELL.HP-ul a fost upgradat de la B950 la i5 2520m,urmeaza si trecere de la 4GB RAM la 6 si apoi 8 GB.Asta... mai mult de ambitie ca tot un jeg ramane!
Sa-l stapanesti sanatoasa!Posted Image Acer-ul!

#11
Bia93

Bia93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.01.2017
Da, intr-adevar, nu am mai avut nicio problema de atunci. Nu ma asteptam sa se rezolve atat de simplu. :)) Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri si sfaturi. :)

#12
radu_olaru

radu_olaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.02.2017
Problema e de placa video , încearcă să descarci driverele

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate