Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

mortar izolator termic

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
In Germania am vazut multe cladiri langa Munchen Messe cu izolatie de politiren grafitat la cladiri care erau renovate si daca nici aia la Munchen nu au bani sa puna izolatie... :) On-topic m-am interesat si eu si cred ca singura aplicatie unde poate ar merge investit in asa ceva ar fi la sapa termoizolanta, dar si acolo daca nu ai incalzire in pardoseala instinctul imi spune ca sunt bani aruncati.

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

View Postddaannii, on 08 ianuarie 2017 - 23:52, said:

....cu porotherm sau itong și nu ar mai fi nevoie de izolație tip placare,vezi ca costa ceva......

Din experiență îți zic că nu prea e adevărat. Eu am Porotherm pe casă. Vreo 4-5 ani am stat fără polistiren și facturile la gaze mă rupeau. Am pus polistiren de 15 cm și acum e altceva. Nici vorbă de umiditate. Oricum orice casa trebuie aerisită indiferent din ce material e făcută.

Pentru inițiator, dacă vrei să cheltuiești banii pe o soluție exotică, e opțiunea ta, dar tot la izolație de polistiren sau vată vei ajunge când vei constata că e frig în casă. Așa că nu merită să dai banii pe mortare scumpe, care cu siguranță vor presupune o manoperă costisitoare, dacă trebuie aplicat în mai multe straturi, iar efectul de izolare scontat va fi insuficient pentru un confort termic bun.

#21
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
La plezneala ce a dat goagal la cautare, http://mesterumanole...tong_mcrp0ocamr .

#22
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostDigix, on 09 ianuarie 2017 - 10:56, said:



Din experiență ĂŽți zic că nu prea e adevărat. Eu am Porotherm pe casă. Vreo 4-5 ani am stat fără polistiren și facturile la gaze mă rupeau. Am pus polistiren de 15 cm și acum e altceva.
Aha,zidăria e făcută după un plan anume care include și rupere termica?
Adică,are asa aproximativ 60cm zidurile exterior?
Dacă nu degeaba povestim,citește în amănunt ce.am scris eu.


#23
romeoalexacluj

romeoalexacluj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2017

View PostSuper Chief, on 09 ianuarie 2017 - 12:20, said:

La plezneala ce a dat goagal la cautare, http://mesterumanole...tong_mcrp0ocamr .
multam
asadar : "Multipor este un material destinat termoizolarii cladirilor, 100% natural. Este un produs mineral care se fabrica din nisip, var, ciment, agent de expandare si apa.
Este un material 100% ecologic, are clasa A1 de reactie la foc (incombustibil), este recomandat si pentru cladirile inalte, are suprafata rigida rezistenta la soc si este sustenabil.
Placile Multipor detin un procent de doar 5% substanta solida si sunt permeabile la vapori. Isi mentin capacitatea de izolare termica chiar si in conditii de umiditate ridicata. Respectiv, daca in interiorulul imobilului umiditatea atinge 80%, placile termoizolante Multipor au o umiditate de echilibru de 0,9% din volum"
acest agent de expandare, poate fi spuma polierutanica sau spuma de poliester, nu ?
mai cunoasteti alt agent de expandare ptr mortare sau betoane ?

View PostDigix, on 09 ianuarie 2017 - 10:56, said:

Din experiență îți zic că nu prea e adevărat. Eu am Porotherm pe casă. Vreo 4-5 ani am stat fără polistiren și facturile la gaze mă rupeau. Am pus polistiren de 15 cm și acum e altceva. Nici vorbă de umiditate. Oricum orice casa trebuie aerisită indiferent din ce material e făcută.

Pentru inițiator, dacă vrei să cheltuiești banii pe o soluție exotică, e opțiunea ta, dar tot la izolație de polistiren sau vată vei ajunge când vei constata că e frig în casă. Așa că nu merită să dai banii pe mortare scumpe, care cu siguranță vor presupune o manoperă costisitoare, dacă trebuie aplicat în mai multe straturi, iar efectul de izolare scontat va fi insuficient pentru un confort termic bun.
nici pe departe nu pot fi echivalate . In constructii, vata minerala sau de sticla, este infinit superioara polistrenului
"izolatiile cu polistiren" din Romania, nu fac altceva decat sa corecteze IEFTIN, o deficienta a izolatiei termice, al imobilului respectiv.
izolatia perfecta se face la interior cu riggips si vata minerala ! (dar are dezavantajul pretului ridicat : cca 25 EUR/m2)

Edited by romeoalexacluj, 11 January 2017 - 08:58.


#24
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postromeoalexacluj, on 11 ianuarie 2017 - 08:53, said:

nici pe departe nu pot fi echivalate . In constructii, vata minerala sau de sticla, este infinit superioara polistrenului
Din ce punct de vedere e infinit superioara?

View Postromeoalexacluj, on 11 ianuarie 2017 - 08:53, said:

"izolatiile cu polistiren" din Romania, nu fac altceva decat sa corecteze IEFTIN, o deficienta a izolatiei termice, al imobilului respectiv.
Exista si alte solutii mult mai ieftine, de exemplu balotii de paie

View Postromeoalexacluj, on 11 ianuarie 2017 - 08:53, said:

izolatia perfecta se face la interior cu riggips si vata minerala ! (dar are dezavantajul pretului ridicat : cca 25 EUR/m2)
Pai si .....  ce facem cu respiratia peretilor? Aceasta solutie, datoriata vatei care este pemisiva la trecerea vaporilor de apa, permite migrarea lor direct in stratul de rezistenta unde vor condesa Posted Image

#25
romeoalexacluj

romeoalexacluj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2017
hai sa vb "discutii" !
doar peretii reci condenseaza, stiai ?
Patentul polistirenului, apartine companiei care a omorat 1 miliard de oameni in ultimii 100 de ani !
se numeste Monsanto !

Edited by romeoalexacluj, 11 January 2017 - 09:26.


#26
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
spor la treaba Posted Image

#27
romeoalexacluj

romeoalexacluj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2017
merci ! :)

#28
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,572
  • Înscris: 16.03.2007
Doh, alt speriat bombe care crede ca a descoperit cum functioneaza lumea dupa ce a vazut un documentar conspirationist. Bre, lasa prostiile, zi-mi si mie cat mai am de trait daca mi-am izolat casa cu polistiren la exterior.

#29
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
7 miliarde - 1 miliard in 100 de ani = 70 de ani Posted Image

#30
romeoalexacluj

romeoalexacluj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2017

View Postlaffin, on 11 ianuarie 2017 - 10:58, said:

Doh, alt speriat bombe care crede ca a descoperit cum functioneaza lumea dupa ce a vazut un documentar conspirationist. Bre, lasa prostiile, zi-mi si mie cat mai am de trait daca mi-am izolat casa cu polistiren la exterior.
bre, daca in 2010, aveau cancer 1 din 4, iar in 2016, 1 din 3, socoteste-ti tu sansele de supravietuire ! Posted Image
adu-ti aminte ca: nebun nu insemna neaparat prost ! :)

Edited by romeoalexacluj, 11 January 2017 - 11:28.


#31
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,572
  • Înscris: 16.03.2007

View Postromeoalexacluj, on 11 ianuarie 2017 - 11:22, said:

bre, daca in 2010, aveau cancer 1 din 4, iar in 2016, 1 din 3, socoteste-ti tu sansele de supravietuire ! Posted Image
adu-ti aminte ca: nebun nu insemna neaparat prost ! Posted Image

Ai vazut vre-un nebun sa recunoasca ca e nebun? Adica tu zici ca termoizolarea cu polistiren a inceput din 2010 si de atunci au inceput sa moara oamenii? Jeez...
De unde ai scos cifrele alea si de unde pana unde ai scos legatura cu polistirenul de pe casele oamenilor? Hai vino cu cifre si surse serioase daca vrei sa dezbatem. :)

http://www.wcrf.org/...equency-country

#32
romeoalexacluj

romeoalexacluj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2017
exista alte topicuri care dezbat astfel de "probleme inventate de consirationisti" !
aici vorbeam (in mare parte) de aditivi cu proprietati termoizolante ptr mortare si betoane.
cojile de floarea soarelui, fibra de cocos, paie macinate, polistiren, spuma polierutanica, sunt cateva exemple !
yo vroiam cazuri concre in care cineva a folosit asa ceva.

Edited by romeoalexacluj, 11 January 2017 - 13:10.


#33
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
E mai periculos radonul din bucatarie de 1000 de ori fata de polistiren ...
Nu uita - orice otrava , cat ar fi de puternica , in cantitate mica vindeca, devine medicament . Priveste numai la palinca de prune Posted Image

#34
romeoalexacluj

romeoalexacluj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2017
am lucrat si lucrez in constructii. Stiu doar ca romanilor nu prea le da mana sa se protejeze de Radon,
desi italienii fac relativ ieftine modulele care se ingroapa in sapa locuintei.
cat priveste mortarul izolator termic am gasit unul relativ ieftin de la firma Weber. trebuie aplicat in strat de 40-80 mm.
adica exact ce imi trebuie ptr "casa-buncar" .
multam fain tuturor

Edited by romeoalexacluj, 11 January 2017 - 16:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate